Obrada vinograda

Mornar& Tomix

Jebiga, doživljavam kao da me opet malo grdite. Ali nema veze pomogli ste mi mnogo i jeste ovo su malo finese. Ali ako rasadnika pitam on će mi dati ono što ima i hoće.
Mislim bolje da sam ja jos malo možda i dosadan i da izcackam to što me interesuje. Problem sam suzio maksimalno.
Tomic nisam ja pitao šta se prodaje po većoj ceni nego koje je crno stono kvalitetno porodice mišela.
Mornar nisam se stegao ja zbog para nego zapitkuješ što ne znam a znam sta mi treba.
Zahvaljujem još jednom i nema ljutnje.
Ja računam dobro pitanje je pretpostavka za resenje problema.
 
Nije rec o porodici vec o jednoj sorti .

Sa postova predji na kopanje rupa i akcija .
Ko radi taj i gresi imaces vremena za ispravku.

Bilo koju od sorti koju smo nabrojali prethodnih dana da posadis neces se zaliti.

Pricam ti o trzisu i kupcima jer su mi oni najbolji odgovor sta narod voli , sta im se dopada , sta valja.
Sa mojim postovima samo zelim da pomognem kolko mogu- ne tumaci to na dr nacin.
pozz
 
Slazem se sa tobom. I zahvaljujuci vama i netu mislim da sam izabrao zasad lepe sorte i da pokrivaju lepo duzi period. A ici cu po pijaci i megamarketima da probam sorte koje su sada na trzistu. Afus ali znam kakav je.
Zahvalio sam , a nemojte zameriti ako sam zeleo da saznam vise a vi me doziveli kao filozofa.

- - - - - - - - - -

Nije rec o porodici vec o jednoj sorti .
....
pozz

Ma to sam pogresio hteo sam da pitam koja je jos stona crna sorta pored ( a ne porodica) misela a da stize u oktobru.

Jer od crnih sam izbrao crvene plemenku, muskat hamburg i zasad misel kao oktobarsku.

pisem na mobilnom pa mi tastatura mala i imam puno gresaka.
 
Kad je vec krenula prica, meni fali malo da popunim rupe i nesto me privlaci Kardinal, a nemam ga. Mislim da cu ga ubaciti


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Ja imam Mišel i meni ima prekrasne velike i poprilično bezukusne grozdove.Imam i Afus veliki atraktivni grozdovi velike bobice malo izdužene okus prihvatljiv,crvena i bijela plemenka srednja veličina okus dosta fini(bjela dosta rodnija i po meni ukusnija),Alfons Laval jako sličan Mišelu kojem je i jedan od roditelja po meni malo boljeg ukusa i malo manjih grozdova,Slankamenka srednja veličina grozda i bobe okus dosta vodenast,Kardinal veliki grozd i boba okus dosta dobar i pošto je dosta rani fino se pojede i meni najukusniji iako ne i najljepši Muškat Hamburg okus odličan izgled tu i tamo zavisi i od godine ali meni za jelo za sad nenadmašen. To su samo moji dojmovi jer ih sve imam plus još podosta vinskih sorti ali o ukusima se ne raspravlja najbolje je probati sam pa se odlučiti ali fino je i kad ti neko da di koji savjet da čovjeku bude lakše.
 
Zahvaljujem Entuzijast na opisu, to mi treba .
Za sada ovako stoje stvari redosled po pristizanju
belo
kraljica , italija i afus ali
crveno
Crvena plemenka hamburg i za sada misel.

Probao danas moldavu misel i afus. Afus mnogo sladji od drugih, misel onako sladi pomalo a moldava mi nikakva cak mi je i kisela.
Interesantno jedan prodavac mi predpostabljam da je misel kaze da je to kardinal.

Na neti sam nasao sortu ribijeru koja stize u oktobru. Zna li ko kakva je i da li je bolja od misela.
 
Poslednja izmena:
Moram nešto da kažem o Moldovi: bez obzira što sam od mnogih ljudi čuo da su je iskorenili iz vinograda, jer navodno ne može da sazri i da nije za naše podneblje, rešio sam da je pre par godina zasadim na okućnici, na južnoj fasadi, više za ukras, a od grožđa nisam mnogo ni očekivao. Gajio sam je onako , školski, po literaturi. Ostavljao sam joj dosta lisne mase, oko 12 listova na lastarima, a zaperke sam zalamao (nisam ih uklanjao) iznad drugog ili trećeg lista. Iznenadilo me je da grožđe sazreva već polovinom septembra i vrlo je slatko! Mana joj je što ima dugačke internodije, pa su lastari veoma dugački, ako se ostavi toliko listova, ali ko želi da je gaji na čardaklijama, toplo je preporučujem.
 
Pisao sam malo ranije sličan Mišelu crna boba dosta pokrivena pepeljastom maškom više okrugla nego kod Mišela gdje je ovalna malo manji i kompaktniji grozdovi ali svejedno pristojne veličine po meni malo i ukusniji od Mišela ali ne kao Hamburg.Kod mene dozrijevaju podjednako sva tri (Mišel-Ribijer -Hamburg) Hamburg možda zeru ranije.
 
Zajvaljujem Entuzijast.
Kako vidim nema crno u oktobru koje se kvalitetom istice. Ali probao sam misel i moze da prodje ali cu afus ali vise komada zasaditi . A moldava koju sam ja jeo nikom ne bih preporucio.
 
Na netu sam nasao po meni odlican prirucnik o vinogradarstvu u pdfu. Posto pisem na mobilnom jer nisam kuci, za vikend stavljam adresu da moze da ga skine ko hoce. Bas je konkrezan jasan i praktican za nas pocetnike dusu dao.
 
Kap sto sam naveo, evo limk i moze se skinuti , za pocetnike lepa knjiga o vinogradarstvu

https://www.researchgate.net/profil...95b4/Prakticno-vinogradarstvo-i-vinarstvo.pdf

:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Imam pitanje. Kako oko stuba koji nije krajni sadim lozu. Da li planiram tako da jedna loza bude pored stuba a druga po udaljenosti od loze kako treba s druge strane stuba ili planiram tako da stub bude u sredini izmedju dve sadnice.
A kako se sadi sadnica kod krajnjeg stuba tj na kolikom odstojanju od njega.

Inace planiram odstajanje izmedju sadnica 90 cm.
 
Pa isto kao da ti je na sredini, dakle ako je razmak metar, od gidže do gidže, a stavio si stub na sredini ....znači pola metra.
 
Pripreme za sadnju su izvrsene i potrebna mi je pomic.

Povuci cu kanap i na razmak od 90 cm cu saditi. E sada sta me je nejasno.
Ako iskopam cetvrtastu rupu kaze treba sadnicu ukositi .
E sada mi nije jasni u kom pravcu da ukosim. Da li sadnica da bude liniji sa kanapom i tako ukosene sve na jednu stranu.
Ili da sadnica bude ukosena da je normalno na pravac kanapa. Odnosno kada se pogleda odozgo kanapa koren je sa jedne strane a vrh sa druge strane kanapa i jedno ajde da kazem 10 cm od lunije kanapa.

Drugo pitanje da li uz stajnjak pomesan sa zemljom da stavim po saku npk i to 8 16 24.

Zahvaljujem.
 
To sa tim linijama i kanapom mi nije najjasnije ...ne kapiram u čemu je nedoumica. Bitno ti je da se sa linijom kanapa slaže nadzemni deo, i da bude , dakle , u jednoj liniji ( u što sam bio jasan!). Problem sa korenom , da li ide levo ili desno može se javiti ako postavljaš kolac, kasnije, da ne potrefiš , baš koren. I stub ili bundruk , koji drži žicu da ne ide preko ili blizu korena.
Mada (zato se i stavlja ukoso), cela dužina sadnice će ustvari biti koren, jer će i na gornjim ( iznad tih žilica koje sad vidiš i smatraš korenom) pupoljcima izbiti, vremenom žilice (to je i glavna razlika u odnosno , na voćnu sadnicu). Ako si nekad sadio paradajz, jer se i on preporučuje da se sadi malo ukoso, i on pušta žilice na svakom zglobu, tako da vremenom povećava svoj kapacitet zahvatanja hrane i vode. Isti je slučaj i sa sadnicom vinove loze.
Što se tiče stajnjaka,, mogu komentarisati kako ja radim. Naime bitno je da ne staviš stajnjak direktno na žilice,jer se dešava da "jačina" iz sajnjaka može da izgori celu biljku.Postupak je isti kao sa sadnjom voćki...na koren se stavi malo zemlje sa površine ( ona koja je malo plodnija nego ona koja je izbačena sa dna rupe), može se i mešati zemlja i pregorelo stajsko đubre i sa tim ići preko korena, mada ja ne bih preporučio, naročito ako je đubre nepregorelo do kraja , odnosno onako masno i vodeno...Za takvo mešanje pregorelo đubre mora biti suvo, malltene u praškastom obliku, da bi ga smeo stavljati, izmešanog, na koren.
Znači posle stavljanja zemlje na koren , zgazi se dobro, oa se onda doda stajnjak i opet zemlja i opet se zgazi i onda se zalije vodom...kad vodu upije zemlja dodati zemlju sa dna rupe da bi se izašlo na površinu ( a da ta manje plodnija zemlja, ne gura odmah korove)...Onda može šaka veštaka preko svega...ali paziti da ne bude jako blizu sadnici ,potom se može opet malo zaliti a i ne. mora,kako je ko predvideo, ali se preko veštaka mora baciti opert malo zemlje , da ga sunce ne dohvati, i tako pokriveno neka čeka padavine...
Vidiš da sam bio jako " kratak" u objašnjenju...valjda će iz ove priče nešto biti korisno...
 
Nazad
Vrh