Novi traktori, ili stari traktori, šta je bolje?

pa pitanje je sta je bolje novi ili stari traktor jel?
a potpitanje je sta je bolje novi ili stari zupcanik ?

nema striktnih pravila , i sad sto kupis novih dijelova upitnog su kvaliteta , nema vise TITOVE kvalitete

a za ovaj moj zupcanik , ma boli me hmmmm , traje vec tri godine kad (i ako) skrese zube imam tri aparata za varenje , elektrode i otprilike 6-7 brusilica :ppozdrav: valjda uspijem ponovo :haha:

a naravno da znam da je bolje novo i original ali ::novac:: pa nije luda fabrika sto prodaje rezervne dijelove , nama koji sve radimo u home varijanti kradu hljeb iz usta :D
 
@ mityoo - pa nisam ni mislio da ih tako radiš kako si ti opisao

Naravno da nećeš preštelavati mašinu i menjati alat...
 
@ savoris

Prijatelju, slažem se sa tobom! Ja sam pre desetak godina imao sličan slučaj, ali na posuđenoj mašini. Od prijatelja sam uzeo IMT špartač sa kutijama za veštak i u toku špartanja otpustio se i izgubio pogonski lančanik. Original nisam mogao nabaviti, alatničari su mi hteli naplatiti kao da prave novi špartač, jer navodno ležište za osovinu je četvrtasto pa to moraju raditi na erozimatu i ništa mi nije preostalo nego da uzmem brusilicu i aparat za varenje u ruke i sam sam napravio zupčanik za jedno posle podne.
I dan danas je taj zupčanik u pogonu i tone veđštaka je razbacio.
 
@Savoris: Da mi daš neznam kakve pare ja to na prednjoj vuči nikada nebih napravio. Dva puta mi je rus zablokirao prednji točak (zbog puknuća zuba na poluosovini) no sva sreća jednom u brazdi, a drugi put tjekom laganog manevriranja u avliji i dobro sam prošao. Kolegi se na MTZ-820 dogodila ista stvar ali na asfaltu i to pri skoro punom gasu. Nemoram pričat kako je to izgledalo (i kako je on izgledao kad se to dogodilo) kad je traktor zakočio prednjim točkom pri 30-ak km/h. Sreća njegova pa nije vukao prikolice iza sebe jer bi bilo i njega i rusa širom.

Ti problemi kod rusa su relativno česta pojava i treba izbjegavati takva burgijanja na prednjoj vuči jer zna bit skuplja pita od tepsije. :udri:
 
ljudi da sam htio napakovati traktor za prodaju onda bi to mozda i radio mada nisam taj tip, ali zao mi je sto nemogu naci racune da vam pokazem da nemislite da nesto muljam, sam mijenjac je kostao dosta pa tu su brtve orginal i jos koje sta pa vi racunajte, a komplet sam brzine kupovo uglavnom zbog sihroni prstenova jer nemoz kupiti samo prsten zato sto je drugacija izvedba ima zub vise i nepase na staru ogrlicu ako kog zanima da mu dalje objasnjavam slobodno pitajte, doneo mi tip iz austrije polovnu 6 brzinu pa nije ista jer nije isti tip mijenjaca, i kak sam rekao malo prije da sad neobjasnjavam detalje a ako koga zanima slobodno pitajte... :ppozdrav: :ppozdrav:
 
ma nije da ti ne vjerujemo da te izaslo toliko :ppozdrav: nego ipak je to puno para

@becarino pa i meni je zakovao jednom prednji tocak pri punoj brzini , iz razloga skrunjenog lezaja , pa nista narocito se ne desi na upravljanju , samo ostane crn trag iza tebe
 
a moz m islit kak je meni bilo kad sam to sve skupa trebo platiti uh, ali eto sam sam to odradio pa sam i ja tu nesto ustedio i eto, malo je i zaradio nakon toga, ::namigivanje::
 
Pa dobro to bas i nije tako sto se tice zapadnih traktora,nisu oni tako dobri kao sto se misli.Od ovih 15-20k radnih sati ima malo i za odvaditi.Ja jos nisam nikad video zapadni traktor sa 20000 r.sati a radim na njima svakodnevno.obicno sa 10000-12000 dusa im je u nosu.A ima i tvornickih gresaka sa 200-300 rednih sati pa i crkne motor ili nesto drugo.
 
Evidentno,stari traktori su kvalitetniji ::svaka cast:: ovi novi su strogo dozirani/koliko ce da sluzi/ i lepa fasada,a iza :nono:
 
I ja se sa tim slazem da su nov IMT traktor bolji sa subvenciom drzave :D :D :D
od stranih polovnih :nono: :nono: :nono:
I sami su delovi jeftiniji i pristupačniji :cao: :cao: :cao:
Za domace traktore :bravo: :bravo: :bravo: i onda :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Skoro svi proizvodi projektovani su i optimizovani (CAD-CAM) da traju dok istekne garancija. :zli: :zli: :zli:
A i kvalitet sada ima novu definiciju (prilagođen ceni).
Definitivno kvalitetniji (izdržljiviji) traktori kao i automobili proizvođeni su 70-80godina prošlog veka!
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Što se tiče kvaliteta materijala, izrade radnog veka i trokova održavanja stari traktori su neuporedivo bolji, ali komfor, nova tehnička rešenja, mogućnost kačenja raznih priključka i potrošnja je na strani novih. Ovde se IMT nikkako ne uklapa, to je zastareo traktor ( druga generacija MF) iz šezdesetih godina samo sa novim datumom proizvodnje i padom kvaliteta.
 
mirko_markovic67 je napisao(la):
Što se tiče kvaliteta materijala, izrade radnog veka i trokova održavanja stari traktori su neuporedivo bolji, ali komfor, nova tehnička rešenja, mogućnost kačenja raznih priključka i potrošnja je na strani novih. Ovde se IMT nikkako ne uklapa, to je zastareo traktor ( druga generacija MF) iz šezdesetih godina samo sa novim datumom proizvodnje i padom kvaliteta.
Apsolutno se slažem. ALI Sve je to u osnovi mnogo stara tehnologija: popeglana, doterana lepo zapakovana i marketinški obrađena. A cene ::novac:: koliko košta 1kg traktora ? Od kog je on to materijala? Normalno je da traktor kao radna agregatna mašina mora pratiti razvoj, tehnologije poljoprivredne prozvodnje iz čega proizilazi i razvoj novih priključnih oruđa. Sada kao nikada pre postoje mogućnosti znanja i tehnologije za kvalitetnu proizvodnju koje su poprilično zloupotrebljene zarad ::novac:: čitaj profita.
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
meeker je napisao(la):
Apsolutno se slažem. ALI Sve je to u osnovi mnogo stara tehnologija: popeglana, doterana lepo zapakovana i marketinški obrađena. A cene ::novac:: koliko košta 1kg traktora ? Od kog je on to materijala?
::svaka cast:: ::svaka cast:: isto razmisljamo :ppozdrav:
 
Treba obrnuto postaviti stvari.
Na primer kom savremenom poljoprivredniku treba traktor pa cak i u super stanju od pre 50 godina. MIslim da je tolerantan radni vek 10 god. To je za 200 radnih dana(traktora) po 4 sata dnevno 8000 sati.
a onda se proda negde juznije. Za primer mi sluze Slovenci. Koriste traktore 80-100 ks za kosenje,......i baliranje(velike rolo bale) sena, senaze, silaze.Razbacivanje stajnjaka i transport. Uglavnom priprema stocne hrane.Za to im je dovoljno dobar Steyr compact, cena cca 40000+€.
Uostalom kada se pogleda prospekt Steyr-a vidi se bas to. Planinski pasnjak, napred rotaciona kosa, pozadi samoutovarna prikolica.....
Na pitanje da li su bolji savremeni ili stari automobili odgovor je nedvosmislen: Novi. Udobniji su neuporedivo, brzi su, bezbedniji su i trose neuporedivo manje. Isto je i sa traktorima.
Pojam nekadasnjeg kvaliteta je buba, narodski auto. Ja sam ga dugo vozio, i vise njih promenio i mogu da kazem odlican kvalitet, los komfor, nestabilan, potrosnja 12 lirara za 45 ks. Danas bi takav mali narodni auto bila Opelova korsa. Neuporedivo komfornija, neuporedivo bezbednija, potrosnja benzin 5.6, dizel 4.6. Da uzmemo benzin i zaokruzimo prosek potrosnje na 6. To je 6 litara manje na 100km. Benzin je skupplji od 1€, ali i to da spustimo, a bice vremenom sve skuplji i Buba je u svom (normalnom)veku od 200 000 potrosila celu jednu Korsu vise u benzinu! I to ne benzinca od 10000 vec dizel od 12000€.
Problem je kako posao u poljoprivredi uciniti profitabilnim u Srbiji pa da i ovde moze covek da kupi Steyer od 100 ks za 40000 za seno... :ppozdrav:
 
Da ga necitiram,Meeker je u obadva posta rekao sve..Neznam ko se nece sloziti,da su zbog ::novac:: i profita novi traktori kao igracke :spavam:
 
Da,ocito smo mi sasvim neki drugi univerzum od zapada i kod nas je vreme stalo negde '88 '89 i traktori do tog doba su za nas. Svi oni koji kupuju nove traktore te pare nisu zaradili od poljoprivrede (ili bar jako,jako mali broj njih) ili su kupili na kredit/lizing. Da li je to isplativo cinimi se najbolje govori plac vracenih "lizalica" u cinimi se Zitistu.
 
Ne bolujem za novim traktorom i slažem se sa prethodnim postom paorpaora.Mislim da kada se gvožđe pretopi više nema taj kvalitet-ali ovi novi imaju konfor,klimu ...
 
Nazad
Vrh