NS hibridi

Jeste godina nerealna, ali da napisem neka svoja iskustva sa NS hibridima.
Danas smo skidali NS 3023, vlaga 20%, 200 mnv, njiva neke 4. ili 5. klase, agrotehnika u fulu, sjetva na 20 cm, prinos na 14% vlage je bio 13 tona. Jako mi je drago da nesto od domacih hibrida ima potencijal.
Neko je pitao za NS 4000 i 6000, kako volim manje grupe, definitivno NS 4000. Oba imaju potencijal za 20 redova zrna, ali kod nas nisu prelazila 18. U principu, sve sto da ns 6000, dace i ns 4000. NS 4000 je dosta visociji od 3023.
Ns 4000 je nedavno na jednom ogledu dao 14 tona po hektaru.
Na fotografiji danasnje skidanje NS 3023.
Ns 4000
 
Malo sam pretjerao sa ovim agrotehnika u fulu.. Mislim, sve neophodno osnovno sto je trebalo.. Isli smo 300 kg 8:20:30, kasnije 400 kg kana, zemljisni herbicid, korekcija Talisman + Laudis. Da da, kisa 2 puta sedmicno, padala je kad god smo je trebali, osim na pocetku kod nicanja i herbicida, tu je malo stekala. Sve u svemu, godina fantasticna, prinos izvanredan.
 
Фао 390 има влагу 20% свака даље прича је ту сувишна
 
Фао 390 има влагу 20% свака даље прича је ту сувишна
Hajde molim te kazi sta je suvisno?
Citas li sta je napisano? Vidis li da je kisa padala konstantno? Kad mislis da je otpusti? Zivim u mjestu gdje niko kukuruz ne bere u zrnu, odakle god si nema potrebe da ulazis sa pricom da se sve zasniva na lazi i preuvelicavanju.
 
Ovo sve me podseća na moje mušterije, a kad padne merenje, qq lele...
Prije skidana kukuruza, radjena je kontrola prinosa nekoliko puta. Evo prosjeka kontorle:

Vlaga 20.3%
Prosjecna masa otucka 52 grama
Masa zrna po klipu na 20.3% vlage je 292 grama
Sklop na kraju izasao 22-23 cm
Nigdje nijedne jalove biljke.. Nikad bolji kukuruz..
 
Poslednja izmena:
Sa NS hibridima 640,6010,6030,Zenit,Radan,nikad nisam imao vise od 5500 kg/kj zrna na prolece iz cardaka. Prvi put kad sam posejao Pionira p1114 i brao u klipu sam video razliku u genetici.Taj mi je imao 7000 kg/kj u maju kad sam ga krunio iz cardaka. Ovde to jos samo seju dede koji su bas zaguljeni, pa nece nista drugo da probaju.

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 
Ogled ministarstva poljoprivrede Republike Srpske. Pionir nije ucestvovao, ne znam zasto osim sto ga je prosle godine Dekalb potukao u zrnu.
Na jos dve parcele u realnoj proizvodnji imam 30 kubika klipa NS 3023 po hektaru i 26 kubika NS 6043 i NS 770 sa 0.8 hektara..
Meni je porazavajuce koliko pljujete po necemu sto se kod vas proizvodi i sto vasi selekcioneri prave.. O vasem patriotizmu dovoljno govori sto vam je predsednik iz Bosne..
 
Imam ja jednog zaguljenog koji se kleo u zp hibride, znao napamet koliko koji može da ima redova i broj zrna, pa hl težina pa prinos pa čuda muda, i eno ga seje dkc...
Bili su nekad ns i zp nosioci srpske proizvodnje, i hvala im na tome, odrasli smo uz njih... Ali život, svet i tehnologija idu dalje
 
Патриотизам ћемо мерити другим стварима и вредностима ,од овог живимо нема ту приче сурово можда јесте али тако је.Ми смо понајмање криви што је то тако. Треба знати поштовати прво себе па ћеш проначи начин да испоштујеш и остале.Док се води ова прича са нашим семенартвом нема ту шта сељак да тражи ни да му се замери...
 
Idemo dalje..
Jedan od tri ogleda ministarstva poljoprivrede Republike Srpske gdje je osjecki Rudolfov imao najveci prinos. Takodje, ovo nije jedini ovakav rezultat, u istoj konkurenciji je jos jednom ove godine bio najbolji ma ogledu ministarstva. Znaci, 2 od 3 ogleda je dobio Rudolfov, a treci je uzeo Atomik od syngente.. Sta zelim poruciti? Nije ovo Vojvodina, nisu ovdje uslovi isti kao kod vas.. Nije nasa selekcija toliko losa, nisu nasi hibridi takva sprdnja.. Postoje godine kada se I od njih moze izvuci dobar prinos, koji se mjeri desetogodisnjim prosjekom. Evo, ove godine je covjek prokleo 9911, a zavalio se sto je posijao izmedju ostalog onaj ns 6000. Zasto? Lezala mu je voda u njivi danima, 9911 ostao na visi ni od 1.5 metara, a grupa 600 mu dala prinos jer jezbog duze vegetacije ispratila vodu. Kako god, blesavo je sijati jednu kucu, jedan hibrid.. Ali je pozeljni posijati nesto domace da im ne okrecemo ledja potpuno i da ih ne ugusimo, a kada to ucinimo, vreca sjemena Pionira I Dekalba ce biti duplo skuplja. Kod nas je recimo psenica Simonida nesto najpopularnije sto postoji, daje prinose preko 8 tona po hektaru - redovno! Pogledajte prinos korisnik zombie 666, u pitanju je kukuruz OS Kulak.. 2.9 hektara, 44 tone zrna na 14.2% vlage. Toliko!
 
Imao sam ove godine ogled NS 6000 na povrsini od 8,7kj.Prinos je bio 6500 kg/kj ili ti 11294 kg/ha kada se svede na vlagu od 14% inače je skinut sa 15,5vlagom. Kukuruz je od starta ekstra izgledao, odlično nicanje, do kraja odličan. Po meni je i prinos odličan, u istom delu atara sam imao i mnogo zvučnije hibride koji su dali neki malo vise od ovoga a dosta njih i niži prinos od ovoga. Najvažnija agrotehnička mera u suvom ratarenju nije jednako primenjena na svim parcelama i otud i šarenila u rezultatima. Npr, soja prosek za ovu godinu 1680 kg/kj, psenica 2960kg/kj...

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
 
Осјечке хибриде ћу следеће године обавезно пробати али на НС се сигурно нећу враћати.
 
Tako je Spajki. Kod nad ako nesto i valja, niko nece pohvaliti. Sve je bolje tudje. Njemacka auta, americki racunari i telefoni, kinesko sve ostalo.. Ima li ista da valja, a da je nase?? Opet kazem, ne treba nase sijati 100%, ali 10%-20% moze sigurno..
 
Осјечке хибриде ћу следеће године обавезно пробати али на НС се сигурно нећу враћати.
Odmah cu ti reci, sve sam ih probao..
Bolje Kulak nego Tomasov, Filigran ili 4014 (moze i zrno i klip), ali Kulak je najbolji.
Bolje Rudolfov za silazu nego 617 ili Lila..
Za zrno 3114 ili 398, koji zelis, oba su grupa 300+.
NS 6000
NS 5010 na 300 metara nv
 
Овде колико ја видим је најхваљенији управо Томасов , пробаћу и једног и другог па ће видимо.
 
Nazad
Vrh