Pčelarstvo za početnike

Ja radim Mitakom (amitraz) četiri puta na četiri dana sada sam na pola odnisno sutra dimim treći put, zašto sada ne preporučuješ amitraz. U mom kraju u drugoj polovini avgusta zna da bude unosa medljike bilo je nešto i ove godine tako da tretiranje Amitrazom mora sačeka zadnje vrcanje a to mu onda dođe nekako u ovo vreme.
 
Da se sada pocne dimiti u septembru je kasno a iz kog razloga od 15 avgusta do 15 septembra se leze zimska pcela koja je po pravilu najvise ziveca i ona bi trebala sa bude spasena od ostecenja pa ako se pocne sa dimljenjem sada mali procenat je larvi jos uvek otvoren a steta je vec nastala ukoliko je zarazenost varoom veca,takodje znamo da dimljenjem mitakom moze se desiti da neke matice prekinu skroz sa polaganjem jaja ili svedu na minimum,a to nam nije jos uvek potrebno da se desi u septembru(zato je to mnogo bolje odraditi u avgustu izuzev kao sto kolega @marceta.b ima pasu u avgustu pa je pomerio zadimljavanje) ,a mravlja kiselina npr je ona koja prodire u zatvorene celije. Jedno pitanje kolega @marceta.b sem mitak20 da li koristite jos neki preparat kasnije za varou ili je to sve 4x4 zadimljavanja za celu godinu?
 
Kraj decembra- januar oksalna, prošle godine sam preko leta stavljao Herba strip letvice ali nisam uopšte video opale varoe, dali Herba ne radi posao ili nije bilo varoe nemam pojma tako da ove godine mi je ovo prvo tretiranje protiv varoe. Za dogodine razmišljam možda preko leta o građevinaku... nemam pojma... i ja tek učim.
 
Evo jedan savet oko tretiranja sa mitakom(amitrazom) za pocetnike a i za starije kolege pcelare,imao sam priliku da i ovde na postovima procitam da neko zadimljava 2x ili 3x ili pak 4x pcelinja drustva sa mitakom,ali cu vam reci da morate poznavati varou i njen zivotni ciklus,da bi ste se uspesno borili(suzbijali) u pcelinjim drustvima. Uzecemo za primer pocetnu fazu i ulazak varoe u radilicku celiju(varoa ulazi u celiju 10 do 14h pred zatvaranje larve i krije se ispod nje), nakon ulaska u celiju oplodjena zenka varoe 60h nakon zatvaranja celije zaleze 1 jaje koje ce da postane muzijak i posle tog jajeta svakih 30h leze po jedno jaje koje postaje zenka iz tog razloga vise voli trutovsko leglo jer u njemu moze da zaleze vise zenki. Srecom ne spare se sve zenke varoe niti dozive da izadju iz celije.To je kod radilickog legla prosecno 2 pa ponekad i 3 a kod trutovskog legla je to 3 ponekad do 4 sparene zenke varoe,koje izlaze sparene iz celije unutra u celiji ostaju uginule nesparene zenke,muzijak i majka. Nakon napustanja celije sparene zenke nisu sposobne niti spremne jos uvek da udju u celiju i da zapocnu ciklus reprodukcije potreban im je izvestan period a to je opet period od 60h + nakon 60h trazi larvu koja je pred zatvaranje. Sada imamo grafikon kako da tretiramo pcele sa mitakom(amitrazom)ukoliko ste mogli da me pratite i dobijamo da je potrebno 6 pa i 7 tretiranja da bi obuhvatili izlazak i trutovskog legla,na primer znamo da su 9 dan od polaganja jajeta i radilice i trutovi pa i maticna larva jos otvorene,a da su 10 dana sve tri da kazem grupe pcela zatvorene larve, primera radi tretiranje pocinjemo 9 dana i sledeca tretiranja vrsimo 12 dana 15 dana 18 dana 21 dana i 24 dana ali kod trutova period izleganja moze da bude i do 27 dana a kod pcela radilica takodje moze da bude umesto 21 dva dana duzi pa je to 23 dana. Pa zato se moze obaviti i 7 tretiranje drustva koji bi bio 27 dan. E sada na ovaj nacin tretiranja mitakom(amitrazom) varoa u drustvima biva unistena od 95% i do 98%. Tako da za daljim intervencijama i za primenu drugih preparata na pcelinjaku su i nepotrebni.

- - - - - - - - - -



Na grafikonu je prikazano stadijumi od jajeta do izleganja larvi

- - - - - - - - - -

Morate da kliknete na sliku da bi se otvorila veca
 
Ne znam da li je negde u predhodnim postovima neko pisao a vezano za jesenju prihranu pcelinjih drustava i spravljanja sirupa, ukoliko ste u mogucnosti da nabavite surutku mozete da je upotrebite za spravljanje sirupa. Surutka je izuzetno bogata mineralima kao što su: magnezijum, cink, kobalt, natrijum, fosfor, mangan, kalijum, bakar i molibden. Izuzev minerala sadrzi i proteine kao i mlecnu kiselinu. Pa ukoliko zelimo koliko toliko da poboljsamo secerni sirup i da ga obogatima sa necim neka to bude surutka. U zapremini na primer ako spravljamo 2l vode i 3kg secera surutka moze da se doda na sledeci nacin 1,5l voda 0.5l surutka i 3kg secera. Ili ako je to srazmer od 5l vode i 5kg secera surutka moze da bude dodata u kolicino do 2l surutke 3l vode i 5kg secera. Sirup spremljen sa surutkom ce poboljsati da kazem vestacki med i koliko toliko bice kvalitetniji od meda spravljenog od cistog secera i vode.

Pa sada da ne bi bilo zabune na neke od mojih postova da prilozim barem neki dokaz,verovatno nisam jedini na forumu sto poseduje Sertifikat o polozenom strucnom ispitu iz oblasti pcelarstva i pcelinjih bolesti...

 
Poslednja izmena:
Poz imam 5 LR rojeva,pcelarim od juna,sve radim sam,za sada je sve ok,trenutno prihranjujem 2l vode 3 kg secera,na 4 sam stavio nastavke sa po par osnova,nesto su izvukle,nesto ne.hrana i leglo su u dodjem telu,kada trebam rotirati tela? Kako su mi rekli telo sa leglom i 8 rama gore a telo sa 4 prazna rama dole,i kako da znam kada je dovoljno hrane da prestanem sa davanjem sirupa?
 
Pozdrav @miroljubceful nastavke si trebao da rotiras tako reci jos juce ali u tvom slucaju jer koliko sam skontao iz posta da su fakticki u gornjem nastavku osnove i da imas tek nesto izvucenih ramova u njima,bilo bi pozeljnije da skines te nastavke sa osnovama i uskladisti ih do proleca jer nema potrebe da ti budu sada na pcelinjaku nedovrseni ramovi i osnove. Da li pcelaris sa 10-ramke ili 8-ramke LR? Ukoliko je 10-ramna kosnica obicno se vadi 1 ram iz nje a za 2 rama nema potrebe,i postavljaju se tako da krajni ramovi budu podjednako udaljeni od zida kosnice a razlog sto se to radi je taj da u toku zime usled kondenzacije vodene pare na zidovima kosnice ukoliko je svih 10 ramova u kosnici krajna ulica(koje su do zida kosnice) oba rama tj vosak hoce da poplesnavi,ali ukoliko su kosnice dobro provetrene tj imaju mrezastu podnjacu koja je otvorena i koja dozvoljava cirkulaciju vazduha nema potrebe za vadjenjem rama tj ramova iz kosnice. A sledece pitanje kako da znas kada je dosta sa prihranom, ramovi na kojima nema legla tj leglo bi sada trebalo da ti bude u ovom periodu ako je 10-ramka na 5 ramova otprilike a u ostalih 5 med i pozeljno je da ti ramovi gde nema legla budu od ivice do ivice napunjeni medom i poklopljeni a ramovi gde se nalazi leglo da imaju dobre vence poklopljenog meda,dobar venac podrazumeva da bude (malo vise od 1/3 rama) a to je u proseku oko 7cm visine od satonose rama pa do legla.

- - - - - - - - - -

Evo jedne vesti o pomoru pcela u opstini Backa Topola

http://pannonrtv.com/web2/?p=354797
 
Čudi me da niko ne komentariše vest o pomoru pčela. Izgleda da se ljudi trgnu tek kada ih zadesi ovako nešto. Samo me čudi da ovoga nema više, a samo je bitno da se proda, kakav je kvalitet i ko će koga da otruje kao da je nebitno.
 
Molio bih nekog iskusnog za savet a i malo objasnjenje..
Dimio sam u septembru pcele protiv varoe papiricima, jedno 5-6 put svaki 6 dan. Ja u kosnici nisam video varou al opet svi kazu da je obavezno pa da ne pametujem mnogo..
Nzm koliko sam to dobro odradio pa me zanima da li da stavljam stapice protiv varoe da odstoje ili da nista ne diram dok ne bude vreme za oksalnu..?

I ako neko moze da mi objasni zasto pojedini pcelari slabije rojeve pred zimu prebace u nukleuse kako bi tu prezimili ?


Sent from my SM-J510GN using Tapatalk
 
Molio bih nekog iskusnog za savet a i malo objasnjenje..
Dimio sam u septembru pcele protiv varoe papiricima, jedno 5-6 put svaki 6 dan. Ja u kosnici nisam video varou al opet svi kazu da je obavezno pa da ne pametujem mnogo..
Nzm koliko sam to dobro odradio pa me zanima da li da stavljam stapice protiv varoe da odstoje ili da nista ne diram dok ne bude vreme za oksalnu..?

I ako neko moze da mi objasni zasto pojedini pcelari slabije rojeve pred zimu prebace u nukleuse kako bi tu prezimili ?


Sent from my SM-J510GN using Tapatalk

Da li si gledao na pcelama ili na podnjaci prisustvo varoe na takav nacin dimljenja i nisi mnogo uticao na varou,srecom pa je to bio roj i samim tim je mala prisutnost varoe na pcelama,racuna se da kaxa vidis 1 varou na pceli jos 50 se nalazi u leglu. Premestaju mala drustva u nukleuse da bi smanjili prostor jer iako pcelama mnogo ne smeta to da li su u vecem ili manjem prostoru,mozda ste imali priliku da vidite na tv mislim da je bilo kod Urosa Davidovica u emisiji da je jedan od pcelara mogu reci i pocetnika kako je naveo da se 10 godina bavi pcelarstvom 3 drustva je zazimio u zamrezenim zicom kosnicama tj nastavcima da bi dokazao neku teoriju da drustva mogu da zimuju na otvorenom samo zaklonjena od atmosverskih padavina, sto je tacno a niti je on prvi koji je to eksperimentisao sa tim,ali na taj nacin pcele trose velike kolicine zimskih zaliha jer im treba da bi odrzavale temperaturu klubeta. Koliko ti sada gaposeda ramova to tvoje drustvo?
 
Varou sam trazio na pcelama ali je nisam nasao a podnjaca je puna pa i ne verujem da cu je naci posto je pcele ciste..

Pa da li da stavljam stapice ili ne ? :)

A koliko ulica, pa najbolje da bacis pogled na strani 42. Stim sto su sada ramovi vise izvuceni. Sada je 2/3 izvuceno i pcele ga pune medom i leglom a 1/3 je ostalo neizvuceno.

Malo ja ovde smaram jer je u pitanju jedna kosnica, ali msm da ako prezimi ovaj roj pa da dodam jos jedno 2-3 dok ne naucim dovoljno.

Sent from my SM-J510GN using Tapatalk
 
Ajde da se i ja malo pohvalim i da kazem da sam porucio rucnu presu za vosak trebalo bi sutra da stigne dimenzije prese su 40x30 cm iako ja imam samo LR kosnice,inace sam uvek pozajmljivao presu od prijatelja da bi izlivao satne osnove a i mogu vam reci da je to dobra stvar i da preko zime kada se nema posla oko pcela iskoristite za izradu osnova kao i za pripremu novih kosnica ili farbanje i reparaciju starih nastavaka pripremu ramova(kovanje busenje rupa postavljanje zice) armiranje osnova. A takodje iz iskustva mogu da vam kazem da pcele mnogo bolje prihvataju i brze izvlace osnove koje su napravljene od sopstvenog voska iz vasih kosnica nego kada kupite(zamenite) za osnove od specijalizovanih radnji za pcelarski pribor.
 
Bravo, jedini pravi način za dobijanje kvalitetnih SO jeste da ih sam praviš, i ja imam u planu tako nešto. Kad ti stigne postavi koju foto i proizvođača i cenu.
 
Nisam narucio novu presu nego sam nasao polovnu po dobroj ceni i ocuvana takodje za novu rucnu presu treba izdvojiti i 400Eura evo slika stigla je danas









Opet da naglasim da trebate kliknuti na fotografiju da bi se otvorila u vecem prozoru
 
Odlično, kako si razmišljao da ih sečeš na meru LR-a... možda strujom kao kad se utapa SO. Od kog materijala je napravljena "šara", silikon ili tako nešto.
 
Presa je od inoksa napravljena e sada ne znam da li su ploce odlivci ili utiskuju,pa da na meru LR sam isecao SO sa kuhinjskim nozom, a u nedelju idem na vasar da kupim presu za u ovom slucaju vosak zapremine od 5L i 7L evo ovako izgleda



A takodje hocu da narucim i expres lonaac od nekih 15L da bi mogao da radim dezinfekciju voska na 120°C u trajanju od 30min,takodje sam planirao uzeti dve prese jer sam planirao da ove zime umesto ove jedne Japanke kosnice uradim jos pa bar da imam 10 Japanki na pcelinjaku a za vadjenje meda iz saca ce biti potrebna presa.
 
Da ne bude reklama ali sam nasao jedan oglas na kupujem prodajem covek pravi i prodaje pletare kosnice,na slikama koliko vidim da ne izgledaju lose i da su dobro uradjene(napravljene su od paviti,divlje loze) ne znam kolike su zapremine a moje stare pletare trmke su se vec raspale ne toliko od starosti nego sto sam ih bio posudio da bi skinuli rojeve pa su mi jednu vratili prepolovljenu na dva dela dok druga je jos delimicno ispravna ali je ne koristim vec par godina,mada sam u njoj drzao pcele i koristio je kao ukras na pcelinjaku. Ali sada zbog starosti same pletare je ne koristim vise jer su pravljene jos pre II svetskog rata inace sam ih ja nasledio od pokojnog dede(moje mame tata) u njima je jos njegov tata tj moj prandeda drzao pcele. Tako da su pletare dugovecne uz dobro odrzavanje istih. Porucio sam da mi covek posalje 4 pletare i planirao sam da naselim 2 ili 3 sledecu sezonu. A za sve zainteresovane kolege pcelare koji tragaju za pletarom mozete pogledati na kupujem prodajem oglas jos uvek je aktivan. A i cena je pristupacna.
 
Skoro celo leto niko da se ukljuci u diskusiju na ovom delu foruma,da li su kolege pcelari preokupirani sa radom na pcelinjaku ili sta drugo ne znam... Kolege pocetnici pcelari polako se blizi 15 Septembar po pravilu do kada bi smo trebali i da radove u kosnicama privedemo kraju(prihrana drustava radi dopune zimskih zaliha ukoliko je bilo potrebe) borba protiv varoe da se ukloni sto vise krpelja pre nego je ostetila zimsku pcelu a koja se pocinje da leze(izlazi) od 15 Avgusta do 15 Septembra i koja je najdugovecnija,preventivno dodavanje sredstva(antibiotika) za nozemu(nosema ceranae i nosema apis) mada ima i protivnika preventivnom dodavanju antibiotika pcelama za nozemu. Sada je takodje i vreme kada nema pase u vecini krajeva Srbije i moze se negde pojaviti i grabez,pa je pravo vreme staviti cesljeve na leta ako treba i suziti im,jer ne samo zbog drugih pcela nego i zbog osa koje vec polako pocinju da ulaze u kosnice i kradu med(bas su ranoranioci i to ulaze odmah po svitanju ne smeta im niza temperatura),a i pravo je vreme da se posfave i zamke za ose(plasticne flase odrezane i napravljene za tu svrhu) i nemojte zamke postavljati na kosnice jer jos vise privlace ose i strsljenove pa se desava da pre napadaju kosnice nego sto ulaze u zamke,postavite ih u neposrednoj blizini kosnica(na par koraka od njih)ukoliko imate neke vocke ili nize drvece gde su vam kosnice zamke je najbolje okaciti o njih. A i sada je vreme kada misevi pocinju da traze suvo mesto da bi prezimili pa i radi njih su vam potrebni cesljevi na letima,takodje i zbog velikog nocnog leptira Mrtvacka Glava koji u ovom periodu trazi kosnice u kojima bi utolio glad(hrani se nektarom a poslastica mu je med)ako ste imali priliku da ga vidite na pcelinjaku ili pak udarili ili uhvatili mozda vas je preplasio sa zvukom koji pravi krilima cak se ni ne primecuje pomeranje krila i lici na pistanje da slobodno kazem da jezivo zvuci kada pocne da pisti. U sustini je bezopasan po pcele i u 99% slucajeva ga ubiju. Takodje nije na odmet izvaditi i 10 ram iz nastavka,mada je to moglo i ranije i ukoliko image neki koji je iskvaren ili previse stari odmah va i pretopiti. Ostale ramove ravnomerno odmaci od zida kosnice zbog bolje cirkulacije vazduha a i da vam ne plesnave zbog kondezacije vlage uz zidove kosnice iz tog razloga je bolje imati 9 ramova,pa cak i 8. Jer kada udju u klube vise od 7 ulica nece zaposedati.Nadam se da nisam nesto izostavio i ukoliko nekog kolegu pocetnika nesto zanima slobodno neka pita Ja cu mu odgovoriti ukoliko budem znao odgovor ??????.

- - - - - - - - - -

Evo da dodam jos nesto,sto je mozda neko i napisao ranije na forumu ali i ako nije da dodam,gledajuci video jednog mladog pcelara pocetnika na youtube primetio sam da nesto fali. A to je ukoliko ne nosite rukavice kao zastitu na rukama,potreban vam je sledeci pribor i to uvek da vam bude kad god otvarate kosnice. Pcelarski noz,pcelarska cetka i kanta od nekih 7l napunjena vodom. I pri svakom otvaranju kosnice i naredne kosnice obavezno zamocite ruke u vodi i operite a iz kog razloga jer svaka kosnica ima svoj miris i mozete da vise iritirate pcele i da vas bodu. Drugo ukoliko se desi da vas pri pregledu ubode pcela sam miris pcelinjeg otrova vam ostaje na ruci i desava se da vas pcele i dalje pokusavaju ubosti. E upravo iz tog razloga je obavezno imati pored sebe kantu sa vodom i obavezno pokvasite ruke i da znate jos i da pcela iako se zaleti da vas ubode cim sleti na vlaznu ruku ce odumiti od prvobitnog plana i pocece da lize vodu sa vase ruke.
 
15 Avgusta do 15 Septembra i koja je najdugovecnija,preventivno dodavanje sredstva(antibiotika) za nozemu(nosema ceranae i nosema apis)




Preventivno se ne daje a upotreba antibiotika je zabranjena.
 
Nazad
Vrh