Obrada vinograda

Pozdrav drustvo.... hehehe znao sam da cete tako reagovati.
Naime, grozdje volim da jedem, ali postoje i sorte grozdja za koje smatram da je greh samo jesti, nego i vino piti.
To kazem jer sam antialkoholicar, ali sam vojsku i studentske dane proveo u Mostaru, tako da sam se druzio sa dalmatinskim prsutom i vinom.
Na stranu sala, ali ova moja pitanja su bila zbog eventualnog vaseg saveta kroz vasu praksu. Teorijski, znam dosta o toj tematici, kroz kako skeb kaze postove, elektronske biblioteke, literaturu i slicno. Ovo oko mog zavrsavanja te price je samo zbog toga da eventualno vidim i vasa iskustva.
U svakom slucaju hvala na odgovoru, naravno necu zuriti.
 
evo koja slika iz vinograda
ao5qfb.jpg

35kvof6.jpg
 
vedran R. srpska kakva ti je to masina,dali si snjom cistio travu izmedju cokota .Ako te ne mrzi napisi nesto onjoj,ovo jos nisam video .pozdrav
 
Cime sada prihraniti grozde?? Nekim NPK dubrivom, ili da isprobam Slavol(dobio sam dvije bocice po 100ml)..
I kakva su vasa iskustva sa ovim dubrivom..?

Pozdrav Goran..
 
Slavol znaci pa sta bude..
mada mi nije jasno pise da se moze zalijevati a i prskati, pa sad sta je bolje..
ili da uradim i jedno i drugo..

pozzz
 
Pozdrav svima.

Imam pitanje vezano za djubrenje vinograda i odrzavanje u toku godine. Sva pitanja su vezana za spalirski uzgoj.
Dakle ako izuzmemo zrelu i zelenu rezidbu, sta je jos potrebno raditi.

Djubrenje:
1.Moze se djubriti svake tri godine stajnjakom. Ovo treba preci frezom ili zaorati?
2.Moze se djubriti mineralni djubrivo u zavisnosti od analize zemljista. Koiko cesto se ovo radi?
3.Moze se raditi prehrana preko lista. Kada i da li u kombinaciji sa mineralnim djubrivom?

Prskanje:
Koliko sam shvatio prskanje se radi u zavisnosti od sorte grozdja a i po potrebi ako se jave neke bolesti?

Kopanje i korov:
Na raspolaganju imam frezu. Koliko cesto treba prolaziti? Da li samo po potrebi kada se javi korov ili?
Da li je dovoljno proci frezom ili je neophodno zaorati(izasoviti) u jesen?
Ako se posadi trava izmedju redova, da li je onda dovoljno samo okopavati oko cokota? Kako se tada radi prehrana?

Trudio sam se da bude koncizno koliko toliko.
Mozda je najbolje da svako iznese svoja iskustva, odnosno sve radove u toku godine koje obavlja.

- - - - - - - - - -

Ajde malo da konkretizujem, mozda se neko prikljuci.

Od radova koje treba uraditi.

1. U periodu mirovanja :

Duboko prevrtanje zemlje, kako bi je spremili za zimu da moze da primi vise vlage. Moze se posuti mineralno djubrivo koje ce ovom merom doci u nize slojeve zemlje, U zavisnosti od zemljista ide od 15 do 30 cm. Vec posle opadanja lisca, moze se krenuti sa zrelom rezidbom. Ukoliko su manje parcele i moze se zavrsiti na vreme, bolje je sacekati mart, kada prodju veliki mrazevi. Posle rezidbe, zemlja se cesto utaba od radova, moze se javiti i korov kao i pokorica. Potrebno je napraviti rastresiti sloj zemlje koji ce konzervirati zimsku vlagu koja se nakupila u nizim slojevima. Moze se obaviti sa frezom na manjim parcelama od 15 do 20 cm dubine.


2. U periodu vegetacije :

Potrebno je redovno tretirati medjuredni deo zemlje frezom kako bi se suzbio korov i stvorio rastresiti povrsinski sloj zemlje koji cuva vlagu.
Ova obrada se radi po potrebi od maja sve do pred berbu. Vrsi se zelena rezidba loze.

Sto se tice zastite loze prskanjem, tu bi neko mogao da doda nesto.

Naravno ne mora se ovako raditi, moze se prskati korov, ili zatraviti medjuredni razmak...
 
nenad88, lepo, zaista si se potrudio hvala ti na tome. Samo hocu da ti napomenem, tebi i ostalima, nezavisno od ove kulture, vazi za vecinu vocarskih kultura...mislim da je freza smrt za vocarstvo. Kako? Lepo, freza pokupi korov sa povrsine, okrene max. 10-ak cm zemlje (ni toliko), a ispod toga napravi "beton" od zemlje. Sto znaci, bez podrivanja, odnosno oranja, ova radnja je kontraproduktivna.
Ne mislim da pametujem, daleko bilo, samo hocu da vam prenesem svoja iskustva. Vinogradi su mi stari od 20-30 godina, kako koji. Jedne godine ih orem, sledece samo totalom sklanjam korov, pokazalo mi se kao odlicna kombinacija. Stajnjakom djubrim svake 4.-te godine, sledece tri jesenjim vocarskim i KAN-om s proleca u vreme kretanja vegetacije. Prehrana preko lista je obavezna!
A sto se zastite tice, tretiram najmanje 5 puta, ehhh, prosle godine je bilo dosta i dva puta. Nema pravila.
Sto sam sve ovo napisao?! Mozda nekom pomogne, ko zna, sigorno nece stetiti.

i naravno pozz zupa100
 
@zupa 100
Najbolj saveti su oni koji proisteknu iz dugogodisnjeg iskustva,sve si lepo izneo kratko i jasno.
Ovo za frezu nisam primetio,frezujem vinograd tek 4-5godina mozda se kasnije i pojavi sabijena zemlja na dubini 15cm,za sad nemam tih problema.Secam se kad sam sadio lozu da je zemlja bila rastresita do dubine zimskog oranja 25-30cm ispod tog je 5-10cm bila sabijena od tockova traktora a ispod tog normalna tvrdoca zemlje.
Nije mi jasno koliko je lozi stetno kidati koren,sto se neminovno desava pri dubokom oranju i rigolovanju. pozz
 
Kako se obradjuje korov oko cokota, kopa se? Kako se tako okopan korov i onaj posle freziranja izvalci iz vinograda i da li se u opste izvalci il ise ostavlja da istruli u redovima?
 
Zavisi o kom korovu se radi.Ta operacija okopavanja motikom oko cokota je gotovo zaboravljena,niko ne voli vise da se lati motike.Tako da taj uski pojas izmedju cokota najcesce ostaje neobradjen ili oprskan herbicidom.E sada,ako imas visegodisnje korove tipa zubaca,pirevina,slak(poponac),divlja kupina,sirak itd.,najbolje je tretirati totalnim herbicidom (glifosatima),pa tek onda mehanicka obrada zemlje.Jer vecina ovih korova se odlicno razmnozava rizomom.Tako da svaki deo rizoma,pa bio i pola cm ima strasno dobar potencijal razvoja nove biljke.Isti je princip i medjuredno sa istim korovima.Traktorske prikljucne masine za obradu zemlje takodje presecaju duboke i jake korene visegodisnjih korova,i na taj nacin ih rasejavaju po vinogradu i dodatno umnozavaju.Zbog toga,problematicnu korovsku floru uvek prvo totalom,ostaviti da total deluje dve do tri nedelje,a potom moze obrada.Dok "mekse" jednogodisnje korove,mozes ostaviti prekopane na povrsini,sunce ce uciniti svoje,dace svoj mali prilog humusu.
 
Juce sam razgovarao sa komsijom. On ima mlad vinograd, 2 godina. Uz svaki cokot je zasadio 2-3 luka.
Kaze da ovo cuva od crva, koji ce pre da napadne luk nego lozu?

Da li neko ima iskustva sa ovim?
 
Sad da cujem, ali posteno. Milslim da je prva godina prelomna sto se crva tice, ali se koren stiti jos u fazi sadnje.
A sta mislis, da taj potez ne izazove kontraproduktivan efekat, da ne namami crve bas.
Ovo su samo moja razmisljanja, nista drugo, u tom smislu sam ovo i napisao...
 
Galaktion! Prekrijes zile zemljom, dobro utabas, izmedju tri prsta zahvatis galaktiona, "posolis u taban" i sve to prekrijes zemljom do povrsine. Kalemljeno mesto mora da viri iznad zemlje 5-7 cm. Tacka.
 
Dragi zupa,

Voleo bih da sam ovo saznao prosle nedelje. Upravo sam posadio 200 sadnica Muskant Hamburga :) .

Kako se inace sve ove mere primenjuju kod sadnje hidroburgom na vecim povrsinama?
 
Interesuje me u kojem rasadniku (oklina Krusevca) da narucim vinovu lozu? Koji ima najkvalitetnije sadnice? hvala
 
zupa100 trenutno imam jedan red vinograda, oko 200 cokota, u trećoj godini. Pre neki dan sam sa obe strane prošao frezom. Zanima me koliko duboko i koliko blizu čokota se sme ići.
Kako je ovih dana trava baš krenula danas sam je morao trimerom pokositi pa ću ovih dana i okopati izmedju čokota. Kako vi obavljate ovaj deo posla. Citam da se koriste herbicidi. Koji se preporučuju?
 
Nazad
Vrh