Navodnjavanje na voćnjaku

Postoji i varijanta kapljaca koji se podesavaju.To znaci da ces one prve malo zavrnuti a one zadnje odvrnuti i dati im vise vode.Ovaj nacin nije dobar samo iz jednog razloga ako zelis da radis prihranu preko sistema zalivanja ,onda ne bi nikada znao koliko si koju biljku prihranio.
 
Jbg znam da misliš da "svaki cigo svoga konja hvali" što sigurno i jeste ali nekom moraš verovati. Naravno ne samo na reč. Pošto očigledno na forumu nema nikog sa sličnim voćnjakom traži od bilo koga ko ti nudi opremu i pravi projekat da ti da neku referencu t.j. da te spoji sa ljudima kojima su radili pa pitaj njih kako to sve funkcioniše i kako su zadovoljni.
 
Da li neko od vas zna nekog dobrog majstora za pumpe.Naime, kupio sam DMB Slap 800 i mislim da sam se zaj....
Nova pumpa kad smo hteli da je pustimo nema kompresiju vukli smo naizmenice 40 min.onaj kanap hteo sam da je bacim u smece.Dodje majstor i u garanciji kaze pretegnuli ventil u fabrici i zato nema kompresiju .Juce radila 2 sata i nema pritiska .Crevo potisno rukom stinjim i zatvorim potis totalno sto za pumpu koja ima 5,5 bara je ne moguce . Sada imam veliki problem sto je dobrih majstora malo a i neznam nijednog koji mi moze otkloniti problem brzo ,a vrucine velike .Ako neko ima dobrog majstora neka predlozi . :ppozdrav:
Zaboravih reci ,sumljam na semering izmedju kola i pumpe ,ali voda tu ne curi ( posto u 90 % slucajeva tu curi ).Usis smo proverili sto puta ,da bi eliminisali fals vazduh .
 
nb-campari je napisao(la):
malko sam se raspitivao. izgleda je najbolje postaviti okiten na koji se naknadno ugrade podesivi kapljaci (podesivi u smislu protoka vode, namjestis koliko vode na sat zelis da prodje). nije skupo. okiten 16mm oko 10 din po metru, kapljac isto desetak dinara. tako da bi kod svakog stabla stavio dva kapljaca. ladno se moze sa dvadeset litara u minuti zalivati parcela od 300 stabala, bez izgradnje rezervoara za vodu. sesto kapljaca po dva litra na sat 1200 litara. dvadeset litara u minuti -1200 litara na sat.
sad pitam ko zna, koliko je dovoljno dnevno da je sistem u pogonu. sat, dva...pet, ili citavo vece? Moj savijet je da kupis sebi Irometar i u svakom trenutku znas koliko vlage tvoja sadnica ima. Dovoljno ti je samo jedan koji mjeri na 30 cm dubine. Cijena je oko 100 eura ali vjeruj mi da se isplati
 
Ja sam ga nabavio u Cakovcu u HR a pogledaj malo po netu mozda pronadjes i u Srbiji negdje. On spada u grupu teziometara a ima ih i razliciti vrsta ali irometar je najbolji. Pogledaj na www.agra.hr Nadam se da se administrator ne ljuti za link
 
Prvi put se uključujem u priču. Ne poznajem dovoljno (uopšte) ovu temu. Imam voćnjak od 60 ari šljiva 80%/višnja 20% (plus 2 x 15 ari u dogledno vreme, možda i više) . Za zalivanje imam mogućnost reke (Ibar, Mataruška banja/Kraljevo), uz uz savladavanje visinske razlike od 65 metara i dužinu puta oko 700 metara. Pokušao bih da iz ekstenzivne pređem u intenzivnu proizvodnju. Da li neko ima savet za postavku sistema, jačinu i tip pumpe, da li "kap po kap" ili neko drugo rešenje... Hvala unapred
 
Moras postavljati 4 pumpne stanice Pumpe guraju 40m uvis,preko toga uz veliko smanjenje kolicine vode duzinskih 10m oduzima snage ko 1m visine.
Proveri posto je bunar! :ppozdrav:
 
Dali je neko imao iskustva sa poroznim crevima(mikropropusnim)? Ona mogu da se ubace i pod zemlju , koriste se za duzine do 25 m
 
mani se poroznih creva to je izmišljeno za transpotr ribe pa da se kroz to pusta kiseonik za bazene.
jedino pravo resenje su tvrde vocarske cevi kap po kap sa integrisanim kapljacima okje uz redovno odrzavanje mogu stabilno da rade preko 10godina naravno zahtevaju kvalitetan filter i redovno djubrenje putem sistema i ubijas dve muve jdenim udarcem djubris i ispiras sitem.

tu sam za svaku pomoć slobodno pitaj tim poslom se bavim vec 9 godina vrlo uspesno.
:cool: :cool: :cool:
 
mzoki je napisao(la):
Prvi put se uključujem u priču. Ne poznajem dovoljno (uopšte) ovu temu. Imam voćnjak od 60 ari šljiva 80%/višnja 20% (plus 2 x 15 ari u dogledno vreme, možda i više) . Za zalivanje imam mogućnost reke (Ibar, Mataruška banja/Kraljevo), uz uz savladavanje visinske razlike od 65 metara i dužinu puta oko 700 metara. Pokušao bih da iz ekstenzivne pređem u intenzivnu proizvodnju. Da li neko ima savet za postavku sistema, jačinu i tip pumpe, da li "kap po kap" ili neko drugo rešenje... Hvala unapred

zovni ATP Irrigation u beogradu, covek je radio navodnjavanje na visinskoj razlici od oko 180 metara
011 2666662,
"U Duboni kod Mladenovca smo savladali visinsku razliku od 180m, magistralni vod je dugačak 2.5km.",
skinuto sa sajta
 
Да ли је неко пробао са микрораспрскивачима уместо капаљки у воћњаку?
 
postoji i taj način navodnjavanja tj. mikro rasprskivači u voćnjaku ali on je zahtevniji traži jaču ifrastrukturu veći pritisak što automatski znači i više novaca kod postavljanja i same exploatacije a nije suština samo postaviti sistem za navodnjavanje nego on treba i novce da zaradjuje.
:cool: ::novac::
 
milane pošali mi mailom dimenzije njive broj i duzinu redova pa ću ti dati šemu i kolko bi to koštalo ali i dalje tvrdim da je skuplje od običnog kap sistema koji je uzgred rečeno efikasniji zato što omogućuje i đubrenje.
:cool: ::novac::
 
Skuplje je bar duplo .Sve zavisi koju kulturu ili voce hoces da gajis . Visina na koju treba da postavih rasprsivace odnosi dosta para a i oni sami nisu jeftini .
 
sale ako sam ja dobro razumeo on hoće da navodnjava a ne da vrši antifros zaštitu a za navodnjavanje u takvim uslovima se koriste mikro rasprkivači na malim štapovima 40cm ali idalje je skuplje u odnosu na kap po kap.
:cool:
 
Имам 6 пута 12 воћака, пола јабуке пола шљиве у правилном правоугаонику. Размак између воћака и у реду је по 5 метара. А у целом воћњаку је детелина коју косим за овце. Зато размишљам како би заливао и воћке а и детелину колико толико подједнако. Једном месечно развучем по редовима квинџил црево (мислим да је 4 л на сат) и у сваком реду га оставим 24 сата. У воћњаку где је било црево пола метра са сваке стране црева детелина расте као луда.
 
izvini ja sam možda preozbiljno shvatio tu tvoju priču radi sa tim crevima jer jeftinije rešenje nećeš naći a ni efikasnije.

nemoj experimentisati sa dodatnim trošenjem novaca jer nećeš dobiti nikakav jači rezultat.
:cool:
 
Nazad
Vrh