Obuka za korišćenje pesticida

Vidim da ima raznih mišljenja i iskustava, pa je sigurno da se to neće baš svagde podjednako primenjivati, najverovatnije.

Uglavnom iskustva sa terena su najzanimljivija.
 
Ја малине прскам по мраку и опет гледам да купим средсрва која су дозвољена у органској производњи. Инсектициде само који су дозвољени и нису штетни за пчеле. Комшија преко пута мене је људима потровао пчеле јер је прскао инсектицидом у пре подневним сатима ја када сам му реко јбг комшија, а пчеле он ми рече ко их јебе нека их газде не пуштају. 😠
Од када он нема малине ја сам повећао принос малина за минимум 20% јер ми комшијске пчеле не избијају из малина и ја пазим при прскању.
 
Ja sam platio kaznu zbog ovoga pre tri godine, 10000 din ,nikakve stete nije bilo,prskao vocnjak u vecernjim satima,sa dozvoljenim preparatina za tu vocnu vrstu,sutradan me posetila poljoprivredna inspekcija a posle par dana dobio poziv od sudije za prekrsaje
Kako je komšija dokazao da ga nisi obavestio? Tvoja reč protiv njegove.
Bio sam lično kod njega i rekao sam mu.


Ja imam 8 parcela koje su preko 20km od kuće. Kako ja, mogu znati ko su mi komšije kada se stalno menjaju arendaši....
 
Изгледа да ће се кренути и са применом ових одредаба Закона о средствима за заштиту биља које су усвојене још 2019. Захваљујући поруци @drsole, наишао сам на овај текст пчелара из новембра:

Ових дана, Министарство пољопривреде предузело је више значајних корака ка пуној примени последњих измена Закона о средствима за заштиту биља, чију примену је одложила ковид пандемија.

Више о новом закону донетом још 2019. године и ономе што се од његове примене очекује, обавезно прочитајте ОВДЕ.

Ових дана, Управа за аграрна плаћања расписала је тендер за надоградњу информационог система са модулом за контролу продаје и употребе средстава за заштиту биља.

Овим модулом Министарство пољопривреде жели да надогради електронски регистар пољопривредних газдинстава са лиценцом модула за контролу продаје и употребе средстава за заштиту биља.

Према нашим информацијама, очекује се да то заживи за до годину дана, и донесе огроман напредак у контроли употребе пестицида, евиденцији њихове примене, мањем тровању пчела, као и лакшем доказивању таквих тровања.

Оствариће се контрола продаје и употребе средстава за заштиту биља, и постојаће евиденција који купац (свако пољопривредно газдинство) је купио колико и ког средства. Продаја сваког средства евидентираће се на сваком овлашћеном продајном месту. Продаја пестицида на неовлашћеним местима постоји и сада, а сигурно ће постојати и у неком наредном периоду, те ће та област захтевати веће ангажовање не само фитосанитарне инспекције, већ и полиције и судства, јер су таква нелегална места продаје узрок великих проблема.

Сваки корисник пестицида ће морати да уноси у базу које пестициде користи, те ће се тако ефикасно пратити потрошња.

Све ово треба да створи транспарентно и одговорно окружење за пољопривреднике, трговце пестицидима и релевантне надлежне органе.

Како СПОС додатно сазнаје, Правилник о образовању пољопривредника за правилну употребу пестицида (о сврси обуке имате детаље на горе наведеном линку) је завршен, очекује се његово скоро потписивање и објављивање у Службеном гласнику. Надамо се да ће убрзо након тога кренути и обуке.

Тај тендер је у међувремену завршен. Тендер је био „за надоградњу информационог система са модулима за контролу продаје и употребе средстава за заштиту биља и за обрачун и исплату рефакције плаћене акцизе на деривате нафте у пољопривредне сврхе“. Модул за обрачун и исплату рефакције акцизе је већ завршен и пуштен у рад.
 
Mnogo delotvornije bi bilo da se urade tehnički pregledi prskalica nego da se kontroliše kupovina pesticida.Mislim da niko nije toliko blesav da sipa više od preporučene doze niti da prska više puta bez preke potrebe a prskalica u raspad stanju ima i previše.
 
Odavno se prska i ljudi su se već naučili što na svojim što na tuđim greškama. Za raspad prskalicu se vlasnik opet sebi osveti (nejednaka aplikacija i sl). Ali za obične dizne na prskalici, e ja bih to sankcionisao. U današnje vreme nemati dizne protiv vetra, mislim da je to nedopustivo.
 
Savršeno se razumemo.Danas je bar sve živo dostupno samo se treba malo potruditi i angažovati.Ne mora prskalica da bude nova, daleko od toga ali mora biti ispravna i uredna.
 
Na prskalici, naj bitniji deo su dizne, da li za vetar ili obične, ali moraju biti kvalitetne i ispravne.
Imali smo kontrolu prskalica zadnjih par godina kod nas, i na jednoj kontroli došao čovek sa ganz novom prsklaicon i mesinganim diznama od privatnika, kontrolori ga ladno poslali nazad kod prodavca, odstupanje bilo 20%.
 
Tako je. Kad moj komšija od +-70 godina ima dizne protiv vetra a radi +-10kj zemlje, znači može ih svako imati.
Tehnički za prskalice će biti, možda već sledeće godine.
 
Prošle godine sam gledao prskanje od strane jednog lika iz sela.Prskalica nova ganc made in Padina.Prskao je kukuruz na crno, vreme oblačno i mirno a magla kao u filmu Porodica Adams kada ideš kroz njihovu močvaru, s' kraja na kraj njive kao da vuče tepih za sobom. 😱
 
Dzaba i ako ima dizne za vetar ako nece da ih koristi, nego imam jedno pitanje za pcelare. Ko je odgovoran kada imam prikolicu sa pcelama na susednoj parceli pa ne mogu da slobodno radim na svojoj njivi??
 
Trebalo bi da je pčelar. Dužan je da košnice postavi u njivu najmanje 5 ili 15m udaljeno od puta i to pod određenim uglom (zaboravio kojim ali naćiću ponovo pravilnik) isto tako je dužan da ima vidno napisan broj telefona i podatke o gazdinstvu ali to izgleda zavisi od opštine do opštine jer kod nas u selu sve urade kontra, dok u susednoj opštini je sve po propisima.
 
Sve je to u redu, ali ja ne mogu da izadjem iz traktora od njegovih pcela. Coveka ubola pcela dok smo tovarili slamu, a on alergican. Sreca pa smo mogli odmah automobilom da ga odnesemo do doktora.
 
I u redu je i nije. Po meni treba da su bar 100m u parcelu postavljene, a kod nas ih ostave pored puta.
A što se tiče uboda, znam kako je. Napao me roj pčela na traktoru bez kabine, al sreća pa nisam alergičan.
 
Tako je. Kad moj komšija od +-70 godina ima dizne protiv vetra a radi +-10kj zemlje, znači može ih svako imati.
Tehnički za prskalice će biti, možda već sledeće godine.
Због чега мора да се имају дизне против ветра??? Шта то оне имају што обичне немају?
 
I u redu je i nije. Po meni treba da su bar 100m u parcelu postavljene, a kod nas ih ostave pored puta.
A što se tiče uboda, znam kako je. Napao me roj pčela na traktoru bez kabine, al sreća pa nisam alergičan.

Наравно да је погрешно када безобразно поставе пчелињаке поред пута, али како мислиш да је решење да се поставе бар 100 метара у парцелу када није решење.

ПС

Такође, не може се знати да су некога напале пчеле са оближњег пчелињака...могу бити пчеле са потпуно другог пчелињака које су у прелету преко стрњике. Наравно, не треба човек одмах да млатара ако пчела у прелету налети на њега...
 
Ajd možda je puno 100 ali, pošto se košnice postavljaju uglavnom pored velikih parcela, i nije. Takve parcele su dugačke po 300,400 i više metara, neka se pokosi (ili progazi) usev jedno 2-2,5m širine i gotova stvar. Manje će napadati kada su toliko udaljene. Makar pored glavnih puteva neka bude tako. A na sporednima neka postave i pored puta, nije problem. Ne teraju svi cabriolet kao ja, a i ja nisam baš toliki namćor da ne mogu zgoditi pa oprskati njivu predveče. E al kad ih postave tako da ja moram ići okolo naokolo, tj izlaziti na asfalt, rizikujući divlji zapad kako voze.... Ne, ne, nećemo se tako igrati.
Mene su ubole te pored kojih sam prolazio 100%. Možda i ne bi da pčelar nije nešto radio oko njih. Valjda su sve bile napolju i uzje.ane, a ja ne razmišljajući (i bez straha) sam mislio da ću prošišati pored njih i bez posledica.
 
Nazad
Vrh