Motokultivatori - opšta tema

pozdrav svima,imam jedan problem sa motokultivatorom muta gorenje dmb 8,inace motokultivator je kao nov,i nije mnogo radio,juce sam brobao da upalim ga ali nema sanse da sam mogao da povucem konop,to jest povucem prazni hod i kad dodje na paljenje nemoze oce ruku da mi okine,skinem diznu i okrenem bez problema nekoliko puta,probam diznu izvadjenu sve normalno baca naftu,vratim i onda upalim i posle sam palio 10 puta bez problema,danas probam ponovo isti problem i ponovim postupak i upali
 
malo pojacaj dorucak [slaba hrana] .cim je hladnije vreme i ulje se zgusne i normalno je teze upaliti . vratis remenicu skroz kontra namotaj kanap i potegni muski do kraja i daj gas.ljudi upale tomu vinkovica na kanap ti nemozes frezu. kod mene je kipor 5ks pa se dobro oseti koliko je teze potegnuti na hladnijem vremenu. ako vec cesce palis po hladnijem vremenu sipaj mu redje ulje ili 15w40 ili polusintetiku 10w30.mnogo lakse i bolje po motor ko koristi za hladnije dane
 
malo pojacaj dorucak [slaba hrana] .cim je hladnije vreme i ulje se zgusne i normalno je teze upaliti . vratis remenicu skroz kontra namotaj kanap i potegni muski do kraja i daj gas.ljudi upale tomu vinkovica na kanap ti nemozes frezu. kod mene je kipor 5ks pa se dobro oseti koliko je teze potegnuti na hladnijem vremenu. ako vec cesce palis po hladnijem vremenu sipaj mu redje ulje ili 15w40 ili polusintetiku 10w30.mnogo lakse i bolje po motor ko koristi za hladnije dane
I ja sam primetio isto na DMB pumpi za navodnjavanje (motor kao na kulitvatorima, mislim IMT 509 dizel). Leti ga veoma lako palim, a juce kad sam pobao, nema sanse.
Znam dok je komsija imao TV dvoklipca, nikad nije mogao sam da ga uoali. Zovne mog tatu i zajedno jedva upale koliko ima jaku kompresiju(generalisan motor). POsle se veoma lako pali, valjda razgrejano ulje i sta ja znam.
 
malo pojacaj dorucak [slaba hrana] .cim je hladnije vreme i ulje se zgusne i normalno je teze upaliti . vratis remenicu skroz kontra namotaj kanap i potegni muski do kraja i daj gas.ljudi upale tomu vinkovica na kanap ti nemozes frezu. kod mene je kipor 5ks pa se dobro oseti koliko je teze potegnuti na hladnijem vremenu. ako vec cesce palis po hladnijem vremenu sipaj mu redje ulje ili 15w40 ili polusintetiku 10w30.mnogo lakse i bolje po motor ko koristi za hladnije dane
mogu ja potegliti ali se bojim da sto ne okine,a taj problem se javio tek ove godine,
 
motor kad se razradi tek ima punu kompresiju kao sto je kod tebe sad otpilike. prema tome das mu pola gasa vratis remenicu skroz kontra od potezanja , namotaj i povuci koliko god brze mozes. nemoj to dzaba skidati diznu stalno nesto ces zeznuti . sipaj redje ulje i to je jedino sto moze pomoci ili da bude u toplijoj prostoriji.i par stepeni je velika razlika za dizela .ulje dosta zategne na hladnoci pa nista cudno.samo to potegni i neforsiraj motor dok se nezagreje malo i neboj se. nema se sta slomiti, a slabijim potezanjem samo moze dobiti kontra paljenje pa ti u najboljem slucaju samo ruke moze zeznuti a nekad i baciti u stranu. to sam vidjao vec
 
motor kad se razradi tek ima punu kompresiju kao sto je kod tebe sad otpilike. prema tome das mu pola gasa vratis remenicu skroz kontra od potezanja , namotaj i povuci koliko god brze mozes. nemoj to dzaba skidati diznu stalno nesto ces zeznuti . sipaj redje ulje i to je jedino sto moze pomoci ili da bude u toplijoj prostoriji.i par stepeni je velika razlika za dizela .ulje dosta zategne na hladnoci pa nista cudno.samo to potegni i neforsiraj motor dok se nezagreje malo i neboj se. nema se sta slomiti, a slabijim potezanjem samo moze dobiti kontra paljenje pa ti u najboljem slucaju samo ruke moze zeznuti a nekad i baciti u stranu. to sam vidjao vec
hvala,probacu,i primijetio sam kad mu das naglo gas dimi crni dim,i kad je pod velikim opterecenjem,kod oranja kad je tvrda zemlja
 
to je donekle i normalna pojava kod svih dizela. opasnije je plavkast ili belicast dim. pri naglom davanju gasa od dobije dosta vise goriva neg treba i zato zacrni ,ali cim postigne te zadate obrtaje on se vise neprimeti. istovetno se desava pod velikim opterecenjem jer kad padnu obrtaji regulator u pumpi dodaje jos goriva da bi motor se vratio na zadatu vrednost i zato dimi crno. treba izbegavati dug rad pod takvim opterecenjem jer nije dobro po motor.u brzinu nizu i gas da bi takoreci radio bez vece kolicine dima. e sad ako dizna nebaca u magli ili se razdesila po pritisku desava se da dimi crno ili plavicasto i sam rad motora i paljenje je tesko. mada to nije slucaj kod tebe sigurno. a mozes diznu skinuti i kod bosiste proveriti i nek je dosteluje ako treba. ni slucajno nemenjaj ulozak dizne jer tek onda ces videti probleme
 
Nicul87 oprosti što pišem i ako nisi dobio odgovor. Zanima me da li je neko kosio sa SEP LA200 kosačicom, vidim da se može pronaći za dosta male pare. Zanimaju me iskustva u radu, a potrebna nam je za lucerku i livadu sa dosta jakom travom.
UOTE]


Ovo je extra stvar,kako za brdovito tako i za ravnicarske krajeve. Cijelog zivota sam radio sa ovim kosilicama,talijankama i nikad nisam imao ama ni jednog problema sa samim radom,tipa da ne moze nesto odraditi. Nema tu nikakvog vucenja u stranu ni bilo cega slicnog,ona ide maltene sama,jednom rukom se upravlja. Jedina mana im je sto su benzinski motori pa po nekad zeza palenje ali je to zanemarivo.Po 20 godina rade bez problema.
 
Na slikama (NA LINKOVIMA NA KRAJU PORUKE) se nalazi moja kopacica Honda F28f i motor Honda GX160. Ranije je na istoj kopacici bio motor G28, medjutim otisao mu je karburator te ga nisam mogao popraviti i odlucio sam da postavim ovaj motor. Kao sto vidite, prenos je na kontra strani, tako da sam motor morao okrenuti za 180 stepeni. Sad sve funkcionise kao i ranije, samo sto mi je rikvrec brzina za napred, a prva za nazad. Samo dve brzine i ime, jer da je imao dve brzine za napred, onda bih dobio dva rikverca, sto ne bi bilo pogodno za ovaj eksperiment. Ovo pisem da ukoliko neko bude imao potrebu za okretanjem motora, moze slobodno da uradi, jer i dalje sve funkcionise kako treba, osim roto kose.. E sada, zna li neko da li mogu da se poruce negdje nozevi i da ostrice budu kontra okrenuti od standartnih. Moja roto kosa vise nema otkos, jer sada i ona okrece u kontra smjeru, a samim tim i kontra od ostrice. Ukoliko bi kupio nozeve koji su suprotno okrenuti, mogao bih da imam otkos. On i dalje nije na ruku, pravi otkos roto kose je sa desna na lijevo, medjutim ja bih dobio u ovom slucaju sa lijeva na desno, ali dobro, ima sta ima.. Uglavnom, moj jedini problem su sada nozevi koji treba da budu kontra naostreni..



U pitanju je ovakva kosa, s tim da ova F600 nije moja. Moja Honda je na linkovima ispod.
roto-kosa-motokultivator-honda-f600-slika-31131139.jpg


http://postimg.org/image/xeojk2ds3/
http://postimg.org/image/5tazrmtof/
http://postimg.org/image/o9qc84cf1/

Pogledajte linkove da vidite preradu Honde.
 
Poslednja izmena:
tebi je sad kontra smer promenis ti nozeve stavis koji su obostrano ostri,ali nosac nozeva ima taj smer pa ce biti opterecenje za motor al ce kositi jer taj polu luk na kom stoje nozevi ima smer kako stoji da ga je lakse terati.
 
tebi je sad kontra smer promenis ti nozeve stavis koji su obostrano ostri,ali nosac nozeva ima taj smer pa ce biti opterecenje za motor al ce kositi jer taj polu luk na kom stoje nozevi ima smer kako stoji da ga je lakse terati.
U pravu si, nece kosa bas pefektno raditi.. Bolje je da ne forsiram. Nabavicu ja novi mjenjac, ima vremena za kosu. :)
Bitno je da ostali prikljucci dobro rade. Koja razlika kad stavis jaci motor, ovaj GX160 jede kopacicu. Ranije sam imao motor od 2,8 konjskih snaga,a ovaj je 5,5. Sad sve radim sa pola gasa i tako je tiha i rasterecena masina.

- - - - - - - - - -

Zna li neko koji je ovo Tomos motor, koliko ima kw i koliko obrtaja?

http://www.pik.ba/artikal/9792790/tomos-motor-za-mjesalicu/
 
treba da bude tomos umo -06. to je 42 mmstublina i oko 60ccm. snage koliko sam upoznat je 2,2kw. ako mislis to za frezu hondu moze ali je slaba i lagana za ozbiljniji posao uopste i povelik potrosac. sto se tice kose nebih ti preporucio nikako da ubacujes na kontra smer obrtanja jer nista tu nije predvidjeno za to. sami vijci koji drze noz kod vecine se zatezu i osiguravaju takoreci smerom okretanja. nisam siguran za tu kosu kakvo je kacenje noza ali nebih se igrao sa tim nikako.
 
treba da bude tomos umo -06. to je 42 mmstublina i oko 60ccm. snage koliko sam upoznat je 2,2kw. ako mislis to za frezu hondu moze ali je slaba i lagana za ozbiljniji posao uopste i povelik potrosac. sto se tice kose nebih ti preporucio nikako da ubacujes na kontra smer obrtanja jer nista tu nije predvidjeno za to. sami vijci koji drze noz kod vecine se zatezu i osiguravaju takoreci smerom okretanja. nisam siguran za tu kosu kakvo je kacenje noza ali nebih se igrao sa tim nikako.
Znao sam ja da ces se oglasiti.. Nekad ranije smo pricali na temu okretanja motora.. Jesam je planirao na ovu frezu, pa bih je prodao, a kupio bih mjenjac F420 i ugradio GX 160 na nju i onda bi sve perfektno funkcionisalo. Je li ovaj motor dvotaktni ili cetverotaktni? Koliko ima obrtaja?
 
Taj motor je sranje,za cas posla presisa,trosi ko da se gorivo toci na cesmi,snage je1,5kw,tako pise na plocici,dvotaktni je na mesavinu,imo sam ga na frezi i da mi ga das za dzabe fala neka,pojeo mi je sve zivce,kako jedno namestim,eto nov problem

- - - - - - - - - -

Kolko ja znam ovaj sa slike nemoze na mtk,jer ima fiksni gas,tj uvek radi na istom gasu,e sad dal se to moze preraditi neznam
 
Hehe, sad je gotovo, uzeo sam ga.. tacnije, mijenjao za svoj pokvaren i malo doplatio. Ja cu njega ugraditi na kopacicu i prodati kopacicu, a sebi cu kupiti novi mjenjac i na njega ugraditi gx160. Sad je kod majstora, posto ima reduktor, pa okrece opet u pogresnom smjeru. Ostavio sam ga da sredi to na reduktoru.. Gas mu nije fiksni, a ima 2 kw. Umo 06 je u pitanju...
 
taj umo 06 ide do 6000rpm ali i to zavisi od nastelovanosti regulatora. verovatno na mesalici dok radi je smanjen na obrtajima. ali konkretno on nema neke snage i cesto se kvari i problemi sa njima. imalo ih je nekoliko u selu i neznam dal ijedna vise radi. ja sam ih zvao decja igracka jer kad vide sta radi moja honda F600 nemogu ni da poveruju jer dublje isfrezujem nego iko uzore. i do 35cm sam isao duboko.
 
taj umo 06 ide do 6000rpm ali i to zavisi od nastelovanosti regulatora. verovatno na mesalici dok radi je smanjen na obrtajima. ali konkretno on nema neke snage i cesto se kvari i problemi sa njima. imalo ih je nekoliko u selu i neznam dal ijedna vise radi. ja sam ih zvao decja igracka jer kad vide sta radi moja honda F600 nemogu ni da poveruju jer dublje isfrezujem nego iko uzore. i do 35cm sam isao duboko.
Znam ja vica da je to tako.. Da su dobri motori, i danas bi bili zastupjeni.. Ovo cu ja namontirati i prodati posto bilo, a sebi nastimati F 420 sa Honda GX 160 i to ce onda biti prava stvar. F 600 bi bila jos bolje rjesenje, ali je problem sto imam prikljucke za F 400, pa da ih sada ne kupujem ponovo.. Ali, nikad se ne zna, ako bih imao novaca, nabavio bih sebi i F 600. Ovo kad nastimam, prodacu za 180 do 200 evra sa motikama i super.
 
ima kod mene starac F400 i ja umesto brigsovog motora ubacim moj sa f 600. tako je mislio prodati i kad ja prepravi on se vise nece da rastane od nje. a kupio prosle godine f600 u super stanju sa nekoliko prikljucaka. sad nece nijednu da proda neg skuplja ko hrcak. f400 je dosta laksa za raditi kad je vec donekle odradjeno ali za teka frezovanja je 600 mama. jedino sto ja nisam posle rada sa njom nizasta. razbije me ko zvecku
 
majstori postoji li neki alat za mernje kompresije na dizel motorima nasih motokultivatora, LDA 450 prvenstveno?
 
verovatno postoji ali samo u boljim servisima. ja sam nesto pravio od postojeceg za benzince za vw motore al nije problem ni za druge. jedino treba kuciste dizne .ali mi nepovratni ventil nesto zeza i nemeri tacno jer verovatno zbog mnogo vece kompresije je dobio po tamburi. nije to ni problem napraviti donekle slican.uslikacu ovih dana pa postaviti ako uspem
 
Nazad
Vrh