Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Kakav oblik formira voda kada se pusti kap po kap? Nacrtao sam pa se nadam da razumete šta me zanima :)

IMG_0421.jpg
 
Možda zavisi od tipa zemlje , ali kod mene definitivno nešto slično drugom obliku . Uglavnom dosta daleko se proširi , ali treba dovoljna količina vode i vrijeme rada da sastavi sve , tako da ako ima nekih depresija i par metara pored trake ,nakon odredjenog vremena u njima će voda izbiti na površinu . Ja sam konkretno u kukuruzu stavljao trake u svaki četvrti red . Nisam ni planirao taj tip navodnjavanja ali su mi se neplanski pojavile trake da su višak a nisam imao za cijelu površinu , pa sam riješio da probam eksperiment da idem na svaki 4. (ili je to 3. ?)red uglavnom oko 2m su udaljene traka od trake . Jedna njiva dužine 240m , a druga 400m , i to je previše . Spočetka se činilo da je slab efekat , ali nakon 3 dana rada vidjelo se da je cijela parcela više-manje jednako zalivena.

Glavno je da netreba stvarati sliku zalivene površine gledajući površinu i gdje je mokro , nego treba otkopati dole da se vidi gdje je vlagao tišla .
 
Pitam iz razloga što su mi trake ispod folije a salata je posađena. Nisam hteo pored svakog reda salate da stavljam traku pa sam stavio jednu traku na dva reda salate. Razmak između redova salate je 25cm a između je traka. Ne vidim kako voda ide pa pitam iskusnije kolege :)
 
Zavisi od tipa zemljista. Na lakim, peskovitim zemljistima voda ide vise u dubinu nego u sirinu. Na teskim, glinovitim ide vise u sirinu nego u dubinu. Na srednje teskim zemljistima je nesto izmedju. Tih 25 cm medjuredno jedna traka ce pokriti.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
ima li neko iskustva sa zalivanjem kap po kap mladih oraha? koji period u toku godine? koliko često, koliko litara po sadnici na dan.........

ko ima najjjeftiniju opremu u Beogradu? (moze i na PP, ako je zabranjeno da se ovde daju preporuke.....)
 
U Srbiji, na nepeskovitim zemljištima, preporuka je da se ide sa malim protocima 0,6 l/h, razmak između kapljača na 0,3 m a razmak između laterala 1,5 m. Potrebno je samo da se duže zaliva- 3 i više sati. Tada se ostvaruje ravnomernost u zalivnom sloju zemljišnog profila. Nema zabarivanja pa onda oticanja vode u dublje slojeve- zadržava se optimalan odnos vazduha i vode u zemljištu. Nema spiranja hranljivih elemenata (posebno azota) iz površinskog sloja u dubine.

Kupci najčešće uzimaju trake ili creva na 0,1 ili 0,2 m, sa relativno velikim protokom i preko 2 l/h i to sve postave na malom rastojanju da bi što pre zalili, a ne znaju da time nanose ogromnu štetu biljkama i u kvalitetu zalivanja i u kvalitetu prihrane.
 
Da li može za zalivanje kap po kap da se koristi petostepena električna pumpa koja se koristila za tehnološku vodu u domaćinstvu?
 
Pozdrav
u Subotici ima da se kupi kap po kap traka po 3.5 din/1m. Ima sa 4L/h i 10L/h .Jedini problem je da su kapljaci na svakih 10cm. Negde sam na forumu citao da treba da budu kapljaci na 30 cm.
 
Dobro vece ljudi,evo i ja ovih dana razmisljam sta cu i kako i dali je moguce izvesti to tako,ocu kukuruz zalivati parcela dugacka 160 metara a oko 40-45 reda kukuruza u sirini,pa me zanima dali bi bilo dosta stvaiti na 2 reda kukuruza jednu traku???? ili na svaki red po traka to bi bilo najbolje ali je duplo skuplja varijanta.
A za to sto kolega napisao da na dva reda salate stavio 1 cev,to je i vise od dovoljnog,i ja tako radim u salati i extra bude...jedino u paradajzu u banak stavljamo dve cevi mada mozda bi i jedan uradila posao..ali nsiam siguran..bio bih zahvalan na gore pomenutom pitanju
i interesuje me dali moze mala dmb pumpa 500l/min da vuce vodu iz bunara..znaci ona mala benzika kao tomosova pumpa
 
Samo da ti kažem ovo na brzinu ( kasno je nemogu detaljno) : imao sam neke kpk trake namijenjene za nešto drugo , pa se odustalo , pa kad sam vidio da je suša stavim ih ove godine u kukuruz . Ukupna površina koju sam zalivao na taj način je oko 4-5 ha .Traka nisam imao dovoljno nego za pola površine ako bi išao na svaki druge red pa reko svejedno je ajd da stavim na cijelu površinu svaki četvrti red . Uglavnom ispalo je odlično , tako ću i ove godine , a svaki drugi ... , tu nemaš šta da razmišljaš.
 
Da li može za zalivanje kap po kap da se koristi petostepena električna pumpa koja se koristila za tehnološku vodu u domaćinstvu?
 
Ako nema da naduva kpk creva da kaplju svom duzinom onda joj je kapacitet mali ili je bunaru mali kapacitet . A na drugu stranu posto je vise stepena ako ima dovoljan ili veci kapacitet ce da pokida kpk trake . Najbolje stavi se na razvodno crevo manometar pa se tacno vidi . Uglavnom dosta mu je 0.6 - 0.7 bara da trake lepo rade .
 
Kapacitet joj je 0,5-1,5 L/s mislim da nije ni veliki ni mali kapacitet za 25-30ari. Planirao sam da stavim manometar i neku slavinu za regulaciju protoka.
 
Nazad
Vrh