Održiva Budućnost Je U Malim Farmama

Ne bih da teram mak na konac, niti da dolivam ulje na vatru, oduvek ima za i protiv, ali kad se sve sto ne valja u ovoj drzavi pripise srpskoj naravi ili necija svinjarija opravdava floskulama poput "ovo je srbija", onda se pitam otkud nam obraz da se ponosimo sportistima iz Srbije i ostalim zaista afirmativnim likovima da sada ne nabrajam. Znam ja da ce neko reci ovaj mesa babe i zabe, ali sam jako ponosan na svoj narod koji je za tri dana od svoje nemastine skupio preko 100.000 e za lecenje one curice. Nemojte tako, nema mentalitet ni tradicija nikakve veze sa neumesnim poredjenjima sa svetom. Mala farma - mala briga, kao sa decom.
 
U pravu si, izvinjavam se ako sam zvučao negativno to mi svakako nije bila namera. Samo sam hteo da kažem da treba kazati lopov a ne ma nije on loš naš je.
 
d.j.grljanac je napisao(la):
Ne bih da teram mak na konac, niti da dolivam ulje na vatru, oduvek ima za i protiv, ali kad se sve sto ne valja u ovoj drzavi pripise srpskoj naravi ili necija svinjarija opravdava floskulama poput "ovo je srbija", onda se pitam otkud nam obraz da se ponosimo sportistima iz Srbije i ostalim zaista afirmativnim likovima da sada ne nabrajam. Znam ja da ce neko reci ovaj mesa babe i zabe, ali sam jako ponosan na svoj narod koji je za tri dana od svoje nemastine skupio preko 100.000 e za lecenje one curice. Nemojte tako, nema mentalitet ni tradicija nikakve veze sa neumesnim poredjenjima sa svetom. Mala farma - mala briga, kao sa decom.
Ne znam koliko to ima veze sa temom ali napravicu samo jednu paralelu. Roditelj koji voli svoje dete mora da bude kritican i da pre drugih uoci ono sto je lose. Uocavanje loseg, "pravilna diagnoza" je prvi uslov da se nesto ispravi odnosno izleci. Blagonaklon odnos, zatvaranje ociju i potcenjivanje problema (u ponasanju ili karakteru), dovedu do toga da roditelj poslednji sazna da mu je dete narkoman i to onda kada malo sta moze da se uradi, ili je mnogo teze. Ovo je drastican primer ali dobro ilustruje ono sto hocu da kazem.
Treba biti realan.
 
Pozdrav ovoj trojici ako se tako kaze koji nose ovu temu. Citam Vas ocu reci slusam i divim se kako lepo zborite. Milina kad se cita i sve receno sam prosao ali ne vidim izlaz, elem da bi postao veliki moras biti mali a ko izdrzi taj ce pricati ili pisati istoriju. Ja imam malu farmu ali nije ona sebe zaradila nego sam ja ulozio pare od drugog posla gde vise nema posla jer su kinezi uradili svoje. Poveden mislju da samo proizvodnja moze da donese boljitak krenuo sam u proizvodnju prvenstveno prasica i ono sto ide uz to po neki tovljenik za mene a i za prodaju. Vise od 15 godina sam u proizvodnji nekad vise nekad manje ali kad drzava umesa prste pa ziva mera sidje ispod 100 dinara da nekazem 80 gde covek sebe na nadje i cemu da se raduje. Sve ovo govorim iz razloga da ne mozes biti miran iako das sve od sebe proizvedes kvalitetnu robu i dodje neka budala i kaze tamo ima za manje para ..... Srecom zivot je ucinio to da moja roba ne ide na pijacu jer ko jednom kupi taj ne menja dobavljaca, ali je jedan problem sto zaradis ove godine to moras da finansiras u sledecu. Ja sam mali proizvodjac sa 20 krmaca pa trpim uspone i padove ali zelim da budem veliki sa 100,200, 500 komada ali kako opstati. Prosle godine u kraju su poklali 80% priplodnih svinja ja nisam prodavao nego grcao sad sam se izvuko ali to je bilo samoubistvo da radis protiv sebe i opstanes. Za jednu nazimicu treba 8 meseci da postane korisna + 4 meseca i dva meseca prasici da odrastu da bi se unovcio pod uslovom da ide sve kako treba.
Recicu jos i to da pored uzgoja sam pokusavao da pravim i preradjevine tipa kobasice kulen pecenice ali narod nema pare nemozes da prodajes 200-300 grama koliko nam je platezna moc. I dalje mislim da je buducnost u malim firmama i gazdinstvima pa ko izdrzi pricace.
Sala
Nastavice se ...
 
Ako mogu da dodam, nema nama leba bez izvoza, kakva god da je farma, mali ili malo veća. Čovek u Srbiji mora da gleda svaki dinar. Zaje...te Beograd, pa vidi kako živi ostatak Srbije, to je tuga i videti, još malo ovako i kamen na kamenu ostati neće. Ako ne krenemo da hranimo ove "standardaše" iz švedske, finske, luxemburga, linhenštajna i sl. perverzije, neće nam biti lako, to sigurno.

A početni kapital za nešto ozbiljnije dok skupiš pa da kreneš, a država da ti pomogne niti hoće niti može a nije ni čudo kad vidiš ko je vodi, kako god okreneš, bez izvoza smo izduvali.
 
@futurefarming, mislis da covek u Srbiji koji "mora da gleda svaki dinar" ima dinare da sredi papirologiju za izvoz? Malo si mi tu kontradiktoran. Ajde se raspitaj, pa da pricamo. U medjuvremenu razmisli i o ovome: sto ja da hranim stranca "standardasa", a deca mog naroda da jedu djubre? Ako ti trava izgleda zelenija sa druge strane plota, prvo sredi svoju bastu.
 
Poenta moje priče je da se bojim da većina proizvoda (visokokvalitetnih, organskih) sa malih farmi neće naći kupca na domaćem tržištu, ili bar u meri kvantiteta i cene koja opravdava ozbiljnije zahvate u proizvodnji. U pogledu izvoza a i keša uopšte, nemam magičnu formulu ali samo sakupljen keš pa uložen u nešto što ima realne osnove da oplodi taj novac može da ima šansu da pokrene stvari. Nije ovde hazarderstvo isključeno, daleko od toga, jednostavno imam utisak da bi ulaganje na malo i korak po korak moglo da nas baci u krug iz kog se teško izlazi, gde proizvodiš za pozitivnu 0, da bi nešto zaradio moraš da uložiš još a nemaš odakle. E to je zaje.ano a za sve ostalo se podrazumeva da se moramo pomagati. Ne kažem da domaće tržište treba zapostaviti, mogu i duple cene, jedne za napolje, druge za unutra, što je i normalno, ali je bolje prvo napolje pa kad ojačaš da kreneš i po domaćem terenu. A pošto keša nema, možda i nemamo izbora pa nam domaći teren ne gine tako da je previše mozganja možda i višak.
Post je spojen: [time]1282861433[/time]
_________________________________________________
Zaboravih da dodam, chickenlover, da znaš da ti nije loše ovo za menađera! :D
 
Ako krenem da pričam dobiću po ušima jer u mom planu ima mnogo nula posle jedinice, kao ulazna transakcija, a izlazna,...pa, ko je izašao, izašao je. :kisa:
 
Za te jedinice i propratne nule sluze sponzori. A nalazenje sponzora je deo poslovnog plana. Hitno na posao! Da ne dobijes po usima sto lezes posle ponoci, a posle ceo dan gledas u ribe. (mislim one vodene, naravno) :haha:
 
futurefarming, ako se ne veram ti se planiraš baviti ribnjačarstvom? Ja ti predlažem da svake godine napraviš nešto, ako već nemaš neke love. Najviše će te koštati iskop ribnjaka. Pa kad ga iskopaš počneš graditi prostorije gdje ćeš vršiti umjetnu oplodnju ikre (osim ako ćeš raditi sve prirodnim tokom). Ja sam prošle godine vršio mrijest šarana u garaži i to su bile samo 2 ženke. Koštalo naj je dosta novca jer smo kupili posebne predmete. Onda smo0 osudtali i odlučili da ćemo ostaviti ribe neka same naprave svoje. Pazimo samo na vodostaj, količinu kisika, hrane i ima li koja uginula riba. I naravno, da nam ne uđe neka neželjena riba, ne dopuštamo nikome na lovi na njemu.
Pozdrav ::namigivanje::
 
Perje, odgovorio sam ti ispod slike u drugoj temi da ne odemo van konteksta ovde.

Chickenlover, rekao bih 2 stvari, prvo, sponzore mi ne pominji, "saradnja" se završi tako da ne dobijem ništa a ja njih izfinansiram dobro :zli: a drugo, osećam da nisam dovoljno merodavan da bistrim ovu temu bar dok ne krenem sa sopstvenom proizvodnjom, tako da čim taj deo obavim, možemo da kombinujemo koliko god treba.
 
Citao sam predhodne postove,i slazem se-uglavnom.
Moja ideja je bila da osnujem mini farmu.Poceo sam paralelno sa ovcama i prasiljama,da bih mogao da uporedim parametre.Odlucio sam da nastavim sa svinjarstvom,i vec 5 god radim na prosirenju farme.
Mini farma moze da zazivi,cist sam primer toga,jedino ako imas veliku kolicinu ::novac:: da isfinansiras prve tri god,ili da imas stalan posao preko koga ces da dotiras farmu (ovo drugo je moj slucaj).Za 5 god sam,mozda,u +1000e,jer sam poceo sa kreditima :udri: :udri: :udri:,pa je banka pojela zaradu.Znaci moze da se zaradi.
E sad,da bi se zaradilo vise,moras da prodas finalni proizvod,u mom slucaju peceno prase.Tako da je sledeci korak otvaranje pecenjare i prosirenje farme.Kad,da smo zivi i zdravi,bice.
Jedino ako zatvoris krug u proizvodnji i prodas finalni proizvid mozes da se nadas necemu.Jer veeeliki deo zarade lezi upravo u plasmanu krajnjeg proizvoda-sir,kajmak a ne mleko,pecenje a ne zivo prase,dzem a ne sljiva,itd.
Velika su tu ulaganja,ali je i sva zarada tu.To je neko moje vidjenje vodjenja mini farme,i moja smernica u tome.
 
Poz Nikola!

Bavimo se slicnim poslom, pa da se malko nadovezem.
Trenutno u nasim poslovima, nema zarade i srecni smo ako isplivamo na kraju
sa pozitivnom 0.
Kada sve preracunas, ne ostaje nista.
Ako za pet godina ostane 1000 e, tj 200e po godini, na zalost tu nema
velike buducnosti.
Ako ne dodje do nekog zaokreta u politici, dalje kretanje u neke
vece poslove vezane za '' Male farme'' je cista propast.
Gajiti prase, i kao finalni proizvod prodavati pecenje, po meni nije resenje.
Mene covek savetuje da otvorim mesaru i prodajem sopstveno meso. :sta:
Utovis u turi 30 kom tovljenika i krcmis na kilo mesa. :haha:
Cista budalastina.
Iskreno receno, ovo je srljanje u popast.
Jedan primer je trenutna cena prasica na trzistu.
Sta ima dalje, da se prica.
Ove poslove mogu da rade ljudi koji nemaju drugi izlaz, i ljudi koji mogu da odvoje
novac, da upumpavaju u neki posao, gde se ne vidi krajnji ishod.
Ljubav prema ovakvim poslovima je cista glupost. U ovakvim nesigurnim vremenima.
Na kraju ako pogledamo unazad, propali su najveci giganti u poljoprivredi, najveci proizvodjaci
i sada je doslo neko novo vreme ''MALIH FARMI''.
Na zalost ovo me sve podseca na jednu tv emisiju ( nedeljom od 9h).
Kod nas na malim farmama se svastari, sto uvek donosi gubitak na nekom polju.
Takodje i opredeljenost na jednu proizvodnju, vrlo lako dovodi do totalnog propadanja.
Uvoz polj, proizvoda u poljoprivrednu zemlju unistice i najjacu proizvodnju. :nono:
 
Kurkela je napisao(la):
Uvoz polj, proizvoda u poljoprivrednu zemlju unistice i najjacu proizvodnju. :nono:
Nazalost istinito.
Nisi me razumeo,1000e je ostalo posle vracanja kredita,i ja sam zadovoljan jer sam zaradio i + mi je ostao priplodni materijal.
Sto se tice misljenja da prodaja pecenja nije resenje,mislim da nisi u pravu.Kg zive vage kosta u proseku 150 din.Prase od 30 kg,ima bar 15 kg pecenja koje kosta 9000din.Ako je to prase placeno 4500,toliko je i ostalo od njega kao zarada.Rashod nek bude 1/3,ostaje 3000 din.A nama ako ostane 1000 kad ga odgajimo mi zadovoljni.U tome lezi zarada.
 
Ne obeshabrujte narod, vi pojedinci! :nono:
Ljudi svakodnevno ostaju bez svog posla, a i za novi posao nema izgleda jer nikome više ne treba radna snaga, ništa više ne funkcioniše. Oni koji su imali tu ludu sreću da uz otkaz dobiju i neku otpremninu, šta su drugo mogli da smisle nego da za tih par hiljadarki kupe neki dobar polovan auto(kome svakim danom rapidno opada vrednost) i odu u taksiste(u novu neizvesnost) ili da kupe dva - tri jutra zemlje, koje telence i prasence plus još ćaletov stari traktor i ona dva jutra što srećom nije hteo proda(iako ga je taj isti sin na to nagovarao dok je firma još radila)... I eto male farme - bar će imati sutra šta da se pojede ako ništa drugo, a teška vremena tek dolaze...
Šta će sav taj naš narod da radi kad oteramo sve radnike iz fabrika i seljake sa njihovih "nerentabilnih" imanja? Postoje samo dve opcije - ili da fizički nestanu ili će morati hmm... da "improvizuju" kako bi obezbedili sebi egzistenciju.
Post je spojen: [time]1292373774[/time]
_________________________________________________
Nisam završio! Muka mi je kad na poljoprivrednoj emisiji slušam proseravanja na račun malih gazdinstava i kad mi tamo pokažu nekog uspešnog "poljoprivrednika" sa silnim stotinama hektara oranica. Odakle mu? Kako je stekao te stotine hektara u ovoj zemlji gde je do pre samo 20 godina bilo nemoguće posedovati više od 10 ha? Recimo da je imao oca i majku - oboje sa po maksimom zemlje i strica koji se nije ženio niti imao dece, takođe sa maksimom zemlje i da je opet nekom ludom srećom jedinac i sve to nasledio i startovao sa 30 ha.
Idemo dalje - luda sreća ga i dalje ne napušta, :sreca: sve elementarne nepogode i ostale nevolje su ga zaobilazile svih tih 20 godina i uspeo je da udesetostruči posed - dakle ima 300 ha. Ok, neka mu bude, al odakle mu 600, 900, 1000 itd. Sigurno nije mogao da do tolikog imetka dodje isključivim bavljenjem poljoprivredom.
Lako je biti uspešan poljoprivrednik kad ti je ćale bio direktor zadruge u komunističko doba pa radio svoj maksim zemlje i još nešto arende sa zadružnim semenom, đubrivom, mehanizacijom i radnicima i kad su se mašinske usluge trećim licima radile po principu pola 'zeću - pola preduzeću.
Nemam ja ništa protiv tih velikih - snašli se ljudi, ko je meni kriv što nisam i ja i što mi nije ćale "heroj privatizacije". Neka rade oni, al nek puste i nas da radimo, a ne da daju tamo neke omalovažavajuće izjave na televiziji na račun manje imućnih vrednih domaćina.
 
prvo:specijalizacija
drugo:kvalitetan proizvod(VELIKI plus ako je organaska proizvodnja)
trece:ujedinjavanje proizvodjaca
cetvrto:izvoz(po mogucstvu preradjevina(pecenica, kobaasica, dzemova...))

i eto uspeha, prava sitnica, a sve od navedenog je skoro pa nemoguce u zemlji Srbiji, svi znamo razloge da ne duzim bzv... :ppozdrav:
 
srkitransporter je napisao(la):
prvo:specijalizacija
drugo:kvalitetan proizvod(VELIKI plus ako je organaska proizvodnja)
trece:ujedinjavanje proizvodjaca
cetvrto:izvoz(po mogucstvu preradjevina(pecenica, kobaasica, dzemova...))

i eto uspeha, prava sitnica, a sve od navedenog je skoro pa nemoguce u zemlji Srbiji, svi znamo razloge da ne duzim bzv... :ppozdrav:

Могуће, али то је под
пето: припадност и учешће у актуелној власти
 
Nazad
Vrh