Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
andino 4100 kg/kj
balaton 3900 kg/j
kws ferija 4100 kg/kj
predusev i agrotehnika isti kao na predhodnim parclama sa apacem
 
Ja sam juce zavrsio sa zetvom zadnja parcela u ritu 1.5 kj na vagi 6110 kg 10%vlaga HTL 80.2 prim 2.7.Sorta je Euclide sta da kazem da je svaki tako rodio.Inace dva puta prihranjen sa 150 kg anom i prskano dvaput sa 30 kg ureom rastopljenim pa zasticen od bolesti sa Bumperom znaci sve sam dao sto sam mogao
 
bio danas na obracunu i na 9720kg DRAGANE dobio jos 282 kg na bonifikaciju tako da me prinos izadje tacno 5001 kg po hektaru:haha:
 
Redovno citam sve na ovom forumu i odusevljen sam sa rezultatima prinosa psenice.Ali u mojoj okolini rezultati su sasvim drugaciji,mozda ne koristimo iste merne jedinice ili treba prestati sa setvom psenice.Apac totalni podbacaj hl ispod 76 pa gde tu moze biti dobar rod.Proseci za tri sela su od 2300 do 3000kg/kj.Cast izuzecima,ali oni sa 4 i 5 tona/kj su mi diskutabilni.
 
Setva je ove godine na minimumu,ali zbog plodoreda i zbog arende mora se sejati.Juzni banat je najnepogodnije tlo za psenicu po ovim prinosima merimo se sa rogom afrike.
 
Redovno citam sve na ovom forumu i odusevljen sam sa rezultatima prinosa psenice.Ali u mojoj okolini rezultati su sasvim drugaciji,mozda ne koristimo iste merne jedinice ili treba prestati sa setvom psenice.Apac totalni podbacaj hl ispod 76 pa gde tu moze biti dobar rod.Proseci za tri sela su od 2300 do 3000kg/kj.Cast izuzecima,ali oni sa 4 i 5 tona/kj su mi diskutabilni.
Pa i ja sam po selu slusao prinose od 3800 do 4200 kg po jutru pa im neverujem kao neke '' NOVE'' sorte a znam da su najbolji usevi bili do 3400 kg.Juce sam cuo najsladju laz jedan prodao psenicu po 27 dinara

---------- Poruka napisana u 13:03 ---------- Prethodna poruka je at 13:01 ----------

A sto se tice plodoreda ja vec trecu godinu idem soja-kukuruz i nema problema
 
Izgleda da ni Juzna Backa nije bas pogodna za setvu psenice, preko 3 t/kj niko nije imao, a ako kaze da je imao mora da je malo omrsio oko povrsine, prosek od 2200-2700 kg/kj!!!
 
Setva je ove godine na minimumu,ali zbog plodoreda i zbog arende mora se sejati.Juzni banat je najnepogodnije tlo za psenicu po ovim prinosima merimo se sa rogom afrike.
nije tacno to sto pricate,pa ne razlikuje se klima toliko bas na maloj relaciji,a sto se tic zemlje tu je tek u prednosti juzni banat....
treba vise djubriva da se baca pa ce biti i psenice
 
Slobo prijateju sta mi naprica pa culi smo i mi za vestaka cak ga i bacamo,prenosim ti sta ljudi pricaju na otkupnom mestu.Sve ih saslusam a pamtim samo ono sta hocu.Nisu to neuki proizvodjaci to ti je realnost.
 
Kod mene Zitosrem poceo sa otkupom psenice tel-kel mada su prvo svodili na JUS.Idu cak toliko da ni lager nece naplacivati.Najverovatnije ce tako biti i sa kukuruzom
 
Planiram da skidam u pon-uto , ali već vidim da će debelo podbaciti . Jednostavno pola klasa , zrna totalno ispijena , nisu budjava i boja je normalna ali kao da ih je nešto isisalo ko izduvana lopta . Šta je to , jel fuzarium?
Mamicu im nešto su sa sjemenom ipak zeznuli , jer u domaćem žitu s tavana nema toga sasvim normalno.
 
Urađen prvi hektar, procena je negde oko 5,3 t/ha. Njiva je 5 klasa, sa ok agrotehnikom. Kod nas je baš bila dobra godina za strna žita. Mi ih sejemo zbog slame i korstimo je za koncentrate
 
Danas zavrsena zetva psenice. Prinos nije kao kod nekih clanova ovog foruma ali sam prezadovoljan jer sam mislio da cu psenicu vrsiti sa tanjiracom u prolece. Imao sam posejano pedesetak KJ pola Apac a druga polovina Andino. Prinos je manje vise bio isti na obe sorte ali mi se Apac vise svidja jer se vrsi mnogo lakse od "dlakavog" Andina.

agrotehnika:

200 kg NPK / KJ u jesen
1x tanjiraca
1x rotodrljaca
setva
kembridz
100 kg / KJ Uree dan pre velikog snega
valjanje krajem marta
kombajn

nisu prskane protiv nicega


Najlosija parcela mi je dala 2800 kg / KJ a najbolja 3700 kg / KJ. Prosek je ispao 3360 kg / KJ . Hektilotar mi je bio malo losiji od 72 - 79. Neznam na koju foru ali je mnogo dobro ispala cela prica sa psenicom kada se setimo da su mi nikle ispod velikog snega u februaru. Uglavnom ste mi govorili da od te psenice nece biti nista a neki su rekli da se moze desiti da bude super prinos. Ipak su ovi drugi bili u pravu :osmeh:
 
Danas zavrsena zetva psenice. Prinos nije kao kod nekih clanova ovog foruma ali sam prezadovoljan jer sam mislio da cu psenicu vrsiti sa tanjiracom u prolece. Imao sam posejano pedesetak KJ pola Apac a druga polovina Andino. Prinos je manje vise bio isti na obe sorte ali mi se Apac vise svidja jer se vrsi mnogo lakse od "dlakavog" Andina.

agrotehnika:

200 kg NPK / KJ u jesen
1x tanjiraca
1x rotodrljaca
setva
kembridz
100 kg / KJ Uree dan pre velikog snega
valjanje krajem marta
kombajn

nisu prskane protiv nicega


Najlosija parcela mi je dala 2800 kg / KJ a najbolja 3700 kg / KJ. Prosek je ispao 3360 kg / KJ . Hektilotar mi je bio malo losiji od 72 - 79. Neznam na koju foru ali je mnogo dobro ispala cela prica sa psenicom kada se setimo da su mi nikle ispod velikog snega u februaru. Uglavnom ste mi govorili da od te psenice nece biti nista a neki su rekli da se moze desiti da bude super prinos. Ipak su ovi drugi bili u pravu :osmeh:

Moglo je biti i drugačije ali bolje što je ovako.:ppozdrav:

http://poljoinfo.com/showthread.php?4368-Pšenica-2011-12&p=398374&viewfull=1#post398374
 
Epilog ovogodisnje zetve psenice
Simonida 3250-3400 kg/kj sa vlagom 11, hektolitar 82 - 83.3 dve njive
Talas 3250 kg/kj vlaga 12 hektolitar 81,3 jedna njiva
Talas 2500 kg/kj vlaga 11,3 hektolitar 81 druga njiva
Na njivi koja je imala manji prinos nisam bio ja na zetvi, ali zet rece da je bila bolesna po recima kombajnera, sta je tu.

Primenjena agrotehnika
2 tanjiranja
osnovno djubrenje 100 kg MAP 100 kg NPk po kj
setva 180-200 kg semena po kj
proletos prihrana u dva puta 150 pa 100 kg AN
prskanje protiv sirokolisnih korova metmark
Sve ispod 3500 kg/kj je za mene neuspeh, i nikada me ne zadovoljava, ali sam medju boljima u selu.
Ostaje da se nadamo boljoj ceni.
 
Slao sam i ovde i na druge forum post o oštećenju moje pšenice , niko ništa nije odgovorio . Nosio sam uzorke zrna na institut kod nas , oni su potvrdili moje mišljenje da nije fuzarijum , i da su dvije zaštite redukovale fuzarijum, a to se vidi i po mjestima koja je preskočila prskalica. Rekli su da neznaju ni oni šta je , sumnjali su na neki virus ili oštećenje od ureje folijarno.
Poslije kopanja po internetu i uporedjivanja slika , sad sam siguran da znam šta je .
Oštećenje od jako kasnog mraza , a moja pšenica je bila u fazi klasanja . Sve druge ovde su kasnile i zato nisu pretrpile ta oštećenja .
Nisam znao da mraz može da napravi tolku štetu na pšenici , ispade da i kasnija sjetva ili nicanje ima prednosti .
Neke slike koje sam našao a identične su sa situacijom kod mene.
images

images

images


a evo i grafikon osjetljivosti pšenice na mraz:
frzdamge.jpg
 
sta ovde nevalja.iz 85 ara sam navro 3000 kg.posejano sigurno jedno 350 kg sa tavana.baceno 4 dzaka 3 15 tice ,i 4 dzaka kan.i tu je izvozen malo stajnjak.nije prsano od korova ni bolesti.
 
Ja sam u setvi bacio 200kg 3x15 po kj,dva puta tanjirao,setvospremacio posejao 200kg semena na kj zavrsio setvu 01.11. u prolece bacio 150kg an na kj prskao od bolesti i prosek 2600kg po kj sejao simonidu i pkb talas slabo ali jbg takva godina moglo je i gore biti!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh