Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne zaboravite da je tamo i vegetacija duža. Pšenica se kosi u jesen.
 
De se seje u prolece ?
Nisam pratio posebo agrotehniku u npr zapadnom delu SAD-a,ali globalno u celom svetu gde postoje mogucnosti za setvu ozime seje se ozime,jer jos selekcioneri nisu napravili jaru psenicu koja je prinosnija od ozime. Bar su mene tako ucili. :osmeh:
 
Tako je NA, oko 70% psenice je ozima , a onih 30% prolecne setve su primorani na to jer nemaju uslova za zimsku psenicu!
Ozima je jos uvek prinosnija!
U nemackoj setva pocinje krajem septembra a zetva je ove godine bila u augustu ( to je za mene leto a ne jesen )


Gogi
 
Pa da , naravno da je ozima prinosnija , ali proljetna se koristi tamo gdje nemože ozima ,npr Kanada , neki dijelovi SADa, Rusije ...tu se ne poredi prinos po ha nego ukupna ekonomija , al to nije tema . Nego čovjek reče da se skida u jesen , a to mora biti proljetna . Ako nadjem jedan video , jako prijatan za gledanje , sa stranog foruma , inače samo obična farmerska porodica iz Kanade koji uzmu samo par radnika dok je žetva . Tu se vidi da ih je snijeg stopirao par dana u žetvi pšenice .
 
Koliko psenica realno gubi na tezini kada stoji u ambaru 3-4meseca.O ovome nemam neke informacije,nikad nisam obracao paznju jer nisam merio pre i posle.
 
Stigne psenica i ranije od jeseni,nego oni dugo vrse jer imaju jako velike povrsine za ovrsiti,nije kao kod nas 10 dana i prazan atar. Sve kulture se ne vrse duze od mesec ipo dana.
 
Evo taj primjer lijepog videa cijele sezone proljetne pšenice jedne farme u Kanadi . Vidi se pri kraju kako je pao snijeg i kako dalje vrše poleglu pšenicu .

[video=youtube_share;DktisG0J_9g]http://youtu.be/DktisG0J_9g[/video]
 
Ovaj video je fantastičan. Eto, da nema ovog foruma, mnogo stvari koje sad znam ne bih znao, što potrebnih u praksi, što da bih nađubrio mozak, ali poenta je da sam uradio jako dobru stvar kad sam krenuo da se interesujem za poljoprivredu i učlanio se. Hvala za share :cao:
 
Pozdrav drugari duže vreme pratim teme na forumu vezano za pšenicu i soju pa je vreme i da se uključim. Obrađujem 12h i na njima gajim duže vreme pšenicu i soju. Ove godine sam posejao 5.5h pšenice i to izgleda ovako (slike stare 8 dana):
Fotografija_0069.jpg
[/URL][/IMG]
Površina 2.2h sorta Igenia (druga reprodukcija) predusev soja rađeno tanjiračom posejano rasipačem za veštak 13.10.2014 u količini 225kg/h pa valjak predhodno zatanjirano 250 kg/h veštaka 5:24:16. Parcelu sam zbog pojave u većem obimu Palamide prskao početkom Novembra a za naredne godine imam u planu da pokušam prskati dubinski posle setve kao što neko na ovom forumu preporučuje jer sam se pre par godina opekao sa bolestima zbog niklih korova u jesen i pojave lisnih vaši koje ih prenose



Površina 1.5h sorta Balaton (semenska) predusev pšenica orano, sejano rasipačem i valjano 11.10.2014 u količini 200kg/h i 250kg veštaka


Površina 1.6h sorta Balaton (semenska) predusev kukuruz orano opet radio rasipač količina 25okg/h veštak 250kg sejano 19.11.2014 Njiva na jedvite jade koliko toliko pripremljena zbog vode
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh