Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A ogled koji ja imam crno na belo kaze, 1. gruberisano 2. konzervacija, 3 klasicno.
 
Komsija planira da pomesa seme s vestackim djubrivom u odnosu 1:1 i da tako poseje, naravno da poveca setvenu normu, s 150kg/kj na 300 kg/kj. Ima da poseje neke baste koje su mu bas daleko,pa da se ne bi cimao s rasturivacem, a jos je i zaposlen pa mu stalno manjka vremena. Sejalica je imt 23 s diskovima.
Koliko mu je ovo pametno? Bice seme dosta blizu zrnaca djubriva.
 
ogledi kazuu upravo suprotno ili isti prinos kao na oranom.

Vidi ovako , do ovoga zakljucka sam dosao posto sam imao ove godine drugi po redu rekordan prinos ali od nazad ( privi je bio kada je proradila hemija od prethodne godine ). Ranije apsoluno nikad nisam uspeo dotaknut takav prinos pri klasicnoj obradi mada je zemlja snabdevena sa p k u optimumu i jos je dobio npk ,ureju i san .
I jos nesto sa prinosom su svi bili tu negde ili nesto vise ( vecina tanjiraca neso veci prinos orano mozda 20 30 %) a onda me covek pozove da mu pokosim jutro i 200 fati i na tom mu napunim vise od 3/4 loznice i jos 2 i kusur tone odoka u drugu prikolicu znaci sac prinos 4 - 4-5 tone i to ove godine da mi je neko pricao ne bi verovao kao sto kazu al ja video ( brzina varijator tek pipnuo a on se skoro davi ). Jes da je to bilo domacinski odradjeno i zasticeno videli se tragovi al i drugi su radili skoro isto pa prc jedva 2,5 tone .

Da se razumemo mozda mi je nesto promaklo u mojem posmatranju i voleo bih da nisam u pravu ali cekam izvestaj sledece godine od Dragana i ostalih koji imaju i ovako i onako ( orano / gruberisano ):ppozdrav:. Lepo je gledati statistiku i oglede a nesto drugo probati kod sebe jer su skoro sve zemlje drugacije mikro klima drugacija ...
 
Preporuka stručnjaka je da se djubrivo oko 5 dana ranije baci u zemlju pa tek onda setva, nisam siguran ali moze djubar da napadne seme i ošteti ga kad su tako blizu!
 
Ne znam da li je pitanje u dobroj temi. Danas sam radio u susednom selu,i od ljudi iz tog sela iz razgovora cujem da ce misevi da se lezu ako se samo tanjira,pa seje,bez obzira da li je to strnjika,nepaljeno kukuruziste ili paljeno,a ako je orano,tanjirano,pa sejano tog problema nema? Pa ,sad pitanje za iskusne da li je to tacno da ce se misevi ugnezditi tu i da li ce to skoditi psenici?
 
Hvala vam I ta misterija je resena. Kad sta pocne nicati bice slika,18-og sam posejao nesto jecma,bice slika u odgovarajucoj temi kad nikne,a takodje i psenice koja je sejana 20-og sad. Sutra nastavljam da sejem na isti nacin,tanjiranje pa sejanje.
 
Nema tu šta da se filozofira.Miševi su svejedno u njivi ove godine jer je suša.U kišnim godinama ih nema toliko mnogo ali moraju i oni nešto da grickaju.
 
Ja sam presao frezom 1,5 jutro,posejao 5 oktobra,zito ekstra niklo(Simonida),izgleda kao Vembli stadion,mada vec treba kise!
 
Komsija planira da pomesa seme s vestackim djubrivom u odnosu 1:1 i da tako poseje, naravno da poveca setvenu normu, s 150kg/kj na 300 kg/kj. Ima da poseje neke baste koje su mu bas daleko,pa da se ne bi cimao s rasturivacem, a jos je i zaposlen pa mu stalno manjka vremena. Sejalica je imt 23 s diskovima.
Koliko mu je ovo pametno? Bice seme dosta blizu zrnaca djubriva.

Kada bi mogao đubrivo da ubaci između redova semena, verovatno ne bi imao nikakvih problema. Ovako, ne znam dal neće biti.
 
Rapsodija 12-ti dan od setve

img2092.jpg
img2093.jpg
 
Imaju vlage,lepo vreme i sada samo rastu li rastu.Danas povaljano ono što je posejano pre 2 dana.Javljaju neku kišu u Subotu i Nedelju pa neće biti loše.
 
Ne znam da li je pitanje u dobroj temi. Danas sam radio u susednom selu,i od ljudi iz tog sela iz razgovora cujem da ce misevi da se lezu ako se samo tanjira,pa seje,bez obzira da li je to strnjika,nepaljeno kukuruziste ili paljeno,a ako je orano,tanjirano,pa sejano tog problema nema? Pa ,sad pitanje za iskusne da li je to tacno da ce se misevi ugnezditi tu i da li ce to skoditi psenici?


Prošle godine igrom slučaja jedna pacela je orana a ostalo je tanjirano, samo na toj oranoj je bilo miševa tako da to nema veze.
 
Sinoć najavili kišu a večeras sneg. :sta: Šta da mu radim.Nisam mogao sve pred kišu da posejem već samo jedan deo.Nisam jedini jer juče i danas pun atar sejalica i tanjirača.Neki seju neki spremaju.
 
Ne znam da li je pitanje u dobroj temi. Danas sam radio u susednom selu,i od ljudi iz tog sela iz razgovora cujem da ce misevi da se lezu ako se samo tanjira,pa seje,bez obzira da li je to strnjika,nepaljeno kukuruziste ili paljeno,a ako je orano,tanjirano,pa sejano tog problema nema? Pa ,sad pitanje za iskusne da li je to tacno da ce se misevi ugnezditi tu i da li ce to skoditi psenici?
mogu reći samo da prošle jeseni u celom selu samo dvica su orali za žito a jedan je moj komšija sa parcelom,kod mene je tanjirano i u dva navrata sam trovao miševe a kod komšije skoro pa da ih nije bilo... i još nešto,moje žito je u jesen niklo ekstra a njegovo kilavo, kad je spao sneg moje je takođe bolje izgledalo a kad je posle toga u martu zasušilo šta mislite koje je više osetilo?Pošto mu ja vršem,mogu reći da je imalo bolju gustinu (tj.bolje nicanje)bacilo bi bolje od svih žita koja su sejane na tanjirano,ovako kod mene je bilo 6200kg/ha a kod njega 5500....pitanje bi bilo da je suša u proleće trajala duže kakav bi krajnji ishod bio....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh