Obračun,kalkulacija u ratarstvu

Evo morao sam da otvorim novu temu da bih saznao da li sam u pravu sto radim ovakve obracune u ratarsrvu i voleo bi da se i ostali clanovi foruma izjasne o ovoj temi ili da prikazu kako oni to rade.

rasturanje djubriva----------7e. po jednom kj.
oranje---------------------50 e.
krimliranje------------------10e.
setvospremanje------------10e.
setva----------------------18e.
prskanje od pipe ili buvaca---7e.
prsanje s.korovi tri puta-----30e.
rasturanje djubriva---------- 7e.
spartanje dva puta----------30e.
prskanje sirka--------------- 7e.
prskanje cerkospore dvaputa-14e.
vadjenje repe--------------110e.
prevoz repe 50t.-----------110e.
-------------------------------------------
410e. po kj.
zakup zemlje---------------140e. po kj. prosle godine
Onda na sve to dodam seme, djubrivo i hemijska sredstva.
A od svega toga oduzmem 12000 po he. ako ih ostvarim
---------------------------------------------------------------
OD UKUPNOG PRINOSA ODBIJEM SVE OVE RASHODE PA ONDA VIDIM KOLIKO SAM U ZARADI ILI GABITKU. :sta: :sta:


Ovo je bio primer obracuna repe, tako isto radim i za kukuruz,soju,sancokret...itd... ::prica:: :veseljak:: ::spreman na sve::

DA LI JE OVAKAV OBRACUN ISPRAVAN :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta:
 
obracun je ispravan tako se i pravi da se stvarno vidi dali tu ima neke zarade i nebi se slozio sa ranijim izlaganjima gde se nase-svoje tj. svoje usluge ne racunaju, ako u tim kalkulacijama budemo racunali koliko smo potrosili goriva po ha nevidim kako cemo doci u situaciju da obnovimo nas masinski park koji je kod vecine nas odavno punoletan. :ppozdrav:
 
Apsolutno tacno ::svaka cast::zato sam bas i postavio ovu temu neki u tom obracunu cak ni zakup ne racunaju kazu zemlja je moja ali po mome ako tudja vredi toliko ja sam siguran da moja vredi mnogo vise. ::novac:: ::prica:: ::spreman na sve::
mica967 je napisao(la):
obracun je ispravan tako se i pravi da se stvarno vidi dali tu ima neke zarade i nebi se slozio sa ranijim izlaganjima gde se nase-svoje tj. svoje usluge ne racunaju, ako u tim kalkulacijama budemo racunali koliko smo potrosili goriva po ha nevidim kako cemo doci u situaciju da obnovimo nas masinski park koji je kod vecine nas odavno punoletan. :ppozdrav:
 
Mogao si proci i povoljnije.Na primer, umesto sto si sam sebi ora po 50e/kj mogao si naci povoljnije kod mene oru za 3500din."Profit" je u tome sto si uposlio svoju mehanizaciju, a sve preko toga....
Ako si sve sam sebi radio, na tom kj repe si zaradio 410e manje gorivo i amortizacija.
 
Oranje 35 cm. 3500 din. :sta: :sta:nazvacu te kad bude vreme oranja, kod mene torpedo 9006 vuce dve brazde i potrosi od 20-25 l. po kj. Ima li taj tvoj orac DIGITRON. :ppozdrav: :udri: ::novac::
sasa22 je napisao(la):
Mogao si proci i povoljnije.Na primer, umesto sto si sam sebi ora po 50e/kj mogao si naci povoljnije kod mene oru za 3500din."Profit" je u tome sto si uposlio svoju mehanizaciju, a sve preko toga....
Ako si sve sam sebi radio, na tom kj repe si zaradio 410e manje gorivo i amortizacija.
 
Ovo sto je Dragisa postavio za kalkulaciju je prava kalkulacija .Tada se zna cena kostanja odredjenog proizvoda.
 
oranje---------------------50 e.
setvospremanje------------20e. ali dva prohoda, prvi je sporiji, a drugi brzi... prvi je oko 11, 12 e
setva----------------------15e.
rasturanje djubriva---------- 10e.
spartanje dva puta----------20e.
prevoz repe na bazi 8%
 
Ok. slazem se i tako, nisu u svakom selu jednake cene usluga kao sto ni nasi proizvodi nemaju uvek jednaku cenu, ali obracun ipak radis znaci kao i ja. :ppozdrav: :ppozdrav:
mucobieno je napisao(la):
oranje---------------------50 e.
setvospremanje------------20e. ali dva prohoda, prvi je sporiji, a drugi brzi... prvi je oko 11, 12 e
setva----------------------15e.
rasturanje djubriva---------- 10e.
spartanje dva puta----------20e.
prevoz repe na bazi 8%
 
naravno, na osnovu toga se zna sta je isplativo, sta ne, tj da li neka masina zaradjuje ili ne...
tata jos vodi domacinstvo, ali ja i brat smo uz njega... :cao: :ppozdrav:
 
:) pa tako bi bilo ispravno, ali to niko ne radi.

Ti ako imas 1000 dinara u oktobru. U junu ti se od zita vrati npr 1100, a od banke preko orocene stednje dobijes npr 1200.
Jes da si od zita u plusu, ali je ta proizvodjna manje isplativa od stednje
 
Pa onda lepo dajte u banku ako je vec tako.
Uzmi za primer oranje 50e nafta 15e i 5e amortizacija,znaci nasao si sebi posao i zaradio 30e,aj nek je i 25e,tako i za ostale operacije po 5-10e i na kraju jos imas zaradu.
 
North ARMY je napisao(la):
Pa onda lepo dajte u banku ako je vec tako.
Uzmi za primer oranje 50e nafta 15e i 5e amortizacija,znaci nasao si sebi posao i zaradio 30e,aj nek je i 25e,tako i za ostale operacije po 5-10e i na kraju jos imas zaradu.
Koliko ja znam amortizacija se uvek računala koliki je utrošak nafte=amortizacija . Što znači tebi ostaje 20e.
 
Nazad
Vrh