Oprema za seno i senažu

Probao sam prosle godine, drug mi je umotao 20ak bala razi. Bilo je dobro koristio sam ih posle mesec dana a ostalo mi je 3 bale to sam skoro koristio kada sam ih otvorio bila je bela plesan na njima i jako ulepljeno dugacko stablo razi bas sam tesko odmotavao. Miris razi se osecao po celom dvoristu i krave su rado jele, malo me je bio strah zbog te budji, sreca proslo je bez broblema.

Послато са SM-A320FL помоћу Тапатока
Bela plesan nije štetna, to su iz familije penicilinskih.
Problem su više u silosu drugih boja, plava, zelena, crvena...
 
Za vece količine i površine motane bale naravno, ali za manja gazdinstva mislim da najednostavnije trpati u silo jamu na gomili i gaziti nema greške, jeftino i kvalitetno hranivo,Radimo sa jednim posleratnim senažerom 😂 vec dugi niz godina lucerku prvi i zadnji otkos, ne puno 1-1,3h i nikada nije bilo problema. Prvi otkos malo prosušimo u zavisnosti od vremena a zadnji otkos u jesen ne sušimo uopšte. Po meni odlična stvar za stoku. Lako se sprema i nije skupo, prvi otkos se moze uraditi dosta rano, a zadnji otkos se spašava od propadanja jer ga je kasno u jesen skoro pa nemoguce osušiti.
Evo i jedan video, mašine posleratne ali rade nekakao🤣
Baš kontra.
Za malu konzumaciju se isplati bale, jer ima manje kvara.
Dok kod velike potrošnje je ušteda na silosu velika, imaš veću potrošnju, što znači, da koristiš brže od procesa kvarenja.
Da održiš procese pod kontrolom, moraš da potrošiš nedeljno bar 1 m zimi i 2 m leti i ako može imat i take silose.

A za manipulaciju i rad u silosu najbolje se kod nas pre široke upotrebe miksera pokazali tzv. blok rezači odnosno kocke.
Imaš čist rad u silosu, idealno je da možeš postavit na hranidbeni stol. Može stajat nekoliko dana, jer je čvrst blok.
A lako je i posle koristet, jer samo sa te kocke skidaš plastove.

50095226.jpg
 
Mi smo baš malo gazdinstvo ali sa ovom silažom lucerke u silo jami nikad nije bilo problema sa kvarenjem možda se baci nešto malo ali beznačajno,
 
Kolega Xone, da li mozete napisati postupak pravljenja senaze lucerke? Koliko je ostavite da se susi vremena da li koristite inokulante itd.?

Послато са SM-A320FL помоћу Тапатока
 
@Misaa Kolega ja sam radio i sa i bez inokulanata i nisam primetio neku razliku. Jedino sto sam ja radio obicnu livadsku travu. Po meni bolje kombajn senazer nego samoutovarna.

Poslato sa BLA-L29 pomoću Tapatoka
 
Kolega Xone, da li mozete napisati postupak pravljenja senaze lucerke? Koliko je ostavite da se susi vremena da li koristite inokulante itd.?

Послато са SM-A320FL помоћу Тапатока
Prvi otkos sušimo dan dva zavisi od sunca ne mogu baš tačno da objasnim koliko, onako da izgubi malo vlagu, ne stavljamo nikakve inokulante ali stavljamo dve kofe prekrupe kukuruzne na jednu ovu malu prikolicu i dobro da se zgazi, pokrivanje i to je to. Evo u ovom videu sto sam postavio to je otprilike svake godine slično.
 
Код нас су као инокулант користили и сурутку од млека. Млекара имала Пу о сурутке и нису је имали где па су је користили у силажи.
 
Zato i hoću da kupim.Sa suncem nema zglavnog rada ako je malo vlažnija ili duva vetar.A i presi je lakše kad balerina pokupi.
 
To što kažeš najljepše balirka radi nakon balerine. Mada i nakon balerine ako vjetar pune od sijeno na sve strane 😁
 
U zastupništvu, cene su da padneš u nesvesno stanje.Traži nekog da ti uradi po uzorku, dosta povoljnije i radi radnju što je najvažnije.
 
Nazad
Vrh