Motori sa i bez turbine prednosti i razlike

Pisano je o tome u temi zetor! 7745 ima fabrički sa turbom, je verujem da bi isto pasalo na 6245 a im gomila delova... Po katalogu glava je ista, samo ventili su drugačiji, treba u boš pumpi neke sitnice zameniti, filter ulja treba zameniti, za onaj tip koji ima hlađenje ulja, idu drugi klipovi i klipnjače, i naravno druge izduvna i usisna grana i sam turbo!
 
Evo ti kod mene je ubacen turbo na mtz 52 nevidi se dobro ali cu to slikati ovih dana.
21ce1qo.jpg
 
na turbo motore idu upushteni klipovi sa kovanom glavom ;) i nije to samo staviti turbo ...

povecanje kolicine vazduha treba da prati i povecanje kolicine goriva ... i traktori sa turbom trose vishe nego isti takav bez ...

primer :

kum uzeo belorusa novog 90ks turbo ... a komsija njegov isti takav samo 82 ks bez turba .... znaci ne da ovaj od 82 ks manje trosi nego nije normalno ...

koji golf manje trosi tdi ili sdi ? ;)

drugar vozi calibru 2.0 16v turbo a ja istu takvu samo bez turba ... samo shto ja imam 150 ks a on 205 (fabricki sve) meni auto trosi manje za 2l nego njegov ... al zato njegov ideeeeeeeee ;)

i turbo motor mora vishe da trosi od obicnog ... shta dodash turbo - snaga poraste a potrosnja smanji xaxaxa kako da ne ....

dodavanjem vece kolicine vazduha omogucava se da se veca kolicina nafte sagori i automatski dobija se veca energija
 
A tek oni sa jednim klipom! :haha: Još kad se ne upali motor, kako tek onda malo troši!
 
Daner nisi u pravu ali nema veze ako ti tako mislis.Knjige drugacije govore :ppozdrav:.
 
Daner sa dodavanjem turbine ti povečavaš pritisak u cilindru a dodaješ istu količinu goriva sa većim pritiskom dobijaš veču ekspanziju ili ti eksploziju i samim tim i veču snagu i obrtni momenat . :cao: :cao: :cao:


e sad šta je to obrtni moment :sta: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
 
uvek dajem prednost TURBO motorima,bilo da su u pitanju traktorski kamionski motori ili automobilski, :bravo:turbo je majka :)
 
pidikanac je napisao(la):
Daner sa dodavanjem turbine ti povečavaš pritisak u cilindru a dodaješ istu količinu goriva sa većim pritiskom dobijaš veču ekspanziju ili ti eksploziju i samim tim i veču snagu i obrtni momenat . :cao: :cao: :cao:


e sad šta je to obrtni moment :sta: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
Ako ne dodaš goriva nećeš dobiti ništa, sagorevanem goriva dolazi do povećana pritiska u cilindru.
 
Obrtni moment je veći kod turbo motora u odnosu na motor iste zapremine bez turba, zato što ima veću snagu a iste obrtaje.
 
Daner, ne stoji tvoja tvrdnja...

Uzmi dva motora iste snage, u istim autima, ali da je jedan turbo a drugi ne... Podjeli svoju potrosnju s koleginom, ali sa snagom, pa ces vidjeti kolika je potrosnja l/KS pa ces vidjeti da njegov auto ipak trosi manje od tvojeg. Ima veliku ulogu i stil i nacin voznje, te koliko se osoba vecinom vozi u autu. tako i razlika izmedju traktora do traktora, ne radi svaki jednak posao...
 
da,kao neki motori na jd traktorima,motor bez turbine 72ks euro1,sa turbinom 95ks euro2,euro3 105ks a svugde ista zapremina motora 4,5 l.
 
pa u tome i je ste fazon,da se iz manje zapremine izvuce sto vise snage,vidis sad motori od 3 cyl. izvlace 75+konja a 4 cyl. preko 120 ,ti motri i duze traju od obicnih usisnih a i efikasniji su i manje trose ,provereno i dokazano :cao:
 
ja znam da na rusu 892 sa turbom ima 1800 obrtaja a ovi bez turba 2200 ili 2400 nisam siguran :sta:, i jos je jaci. mislili smo da je motor sa 820 i 892 isti al kad je majsor izvukao klipove oni su drugaciji. cak kad mi je jedan neandertalac radio motor prvi put ubacio od 820 i bilo je strasno. Motor u mestu je lepo radio al snage nije imao nista a pregrevao se kao lud. Mislim da ovi sa turbinama manje trose i da turbina neubacuje vazduh vec ona stvara veci vakum u cilindru pa kad klip ide dole vise vazduha usisa. A kako su mi obljasnili da komresori ubacuju vazduh. To vam je ono kad na novijim mercedesovim autima pise kompresor,oni nemaju turbine vec kompresor. Takodje sam cuo da na sportskim autima kad budze motore stavljaju i kompresor i turbinu al samo na nekim ne mogu to svi motori da izdrze.
 
Pa i turbo je kompresor, samo se ne pokrece direktno remenom, vec indirektno, ispusnim plinovima...

Turbo povecava tlak u usisnoj grani na vislji od "standardnog" za neki motor. Sto olaksava samim klipovima "prazni hod" prema dolje u taktu usisa, posto je i tlak veci uzima se vise zraka u cilindre i to je cjela filozofija...

U najmodernijim autima postoje dva turba, jedan veci, a drugi manji, kako bi se izbjegla "turbo rupa" koja nastaje kad naglo das gas, a dok se lopatice turbine ne zavrte i ne dodju na nominalne okretaje. tak nastupa manji turbo kojeg je lakse zavrtjeti i on popunjava rupu i auto ima super performanse od pocetka do kraja...

Uvijek ce biti rasprava je lo bolji mehanicki ili turbo kompresor. Ameri vise vole ove mehanicke, da im vire iz haube kao mad max-u, dok normalan svijet sve vise ide prema turbo kompresoru, jer s manjim troskovima imas istu stvar, cak bih rekao da je i turbo jednostavniji za odrzavanje...
 
Bobo sad postoje i varijabilne turbine kod kojih nema turbo rupe a to su resili pomocu nekih stabilnih lopatica stose zakrecu.
 
Nazad
Vrh