Mlečno govedarstvo

"Kuč kompani" u Kragujevcu. Inače sam do skoro bio u Imleku i delio vašu muku.
U toj situaciji bi ipak trebalo popričati o smanjenju troškova o kom priča ivanseljak (samo ne toliko ekstremno), a ima mogućnosti. U vek ima mesta uraditi nešto sa hranom.
 
Ja na žalost nemam izbora. Radi se o jednoj i JEDINOJ, privatnoj mlekari iz Kovina. Nema alternative. Možeš samo da mi ne veruješ da pored njih u Gaju (odakle sam) otkupljuje još samo mlekara VELIKA PLANA i mleko plaćaju po masnoj jedinici, a litar je izmedju 13 i 17 dinara !!!!Imlek nije zainteresovan, a pravo da ti kažem ni ja baš nisam lud z anjima, jer sam imao više nego KATASTROFALNA iskustva sa njihovim sirovincima.
Trenutno imam 7 krava,ali na muži samo 5, jer svaka sa manje od 12 litara ide u zasusenje, jer je nerentabilna. Tako da sada mesečno ne isporučujem više od 2500litara mesečno. Naravno plus ono sto popuje talad...
 
Negde mi se mota projekat mini linije za proizvodnju sira i kajmaka, pa ako vas ima koji bi možda to radili i od toga živeli da se potrudim da ga pronađem.Ako ti je takav otkup mislim da jedino možeš ti da ga preradiš ili da prodaš krave. Nije baš optimistično........
 
Na žalost u celoj opštini je takva situacija. Više nego jadna...
Nešto ne verujem u bilo koje linije za bilo koju preradu jer time samo ulazim u nova ulaganje i probleme. U pravu si, jaradije bih SVE prodao, ali je pitanje kome. Jednostavno ne želim da otuđim goveda koja imam, umatičena, VRLO kvalitetna, dobijena i osemenjavana stranim i kvalitetnim semenom za cenu koju nude nakupci, koja je jad i beda. To su krave u 2-3-4 laktaciji, dakle u punoj snazi i njihova cena ne može da bude po sramotnih 700-800 EU. Kada bih mogao da kravu prodam (a sve su steone) za po 1200-1300EU, steonu junicu za 1000-1100EU, a junice od 12 meseci za 800-900EU, sve bih prodao, veruj mi... :zli:
 
zx je napisao(la):
Koliko ima mleka u tvom okruženju?

Za Todora-šta koristiš kao izvor proteina?
najosnovnije suncokreovu sačmu tritikale soju kukuruz stočno i sanov premiks kamisan jer gledam da smanjim troškove,lako je biti pametan u ceni mleka preko 30din ali šta kad je 26 svako gleda da smanji troškove
 
Todor-ja sam takođe pravio konc. na taj način i koštao me 1kg 18% prot. oko 23 din. s tim što sam kupovao sojinu i sunc. sačmu i premiks. Pre nekoliko meseci sam slučajno nabavio super 30%(hrana produkt) i sa njm me košta manje od 22 din. od 20% proteina pa sam do onih 23din dodao pufer (rumi-stab;patent co.) i smanjio utrošak konc. sa nekadašnjih 10kg po grlu prosečno na 8kg i verovao ili ne imao sam povećanje mlečnosti za oko 10%. Vezano za Hrana produkt-u super stavljaju sačmu uljane repice koja ima odličnu strukturu proteina(bypass-vare se u tankom crevu i max su iskorišćeni),a probao sam i neka druge ali sa HP sam dobio i super cenu i ekstra hranu. Na to misli Ivanseljak samo nije baš najbolje opisao. Imam program za balansiranje obroka pa mogu da ti sastavim najjeftiniji obrok od dostupnih hraniva, a da krava dobije sve neophodno.
P.S. I ja sam radio za cenu od 22-26din. Potpuno razumem situaciju.
 
Imajući u vidu situaciju, ja spravljam koncentrat od po 33% kukuruza, suncokretove sačme i stočnog brašna.Naravno so i kreda.. Takav košta oko 16-17din/kg i dajem ga 0.5kg za litar mleka. Naravno ostatak obroka čini silaža i seno koje trenutno imam (slabijeg kvaliteta). :ppozdrav:
 
Ivanm, smeša ti ima 18,7% prot. , ali ne znam šta da ti kažem za ono još pored krede i soli!

Jeste li pomuzli? .......a sad kad sam ja bolestan nema nigde nikog.......

Edit by: mims
 
Da si mi tražio slike konja, to imam, konj može da bude lep, kao i žena, ali krava može samo da bude KORISNA !!! Dakle, najlepša je ako se redovno teli, ima dosta mleka, dugo živi i ne razboljeva se, to je lepota krave, barem ja tako mislim...
 
Eto ja mislio i to dobro mislio i smislio kako do dobrog profita sa mlekom, a vi kažite ako nije tako i da nema dobre zarade i to samo sa jednim grlom. Najbolje nam je da umesto dobrih grla (krava), krenemo da čuvamo kitove jer su oni naj isplatljiviji danas i ima odlična zarada. Kitovi su visoko mlečna "grla", dnevno jedan kit daje oko 200 litara mleka, a masnoća mleka se kreće oko 40%, eto pa sad vi vidite, a hrani se samo planktonima. Nema da oremo, sejemo, prskamo,beremo... samo će mo da zgribamo pare kao naši profesionalci u kancelarijama. ::novac::
 
Golub je napisao(la):
Eto ja mislio i to dobro mislio i smislio kako do dobrog profita sa mlekom, a vi kažite ako nije tako i da nema dobre zarade i to samo sa jednim grlom. Najbolje nam je da umesto dobrih grla (krava), krenemo da čuvamo kitove jer su oni naj isplatljiviji danas i ima odlična zarada. Kitovi su visoko mlečna "grla", dnevno jedan kit daje oko 200 litara mleka, a masnoća mleka se kreće oko 40%, eto pa sad vi vidite, a hrani se samo planktonima. Nema da oremo, sejemo, prskamo,beremo... samo će mo da zgribamo pare kao naši profesionalci u kancelarijama. ::novac::
nemoj da te čuje deda zaharije sa b92 pa da i to krene da promoviše kao puževe nojeve
 
Kako bre ne gledate Znanje na poklon pa vi ondak ništa neznate evo ovako. Ja imam tv u štali kažu kad goveda slušu muziku ili dnevnik to utiče na povećanje mlečnosti, a pogotovo kad dođe nedelja u 9h, svaka krava koju muzem vime joj spadne do patos, a mleko ide kao vodopad pa pare pljušte na sve strane.
 
Ovo je Srbija nazalost odlicno znam,kao svode mlecnu mast i slicno da bi im se uklopili ti posteni odgajivaci bez krava u ukupnu kolicinu
 
Nije to pitanje ni Srbije ni lošeg vremena (Golub kaže "krivo je vreme"), već (ne)LJUDI!

Tema je očišćena od off topica.Ubuduće vaše rasprave rešavajte na p.p

Tema je dodatno pročišćena od raznih :off_topic: :eek: i ostalih čuda, i ponovo otključana.
 
Nazad
Vrh