Navodnjavanje na voćnjaku

Jel moze neki prijedlog za zalivanje jednogodisnjih sadnica sljive ?
Planiram rucno da odradim pa me zanima koju kolicinu da dam po stablu i da li da dodajem u vodu neke prihrane ? Mislio sam da odradim prvu turu za sedam dana.
 
Muka sa pumpom.
Pumpi je pocela da slabi kompresija , imam muke sa paljenjem itd.
Medjutim kada je upalim radi 8h bez prestanka.
Trenutnu rezervu od ovog Tomosa nemam.
Koja je zamena i da cujem savete ?
Koliko sam razumjeo tebi je problem sa motorom koji pokreće pumpu. Provjeri svječicu i kabal do nje (vidi dali baca struju na svječicu), ako je dugo nisi menjao obvezno stavi drugu i to novu. Zna često praviti probleme oko paljenja. Drugo može biti problem sa jednom mebranom gdje ulazi gorivo jednostavno se zaprlja i začepi od goriva (loseg kvaliteta). Moj ti je savjet odnesi kod nekog majstora koji popravlja slične dvotaktne motore (motorke, freze, motoriće i td.). To su klasični motori laki za održavanje, djelova ima svugdje a i džaba su. Pozdrav.

---------- Poruka napisana u 15:07 ---------- Prethodna poruka je at 13:15 ----------

Jel moze neki prijedlog za zalivanje jednogodisnjih sadnica sljive ?
Planiram rucno da odradim pa me zanima koju kolicinu da dam po stablu i da li da dodajem u vodu neke prihrane ? Mislio sam da odradim prvu turu za sedam dana.

Zalij sa 10 litara vode minimum po sadnici i nemoj dodavati nikakvu prihranu.
 
Kad smo kod tih tomosovih pumpi imam i ja pitanje.
Kod kuce imam dve tomosove motorne pumpe, jedna je vakum i jedna normalna... e sad.. Problem je u tome sto one nisu radile oko 5 god i zaribale su, ne moze uopste da se upale.. cak ne mogu ni da povucem da probam da ga upalim.. Da li znate koliko bi kostao servis da se osposobi za rad? Kontam da je zaribala radilica, ili klip...
 
4-5 hiljada po komadu,isto je bilo i kod mene prosle godine,naime otisao semering na radilici usla voda pa sam ga tako ostavio,stajala par godine na tavanu i prosle godine mi je trebao pa sam ga odneo kod majstora,jedva ga rasklopio nesto je i polomio ali sa rukom sam ga platio 4500din.
 
Evo kod mene juce bio problem sa paljenjem.
Majstor zamenio stublinu samo i malo pregledao procistio dovode.
Zamena i ruke 2000 din a generalka kod majstora komplet oko 8000 dinara
 
Evo po meni jednog zgodnog rešenja zalivanja voćnjaka. Klikni te ovde na Link.

Odlično rešenje ko nema vode blizu voćnjka.
 
Nije loše rješenje dok ne opane pritisak u buretu, a ne može se podvući pod grane.
 
Pozdrav imam jedan problem.
Imam Tomosovu pumpu za navodnjavanje veceras nam se pokvario starter a u Bih ne postoji servis za ovakve motore pa ako ko ima ovaj dio neke mi se javi PP da se dogovorimo
8aajg7wq8mhqborutam.jpg
[/URL][/IMG]


To je ovaj donji dio
 
zdravo svima na forumu,imam jedno pitanje za iskusne vocare.imam jabuke ajdared 200 stabala 16 im je godina,rod su ponele dobro da necuje zlo,ali imam problem sa vodom,nema jos kisa,pa bih vas zamolio da mi kazete koliko je dovoljno vode za njih i u koliko navrata to da radim,tj na koliko dana i po koliko litara bolje reci,malo me je strah da ih ne zapalim posto sam cuo dosta price o tome...unapred zahvalan...!!!
 
Opste pitanje ?
Kada zalivati vocnjak jabuke sistemom kap po kap u ovom 40 dana katastrofalnom periodu !
Nocu ili danju u sred vreline. Ja sam 3 puta zalio 2 ha i dao mu oko 90l po m2 po zalivanju od 20 juna do danas.
Malo nas vocara to radi nocu od 18h do 2-3 ujutro.
 
Danas postavljen sistem kpk u jabukama i kruskama, na 1,2ha
Prvo polivanje sam vodu doterivao cisternom i punio bazen iz koga mi pumpa gura vodu u sistem.
12 cisterni ili 48m3 vode i nije nakvasilo ni 10cm u dubinu.
Moracu da trazim drugo resenje, posto mije reka na 450-500m (kroz njive) od vocnjaka, a visinska razlika oko 40m,
da li neko zna kojom bi pumpom (motornom, posto struju nemam) mogao da dovedem vodu iz reke?
 
Ista stvar i kod mene sa udaljenošću i nadmorskom visinom rijeka-voćnjak kao kod tebe, međutim koristim potopnu pumpu sa plovkom u potoku.
Ne navodnjavaj sve odjednom, podijeli u 3 dijela pa navodnjavaj sukcesivno, biće bolji efekat.
 
Kakva je to potopna pumpa, kog proizvodjaca?
Ma navodnjavacu i iz 5 delova ako treba samo da vodu dovedem gore...
 
@Dida
Ja sam moju Dmb koja je ista kao i ta tvoja Tomosova tj.isti su delovi komplet remontovao za male pare ,Delove sam našao na http://shop.motobike.rs/

Što se tiče navodnjavanja po ovakvim velikim temp. ja zalivam po 12 sati dnevno i sigurno im ništa ne fali ( ne svaki dan naravno ).Zemlja je toliko vrela a voda koja dolazi crevima naravno po zemlji je mlaka . Malo me ubi dizel pumpa sa potrošnjom ali to je sad druga priča .
 
Pa ti imas struju ili ili ti potopna pumpa radi preko agregata?
Ja nemam struju, pa bih morao ili tu varijantu sa agregatom ili neku dizel pumpu.
Sale
koliko bara pritiska pravi ta tvoja Dmb pumpa?
ona je cini mi se mali potrosac?!
 
@markodim

Pumpa je Slap 800 sa većim pritiskom ( mislim 5 bara ).Za 12 sati zalivanja potroši oko 15 lit.nafte . Pritom zalivam odjednom kap po kap 4 ha jedan dan ,a sledeći druga 4 ha . Tako da me zadovoljstvo zalivanja celog voćnjaka dodje oko 30 lit.nafte . Ali s druge strane i velika je to površina i mnogo kapljača pa je potrošnja možda i ok .Ali sad jurim struju ako budem uveo to će da bude preporod.
 
Sale
uh pa onda prilicno trosi..
jel si kupovao novu pumpu ili polovnu i koja im je cena otprilike?
Mi smo probali jednu Dmb slap 800 i polivali detelinu, terala je top i za 2.5 dana (skoro neprekidnog rada) potrosila 10l dizela.
E, sad verovatno je radila pod mnogo manjim gasom nego kod tebe.
 
Kupio sam je novu i cena mislima da je tada bila oko 800 eura . Imaju ljudi oko mene istu i potrošnja je tu negde približna . U principu radi izmedju pola gasa i 3/4 .
 
Nazad
Vrh