Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sale (komšija) nemoj praviti Bernulijevu jednačinu od setve.Jedan profa je rekao da je prvi i osnovni zakon u poljoprivredi PLODORED sve ostalo su finese zato i počni da je seješ (bar malo) Za naše terene dobro su se pokazali apač i kws ,zadnjih par godina bez omaške.Imaš xx slika u temi koje sam postavljao.moj savet uzmi KWS seme pošto ga imaš u ponudu ono je tretirano,nemaš potrebe ništa dodatno mešati.Od ovih kiša zemlja je jako sabijena moj ti savet plitko da uzoreš,ja žu vežinu parcela ove godine plitko da uzorem za pšenicu jedan deo (kukuruz,pšenicu i soju tretiranu sa PIvotom) a ostatak sojišta žu tanjirača i RD. Nema velikog gaženja i sa prskalicom od 8 m naravno da je bolje i lakše sa većim granama ali nije presudna stavka da ne seješ zbog tog razloga.Samo te molim nemoj sejati ciklonom pošto nemaš sejalicu ja sam voljan da ti na jedan dan posudim moju ako se ne snađeš samo NE ciklonom.
Zasto ne ciklonom,sa ciklonom samo treba znati posejati i to nema problema.Posle sejanja prolaz obicnom drljacom.Ja ove godine imao 5 tona Apaca sejano ciklonom.Inace kod nas ama bas svi seju ciklonom,u vecinu njiva sejalica nemoze da stigne zbog losih i uskih puteva.
 
Zato što je sejalica namenjena za setvu a ne ciklon.Koliko god tvrdili da se isti rezultat postiže ciklonom ja ne verujem,probajte jednu parcelu pola pola pa posle iznosite utiske. Može i ciklon da posluži ali 21 vek je i nema potrebe.
 
Kao da slusam caleta koji spominje tamo neku XX godinu kad je sejano rasipacem i super rodilo,a ne pita se koliko bi vise meteri rodilo da je sejao sejalicom ...
 
A kako ja da stignem sa sejacem do njive?

- - - - - - - - - -

Sa ciklonom nije uopste jednostavno posejati kao sto zamisljate,treba veoma dobro pratiti i rasporediti,daleko teze nego sa sejalicom.
 
Lakse rasipacem,prolazim svugde.

Pre par godina komsija oce da mi poseje sa Rakovicom i IMT sejalicom 23 reda,naravno nije uspeo da mi poseje a mi smo pola dana potrosili na njegovo zaglavljivanje da ga izvucemo.Sejalica bas teska,putevi strasni a plus siroki kao auto putevi i kad sve saberes ajd kuci i zakaci rasipac i posejem veoma brzo.
 
Posto nevidite daleko evo ja cu vas obavestiti.80% psenice posejane u Srbiji juzno u brdima je posejano rasipacem.To je za vas cudno i smesno(sprdanje)ali kod nas je to prikljucak i za taj posao.Da malo vise obilazite ovu nasu lepu zemlju i pricate sa ljudima znali bi i za taj podatak.
Kod mene u selu a i u susednim selima je sejanje rasipacem zastupljeno 95%!!!!
 
Ja imam jednu parcelu od 30 ari, sejem isključivo sa rasipacem, Jer samo toliko sejem, rod mi nije bitan, bitno da starci imaju brašno da se umesi neka kiflica.... Inace ć, kod mene je ravnica, jedan sadi oko 25 ha i to mu je osnovna delatnost, i on sejem rasipacem, mada trazi neku sejalicu..
 
Zadnje dve godine sejem sejalicom,pre sam sejao ciklonom,prosao sam sa skroz otvorenom tanjiracom i nazad prikacena brana i evo lepog ujednacenog nicanja,nista mu nije falilo.
 
godinam sejem rasipacem ili ciklonom i imam prinose bolje nego sto su sejli sejalicom .nista sejalice ne ide duboko a pogledas zito nikne i u tanjiru pre badnje vece tako da mu ne treba dubina , zakon je rasipacem ima jos jednu prednost mozes uvek sam da posejes bez icije pomoci zakacis ga i prikolicu i gas a sejalicu kako ko da mi nosi seme moj deda a kad vidim da vare poteznice za sejalicu da kace prikolicu jezim se ali o.k i nasi stari ranije su sejali rucno pa su imali hleba tako da okrenes sve je to isto svako ima svoj sistem koji mu odgovara

 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh