Orah - opšta tema

Danas je tata zasadio u selu pored Uzica dva oraha sorte RASNA.

Kupio sam ih u rasadniku Novosadskog Insitituta , sadnice su odlične.
Inace pre dva meseca sam zvao i narucio da mi rezervisu.
 
zasadio sam 40 sadnice cendlera, rupe busene bugijom f 50 cm a u prolece je izorano duboko videcemo sta ce biti od tih sadnica imale su dobar koren i jako stablo ///
 
Poslednja izmena:
Posađeno 407 sadnica lateralnih sorti lara i tulare sa oprašivaćima. Pre toga odrađeno podrivanje i izbušene rupe mašinski f500 mm, iste dubine. Na dno rupe oko kg azotnog đubriva pa to pokriveno zemljom. U rupu posle bačeno glistenjak pomešan sa zeolitom...evo i nekih slika.
864b8dbf6911a5ffe14d626dba4a868c.jpg
c4b47a0781ac33c364cff4801cfa124e.jpg
ee91ecc687a94e8200e01b8609c86349.jpg
b48456279d2fcf8b82aed5991a66e484.jpg


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Sađeno je na 7x7 obe sorte. Cena po sadnici je 12e bez pdv sa pratećom dokumentacijom. Rasadnik na pp, zbog eventualnih kršenja pravila foruma...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Ja sam ih vadio stare godinu dana sa takvim ostecenjima i posadio i primile su se. Rece mi onaj sto mi je prodao plod da ne pustam 2 godine nikako jer ide metar i vise u dubinu taj osnovni koren. Nisam ih obilazio par meseci, otici cu na prolece malo da pokosim i to je to. Nisu nesto napredovali.

Sto se tice osnovnog zasada za plod, doglavio sam 15 cendlera sto su se osusili i stavio izmedju oko 120 kajsija. Okrecene sadnice i bacena po saka djubra oko njih. Sada jos da postavim mrezice i ne diram nista par meseci.
 
Trntor,
Lepa parcela i pogled .
Meni deluje mali razmak ali kako se tehnika sadnje , sorte i ostalo brzo menjaju verujem da je sve po propisu.
Neka je sa srecom..


Sađeno je na 7x7 obe sorte. Cena po sadnici je 12e bez pdv sa pratećom dokumentacijom. Rasadnik na pp, zbog eventualnih kršenja pravila foruma...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Kolega trntor,
Možeš li pobliže da nam objasniš zašto 7x7? Kakvi su tvoji planovi za odrzavanje, orezivanje, navodnjavanje?
Posebno me zanima Lara, pošto planiram 1ha i u fazi sam priprema za sledeću jesen. Nisam se još opredelio za sortu ali razmišljam o Lari. Mislio sam da i to ide nesto oko 4x8, i kasnija mašinska obrada.
 
Kolega trntor,
Možeš li pobliže da nam objasniš zašto 7x7? Kakvi su tvoji planovi za odrzavanje, orezivanje, navodnjavanje?
Posebno me zanima Lara, pošto planiram 1ha i u fazi sam priprema za sledeću jesen. Nisam se još opredelio za sortu ali razmišljam o Lari. Mislio sam da i to ide nesto oko 4x8, i kasnija mašinska obrada.
Poz, tulare se i inače preporučuje na 7x7, zato što je bujnija sorta, a lara ide tako u špaliru ali onda zahteva mašinsku rezidbu trimerom koji ja ne planiram da nabavim, već ću neku improvizovanu mašinsku rezidbu da primenim. Inače sam video da još ljudi sade i chandler na 7x7 a slične su sorte...videćemo šta bude ispalo.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Hvala, na odgovoru,
Ja se dvoumim između Lare i Chandlera, mada mi je po onome što ima od informacija Lara sigurniji izbor zbog kasnije vegtacije. Planiram da se prvo posavetujem sa stručnijim ljudima. A ne bežim od mašinske rezidbe jer alat za traktor planiram da pravim sam. Imaću 4-5 godina za to dok ne porastu dovoljno :)
U svakom slučaju ti si odradio posao za primer. Odlično izgleda, a i koliko čitam sve po PS-u. čestitam i sa srećom!
 
Kazu da svaki dan pre sto ga posadis imas vece sanse da sadnica *prezivi* prvu godinu .
Ako ga sadis u trecem mesecu i ako je to kraj marta male su sanse da sve prodje dobro jer puno zavisis od vremenskih prilika i tvojih mogucnosti da ih zalivas i brines.
Kako je tada problematican i sam kvalitet sadnica koje bi nabavio u to vreme , ako si pripremio parcelu i rupe neki dan u februaru bez snega je bolja varijanta , bolje je sacekati jos par meseci i dobro se pripremiti za sadnju na jesen 2018 .te .
Pozdrav !
 
U mom kraju se sve vise sadi orah kao medjukultura sa sljivama- neka procena, kako kazu, dok orah stigne u punom rodu, tada se sljiva vadi- jel ima neko iskustva sa tim? Meni je malo neverica u praksi to..?

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Ove jeseni sam presadio nekoliko samoniklih jednogodišnjih i dvogodišnjih oraha. Također sam posadio na 5 mjesta samo plodove. Na svako mjesto sam stavio po 4 ploda. Vidjeti ću iduće godine kakav bude uspjeh. Jedne godine mi je kod takvog načina na 10 sadnih mjesta, isklijalo najmanje jedno drvce na svakom mjestu, :osmeh: a drugi puta niti jedno na 12 sadnih mjesta. ::lose::
Držim da zima nije bila pogodna za stratifikaciju sjemena, a nešto je vjerojatno bilo uništeno od raznih štetočina.
 
U mom kraju se sve vise sadi orah kao medjukultura sa sljivama- neka procena, kako kazu, dok orah stigne u punom rodu, tada se sljiva vadi- jel ima neko iskustva sa tim? Meni je malo neverica u praksi to..?

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk

Postoji i neki naucni rad Kremenovica na temu uzgajanja oraha sa sljivom koji sam imao negde na racunaru.
Malo je kontraverzan ali zakljucak je da nema problema i sljiva je dobra varijanta kao medjukultura u zasadu oraha .
Pozdrav !

- - - - - - - - - -

Ove jeseni sam presadio nekoliko samoniklih jednogodišnjih i dvogodišnjih oraha. Također sam posadio na 5 mjesta samo plodove. Na svako mjesto sam stavio po 4 ploda. Vidjeti ću iduće godine kakav bude uspjeh. Jedne godine mi je kod takvog načina na 10 sadnih mjesta, isklijalo najmanje jedno drvce na svakom mjestu, :osmeh: a drugi puta niti jedno na 12 sadnih mjesta. ::lose::
Držim da zima nije bila pogodna za stratifikaciju sjemena, a nešto je vjerojatno bilo uništeno od raznih štetočina.

Samo hrabro. Nemam puno iskustava sa sadnjom ploda oraha ali ih kod mene u kraju ima samoniklih veoma mnogo .
Problem je sto sadnica nece preneti verno osobine ploda tako da je uvek velika enigma kakav ces plod tj.sadnicu dobiti .
Pozdrav !
 
Zavisi od oraha koji su rasli pored toga s kojeg je plod. Orah je jedna od rijetkih voćki koja dosta vjerno prenosi osobine matičnog stabla preko ploda. Ovi samonikli nisu neka posebna sorta ali su pristojne veličine i nemaju tvrdu ljusku. Uz to su ukusniji za jelo od onih debelih.
Kod nas je zatoplilo. Danas +14, a za sutra najavljuju +16°C. Dakle, za stratifikaciju se iznova broje dani. ::lose::
 
Nazad
Vrh