Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bio danas da spremam za psenicu,kukuruziste orano,branje je bilo beracem jos dok je bilo mokro,dva puta sam presao drljacom ali moracu jos sa necim,ono sto hocu da kazem da posto imam kamen u bubregu pa ako se danas nisu razbili nikad nece.:sjasi:
 
Juce samo sto se nisam slogirao kada sam video sta su misevi uradili na jednoj parceli od 3kj.Puna kanta od jupola 25kg napravljenog mamka mi nije bilo dosta da zavrsim parcelu...Po brazdama sam sipao mamak...navise stete su misevi napravili na medjama.
 
Jedno možda glupo pitanje, ali nemam iskustva pa mi ne zamerajte. Koliko treba pšenici da nikne? Ova moja pšenica je sejana 21.10, a danas nisam ništa radio pa reko da idem bajsom da vidim šta ima novo, i nema ništa novo. Posejala mi je zadruga (ne znam ime sejalice) na nekih 4cm. Malo sam raščeprkao po njivi, pustila je klicu, ali je na nekih 1cm do površine i ima pokoricu, ali se nije savila. Malo me brine ta pokorica, ali opet ne znam šta da zaključim.

I da, nisam je povaljao jer je sejana skoro uveče, a odmah tu noć je počela ona kiša od nekoliko dana. Mada sam je pospremio x2 setvospremačem, nije bilo velikih grudvi posle drugog prohoda, a za kišu sam znao da će padati pa nisam ni forsirao valjak.
 
Ako je setva bila u cetvrtak dali smem da prodjem valjkom sutra?Zemlja se rasusila pa bi moglo.
 
Jedno možda glupo pitanje, ali nemam iskustva pa mi ne zamerajte. Koliko treba pšenici da nikne? Ova moja pšenica je sejana 21.10, a danas nisam ništa radio pa reko da idem bajsom da vidim šta ima novo, i nema ništa novo. Posejala mi je zadruga (ne znam ime sejalice) na nekih 4cm. Malo sam raščeprkao po njivi, pustila je klicu, ali je na nekih 1cm do površine i ima pokoricu, ali se nije savila. Malo me brine ta pokorica, ali opet ne znam šta da zaključim.

I da, nisam je povaljao jer je sejana skoro uveče, a odmah tu noć je počela ona kiša od nekoliko dana. Mada sam je pospremio x2 setvospremačem, nije bilo velikih grudvi posle drugog prohoda, a za kišu sam znao da će padati pa nisam ni forsirao valjak.
Sve zavisi,obicno izgura za 7-10 dana,kod mene izgurala za 5 dana ali ima jedna njiva koja je suncana strana i ona tek sad izasla u full-u,nema pravila.Kod tebe je problem u malo dubljoj setvi pa treba vremena da izadje napolje.Nemas brige,psenica se ne preseva kao kukuruz:osmeh:

- - - - - - - - - -

Kod nas poceo narod da seje psenicu na kukuruzu,gde je obran i gde nije presejan,neznam dali ce da valja ova rabota ali svi seju prisilno,oranje vlazno pa skoro kaljavo,nemoze da se osusi jer je dan kratak,magla do 10 sati ujutru+jaka rosa kao da je kisa padala.Seje narod bukvalno u blato,nasta ce to da izadje:sta:
 
I ja sam sejao 21_og ali rucno je sejana bilo je mokro, i predjeno lakom tanjiracom. Nista jos nije niklo, hladno je vreme zbog toga. Inace mora ona da izgura, do sad se nije desilo da ne izadje pa kako god da je posejano..pozz
 
Evo konacno sam i ja danas zavrsio setvu, 1kj MOISON 150kg, 1kj INGENIO 150kg i 2kj mesano INGENIO I NS40S 300kg, pustio sam malo jace zbog kasnjenja setve, pred setvu sam bacio po 200kg 3x16 pa kako mu bude, inace lepo se sejalo
 
U cetvrtak sam bacio djubre (map 12 52 100 kg/kj urea 80 kg/kj) i oprskao bakterijama, u petak tanjirano, u subotu setvospremirao, nedelju sejano (3 kj ns40s 150 kg/kj, 1 kj tritikala 150 kg/kj, 1 kj jecma 130 kg/kj), i danas povaljano. Tolko od moje psenice za ovu godinu... :osmeh:
 
Da li je bolje rasturiti djubrivo po njivi pre oranja za psenicu(Oralo bi se kukuruziste), ili kasnije po oranju a pre spremanja?
. Ja znam sta mi je lakse ali sta je bolje? U prvom slucaju se djubrivo biti na odredjenoj dubini i nedostupno biljci dok ne razvije koren?
 
NS40S 23-ci dan.Sve sejano na rasipac.Sutra cu obici ostale njive,to mi je u planu pa cu opaliti koju sliku.Danas sam jos obisao Basmati sejan 21.10,posle setve dobio kisu,suncana strana pa ima koru ali stidljivo izlazi napolje.
2gul7co.jpg
 
Danas sam posejao 3.5 kj psenice Apache oko 165 kg/kj. 115 kg/kj MAP-a 10:46 ispod brazde i jedan prohod setvospremacem. To bi bilo to sto se tice psenice!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh