MTZ Belarus

Koliko znam da je to procedura i nemoze covek sam,u HR postoje agencije koje to rade oko papirologije za ipard

Tako je. Imaš ljude koji idu na obrazovanja, svaki malo veći grad ima svoj ured za pomoć u konkuriranju za EU fondove. Drže e predavanja, pita šta koga zanima, ljudi odgovaraju. Program mogu pisati i ti ljudi a mogu i privatnici, nebitno, SVATKO uzima postotak ako se prođe na konkursu a prije samog pisanja "referata" se uplaćuje neka svota njima koji će to pisati da ne ispadne da su radili za džabe ako se ne prođe na konkursu.

HR zahtjeva da se uopće možeš prijaviti da nemaš APSOLUTNO nigdje nikakvog duga koji se knjiži na tvoje ime tj. tvoj gazdinstvo, kako vi to kažete. Brata su vraćali da ode u poreznu upravu da uplati neke kamate u iznosu pola eura, možda i manje jer im sistem ne dopušta da prođe procedura dalje dok to nije namireno.

Koliko znam da mnogi u Srbiji ne uplaćuju mirovinsko i zdravstveno pa mislim da njima nema ništa od prijave za natječaj.

Drugi par opanaka je taj ako prođeš nanatječaju, pare sjedaju na račun, to se knjiži kao prihod i s obzirom kolika je svota, sistem te automatski tereti da MORAŠ ulaziti u sustav PDV-a ako već nisi u njemu što je za male poljoprivrednike malo nezgodna situacija, bar kod nas ali sve se može predurati kad ti netko "kapne" 50 000€ npr... MISLIM da je obaveza biti u sustavu PDV-a tj redovno uplaćivati mirovinsko i zdravstveno 5 godina i stroj se ne smije ni posuđivati ni prodavati u tom periodu. Kasnije idu kontrole da vide da li je kupljeno sve iz programa koji je pisan i da li je to na gospodarstvu.

Drugi je štos što ti daju pola para sad, kad dokažeš da si sve te novce iskoristio namjenski, moraš iz vlastitog džepa dati drugu polovicu i kad dokažeš i to da si namjenski potrošio iz EU kase ti sjeda druga polovica para.

Kod nas je rok od odobrenja novaca da se plan realizira maksimalno 3 godine, vjerujem da će tako biti i kod vas.

Kad se već ganja tolika procedura, i ako cjena traktora i možda još nekih strojeva prelazi "magičnu granicu" za ulazak u PDV, prava je šteta po mom išljenju to sve prolaziti za ruski traktor.

Sve u svemu, nije pretjerano ni komplicirano al nije baš ni jednostavno.
 
E to mi smeta sad kod PROSPERITATA samo biznismeni prolaze a taman sam pomislio da im je stalo do malih gazdinstava i mladih da ne lutaju po belom svetu.Znaci nasi se ne razlikuju to je evropska tvorevina
 
Meni je čudno da takvih nema u ponudi kod nas čak nema ni menjača sa drugačijim rasporedom i brojem brzina kao što su prikazani u uputstvima za rukovanje za 1221.

Ja sam prije 5-6 godina htio kupiti jednog Belarusa 82 uveženog iz Švedske. Sve na njemu je bilo drugačije, volan, ručice hidraulike, papučice a posebna ja priča mjenjač. Ručica je gore imala okrugli mali točak i mogla je da se okreće oko svoje ose i pomjera naprijed-nazad, znači nije bilo šetanja sa ručicom već samo okreneš u željeni položaj i gurneš naprijed ili nazad. Posebna je priča što je mjenjač bio sinhronizovan. Vozio sam ga od prve do devete brze kroz sve brzine, bez stajanja, samo kvačilo, prešaltaš i ideš dalje, bez krčanja, kao auto. Motor je imao 100KS (75kW), fabričku turbinu, prave filtere za motorno ulje sa ulošcima, ne onaj centifugalni. Volan je bio čista hidraulika sa orbitrolom i cilindrom naprijed, sve fabričko. Kabina je isto bila nešto drugačija iznutra, posebno sistem za grijanje i hladjenje, stakla zatamnjena i pravi pravcati Grammer. Nazad je imao čak i pomoćne cilindre na hidraulici a gume su bile 18.6-30" na takodje fabričkim ruskim felgama, dakle prava Belarus felga sa tegovima ali od 30".

Nikad više nigdje nisam vidio takvog Belarusa, čak ni u katalozima. Jel se tu radilo o nekoj specijalnoj maloj seriji za bogato švedsko tržište ili šta već, ne znam. Znam samo da je bio fantazija od traktora (1996. godište čini mi se) i još mi je žao što ga nisam uzeo. Dakle, postoji mnogo varijacija Belarus traktora za koje mi i ne znamo i koje su sigurno mnogo bolje od ovih koje nude na ovom tržištu.
 
Zombie, siva hauba i siva kabina? Ti su rusi imali volan na sredini (Za živo čudo). gledao sam baš po youtubeu i oznaka 825 je naj sličnija. Ima videa s takvim traktorima dosta, na jednom se vidi i mjenjač o kakvom pričaš, na drugom videu se vidi pomoćni cilindar...

Istočne zemlje su čudo. Za "domaće" tržište daj šta daš a za izvoz su se maksimalno potrudili da to liči na traktor, kao i IMT i svi ostali...
 
Palio sam 1221.2 (nema nikakvog grijaca) ono jutro kad je bilo -3 ovdje , traktor bio vani , nekoliko dana nije radio, prvo je poceo da radi na jednom cilindru , pa postepeno se ukljucivalo sve vise , a sivog dima u dvoristu kao u filmovima tipa "budjenje monstruma" , tek kad je proradio na svih 6 cilindara prestao da izbacuje onu nenormalnu kolicinu dima , trebalo nekoliko minuta da se razidje dim:haha:.
 
Grunt obrati paznju koliko ima traktora u oglasima sa par stotina pa do recimo 2000 sati ja na njih mislim da se povecao broj. Prodaju se prakticno novi traktori:ppozdrav:
 
Ako taj Ipard zazivi kod nas mozda se i ja pozdravim sa 82-kom,pa eto ako bude bilo a cisto sumnjam eto ti Bojane DOBAR 820

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
Ne staj mi na muku,imao sam jaku zelju da dodjem i sve vas upoznam,ali nisam nikako mogao da odlozim zenin pregled. A i kumovi mi ujutru stizu iz Ns.
 
Ne da nije istina nego je neko napunio glavu ljudima glupostima. I oni sa registrovanih 10-15h su dobili za šta su konkurisali i ako su papiri bili kompletni. Za mehanizaciju su davali 800.000din max a kupcev deo je minimum 20% tako da dosta njih je kupovao svakakvu mehanizaciju ali npr. vučena tanjirača od 28-30 diskova košta 3500e onda kupac plaća 700e ostalo oni ovo nije ni bilo namenjeno za velike nego za manja gazdinstva. Zato su davali max 6800e a ako neko skupu mašinu nek doplaćuje dosta veću sumu. A par njih je kupovao olt-ov preumatsku sejalicu koja je ako se dobro sećam oko 5000e a kupac je trebao da plati 1000e za te možeš uzeti takvu sejalicu koja je skroz urnisana i više treba da uložiš nego kolko platiš mašinu da bi bila u radnom stanju.
 
Kad vec nije istina napisi mi koji su sad uslovi!Nisam konkurisao i NECU ni sledeci put da ne uskracujem sredstva kojima su potrebnija.
 
Nazad
Vrh