Pšenica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Malo slika sa danasnje zetve.....
Ingenio....hmm....vrlo razlicita iskustva ove godine, za zadovoljan HL 78,20 do 77,74 najslabiji, vlaga 11,4- 11,9 vrlo interesantna godina i sve u svemu mislim da je vreme setve i kolicina djubriva i fungicidna zastita uradila svoje, ko je na necemu omanuo to se odrazilo na prinosu.
Sto se mene tice INgenio je genije !!!
Samo da potvrdim da mi je u istoj agrotehnici istina na malo boljoj parceli SETVA NA Mindjusarev rodjendan pobedila sa cca 500 kg vecim prinosom po katastarskom jutru.
I samo da dodam da mi je psenica pretrpela i led koji se na brkatoj psenici i bas ne vidi puno ali recimo 2-3 zrna po klasu su bila omlacena
Iz principa Vas uskracujem za cifre dok se ne izkristalise situacija oko cene psenice...:ppozdrav:

213grgi.jpg


iwso7t.jpg


a1mz61.jpg
 
Ma ne bojim se ja Rabadžija,nego mi Babo tvrdoglav.... Neće ni ječam da poseje u septembru a kamoli žito! Ako se dobro sećam Mindjušar je negde krajem septembra rodjen...
 
Rabadzija
Sta je na kraju bilo sa onom psenicom gde je preskočeno u prskanju fungicidom?
Veoma interesantno, to je parcela na Mindjusarev rodjendan sejana, definitivno je prvi tretman fungicidni preskocen, medjutim pocetkom juna kad je krenula ona zega preko 30 stepeni cela parcela je pobelela sem tog omasenog dela koji je ostao zelen , na kraju taj omaseni deo bio stur sa minimalno zrna.
**bem li ga sta se desilo....:sta:
 
Zemo.....ne boj se rane setve tj. pre dosad poznatog agroroka
Ali mi se cini da je isto ako ne i vazniji momenat, djubrivo i pravovremena fungicidna zastita , ovo govorim uporedjujuci primere iz moje najblize okoline...:ppozdrav:
I kiša posle setve.
Posle ovogodišnje žetve moram odati počast pšenici. U februaru je počela da se gubi, i da se njiva crni. Preključe je ovršena, i rodilo je više od očekivanog. Ja sam bio zadovoljan sa 3000 kg/kj, a nacurilo je baš više. U pitanje je KWS Modern, jedino što ima manje proteina od KWS Basmati.
 
Kod nas zavrsena zetva, prinosi sareni.. Sve je posejano od 2.10-15.10.2016, svuda ista agrotehnika primenjena, ali je kvalitet zemljista presudio, na terenima gde je zemljiste peskovitije prinos oko 3500/3600 kg/kj, tu je psenicu takodje pokvarila i bolest, kao da je zito odjednom krenulo da nestaje nakon klasanja, prica se da je to zuta patuljavost jecma ali za sada niko nista konkretno nije izjavio niti rekao sta je.. Dok je na ostalim zemljistima, pravim banatskim crnicama, prinos se kretao od 4300-5700 kg/kj
Hektolitar se kretao od 77,5-82,6
Vlaga od 11,2-12,4
Hibrid Hyfy i Hystar 5700kg/kj, mozda je hystar bio bolji od hyfy ali nista posebno, podjednaki su.
Sobred malo preko 5000kg/kj na jednoj njivi a na drugoj gde ga je bolest osakatila oko 3500kg/kj
Farineli 4500/4600 kg/kj
Solehio 4400/4500 kg/kj
Sofru 3500-4000 kg/kj (od parcele do parcele isto je bila dosta losija zbog bolesti, a mislio sam da ce dati najvise od svih)
i ogled NS sorti Futura, Ilina, Zvezdana, Simonida i NS40s.
Futura 4720 kg/kj
Ilina (ubedljivo najbolja, nisam verovao da neka nasa domaca sorta moze toliko da dobaci) 5440 kg/kj
Zvezdana 4280 kg/kj
Simonida 4320 kg/kj
NS 40s 4200/4300
prosek izvucem na 4220 kg/kj za ovakvu godinu ja sam zadovoljan...
Agrotehnika
200kg/kj 16:20 ili 10:20 (pola njiva jedno pola ovo drugo)
u januaru 100kg/kj urea
u martu 100kg/kj amosulfan
prvo prskanje krajem marta Falcon+sekator
drugo u cvetanju amister extra/prosaro + fastac+bioplant prehrana
 
Poslednja izmena:
Kolege koliko moze da steti par dana na suncu? Kombajner mi otkazao i tek prvog mogu u utorak da nadjem. Sto se kise tice kod nas je nema u najavi ni blizu. Danas sam proverio vlagu 12.1. Dal da cekam utorak ili da jurim negde po kraju. Basmati i Ingenio u pitanju, setva 7.11.
 
Pa pazi sto niza vlaga to ti je veci rastur..sad ti je vlaga u granicama idealnog..ja sam jedared skinuo psenicu ispod 10 vlage,em je ne smes pipnuti vitlom jer ispada iz klasa em loma do zla boga,smanjio i obrtaje ali dzaba..od tad usluge vise i neradim,samo svoje to malo sto imam i mojim kamardima..
 
Kod mene ima rekordera sa 6 t/k.j.Izgleda da je u pitanju Sremska visokorodna sorta koja sve daje na zrno pošto slame ima toliko da baliram drugom brzom kako bi napunio balirku da ne lupa na prazno.
Samo sest po kj?
Kod mene u selu se jedan falio da ima preko sedam tona po kj. Pa kad se onda stalo lagati ispostavilo se da je on sa sedam bio na devetom mestu po prinosu u selu

Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
Jebes psenicu bez bar 10 t/ha. Kakvi nemci i framcuzi, pa oni su amateri. Vidite da se vise ni Pavle iz Vognja ne javlja da se ne postidi.
 
Prati Pavle redovno forum a kakve je prinose imao ove godine ne znam jer se nismo sretali a pitaću ga prvom prilikom.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh