Pšenica 2020-2021

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ako po analizi imam sledeće parametre na parceli: pH -H2O - 6,18; pH -KCl - 5,08; ukupan N - 0,187; humus - 3,12; P2O5 - 22,0 i K2O - 44,5; a prošle godine sam na tu parcelu od 2,5ha ukupno razbacao i zaorao 500kg 3x15; 375 kg MAP (msl da je bio 10:42 ili kako već ima oznaka-samo nije onaj sa većim udelom P) i 175kg uree. Posle u sejanju kukuruza je dato još 300kg uree ukupno; Neka mi neko da predlog kojeg i koliko djubriva da bacim za pšenicu sad pred sejanje i kojeg i koliko u prihranu na proleće. Moje je pitanje da li treba svake godine ići sa MAP-om ili je dovoljna neka kombinacija mešanog (3x15; ili 8:24:16; ili 6:15:15). U proleće može urea ili KAN samo u kojoj količini.
 
@MIRBAN da li ima potrebe za tolikim djubrenjem? K koliko vidim imas vise od optimalnog (optimalno je malo razlicito po tekstovima koje sam nalazio ali recimo da je oko 25) tako da ti gotovo i ne treba unosenje istog, mozda nesto minimalno...za P je ok tih 80kg/kj ako sam dobro izracunao koliko bacas...za ureu ne znam, ni sam nisam radio N analizu, nemam spravu sa kojom bih kopao toliko duboko do 90cm, pa je bacam onako prosek neki kao i ostali
A sto se tice MAP-a i mesanog, neko je pisao da je dobro da se svake 3god ide sa mesanim 3x15 ili 16, ne bi trebao samo MAP non stop...mada bi opet analiza dala realniju sliku. Ja sam godinama bacao na parcelu od 6kj MAP i kad sam uradio analizu imam preko 100mg P205 i preko 40mg K2O, navodno mi rekli da je bilo mozda nekada groblje tu, ko to zna, u glavnom nisu mi rekordni prinosti posto je postalo toksicno zemljiste od tolikog P pa biljka ne moze ni da ga usvoji kako bi trebalo, inace blizu sela 1klasa, tako da svake 2-3god bacim oko 50kg cistog Kalijumskog djubriva...Zato bolje uradi analizu da ne bacas bzv toliko djubriva
 
Poslednja izmena:
Koliki su ti prinosi Mirban na toj njivi kad toliko đubriš? Tako se ni komšijska ne đubri, a kamoli svoja.👩‍💼
Ja bih na toj njivi ove jeseni išao bez đubriva , a u poleće AN u prvoj i Kan u drugoj prihrani i da te Bog veseli.
 
Evo odgovora i za Milos88 i Aca Raic. Prošle godine sam uradio analizu za obe moje parcele i dobio preporuku za đubrenje. Dakle navedenu količinu đubriva sam razbacao i zaorao u jesen a kasnije dao za kukuruz u proleće. Trenutno je još kukuruz na toj parceli a prinos ću znati kad ga uradim. Inače na drugoj parceli, gde je isto rađena analiza i data preporuka (ima bolje parametre od ove), nisam bacio ni kg P i K, već sam samo išao sa dve prihrane KAN-om za pšenicu i prvi put imao prinos od 7,2 t/ha (nikad nije bilo više od 6,5 t/ha). I ja sam ovde čitao i pričao sa nekim ljudima da ne treba svake godine ići s MAP-om. Mada ima i toga da ga predhodni usev iskoristi za svoj razvoj im plod. A juče sam baš pričao sa čovekom koji je i pisao preporuku za đubrenje na ovim analizima i rekao mi je da ne treba da idem sa mešanim, već samo 100 kg/ha MAP-a a u proleće prvo idem sa 200 kg/ha uree a posle u drugoj prihrani sa 150 kg/ha ili SAN ili KAN.
 
Spremna za setvu Avenue
654fd33b1c8df5d1bb36a6ab2a4d719e.jpg
e3e2087ec760ba746080129e4a65fb47.jpg


Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Gledao juče kod Tomsina cene semenske pšenice, slično prošloj godini. KWS i dalje najskuplji 68 dinara sa YQ, LG ide 57-59 dinara...
 
Da li negde može da se nabavi Yunta Quatro, Lamardor ili nešto slično za tretiranje semena pšenice u kućnoj varijanti?
 
Sve zavisi kako se spremi zemlja,kod nas je suvo i tvrdo ko beton,verovatno cemo podici na 125-130kg/kj,prosle godine sam sejao 120kg i moglo je biti za nijansu gusce,nije bilo vlage,a nema tako snazan bokor kao Solehio. Da ima vlage,nema potrebe ici preko 120kg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh