Odg: Koćenje- broj malih - fotografije legla - odgajanje do odvajanja

Ako je sve dobro ušuškano, neće im ništa biti.
 
Pozdrav ! treba mi jedan savjet imam dvije zečice i zeca (kunići) pare se vec mesec dana ali nisu gravidne , u čemu je problem da li je zec sterilan ( kako mogu to da znam ) ili je nesto drugo ??::pomoc:;
 
Ako ti se normalno uparuju, znaci da se zec osamuti posle parenja, I ako vidis da se zecica izvila fino da ga primi, a nista kod nijedne od njih onda ja mislim da je muzjak. Ja sam sa mojim zenkama imao problem kod prvog parenja, bukvalno ne znaju sta trebaju da rade, sklupcaju se I muzjak ne moze da ih dohvati, pa sam ja "pomagao" malo, na kanapcic izvijem rep, prdrzim je tako da zec moze da pridje. Znaci ako se pravilno uparuju, a nista, onda je zec, cim nijedna neostaje skotna. Al vidi prvo da li primaju kako treba. Eto toliko od mog skromnog iskustva, jer sa tim problemom sam se bas susretao. Pozdrav!
 
Pozdrav Hvala na odgovoru ali, verovali ili ne ona se Danas ozecila okotila je 9 komada međutim nisu bili u gnijezdu jer ga nije ni napravila , smrzli su neke je pocela da jede , 4 komada su davala znake života grijao sam ih pored šporeta ali ubrzo su i oni uginuli samo da kazem da je danas kod mene temperatura bila - 15 °C , Interesuje me kada ponovo da je pustim kada je ovulacija ???





- - - - - - - - - -

evo jos jedna slika ovi su Davali znake zivota ali ubrzo su uginuli
 
Nema pravila moze se desiti a i ne mora. Ako se opet desi isto onda je treba upoznati sa serpom.
 
Imao sam i ja ovako dok sam ih drzao, ako drugi put isto uradi, noz joj ne gine, to je jedino resenje.Onda bude taman, nista joj vise na fali :osmeh:
 
Pozdrav ! treba mi jedan savjet imam dvije zečice i zeca (kunići) pare se vec mesec dana ali nisu gravidne , u čemu je problem da li je zec sterilan ( kako mogu to da znam ) ili je nesto drugo ??::pomoc:;
Kolko sam ja shvatio ti si na skotnu zecicu pustao zekana, pa nije ni cudno sto nije napravila gnezdo. Mladim zecicama moras obezbediti mir i kotilicu potpuno zatvorenu od pogleda.
 
Kolko sam ja shvatio ti si na skotnu zecicu pustao zekana, pa nije ni cudno sto nije napravila gnezdo. Mladim zecicama moras obezbediti mir i kotilicu potpuno zatvorenu od pogleda.

Skotne ženke vrlo rado primaju mužjaka, tako da to nema veze sa tim, a mogu da se okote i bez kotilice.
 
Napisao sa, "vrlo rado", a ne na silu. To što je skotna primila mužjaka, nema ama baš nikakve veze sa tim što nije napravila gnezdo. Moje skotne ženke skoro sve hoće da prime mužjaka (svojevoljno, ne na silu), neke čak 5, pa i 2 dana pred koćenje i opet sasvim normalno naprave gnezdo i okote se.
 
Volim da citam ove teme o kunicima iako ih vise ne drzim, ustvari imam jednog belog zekana i on nam je kucni ljubimac. Pozdrav.
 
Sjutra ću ja nju da pustim pod zeca pa šta bude za mesec dana videcemo kako će biti . Peto1 mi rece da je pustim za 3 dana ponovo to dolazi sjutra, i kad ste vec pomenuli kotilicu , Da li je obavezno u kunićarniku zenka da ima kotilicu s obzirom da nemam materijala da napravim kotilicu jedva sam im napravio i kunicarnik. Dali to utice na njeno ponašanje odnosno razbacivanje mladih po kunicarniku , pojava kanibalizma i tako, Mozda ste primijetili gore na prvoj slici , zečica ih je pocela jesti svakom od njih je pojela bar po jednu nogu. ?
 
Kotilicu ne moras imati zbog njenog ponasanja, ona ce se okotiti pa okotiti. Zbog vece sanse prezivljava I boljeg osgoja mladih svako ko ozbiljnije zeli da se bavi kunicima ima kotilicu. A ne moras je praviti, mozes od cigli pregraditi, procitaj malo temu s pocetka pa ces naici na sve sto te zanima.
 
Uredu, Nemam trenutno nameru da se bavim nesto ozbiljnije kunicarstvom već za sopstvene potrebe, :osmeh:, Kad smo vec oko Kunića interesuje me zasto kunici grizu drvo od kunicarnika ? Ranije sam imao slicaj da naprave rupu toliko veliku da mogu kunici proći kroz nju ,(naravno odmah bi je zakrpio) , pitam se zasto toliko grizu drvo da li je to nedostatak nekog elementa u njiovom organizmu ili nesto drugo nikako to nisam mogao da saznam? Oprostite pun sam pitanja ::prica::
 
"Prirodno parenje se događa samo kad je ženka spremna, tj. kada je u estrusu. Ženke kunića su tzv. inducirani ovulatori, što znači da otprilike 10-tak sati nakon "opasivanja" slijedi ovulacija, pa zatim i možebitna oplodnja. Ukoliko je do oplodnje došlo, porod se može očekivati kroz 28-34 dana. Ovisno o broju plodova i njihovoj veličini, period nošenja traje kraće ili dulje. Bitno je točno utvrditi dan parenja (zapišite ga!) i prema tome na vrijeme staviti kotilicu u kavez, jer će u protivnom ženka okotiti mlade na neprikladno mjesto, što će pogodovati razvoju prehlade."

"
PRIJE OKOTNJE
Osobito pripazite na prehranu, jer morate izbaciti svu svježu hranu poput povrća, voća, trave i sl., jer će to u mladih uzrokovati probavne poremetnje putem mlijeka što može dovesti do uginuća. Ženki je važno nakon 14. dana trudnoće osigurati pripremljenu kotilicu"

"Koćenje
3-5 dana prije koćenja staviti kotilicu –kutiju za gnijezdo (s prostirkom)"

"KAVEZI I KUTIJE ZA GNJEZDO
Kunici pri intenzivnom uzgoju podvrgnuti su raznim stresovima, od odbijanja, promene kaveza, transporta i promene hrane do promene objekta. Svi ti stresovi mogu imanjiti vitalnost zivotinje pa je potrebno sto vise poraditi da se zivotinja oseca udobno u svom smestaju. U tom pogledu moze se mnogo pomoci odgovarajucim smestajem, kavezima koje treba dobro konstruisati pre nabavljanja zovotinja. Kutija za gnezdo se pravi od lakog materijala pri postavljanju kutije za gnezdo treba voditi racuna da se moze lako prici gnezdu i nesmetano obaviti kontrola legla. sa bocne strane, prema unutrasnjosti kaveza kutija treba imati otvor cca 15 cm kroz koji moze prolaziti zenka a kasnije i mladunci"

Ja nemam iskustva mnogo ali sam procitao mnogo literature za kunicarstvo pa sam momku pokusao da pomognem teorijom. Naravno za praksu ste zaduzeniji vi iskusniji.
 
Nazad
Vrh