Organska proizvodnja hrane, budućnost Srbije

2-3 godine po sertifikacionim pravilima-konverzija iz konvencionalne u organsku, to naravno ne važi za tzv. devičanske njive. :ppozdrav:
 
Upravo oprah posuđe
(NIJE Oprah Winfrey, BRE).

Htedoh da konzumiram lanenu posteljinu od konoplje, međutim, pokolebao me je časni član Foruma markodanube.

Pitanje za autoritete na polju zdravog spavanja:
Da li je Bibliotekar postao zaražen kancerogenim hemijskim jedinjenjima jer je 1963. godine spavao na slamarici u okolini Gornjeg Milanovca?
Konzumirao sam i nekuvano mleko i kajmak od buše.

Vita jela, zelen bor, molim hitan odgovor !!!
:D
 
Prijatelju moj , samo te je mleko i kajmak od buse spasilo od otrova Viskoze sto si godinama udisao :haha:
 
Hvala dragi Marko ::svaka cast::

Da pitam za savet Internet stručnjake/nutricioniste.
Sa 49 godina života još nisam bio bolestan. Redovno jedem list maslačka, bokvice i koprive. Povremeno pijem čaj kombuhe i hajdučke trave.

Da li sam jA normalan?
 
Mali medved je napisao(la):
Jel postoje neki proračuni koliko vremena je zemlji potrebno da postane pogodna za organsku proizvodnju?
Da li se na neki poseban način obrađuje da bi se hemikalije uklonile?
Možda neka kultura koja "čisti" zemlju? Detelina?

Jedno poređenje - mast, tj. salo sakuplja u sebe toksine koje unosimo u telo (zato ne treba jesti mast od riba jer u njima su svi mogući otrovi). Ukoliko krenemo na neke intezivne dijete rastvaranjem masti svi ti toksini oslobađaju se u telu te mogu da dovedu do raznih poremećaja. Slično je sa zemljom - ukoliko se ne prska otrovi odlaze u dubinu. Pa ako organskim metodoma uspemo da vratimo život u površinski sloj zemlje koreni biljke neće imati potrebu da rastu u dubinu u potrazi za hranom. Ako je površinski sloj siromašan hranom koren će ići u dubinu za potragu za hranom i odatle uzimati i otrove. Ovo je dosta pojednostavljeno alo je tako.

Zato je 2-3 godine dovoljno za konverziju u organsku poljoprivredu. Za biodinamičku poljoprivredu to je 3-5 godina jer se radi sa preparatima koji sigurno vraćaju život u površinski sloj zemljišta. Zato su proizvodi sa Demeter znakom 20%-30% skuplji od istog organskog proizvoda.
 
licno i mene ovo zanima tako da ti se pridruzujen futurefarming odlicno pitanje ::svaka cast::
 
futurefarming je napisao(la):
biodinamika, da li može, u par rečenica, razlika između organske i biodinamičke poljoprivrede? :ppozdrav:

Vojine ima toga na našem forumu pa kad budeš tamo naredni put pogledaj pod osnovnim pojmovima. Za one koji nisu na našem forumu evo u par reči:

- svako gazdinstvo je celina za sebe - što zanči da sva hrana za ljude, životinje i biljke potiče sa same farme. Tako je i za semena. Na neki način to je zatvoren sistem.

- koristimo autohtone sorte i rase.

- naši proizvodi prodaju se lokalno

- obrađujemo zemljište i atmosferu(!)

Eto u par crta razlike između organske i biodinamičke poljoprivrede. Iz gore navedenog napisano je jako puno knjiga.
 
Svaka čast Dušane to je pravi tekst, familija Artemisija je farmaceutsko blago.

Ma ti svakako nisi normalan :) ali takvi su izgleda svi dobri ljudi u današnjem svetu.

Biodinamika zaboravio si homeopatiju kao glavnu karakteristiku biodinamike.
Tj. biodinamičke preparate....
 
Postavio bih vrlo konkretno pitanje - zašto bih sa konvencionalne proizvodnje prešao na organsku? Gde je ekonomska opravdanost?
Jasno mi je za svet, ali ja pitam za zemljicu Srbiju - gde mogu da prodam npr organski proizveden kukuruz i da z anjega dobijem npr 20-30% više nego za onaj konvencionalni?
 
I kukuruz koji proizvedes konvencionalno se prodaje po belom svetu , mislis da nema kupaca za organski ?
 
Ne znam. Pitam, jer imam 10 ha zemlje , a zašto ne bih platio nekog od akreditovanih agencija da dobijem sertifikat za 2 godine da sam organski proizvodjač ?
Ja do sada nisam imao prilike da čujem da neko kupuje organsku hranu, zato i pitam. Znaš li nekog ? kolika je razlika u ceni?
 
znam da postoje prodavnice u Srbiji koje prodaju organsku hranu,
odgovricu ti posle nove godine onda cu imati konkretne podatke i o ceni i ko kupuje :ppozdrav:
 
Dođi ovog vikenda u Vrsac na seminar"Organsko vinogradarstvo i vocarstvo" i upoznacu te sa Demeter savetnikom koji vec 2 godine bezuspesno trazi nekoga ko bi sejao suncokret i repicu - naravno organsku!
 
Verovatno da se prodaja organskog kukuruza ne bi isplatila ali bi se isplatio u ishrani stoke na organskoj farmi. Kao sto rece biodinamika gore, svako domacinstvo je skoro zatvoren sistem. Ako takva farma moze da proizvede i kvalitetan organski suhomesnati proizvod, to bi bio pun pogodak. A da je lako da se sve to zaokruzi i bude isplative sa trenutnom zakonskom ne-regulativom potpuno se slazem.

Imam utisak da godinama ministarstvo nezna 'de udara, nema jasne strategije na duzi vremenski period. Izgleda kao kad neko provali da je isplativa sadnja maline pa 'aj svi da je sadimo, isto s puzevima itd. Sad su provalili organsku poljoprivredu pa udri subvencije a za par godina dodje neki novi pa hoce sve kontra od svog predhodnika i teraj u krug.
 
Jacob Mittleider "organska prozvodnja" je li neko to čitao? ima li na "naški"
 
Nazad
Vrh