Ovčarski psi - Dresura

Recimo da sam početnik u gajenju ovaca. Zajedno sa roditeljima sam počela pre neke 3-4godine, a prošle godine sam nabavila i ženku pulina, tako da se može reći i da gajim i pse.
 
Najbolje puline koje sam ja video a rade kao sat i to u ogromnom stadu su kod našeg kolege Cigaja. Izuzetno radni psi kroz više generacija. Kolega ima problema sa registracijom. Ima štenad od mesec dana pa ću videti da odem u Banatski Vladimirovac da uzmem jedno.
 
2u8kl1k.jpg
 
Da li mogu irskog terijera da malo naucim da cuva ovce jer je uzet kao stene i ovce ga se ne plase a ide sa njima kad se cuvaju.Ponekad predje ispred njih i zaustavi ih ali to traje samo dok ga neka ne udari glavom .
 
Komso (preko brda) po meni,najteza dresura je "vodic slepih" i tu presudnu ulogu igra "sposobnost"psa nebitna je rasa.Nadam se da si razumeo sta hocu da kazem ali ako nemas iskustva u radu sa psima mislim da ce tesko ici tj.male su ti sanse. pozdrav!
 
Simoviću u velikoj si zabludi. Obuka za vodiča slepih je najzahtevnija i za to se koristi isključivo zlatni retriver. Rasa pasa je veoma bitna. Za čuvanje ovaca koriste se pastirski psi. Kažu da je Border koli najbolji. Međutim i naš pulin je odličan što sam se uverio kod kolege Cigaja. Pročitajte njegove poruke od pre god dana biće vam sve jasno.
 
Sarbanac ti nisi u velikoj zabudi,ja bih rekao da ti gresis.Za sada za tu "najzahtevniju" obuku se koristi LABERN,(izmedju ostalih) ako pricamo o rasama,ali i dalje tvrdim da rasa nije presudna vec "sposobnost"psa. Srdacan pozdrav!

---------- Poruka napisana u 08:45 ---------- Prethodna poruka je at 08:28 ----------

Ja neznam da ubacim link,ali ko zna neka ovo popravi pa ce kolegi biti jasnije sta pisem i da nisam u velikoj zabludi vec on samo malo GRESI.
Kolega kada sam rekao da je "rasa nebitna" naravno da nisam mislio bukvalno,vec u okviru rasa koje imaju svoju namenu i po tome cak i dobijaju ime,jer su i mesanci pokazali zavidne rezultate(cak i bolje od 'cistokrvnih'),sto ne znaci da nema izuzetaka:haha:
Komso (preko brda) nadm se da si "shvatio",znaci moze ali treba da si "vican"obuci psa za ovu namenu.Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Ma izgleda da se druzi sa border kolijem po onoj narodnoj "skim si onakav si".Ali mora se priznati da vlasnik "zna posao" obuke.
 
Nznam sta podrzumevas pod "smisao",ja sam pod"'nebitna je rasa" hteo da kazem da i mesanci imaju veliku (i sve vecu) primenu u vrhunskoj dresuri i da "cistoca' rase ne igra presudnu ulogu vec 'individualna sposobnost' psa.Ovo da svaka rasa ima svoju primenu,neznam sta menja,to se podrazumeva.
A da ,ono sto si rekao da se Zlatni Retriver iskljucivo koristi kao vodic slepih,takodje mislim da GRESIS,neverujem da si u velikoj zabludi, promenices misljenje. . Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Kad sam bio mlad i lud bio sam zaluđen kinologijom. Pre 20god uopšte se nisu pominjale neke rase o kojima se danas priča i koje su u modi. Tad nije postojao internet a prema tadašnjoj literaturi za ovu složenu obuku se koristio zlatni retriver. Puno toga se promenilo.
 
Da to je tacno,sada je nova rasa,Labern na prvom mestu zbog svojih 'sposobnosti' dobijenih ukrstanjem.Sta mislis kolega kakav sam ja bio "zaludjenik" (stariji sam dosta od tebe) a jos me "drma".
 
Ma ne verujem da si nešto stariji ja imam 47 god. Batalio sam kad sam ostao bez bretonke. Imao sam vrhunsko grlo posle toga sam pokušavao ali to su bile samo senke u poredenju sa alisom. Imao sam sreću ili nesreću da na početku imam kvalitetno grlo sa izuzetno razvijenim urođenim osobinama.
 
Dobro sad vidim da nisam bas mnogo stariji.Poznat mi je taj osecaj kad ostanes bez dobrog psa,jer ja sam ih imao mnogo.Batalio sam zbog brojnih obaveza vezanih za posao ali jos uvek imam po nekog psa.
 
Kerusica, pulinka stara 10 meseci, bez neke preterane obuke zna osnovne komande rada sa stadom http://i42.tinypic.com/n2e2cz.jpg na slici smo izveli ovna iz boksa da slikamo a ona mirno lezi i posmatra ga cekajuci komandu.
Ovakvog psa kod koga selekcija decenijam ide u jednom pravcu je tesko obuciti za cuvanje ovaca, gotovo nemoguce ma kakav dreser bili, a pri tome mislim da pas radi posao sa uzivanjem http://www.youtube.com/watch?v=Wl8TLpQg3sg
Isto tako tesko cete ovakvog psa nauciti da sekundira, bude perfektan lovac jer je selekcija godinama isla u pravcu cuvanja stoke http://www.youtube.com/watch?v=8pORF_PVW8Q
Mada moje licno misljenje je da cete lakse nauciti psa za cuvanje ovaca nego nekog lovackog psa da cuva ovce jer je svaki pas lovac, tj. predator.
 
Sto se tice Balkanskih rasa ovcarskih pasa sarplaninac je neprevazidjen! Tornjaci kao cuvari su tu i tamo, jer im fali srcanosti! Ako ih ima vise onda nisu losi, ali ako je jedan sam tad se plasi krenuti direktno na vuka. Dok recimo sarplaninac ce poci i na medvjeda, extra su psi! Skoro je od moje drugarice ( nevezano je za cuvanje ovaca, ali cisto da spomenem) uletio u dvoriste neciji rotvajler i napao njezinog tornjaka. ovaj skicao kao stene dok ga je ovaj grizao. uopste nije pruzao otpor. naravno ne moze se suditi o toj rasi po tome, ali slusao sam price od starih ovcara i oni tako kazu.
 
Nazad
Vrh