Najneisplativija povrtarska kultura 2011!

Sigurno nisu redom isli s kuce na kucu i pitali ko ima jagoda da proda nego su znali ko je sadio jagode pa su imali dogovor s njim oko otkupa.
 
Fora sa tim uvozom je samo da se u samom pocetku spreci visoka cena.Potraznja ni za cim kod nas vise nije velika,pa mangupi pozatvaraju kvantase uvoznom robom,na samom pocetku,kasnije kako sta stize kod sviju cena dodatno padne.Nije isto kad prvi paradajz na kvantasu bude 80 ili 120 dinara.
 
@Pocerina jel nije onda malo glupo nabiti cenu arende po nekoliko puta vise nego sto su prethodnici placali pa cekati ko ce doci po robu... ?
 
Alo malo da smirim strasti nije stvar koliko zemlje radis nego koliko zaradjujes,pravilo je da povrtari po jedinici povrsine imaju vecu zaradu zato sto oni imaju po 4-5 zetvi godisnje.Ja mogu da iskombinujem da na jednoj istoj povrsini pod plastenikom imam4- 5 zetvi.Rani paradajiz posadjen u aprilu,salata posadjena krajem jula,onda blitva ili luk srebrenac posadjen u septembru i ponovo paradajiz u aprilu .Pa racunajte koliko puta iskoristim tu zemlju.Ali ako intezivno ne djubrim za 3-4 godine mozes da se selis sa te parcele.Znaci ima opravdanja veca arenda za povrtarske kulture,naravno gde ima uslova za navodnjavanje.Prodaja je posebna prica,jer svaka predhodna godina je bolja od naredne,a doklecemo neznamo ni mi sami.Za ovo sto se desava normalno kriva je vlast i niko drugi.
 
Topalovicu sve je to tacno,kao i za otvorenu proizvodnju sto treba vise ulaganja,vise radne snage treba svega vise,e ako se to ne optimizuje onda tu nema zarade sva moja prica se na tome zasniva.
Sad ne bih da imenujem jednog clana foruma koji radi neke povrtarske kulture godinama kako on ne kuka nego covek dobro radi i svake godine ima rezultate sto mu se i vidi po masinama,kupljenoj zemlji i ostalim stvarima.
 
Treba to nekom dopreti do glave,ali najgore je kod nas sto ljudi prepricavaju price ko neke babe a nisu nista ni videli.To vam je kao oni sto tvrde da postoji NLO,pa kad ih pitaju pa kako znate pa reako mi Pera!
Epa Moj Miko ,Pera zna da bude zavidan!
 
Polako ljudi...
Ne hvatajte se za jednu stvar, jer ovde nije problem samo arenda, ili seme ili kolicina posejanog, ili velicina otkupa... ovde je sve problem, samo sto je nesto vece a nesto manje.
Ja polazim od realnosti u mojoj okolini, tj centralnoj Srbiji, a hvala bogu poznajem je dobro.
Mnogo, mnogo ljudi je ostalo bez posla, i to onih koji su napustili svoju zemlju onda kada su ima obecana brda i dolovi u industrijalizaciji, i koji su otisli da zive lagodno u gradovima.
Tamo izgubili posao a ovamo zarasla i zemlja i kuca a mehanizaciju nisu nabavljali.
SADA kad su se vratili tj pokusali da se vrate na svoja imanja kao jedini izvor prihoda , izabrali su najlakse i najjeftinije ulaganje.
Sa frezom od 300 evra plasticnom folijom i "leskovacima" zapoceli su plastenicku proizvodnju na malim povrsinama koje su teoretski nudile solidnu zaradu. i KO SVE pa SVI njih 90% je to uradilo. Sada stiglo povrce nece niko da ga kupi jer svi imaju... Najlakse je od stoke bilo zapatiti dve do pet krmaca, vrc! jeftina prasad... Kropmpir ganjali svi, a sada niko , op skoci cena posle deset godina.
A Srbin ko Srbin gde povicu ima dosta jagoda a on brze korpu... kad vidi da je prevaren, a on i korpu baci...
a imate primera hiljadu da covek krenuo super u otkupu otpada "metala" brze nabavlja bikove da tovi
pa vrstan kafedzija pocne praviti radionicu za sivenje majica...
sto jedno sa drugim veze nema.
I sta je najgore oni koji diktiraju cene i bonton uglavnom propadnu a ustvari vise zakopaju druge koji ih slede nego sami sebe.
Jedan sam od onih koji nezna sta da radi, asami procenite koliko sam zaradio po ovim cenama ove godine , jer u firmi sam izbacen kao tehnoloski visak a ove godine sam sadio vece kolicine kupusa, u plasteniku paradajza, drzim pet krmaca, dvadeset ovaca, kravu i dve junice, maline sam povadio, sljive samo za rakiju.....
I jeee** ga ovde si radio dzabe ovde ustedeo neki dinar a dobit... e nje nema nigde, iako sam u kraju uzoran i po kukuruzu i psenici i stoci... i svemu...
A uvoz? E kada biste znali sta se sve na crno uvozi samo sa Kosova ... pitam se koliko cemo biti zdravi ubuduce kada smo sada ovoliko bolesni.
 
Bar je ovde lako slagati o sebi,samo dokle to je svacija licna stvar.
Kad je tako onda batalite zemlju a ne sto ovde pricate i pozivate na smanjenje proizvodnje a sami POVECAVATE svake godine i dajete najvise novaca za zemlju pa sad kukate kako ne ide proizvodnja...

P.S. Dobar glas putuje daleko,a los jos dalje.
Ova poslovica je stara koliko i narod. Kolika je kod vas arenda da vas toliko muči kod nas je jutro oko 55eura pa sadi šta god hoćeš ja svoje zemlje koje su u arendi plaćam jutro 70 eura zato što mi se vežu na moju zemlju u bašti. Moje mišljenje je da treba povećavati proizvodnju nikako smanjivati pa će valjda da bude nešto drugačije kad budemo i imi i vi imali puno robe a uvoz tada neće biti potreban. A isti problemi su svuda.
 
@Siki realna arenda je kod mene 120-130e i obicni ljudi tako placaju tj oni koji rade zemlju,ali je onda problem kad dodje neki sarlatan pa placa oko 200e po jutru radi je godinu dve dana,isposti njivu tj izvuce sve iz nje,a zadzi se jer je kupio masine e onda nastaje kukanje ljudi hajde da manje placamo da vratimo na stare cene i tako u krug ide sa ovim padobrancima.
Ja licno gledam da povecam prinose nego povrsine.
 
sigurno vam je i losijeg kvaliteta zemlja cim je tako jeftina.Kod nas u Crepaji ne bi mogao pola lanca da kupis za te pare.Ali bilo bi pametnije da se prvo ti vratis na temu posto si moderator pa da mi isto uradimo videvsi od tebe.
 
@Siki realna arenda je kod mene 120-130e i obicni ljudi tako placaju tj oni koji rade zemlju,ali je onda problem kad dodje neki sarlatan pa placa oko 200e po jutru radi je godinu dve dana,isposti njivu tj izvuce sve iz nje,a zadzi se jer je kupio masine e onda nastaje kukanje ljudi hajde da manje placamo da vratimo na stare cene i tako u krug ide sa ovim padobrancima.
Ja licno gledam da povecam prinose nego povrsine.

Po toj cjeni nitko kod nas neće uzeti zemlju u arendu 55eura je granica za zemlju prve klase one lošije idu manje.
Kod nas je još uvjek najisplativija šećerna repa pa duvan od ratarskih kultura nema ništa što je isplativo paprika je isplativa i donekle paradajz samo ako ćeš predavati u zadrugu ili nešto slično a pijaca nema nikakvu isplativost. Kod nas u slavoniji počeli da sade lavandu i kažu da im se isplati. Sadnja krizantema je jako isplativa dobro se zaradi. Ove godine dok nije bilo bakterije ljudi su propadali sa blitvom posle se zna nagodinu nek nam bog pomogne.
 
to sto prica nort nema veze sa povrtarstvom,mozda se prebacio na ratarstvo.
Kod mene a u glavnom je svuda mozda i 100 posto na svojoj zemlji.Pa nije valjda neko lud da busi bunar od par hiljada evra na tudjoj njivi.
 
Da rezimiramo,
vezano za proizvodnju i neisplativost.
Ne vidim u cemu je problem ako ja platim zakup zemlje 500 eura.
Dali cu popiti pare, dati za zakup, ili bilo sta drugo to je samo moj problem.
Pominjemo ljude koji imaju vece povrsine pod povrtarskim kulturama.
Ti ljudi vise ulazu, vise rade i logicno da treba vise da zarade.
To je isto kao da kazemo zasto neko seje 100 ha psenice.
Svako ima neki svoj zacrtan put.
Normalno je da ti bas mnogo veliki proizvdjaci ugrozavaju ogromnu manjinu.
Ali to je samo normalno u nasoj drzavi, gde se uopste ne vodi racuna o ljudima koji moze se reci ''hrane ovaj narod''.
Govorim o obicnim proizvodjacima, koji nisu ni jednoj opciji bliski.
 
He he, pa ziveli bi lepse i normalnije kad bi ovima iz EU pobio sve led da mozemo nesto i mi da prodamo. Uvoz nas unisti. Ja ne mogu da verujem da se i sada hrana uvozi, a nasom se gadjamo na pijacama jer je niko ne kupuje. Strasno!
 
5v3iop.jpg
mislim dase sa paradajzom najgore prošlo,dok je išlo cedenje jasam brao a kad je i tome došo kraj prestao sam brati jer za 7-8 din nema nikakav račun daga bereš bolje nek propadne nego raditi za dzabe,inače sam mišljenja bolje daga ima manje i bude bolja cena nego ko sad svi sejali sve a cene nigde
 
Nazad
Vrh