No-Till , direktna setva bez obrade

Stigla je u septembru, pa nije bilo prilike. Ići će sigurno nešto dogodine. Šta tačno zavisi od okolnosti koje nas sačekaju.

Njena prva setva je bila smeša pokrovnih useva, gde je bilo najviše graška i boba. Prebaci se poluga da pušta krupnije seme, kalibrišeš i teraš. Ima ovde kako izgleda taj konkretan usev:


Tu je išla u popravku i sejala je samo pola norme, ali se pozna šta je ona uradila. Bolje je niklo.
 
Meni se svidja direktna setva bez obrade iz razloga sto je potrebna samo dobra mašina za setvu i prskalica eventualno rasipac a ne bi trebao ni on jer osnovno djubre ubaci sejalica a prehrana bi mogla uanom prskalicom to bi znacilo mnogo manje gvozdja u dvoriste i manja potreba za hangarima ko voli da mu je sve garazirano
 
Mašine koje lepo idu uz direktne sejačice su nešto za sitnjenje žetvenih ostataka - malčer ili sečka. Ne treba uvek, ali kada treba napravi ogromnu razliku. Dobre sečke umeju biti skuplje u startu, ali su možda dobra stvar dugoročno zbog ušteda u gorivu.
 
Ja sam se dvoumio između Agria za direktnu vučenu ko što Minjušar ima i RAD sejačice. Vučene ili nošene diskosne moraju biti velike težine da bi ostvarile pritisak po bateriji a samim tim zahteva i jači traktor.
Rad sejačice bukvalno u beton može dubinu koju hoćeš ,ona sama sebe vuče u dubinu i to sve sa Rusom 82 KS.
Sve što može da se desi da ti pukne šaraf ako zakačiš nešto tvrdo,medju itd.
U direktnoj setvi potrošnja je bila oko 4 lit/jutru.
Za cenu zovite čoveka i pitajte,cene materijala išle gore.
Kako izgleda ovogodisnja setva rad sejalicom ?
 
Videćemo. Čovek koji je duže u ovakvom sistemu obrade mi je rekao da pritisak štetočina nije veći od uobičajenog, a ja ću svoja iskustva podeliti na proleće.
 
Kako izgleda situacija sa misevima u takvim psenicama u prolece?
Išla ekipa juče da truje miševe, pa da prenesem. Ima ih, ali nije katastrofa, ništa van nekog proseka za atar. Najviše ih je na mestima gde je kombajn stajao i gde je izbacio više mase, ali je ista situacija i na tanjiranim i na no-till njivama.

Do proleća ćemo još videti kako će biti.
 
I kod mene ove godine prvi put rađena direktna setva pšenice u kukuruzište. Poslednja operacija na ovoj njivi pre setve je bilo skidanje kukuruza sa adapterom koji dosta je dosta solidno usitnio žrtvene ostatke. U dobrim godinama, sa većom masom verovatno bi bio potreban prolaz malčerom jer ovakav tip sejalice sigurno lošije trpi veću količinu ž.o. od diskosne sejalice. Inače, u pitanju je Horsch CO sejalica sa podrivačkim radnim organima i naknadno ugrađenim Bourgault ulagačima koji su prilagođeni za direktnu setvu i ulaganje đubriva.

Short video:


Ovako je pšenica izgledala 6.12. Ne zaostaje za drugim pšenicama u ataru. Čak na parcelama gde je rađen 'ogled' radi usporedbe direktne setve i konzervacijske obrade pšenica deluje naprednije gde nije bilo obrade. Videćemo.

S obzirom da sejalica seje u 'trake' i nije takva pokrivenost parcele i raspored biljaka kao kod klasičnih sejalica, interesuje me da li neko od kolega sa foruma ima iskustva sa sejanjem pšenice na nešto veći razmak i kakvi su rezultati tj da li to negativno utiče na krajnji ishod?

7081449ec8e354b72a68fee0ddb9a73b.jpg


Послато са SM-G780G помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Znam samo da tu ima manje bolesti i da treba da bude cak i bolji ishod, radimo direktnu setvu vec 3god i rod zavisi od kondicije njive i koliko se ulozi a obrada je nebitna ....
 
Nazad
Vrh