Pčelarstvo za početnike

Čuo sam da je patentirao postupak.
Teoretski može to da funkcioniše ali je pitanje dali pčele podnose tu plastiku i dali će da je ulijepe propolisom ?
 
Podnose se je to je sigurno imam kolegu pčelara koji kupio par plastičnih ramova i pčele bez problema izvuku saće i donesu med. Ram verovatno hoće dok saće ne verujem.
 
Čini mi se da je na prednjoj strani saće od voska "nalijepljeno" na plastiku tako da pčele dolaze u dodir sa pravim saćem ali su ćelije iza toga od plastike. To je i dobro ako su pogodili pravu dubinu jer u duboke ćelije matica rijetko polaže leglo i ako nema matične rešetke.
Ima tu dosta stvari koje treba uskladiti ali ideja je dobra.
Kad je plastika uzimala maha pravili su i nastavke plastične ali brzo su i odustali jer mikroklima u njima nije odgovarala. Previše vlage, hladnoće i znojenje zidova nikako ne odgovara pčelama.
 
Plastiku sam izbegao ali sam napravio jedan nukleus od 6 ramova od stirodura 2cm, pčele se odlično u njemu ponašaju i prezimele su bez problema. Plan je da uradim još koji do maja meseca.
 
Evo mog kontejnera na krov sam stavljao panel i na sredini ostavio jedan šiber zbog svetlosti i cirkulacije vazduha.
IMG-5153.avif
 
Ja sam zadovoljan, gornji luftaš je otvoren od prve seobe i ne zatvaram do jeseni. Leti kad je vruće otvorim oboja vrata tako da je prijatno za rad. Mnogo mi je lakše od platforme za auto prikolicu.
 

Apel za pčelare

Prijavljivanje broja košnica na pčelinjaku do 30. aprila

Pčelari su dužni da prijave broj košnica u aprilu, bez izuzetka, čak i ako nije došlo do promene u broju košnica.

Prema Pravilniku o načinu obeležavanja pčelinjih društava i registraciji pčelinjaka, pčelari su obavezni da dva puta godišnje, od 1. do 30. aprila i od 1. do 31. oktobra, prijave broj košnica nadležnom obeleživaču, navodi Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).

pcele 2


Prijavljivanje se vrši putem obrasca „Prijava stanja na pčelinjaku“. Ova procedura je obavezna, bez obzira na to da li je došlo do promene broja košnica na pčelinjaku ili ne. Pčelari su u obavezi da u navedenom periodu posete teritorijalno nadležnu veterinarsku stanicu koja je obeležila njihov pčelinjak i tamo prijave broj košnica koje poseduju. Nakon prijave, veterinar izdaje potvrdu o redovnoj prijavi, koja je overena i sadrži datum kada je prijava izvršena.


Napominje se da nakon 30. aprila neće biti moguće retroaktivno prijavljivanje, ističe SPOS. Bez ovog nema ni 1000 dinara po košnjici.


Obrazac: Prijava stanja na pčelinjaku
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh