Odvajanje prasica od krmace, sa koliko dana......

Sa koliko dana odlučivati prasad od krmače? Dajem im predstarter od 10-tog dana i vodu naravno
 
28-30 дана, зато што већ знају да једу. Многи греше што прасадима под сисом не дају воду да пију, виђам по селу. Они већ од 15-18 дана почињу да једу са крмачом. Држање прасади под крмачом 42 је нерентабилно, а и квалитет тог млека је низак. Крмача се исцрпљује и не ретко треба да прође и по 21 дан да би ушла у еструс. Прасад јесу већа под крмачом али по цену чега? Сада постоје квалитетни предстартери за залучење и ту не треба жалити пара, најбитније је избећи појаву пролива. Код прасади која већ једу под крмачом то је мање изражено ако дође до појаве мало рестрикција мало коливета/колигена/колистина кроз воду 3-4 дана и утегне их само тако. Код прасади која су одвојена са 42 дана може доћи лакше до преждеравања из разлога што су дуго на млеку и организам тражи јачу храну да надомести. Е ту буде проблема најчешће од 7-8 недеље кад почну да једу као мећава. Док прасад залучена са 42 дана тек почињу да једу и улазе у проблем, прасад залучена са 28 дана су овај проблем прошла и почињу да једу око 600-700 грама дневно и не ретко претекну ове прве. Ивермектин на залучењу обавезно поготово код старије прасади. Е да може превентивно 2% сирћета кроз воду или мравља киселина кроз храну.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Ivermektin to je za čišćenje od parazita i daje se odmah po odlučenju? Krmači je inače ovo drugo prašenje, prve prasiće sam odlučio sa nekih 34-35 dana i nije ušla u estrus 50 i koji dan, doduše tad sam joj davao manje hrane(jer kad dam više hrane od 3 kg prasići odmah dobiju proliv) a sad jede oko 6 kg hrane i prasići su super
 
Е код храњења праве велику грешку. По залучењу треба дати крмачи да једе колико хоће, неће добити упалу вимена. Без квалитетног и обилног оброка нема еструса и стварања јајних ћелија. Код хране слабијег квалитета убацује се свињска техничка маст могу чак и чварци само да храна има пуно енергије. Може се и дати витамин ад3е али он је проблематичан код давања, може доћи до шока организма. То што су прасићи добијали пролив више говори о квалитету хране и компонената. Иначе 5-8 кг хране дневно је нормална конзумација, битно је да крмача увек има хране испред себе и да једе по вољи. Вода је јако битна код стварања млека. Помије и остаци хране никако. Сад ће неко рећи"а како су некад све јеле" е то је било некад кад су крмаче прасиле 4-5-6 прасади и гајиле их 3 месеца. Данашња генетика није за традиционално држање већ за интезивно држање. А то захтева пуно протеина и избалансирану исхрану.
Ивермектин(суботички или још боље пфајзеров) иде 1мл/33 кг. За прасе од 8-10 кг треба 0.2-0.25 милилитара обавезно под кожу. Каренца је 28 дана. Даје се одмах по залучењу и по прескрипцији покрива животињу 6 месеци. У пракси у вр' главе 4 месеца. Ово важи за суботички. Остали који се пакују код нас су жали боже пара као воду да дајеш. Покрива екто и ендо паразите(у животињи и на животињи) као и шугу.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Svaka čast na objašnjenju, drago mi je da ima takvih ljudi kojima nije teško da nama(manje iskusnim) tako opširno objasne tako neke stvari. E sad imam još jedno pitanje kako hraniti krmaču na sami dan zalučenja.
 
Нема на чему, ово и још брдо ствари мора да се зна у послу који радим. А да будем искрен ја сам још и зелен поредећи се са осталим колегама на послу. Сваки проблем који се догоди на фарми прва на удару ветеринарска служба па онда остали.Тако да се мора отворити не четворо него четрдесетчетворо очију. А у реалности дај квалитетну избалансирану храну, покриј их вакцинама и гледај како расту. А што се тиче храњења не смањивати. Ако је све како треба улази у еструс 4-5 дан ретко 6-7. Ионако кад је у еструсу неће јести пуно. Е кад прође еструс онда може 3-3,5 кг хране дневно и тамо око 70-80 дана супрасности појачати храну. И сам држим крмаче и изводим разну економску фискултуру како да нахраним свиње а да ништа не дирам.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Ma i do 10 dana posle odbijanja prasadi da uđe u estrus ja zadovoljan, hvala još jedom
 
Е код храњења праве велику грешку. По залучењу треба дати крмачи да једе колико хоће, неће добити упалу вимена. Без квалитетног и обилног оброка нема еструса и стварања јајних ћелија. Код хране слабијег квалитета убацује се свињска техничка маст могу чак и чварци само да храна има пуно енергије. Може се и дати витамин ад3е али он је проблематичан код давања, може доћи до шока организма. То што су прасићи добијали пролив више говори о квалитету хране и компонената. Иначе 5-8 кг хране дневно је нормална конзумација, битно је да крмача увек има хране испред себе и да једе по вољи. Вода је јако битна код стварања млека. Помије и остаци хране никако. Сад ће неко рећи"а како су некад све јеле" е то је било некад кад су крмаче прасиле 4-5-6 прасади и гајиле их 3 месеца. Данашња генетика није за традиционално држање већ за интезивно држање. А то захтева пуно протеина и избалансирану исхрану.
Ивермектин(суботички или још боље пфајзеров) иде 1мл/33 кг. За прасе од 8-10 кг треба 0.2-0.25 милилитара обавезно под кожу. Каренца је 28 дана. Даје се одмах по залучењу и по прескрипцији покрива животињу 6 месеци. У пракси у вр' главе 4 месеца. Ово важи за суботички. Остали који се пакују код нас су жали боже пара као воду да дајеш. Покрива екто и ендо паразите(у животињи и на животињи) као и шугу.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
Kako se daje ivermektin? Bukvalno pod kožu ili onako plitko u meso?
 
Боде се у врат али не под правим углом као кад се даје у мишић него под углом од 45°. Игла треба са се помера под кожом кад се правилно убоде.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Боде се у врат али не под правим углом као кад се даје у мишић него под углом од 45°. Игла треба са се помера под кожом кад се правилно убоде.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
OK, kad je naj bolje krmači dati pre pripusta ili pred prašenje? Prasići su odbijeni i imaju od 13 do 15 kg dali dati i njima odma ili sačekati malo da imaju bar 20kg
 
Најлакше на залучењу, лако за држање и не треба пуно ивермектина. Каренца је 28 дана ако случајно иду за клање треба водити рачуна.
Код крмача се даје између 14-21 дан пре прашења. Ако је нека проблематична може и са 60 дана супрасности(више од пола гравидитета).
Треба избегавати ивермектин у првих 30 дана супрасности.


Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Најлакше на залучењу, лако за држање и не треба пуно ивермектина. Каренца је 28 дана ако случајно иду за клање треба водити рачуна.
Код крмача се даје између 14-21 дан пре прашења. Ако је нека проблематична може и са 60 дана супрасности(више од пола гравидитета).
Треба избегавати ивермектин у првих 30 дана супрасности.


Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
OK, hvala hvala hvala
 
Nazad
Vrh