Orah - opšta tema

Ako misliš na ovo (gnomonia leptostyla), onda je mankogal dobar, ali je trebalo još u maju odraditi, pisali smo o tome...

Gnomonia_leptostyla,I_MWS73806.jpg
cd100054.jpg
 
Ja sam upravo bio, okopao oko sadnica. Ima i kod mene samo su pege gotovo crne.
Zasad mi je u drugoj godini i cini mi se da je u dobroj formi. Sve sadnice su ponele od 3 do 6 plodova.
Evo i koje slike
qyby5epa.jpg

atu8uher.jpg
 
Realno ni jedan preparat nije totalno kurativan za te vrste bolesti. Može se probati mankogalom da se zaustavi širenje, a ako neko zna efikasniji preparat neka se javi...ima dosta znalaca u temi "bolesti, insekti, preparati" pa možda nije loše i tamo da pitate.
 
1. Koliko cesto prskati insekticidom a koliko fungicidom orahe posadjene u martu?
2. Vestacko djubrivo ne dodavati do jeseni?
 
Momci isterao sam djavola, tj. crva iz stabla jedne sadnice, pisao sam o tome u temi bolesti i stetocine, pa i sada cu vise o tome da.napisem tamo
 
A ja napisah tamo pa ću i ovde, možda svi vi koji ste imali sadnice sa crvom da se preko privatnih poruka čujete da vidite gde ste kupovali, pa u slučaju da ste na istom mesti ili rejonu kupovali da to iznesete ovde u temu da se zna.
 
Zašto da ne. Ali zato kažem da ne bi unapred svi sad ovde iznosili imena rasadnika, možda bolje preko PP da se svi čujete pa vidite ima li šta zajedničko... Opet ne bih ni krivio taj rasadnik, možda nisu ni znali, možda jesu, svakako taj rejon gde je rasadnik je možda pogodno tle za crve u stablu.
 
Jasno mi je, ali me ipak čudi, onako logično razmisljam, kako sam ga nasao na 30-40 cm od tla, a iznad i ispod je drvo zdravo.

OK ljudi ko je imao slicne probleme neka mi posalje PP.
 
Moguće da je bio malecan kad je ušao pa biljka nije ni "osetila" i regenerisala se...ne znam da li je ta rupa kod tebe ulaz ili izlaz ili šta li...
 
Palicu,
video sam sliku i komentar sta bih uradio sa stablom sam poslao na temu gde si objavio sliku.Definitivno zbog toplijeg vremena dolaze insketi i bolesti koji su bili *rezervisani* za toplije krajeve pa i ovaj famozni crv koji je izgleda do sada na Primorju u maslinjacima pravio veliku stetu.Definitivno se ubusio tu negde i krenuo lagano na gore..
 
Ljudi jel imao neko problema sa paucinarom na orahu? Moze se videti samo sa lupom i parazitira na listovima, a napada mlade izdanke i vidljiva je samo sitna paucina koja izgleda kao da je vetar naneo i da je slucajno tu.
prskao sam raznim akaricidima, ali posle 10-ak dana ponovo se pojavi.
Jel imao neko slican problem?
 
Nisam primjetio paučinu. Evo i jedna slika mojih oraha u drugoj godini.



Na pojedinim stablima imam problem što su letorasti izrasli skoro 1,5 m pa se savijaju prema zemlji. Moram ih povezivati kao malinu. :osmeh:
 
Bas su lepi, da kucnem... Jesi li radio letnju rezidbu? Dvoumim se i ne znam da li to da odradim sad ili da sacekam prolece. Kocice stavi obavezno, kod mene su kocici spasli orah od ptica i vetra.
 
Sad iseci ono što misliš ionako da skroz ukloniš, što se tiče prekraćivanja radi razgranjavanja, znam da je za koštičavo voće kasno, ne znam za orah, koliko brzo se razgrana i koliko narastu grančice a da su bezbedne da se zimus neće smrznuti.
 
Toki, negdje krajem maja sam sjekao one izdanke koji su krenuli suviše nisko, ako su bili suviše blizu jedan drugog, ili ako je bilo kakvih fizičkih oštećenja.
 
Ja orezao juce sve grane sa strane i ostavio po 4, 5 grana u vrhu. Sta im Bog da. Sve sadnice su mi licile na jelke, nekako se najvise razvijaju donje grane, pa sam morao. Sva mesta sam zastitio voskom.
 
Poslednja izmena:
Orezivati ili ne višak grana sada? Ili čekati jesen......... Ima li neko iskustava, saveta?
 
Nazad
Vrh