Opadanje i čupanje vune kod ovaca

i ja sam primetio da mnogo bolje konzumiraju tu obicnu tzv.stocnu so,pa im s vremena na vreme ubacim po malo uz kukuruz.a,ko je Vladimir ako nije tajna?
 
Što se tiče soli, dajem stočnu sol, kuhinjsku i ližu ciglu, pored svega u hranu dodajem i Ovisan, koji u sebi sadrži komplet minerala i vitamina, davao isam i AD3, B-komplex i sl.
Ne pomaže.
Koliko vidim za sada nedvojbeno se češće javlja kod ovaca koje su zatvorene.
Ovo o važnosti soli kako piše Karmen je sigurno dobro i bitno.
 
aaa,lep primerak zaista :D.pa,lebac im,jel moguce da je stvarno zbog toga sto su stalno zatvorene?ja ih tako cesto pustam napolje da se izigraju na travi,ali nista.da li je moguce da im fali neki element koga ima u sirovoj travi i koji bi dobijali da idu na pasu?da li ima jos odgajivaca cije su ovce cele godine na jaslama?kakva su njihova iskustva?
 
Ovcu u pasu i ciganku u selo pusti i neboj se za njih ako ih zatvoris obadvije :nono: .
 
Nemoraju biti u pasi ali stalno moraju imati ispust van da nisu u stali nemoraju biti na livadi moze i na betonu ali van moraju izlaziti na sunce,kisu ali tu treba puno vise od kukuruza i dijeteline vinamini,minerali,proteini +ostalo "bockanje"pod kozu i misic.Ako neidu van jednom rijecju "osugaju se"pa makar to i nebila suga.
 
Ako se dobro sećam, pre nešto više od godinu dana, u nekoj od tema ovde smo diskutovali o potrebi izlaska - "šetnje" ovaca i u zimskom periodu i po snegu. Sigurno je da nije zbog paše, iako se ispod snega (kada je manji) mogu naći korisni ostaci travki, korenja i tsl., već zbog kondicije i "protezanja" nogu, kao i potrebe da se bar povremeno "sklone" sa već dobro nataložene stelje, natopljene amonijakom i sl. Naravno, da to nije svaki dan, ali lično praktikujem, bar jednom u 10-15 dana.

:ppozdrav:
 
CAR je napisao(la):
Nemoraju biti u pasi ali stalno moraju imati ispust van da nisu u stali nemoraju biti na livadi moze i na betonu ali van moraju izlaziti na sunce,kisu ali tu treba puno vise od kukuruza i dijeteline vinamini,minerali,proteini +ostalo "bockanje"pod kozu i misic.Ako neidu van jednom rijecju "osugaju se"pa makar to i nebila suga.
naravno slazemo se o potrebi ovaca da borave na otvorenom prostoru,tako da i ja praktikujem cesto pustanje napolje,one se lepo izigraju po basti,posle ih je malo muka namoliti da udju u stalu,ali sve to spada u drazi ovog posla.
kao sto sam rekao pocetnik sam,pa bih ti bio zahvalan ako bi mi malo pribliznije objasnio kako da im ubacim vitamine,minerale i proteine u ishranu i konkretno koje intervencije,sto ti kazes bockanje,u toku godine treba da preduzmem i kojim preparatima?
unapred zahvalan saljem vam veliki pozdrav :ppozdrav:
 
danas me komsija zvao,kod dva ovna na bokovima otpalo celo runo,pojavljuju se male ranice na tim podrucjima...kod ostalih ovaca pocelo takodje otpadati runo duz kicme...da li se radi o sugi ili je nesto drugo u pitanju:haha:
 
bice da je suga.sugu izaziva sugarac"Psoroptes",on napada delove tela koji su gusto obrasli vunom,najpre ledja i obe bocne strane.suga izaziva svrab,trljanje i glodanje napadnutih delova na napadnutim mestima ispada vuna,a na istim mestima se pojavljuju crvenkaste ili zuckaste kvrzice koje se pretvaraju u mehurice koji se kasnije osuse i pojavljuju se kraste.ako se ne odreaguje na vreme obolele zivotinje mogu uginuti.lecenje se vrsi mastima,uljima ili kupanjem,mada se kupanje ne preporucuje u zimskom periodu.
Vetzavod Zemun ima preparat protv sugaraca i sl.parazita"Antidermakotik",ali se izdaje na recept.
 
hvala na odgovoru,a reci mi da li IVERMEKTIN ista pomaze u ovom slucaju,zato sto smo im davali?!
 
stojkegk je napisao(la):
hvala na odgovoru,a reci mi da li IVERMEKTIN ista pomaze u ovom slucaju,zato sto smo im davali?!
Pomaže sigurno.
Dobro je za 14 dana ponoviti još jednom, i to sve ovce i one na kojima se ne vide tragovi šuge.
No česta je pojava da u ovo vrijeme otpada vuna ovcama , a nije izazvano šugom.
Uzrok baš i nije potpuno određen, a javlja se prije svega kod ovaca koje su zatvorene, kojima nedostaje soli, minerala i koje imaju siromašniju prehranu.
Post je spojen: [time]1292780343[/time]
_________________________________________________
miladinovic je napisao(la):
Imam pitanje,maloj jagnjadi su se u izmetu pojavili kao crvici mali(tako su mi ih opisali,nekad nece da sisaju),sta je to,stari su 10 -20 dana?
Crijevni nematodi ili neke iz roda trakavice, za točniju dijagnozu bi trebalo preciznije pregledati dužinu i boju nametnika.
Monil, Albendazol, Nilzan, Valbazen su kod nas najčešća sredstva.Nametnici lako invadiraju i na ostale životinje pa bi trebalo tretirati sve životinje u štali.
 
da,IVERMEKTIN injekcije-antiparazitik sa sirokim spektrom delovanja...aplikuje se sc u dozi koja za ovce iznosi 0,5 ml na 50 kg telesne mase...a mislim da se moze kupiti bez recepta,bar kod nas ovde u Somboru...
Post je spojen: [time]1292875198[/time]
_________________________________________________
ljudi pisao sam o komsijinim ovcama u predhodnim postovima,danas sam uslikao par slicica pa cu postaviti na ovu temu ako budem mogao.Zamolio bih sve one koji znaju o cemu se radi da mi pisu...

 
stojkegk je napisao(la):
Post je spojen: [time]1292849998[/time]
_________________________________________________
ljudi pisao sam o komsijinim ovcama u predhodnim postovima,danas sam uslikao par slicica pa cu postaviti na ovu temu ako budem mogao.Zamolio bih sve one koji znaju o cemu se radi da mi pisu...
Sudeći prema slikama to je klasična šuga.Točna dijagnoza se može postaviti pregledom pod mikroskopom.Ako se ovce usput i često češu , nema dileme.Cjepiti sa Ivermektinom , Dectomaxom, Alfamec, Ivomec ili slično.
Kupanje po zimi ne dolazi u obzir.
Tretirati sve životinje u štali, ponoviti za 7 dana.
Bilo bi potrebno i cijelu nastambu dezinficirati, Gamacid -D ( aktivna tvar diazin), Neguvoin (Triklorfon), Taktic (amitraz), ili neko zamjensko sredstvo po preporuci veterinara.,
 
slozio bih se sa @strile-tom da se gotovo sigurno radi o sugi i da se sve zivotinje (i jagnjad koja nece ici u narednih 2 meseca na klanje zbog karence) trebaju tretirati najbolje Dectomaxom i kroz dve nedelje ponoviti. Doziranje je 1ml na 50kg telesne mase. Ivermectin cini mi se da se dozira 1ml na 33kg i sigurno se mora ponoviti posle 2 nedelje pa da bi bilo sigurno nakoj naredne 2 nedelje po treci put jer ivermectin deluje krace nogo sto to stoji u uputsrvu za upotrebu a sugarac ostaje u stalskoj opremi u vidu zivih jedinki ili jaja koja se kasnije izlegu. Kod oba preparata obratiti paznju na karencu na meso i mleko.
 
ljudi,ja i dalje imam problem sa cupanjem vune kod ovaca.kao sto ste mi rekli ubacio sam im dovoljno jodirane stocne soli u hranu,a dodajem i 3% vetzavod zemun premixa za krave i 1% kostanvit-a,dajem im lucerku,livadsko seno i sojinu slamu,a od koncentrata mesavinu kukuruzne prekrupe,sojine sacme i stocnog brasna,ali one i dalje jedu vunu jedna drugoj.sta da radim?
 
Sličan problem imam gotovo svake godine.No pretpostavljam da je zbog toga što u 11. mjesecu zatvorim ovce u ovčinjak i odmah nakon 30- tak dana se pojavi opadanje vune kod nekoliko ovaca
( 3-4 od 50 kom).
Dakle jedino što je sigurno da je povezano sa zatvaranjem u ograđeni prostor i da se događa zimi.
Davao sam vitamine, so, minerale, injekcije kalcija , no ništa ne pomaže.
U to vrijeme se pojavi i čupanje vune koju ovce pojedu.
Za sada , osim zatvaranja, ne vidim drugog razloga.
 
Nazad
Vrh