Navodnjavanje

У овим врелим данима више му годи такво заливање него тифони,ренџери и остале прскалице.
 
Ja jabuke zivam kpk. Ako izuzmemo gusenje i ostale gluposti to je najbolji sistem za 35+ temperaturu
 
Ja sam nešto razmišljao da kod takvog sistema faktički ti samo održavaš vodni režim u zemlji, dakle nema potrebe da jako dugo radi sistem. Ovaj dečko je ispričao da mu pumpa radi bukvalno 12 h (od 17h do sutradan ujutru do 6-7h). Dobro on u cugu 1 zalivanjem pokrije 1,75ha. A i ovo, pošto ima iskustva, što kaže Bojčetić jeste veliki problem sa tim gvoždjem u vodi koja zapušava kapaljke. Mada sam negde čitao da se svremena na vreme u sam sistem pusti neka hemija koja to treba da otpuši. Valjda je tako. Mislim da će sa još većim razvojem tih sistema to biti obavezna "agrotehnička mera". Naravno sve zavisi ko i gde ima vodu i u kojoj meri. Kod mene je ima baš dosta na dubinama od 10 do 14 m.
 
Pustao ja Sumpornu kiselinu, bude bolj. Otpusi 70-80%. Cim prodje 20-30l po kapaljci opet se zapusi.
 
Мени вода мирише на метал али ја немам тих проблема са запушавањем капаљки ево од јуче не гасим наводњавање у малинама. Жеља ми је да овако нешто одрадим на својим њивама али проблем је вода на том терену где су мени њиве прва је на 68-70 м и слабо ко оће да дође да буши бунаре због неке стене.
 
Da li je neko gledao onaj snimak kod Uroša D. o dečku iz Bogatića koji zaliva kukuruz sa običnim traka kap po kap ukupnu površinu od 3 ha? Da li to stvarno može da pomogne kukuruzu?
Navodnjavam ja svake godine kukuruz kpk sistemom.
Imam jednu njivu gde sejem kukuruz od 2017 u monokulturi, tu zalivam na struju. Pumpa je 900l/min i zalivam po 40 ari odjednom, zalivanje traje 12 sati. A prinosi su bili od 14t(2017god) pa do 17,5t/ha.
 
Računajte na troškove postavljanja takvog sistema. Verujem da nije ispod 60 ili 70 000 dinara po ha plus gorivo za navodnjavanje. Takav sistem je trošak u kišnoj godini, pa čak i u prosečnoj. Ko ima tifon nije mu ispaltiv takav sistem jer dok plati trake može 5 ili 6 puta zaliti kukuruz za taj novac.
 
A posle 5 dana talog bude 5mm. Probao sve zivo i samo glavi. Strucnjaci kazu 100+ metara bunar ce resiti problem. Ja kazem moze. Kopamo (2500e bunar) ako sve bude ok platim, ako i dalje ima gvozdja dobijete mesano meso i pivo i noga. Nisu hteli, znaci ne govore istinu da je to resenje.
 
A da probas plice ? Tacno je da su u razlicitim slojevi a razlicite vode . Kod mene je recimo plice ekstar voda za pice nosena na analizu , nema zeljeza, ekstra , a samom par metara dublje , jeste da je veci dotok ali puna zeljeza , na istom mjestu . Samo sto su kod nas dubine podjeljeno sa 10
 
Voda ima zeljezo ako pocrveni nakon nekog vremena u kanti npr , cak isti dan
Ја имам тај проблем јуче напунио базен вода лепа прозирна јутрос устанем она жута као да је жабокречина у питању. Прошли пут сам мислио да је због хлора па сам мислио да је нека хемијска реакција али јуче без хлора и опет пожутила. И после пар дана све легне на дно и вода буде опет лепо прозирна.
 
Računajte na troškove postavljanja takvog sistema. Verujem da nije ispod 60 ili 70 000 dinara po ha plus gorivo za navodnjavanje. Takav sistem je trošak u kišnoj godini, pa čak i u prosečnoj. Ko ima tifon nije mu ispaltiv takav sistem jer dok plati trake može 5 ili 6 puta zaliti kukuruz za taj novac.
U hektar ide oko 8100m kpk trake , plato sam je 4.6din/m i dobio sam povracaj 60% sto izadje oko 1t kukuruza po hektaru za trake jer njih kupujem svake godine a sve ostalo se kupuje samo jednom . Nisam zalivao samo prosle godine.
 
U hektar ide oko 8100m kpk trake , plato sam je 4.6din/m i dobio sam povracaj 60% sto izadje oko 1t kukuruza po hektaru za trake jer njih kupujem svake godine a sve ostalo se kupuje samo jednom . Nisam zalivao samo prosle godine.
Razvlacenje kpk kosta. Pucanje/spojnice stvaljati je posao. Na kraju uklanjanje traka takodje posao. Imao sam priliku da orem poske paprike sa kpk. Vukao sam plugom trake pa na svakih 100-200m vlasnik njive izadje i otpetljava da bi moglo dalje.
 
Ja sam pre par godina uradio projekat (preko firme koja se time bavi - Izraelci) za 5ha sa ukopanim sistemom koji je kompjuterizovan (sam određuje sektor koji se zaliva). Sve komplet bi izašlo oko 23000 eura. Ono što može i ispunjava zahtev je oko 10000 eura povrat od države. Radila bi pumpa na struju jer mi je sve uz kuću. Dubina za kopanje bunara je 10-14m i ima vode koliko hoćete uz jako dobar kvalitet sa malim korekcijama neke hemije (znam jer mi komšija ima plantažu borovnica). Dakle samo ulaganje po ha bi bilo 2600 eura ali to treba da se podeli na bar 30 godina koliko su mi rekli da ovakav sistem najmanje traje. Mislim da ovakav sistem ima najviše prednosti u odnosu na sve druge: prvo najmanja količina vode je neophodna, drugo nema neke velike manipulacije sa crevima, pumpom, prskačima ili topovima ili tifonom, pa traktor itd., već samo ako se pokaže da treba u odnosu na vremenske prilike sistem samo uključi. A može i da radi po par sati po segmentu noću kad je jeftinija struja. I još jedna stvar a to je prihrana sa vodotopivim djubrivima (pa makar uzimali i najkvalitetnija koja postoje kod nas) a ne korišćenje klasičnih mineralnih. Dakle i tu bi se smanjili troškovi. E sad što se tiče cene samog kukuruza to vi sigurno bolje znate kako se ona kreće kad je kišna ili sušna godina. Mada mislim da kod nas to nema nikakve logike sa klimom (prošle god je rodio dobro i tamo gde nikad ne rodi dobro pa je cena bila jako dobra na proleće). Ali zato možete da kontrolišete prinos da svake godine imate vrhunske prinose. Ja se izvinjavam što sam se ovoliko raspisao. Iznosim samo moje mišljenje. I naravno ovo nije moguće kod svakoga od nas. Ali ja kažem da bih (kad bih imao sredstava) sigurno investirao u ovakav način zalivanja jer je to budućnost kod nas (nije već odavno u svetu).
 
Nazad
Vrh