Pšenica 2013/2014

Ja vec sejem dve godine KWS Farinelli i idem od 200-220kg po hektaru.Ove godine sam imao oko 5,5t po hektaru bez jesenjeg djubrenja samo ruska urea u februaru i to 200kg po hektaru
 
Mi sutra zapocinjemo sijat, danas sam proso parcelu 0,5kj gdje je soja bila gruberom fantasticno se uradilo, sutra ujutro jos 1kj prec i to posijat na brzinu sijat cemo apache :)
 
Posejali na 7kj euklid, danas mi stigla Zvezdana za oko 10 jutara, cekam jos seme ns 40 i rapsodiju da ih probamo na 2-3 jutra svaku sortu.

Sutra nastavljamo sa sejanjem. Valjda ce biti kise sutra u vece i tokom noci.

Tanjiranje je odlicno ispalo ove godine. Jedan prohod bio je dovoljan za pripremu ove godine.
 
Calmanska zemlja, danas padne kisurina, prekostra moze da se ore, al bukvalno. Takav je sastav zemlje, neko bi rekao pesak za nju...em se lako obradjuje.

Orao sam sojiste sa 4 glave i mogu reci da je lakse isao traktor nego u potanjiranon strnjistu....

- - - - - - - - - -

Ja sam isao oko 220 kg euklida po ha, treba ga 195 po njima. Bem li ga mozda je moglo i manje, ali i ovo je dosta priblizno deklarisanoj kolicini po ha...
 
Ja cu je posejati 195kg,pa cemo videti razliku.
Sto li ova tema nije zakljucana,pa da se pise u psenica 2014/2015.
Nije zakljucana jer psenica vise nije predmet interesovanja poljoprivrednika,opalio kukuruz i soja ove godine pa vise niko ne misli o zitarici.Evo ga pola oktobra a ovde u temi duva promaja,to valjda sve govori.
 
Kod nas bas se slabo seje, jedan od razloga sto je i malo kukuruza skinuto gde bi dosla psenica, a i ljudi polako odustaju od ove kulture jer nema perspektive u njoj, jos ih zadesilo ove god. slab prinos zbog bolestina (a nisu navikli da stite) + kilava cena. sve kad se sabere jako ce malo biti posejano...

Inace kod nas idealni uslovi za pripremu, potanjirano desetak jutara na kukuruzistu ni jednom zalepila nije, a tone koliko neces...
 
Drugari, jedno pitanje, ako recimo nase kolege koje seju dosta psenice i u evidenciji su drzave, i ako bi oni prestali da seju psenicu, i ako bi psenica bila posejana svega 5% ili za svoje potrebe da li bi sledece godine bila skuplja psenica?? Tj da li se ovima sto uvoze psenicu isplati da je uvoze i prodaju po ovako niskim cenama, tj hoce li biti u gubitku i time podici otkupnu cenu???
 
Nazad
Vrh