Orah - opšta tema

Kada sam konkurisao kod opstine za povracaj 80 % novca za sadnice sljive i dobio,ljudi koji tu rade dali su mi vizit karticu od Dzasmina i rekli mi : ''Ovde da kupis sadnice" Ja naravno nisam kupio tu i kad sam trebao da predam racune za povracaj dobio sam odgovor da su nestale pare i to samo 2 dana nakon sto su me obavestili da mi je subvencija odobrena. Raspitivao sam se kako je to moguce i receno mi je da sam kupio kod njega ,dobio bih jer su i pre objavljivanja rezultata konkursa,papiri za sadnice bili u opstini i svi koji su kupili kod njega,papiri su odmah predavani. Eto toliko od mene o mojoj ''muci''. Sadnice su ipak kupljene na drugom mestu i posadjene. To je nabitnije !
 
A da probaš da se obratiš PSSS i ministarstvu? Da li je moguće da sve mora da bude prevera, da se obesmisli i uništi?
Opasno se iznerviram kad čitam ovo.
Ja bih ovo terao do kraja. Jesi dobio povraćaj na kraju?

Kada sam konkurisao kod opstine za povracaj 80 % novca za sadnice sljive i dobio,ljudi koji tu rade dali su mi vizit karticu od Dzasmina i rekli mi : ''Ovde da kupis sadnice" Ja naravno nisam kupio tu i kad sam trebao da predam racune za povracaj dobio sam odgovor da su nestale pare i to samo 2 dana nakon sto su me obavestili da mi je subvencija odobrena. Raspitivao sam se kako je to moguce i receno mi je da sam kupio kod njega ,dobio bih jer su i pre objavljivanja rezultata konkursa,papiri za sadnice bili u opstini i svi koji su kupili kod njega,papiri su odmah predavani. Eto toliko od mene o mojoj ''muci''. Sadnice su ipak kupljene na drugom mestu i posadjene. To je nabitnije !
 
Nisam se zalio nikome , nisam hteo vise da se nerviram (mada sam razmisljao da zovem Davidovica). Povracaj nisam dobio jer sam kada sam cuo sta rade na kraju kupio sadnice bez papira i ne kajem se. A njih sam oterao u 3 p***e materine. Nisam ja druze jedini ,sigurno se isto tako radi i prilikom kupovine mehanizacije i ostalih subvencija. Eto ja sam imao slicnu situaciju i pre 2 godine u vezi sa dobijanjem beskamatne pozajmice koja bi se vracala kroz poljoprivredne proizvode, ali to je neka sasvim druga prica. I da ne gusimo vise ovu temu. :ppozdrav:
 
Evoga mladi zasad napokon kreće
20180414_110222.jpg
[/url][/IMG]n
 
Daj ljudi, pomozite mi malo...

Iskreno, sta vi mislite da li su bolje te lateralne sorte poput chendlera i drugih
ili nase sorte, poput rasne i drugih? Ali mislim na nase kalemljene sorte?!?

Nekako mi ovi prodavci sadnog materijala vise naginju ka nasim sortama,
poput rasne, sampio, 139....

Kazu da da je taj chendler americka sorta i da bolje uspeva u toplijim
krajevima, i da je drzava tek pre 2 godine dozvolila njegov uvoz i njegovu
proizvodnju kod nas. Da pocinje isto kad i rasna, ali da i najmanji mraz za
njega moze da bude poguban, a kod rasne to nije toliki problem..
I kazu da se na terenu ove zime lose pokazao, tj. da nije dostigao
velicinu u obimu stabla kojom su se nadali. I da ova zima i nije bio bas
toliki problem za chendlera, ali kad bi udarila zima kao 2016/2017, da
bi se posledice bas osetili i po stablu i po rrodu...

Ovo sam sve cuo od rasadnicara. Sve koje sam pozvao, svi imaju
i jedne i druge sorte. I svi mi kazu da sadnja 8m x 4m i nije bas toliko
dobra za sam vocnjak. Da minimum bude izmedju vocki 5m ali
preporuka je 7m. Ako se odlucim za taj chendler, onda je bolje da
razmak bude 7m, mnogo manje ima rezanja u vocnjaku, manje
zalivanja, lakse se radi u samom vocnjaku i posle 10 godina, sama
vocka ce da poraste vise nego da je razmak 4m koji ce ubrzo da se
zasiti i spoji i samo ce da uspori rast biljke.

Sta vi svi mislite o ovome sto sam ispricao.
Treba mi pomoc jer treba da rezervisem sadnice.
Pa ne mogu da se odlucim gde da ih rezervisem...
Neka preporuka?
 
Daj ljudi, pomozite mi malo...

Nazalost, ovo je gomila poluistina ili cak i budalastina koju nekompetentni rasadnicari sire. Kako neko ovde rece: "Svaki Ciga svoga konja hvali." Ne treba zaboraviti da su to samo prodavci sadnica, koji prodaju ono sta imaju i sta se trazi, i njihov posao se zavrsava prodajom sadnice (kalemljene, nekalemljene, kako koga mogu da ubede), ali sto malo ne bi i pametovali o onome sto nikada nisu cak ni videli. Znaju naravno sve i o tresnji, sljivi, jabuci, dunji, lesniku... Tehnologija uzgoja oraha je daleko ozbiljnija i mnogo skuplja stvar od nabavke sadnica. To je isto kao da ti lecenje prepisuje apotekar umesto lekara. Ovde bih cak rekao - travar.

Primecujem da je veliki problem foruma sto ljudi ne citaju stare poruke, vec svi traze instant odgovor na svoja pitanja. To je jako skupa greska. Pre nego sto udjes u bilo koji posao treba da saznas sve o njemu.

Svi mi imamo neko svoje misljenje o sortama i tehnologiji uzgoja ili racunicu zasto i sta da sadimo ili na koji nacin, a ona proizilazi iz povrsine na kojoj sadimo, kao i mogucnosti i spremnosti da tome posvetimo odredjeni novac i vreme. Od toga ce zavisiti i rezultati - hobi ili ozbiljan posao, ali i uspesno ili neuspesno. Nema univerzalne formule.

Pre nego sto se odlucite za investiciju u zasad oraha, procitajte kakve skupe propuste pocetnici najcesce prave. Pametni se uce na tudjim greskama:
https://www.facebook.com/orah.rs/ph....1073741828.967399203273446/1948255815187775/

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Imas trecu latelar sortu koja ranije ulazi u vegetaciju - malo jos dodatno da te stavim na dilemu
E sad dal ta treca sorta msm da se zove lara ili tako nesto
Ovde ti valja Seinovo i Rasna njih stavljs najvise jer su kasnije sorte i po koji oprasivac gde bas moras
Pa niko nije razmisljao o tome da ove nase sorte proba rezidbom resavati razmak npr 1/4 krosnje svake godine
Generalno cekaj da ti se javi neko ko ima iskustva u tome ili otidji negde kod nekog ko ima zasad, ovako napamet rezervisati i placati, saditi na brzinu ti nije pametno
 
Imas trecu latelar sortu koja ranije ulazi u vegetaciju - malo jos dodatno da te stavim na dilemu
E sad dal ta treca sorta msm da se zove lara ili tako nesto
Ovde ti valja Seinovo i Rasna njih stavljs najvise jer su kasnije sorte i po koji oprasivac gde bas moras
Pa niko nije razmisljao o tome da ove nase sorte proba rezidbom resavati razmak npr 1/4 krosnje svake godine
Generalno cekaj da ti se javi neko ko ima iskustva u tome ili otidji negde kod nekog ko ima zasad, ovako napamet rezervisati i placati, saditi na brzinu ti nije pametno
Nazalost, nije tako. Sejnovo je najranija sorta ot navedenih. Krece nekoliko dana pre Chandlera, dok Pieral Lara krece sa vegetacijom oko 2 nedelje posle Sejnova i par dana pre Rasne.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Nazalost, nije tako. Sejnovo je najranija sorta ot navedenih. Krece nekoliko dana pre Chandlera, dok Pieral Lara krece sa vegetacijom oko 2 nedelje posle Sejnova i par dana pre Rasne.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
A dal moze ta sorta da ide kao monokultura ili mora ici po koji druge sorte i dal bi odgovarala Rasna?
 
A dal moze ta sorta da ide kao monokultura ili mora ici po koji druge sorte i dal bi odgovarala Rasna?
U svetu se orah sadi iskljucivo kao monosortni zasadi. Vodeca sorta i oprasivaci 5-10%. Procitajte tekst o najcescim greskama na onom linku koji sam gore dao, a mozete i sve tekstove na toj stranici. Bice vam mnogo toga jasnije.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Daj ljudi, pomozite mi malo... Nekako mi ovi prodavci sadnog materijala vise naginju ka nasim sortama, poput rasne, sampio, 139.... Sve koje sam pozvao, svi imaju i jedne i druge sorte.

Pa naravno, svako pokushava da ti uvali ono shto ima. Chendler svi "imaju", jer ga najesen iz Turske uvoze firme "Grof of Milutovac" ili "Dzasmin" i isporuchuju ostalim malim rasadnicima u okolini, a oni ga preporodaju. Kupe od instituta u Chachku lazhne domache sertifikate. Kalemar iz okoline Trstenika razmishlja... da li da ovom naivchini shto se raspituje prodam svoju sadnicu Rasne, Shampiona, G139 ili da mu prodam Grofovu sadnicu iz Turske i zaradim 3 puta manje? Probachu da ga ubedim, pa ako ne prodje, prodachu mu tursku. Ako mu je skupo, ma prodachu mu lazhni kalem josh jeftinije. Kupca ne treba ispushtati...
Kazhu da je tom Grofu pre 2 godine fito-sanitarna inspekcija na nashoj carini vratila pun shleper zarazhenih sadnica turskih oraha. On ga posle uvezao preko Kosova i Mitrovice...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh