Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Paore i kod mene ima ovih krajeva ovako suvih i zutih. Sta to moze biti? Inace sam gledao moju knjigu polja i vidim da sam sve operacije i za psenicu i za kukuruz radio ove godine jedno 15 dana ranije nego prosle. Dali to zna i da ce toliko dana ranije biti i zetva?
 
Ovo sto je zuto je bolest ali nista strasno a ovo sto je sivo to je staro i neka reakcija na vremenske uslove,nista strasno.
 
Nisam procitao u zadnje vreme sve postove u ovoj temi pa bi vas pitao da li ima i kod vas pojava da te parcele koje su prskane u fazi cvetanja izgledaju na oko uzasno u poredjenju sa onim koje nisu prskane.
Eto i juce sam to primetio, nezavisno od atara, parcele jedne do druge a da ta prskana je u velikoj meri sprzena i crveni se dok ova do nje koja nije prskana zeleni se i zastavicar joj odlicno izgleda.
 
Ima tu uticaja feniranja od kosave i suse a verovatno i bolesti sto je vec konstatovano da posle prskanja bolest izlazi na videlo,nego nekako sticem utisak da su ljudi poceli da sumnjaju u fungicide da lose uticu na usev ne samo na forumu nego i moji sugradjani i to ne neka boranija nego ozbiljni ljudi:sta:
 
Kod mas jecmovi katastrofa lose izgledaju,psenice iz kasnih rokova setve takodje,samo se crvene,sto se tice psenica koje se posejane na vreme izgledanu jos uvek solidno za sad,kod mene fu vicidi odradili poso lepo,zita su zdrava
 
@paorpaor
Koliko sam video karenca kod fungicida je preko 40 dana za strnine. Paore, mozda ipak ne treba prskati? I tako strucnjaci kazu da sve dok je zastavicar zdrav, psenica je ok !
 
Kod drugara jedna njiva bas najebala (prskana 2 put) zvao jednog zastitara rekao mu da ne prska jer je vec koliko toliko nalila zrna. A kaze zna kod jos jednog da je najebala jos vise ali fungicid upotrebljen samo u prvom prskanju neki jeftiniji fungicid. Videcemo krajnji rezultat ali bas se javljaju bolesti ove godine. Kazu postaje zahtevnija od vinograda
 
Eno kod člana iostra lisna rđa baaš zahvatila pšenice. I one koje su jednom tretirane i one koje su dva puta,nema razlike. Traktor i prskalica k'o 2014 se žute od prolaska kroz njivu. Iostra ispravi me ako grešim.
 
Kod nas je sve šareno ima lepih pesnica, a ima i loših. Ja sam gledao sve na vreme da odradim i na jednoj njivi se pojavilo žutilo na vrhovima lišća mislio sam da je ponovim ali nisam pametan vidim da se ne pojačava pa ćemo ispratiti. A ima onih koji su hteli da ustede pa ih je rđa uništila, a opet ima i koji ma je uspelo to ku. rvanje sa zaštitama.Jednostavno nema pravila već sreća pa kako koga potkači.
 
Ipak mislim da treba prskati jer taman zetva kad dodje karenca prestaje, a treba da naliva bar jos 10-ak dana taman koliko ce i fungicid drzati. Svakim danom produzenja zastavicara svakako ce biti bolje po prinos.
 
Kvalitetni Fungicidi drze od 15-20 dana...Ja sam prskao 3 puta,na nekih 20 dana,tako se uhvatilo i za sada nema ni ni znakova rdje,spremljen je bio i za 4-ti put ali stand-by.A i mislim da nema potrebe,jedino koje su nagazile posteno,posto ce vrsaj biti par dana ranije,18-20 Juna ima da krene.
 
Софру смо ми само једном радили превентивно фалконом+секатор, ево га ни трунке рђе, еуклид пак 3 пута рађен, четврти му пут нећу помагати...јесте да лепо роди еуклид, ал је превише осетљив на све болести...
 
Nije cilj čim se pojavi tačkica na listu kačiti prskalicu i dejstvovati otrovima.Treba ona i malo sama da se izbori za sebe i stekne imunitet da tako kažem.Neka se kali i čeka kombajn što se mene i mojih parcela tiče.
Nije važno ciljati u metu,važno je metati u cilj. :haha:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh