Mehanizacija za održavanje zatravljenih površina u voćnjaku

Mislim da je to malo komplikovanije resenje ali moze naravno.
Posle ovoga ostaje bas fino ravna povrsina, park. Prelepo izgleda.
Ako bi se kosilo tako cesto kad trava dostigne 20 tak cm to bi se bas napravio tepih.
Ja kod sebe kosim nekoliko(2 - 3 puta) u toku vegetacije a kod drugih kad me pozovu.
Oni uglavnom sacekaju da bas naraste i ne znaju sta da urade (zao im da daju pare pa se nadaju da nece rasti, a kad vide haos u vocnjaku moraju da drese kesu )
 
Kod mene je pravljena kosilica sa dva diferencijala na kojima su dva diska po 6. rotirajućih noževa. Kosim u 2. brzini, a travu melje kao mlin. Iza ostaje park.
 
De mi koju sliku toga, molim te. Treba mi brza i učinkovita mašina sa najboljim rješenjem.
 
Hoću, čim uslikam i diskove pa da vidiš raspored noževa. U prvoj varijanti ih je bilo po 3 na svakom od diskova, pa sam morao ići lagano u prvoj da dobro kosi i melje. Međutim sad kad sam ih uduplao (po 6 na svakom disku), u 2. brzini i "žviždukajući" posao ne da ide i brzo završi. :) Mogu ti na mail poslati svu specifikaciju materijala i dijelova koji su potrebni za kosilicu, pa ti može malo bolji majstor to bez problema napraviti do početka sezone.
 
Imaš PP.
E baš ćeš me spasiti. Po forumima pregledavam nekoliko dana tražeći najbolje rješenje. :)
 
Ima nas još zainteresiranih pa ako bi moglo ovdje javno.
Od koje Lade diferencijal, pošto je to ovdje vjerojatno teže naći, možda može i od nečeg drugog i koji je najbolji prijenos (1:4 ili više ili manje).
 
Ovo sto sam ja pravio je od nekih obicnih lada.
Nadjem na autootpadima razmontirano pa ne znam tacno koji je bio tip. Ne mora da bude lada niva ako si na to mislio, a moze i ona.
Ma moze od bilo cega sa zadnjom vucom samo je sa necim lakse a sa necim teze sve to zbudziti.
Vazno je da imas neki sklop koji ce ti promeniti osu roracije za 90 stepeni (kardan horizontalna a nozevi vertikalna) i koji ce ti ubrzati tu rotaciju jer je brzina kardana spora za kosenje. Moze neki reduktor sa starog tarupa, neki drugi reduktori, ima na vasaru u Rumi toga dosta.
E sad oko odnosa brzine.
Kod mene je 4x ubrzan ali mislim da bi mozda bilo idealno maaaalo sporije za precnik koga ja imam (1,8m) i za traktor kojim ga nosim (IMT 533) pa ako mozes da bas stelujes odnos i ako ne bi da smanjujes precnik i ako neces da ga teras nekim jacim traktorom odna mozda malo smanji brzinu (nadji odgovarajuci reduktor)
 
Hvala na opširnom opisu.
Idem 03.03. u Rumu na vašar pa mi se možda i posreći da nađem nešto odgovarajuće. Idem s prijateljem zbog njega pa ne znam koliku ću imati vremena, njemu tražimo klipove za Z-510 , janjetina obojici i ostalo što se stigne.
Ironman, znam da imaš višnju pa me zanima koji razmak između redova. Ako kosiš 1,8 m šta sa ostalim.
U temi bočna freza sam stavio ovaj link http://www.youtube.com/watch?v=lg2uIxJ0zp0&feature=player_embedded#!
Možda bi to bilo riješenje, ali ne kao freza već kao kosilica.
 
Tako nesto sam i ja mislio. Na mojoj kosilici je ostavljeno mesto za jos jedan kajis sa desne strane,pa kad bude bilo gotovo postavicu slike
 
Ono sa snimka je fantasticno i dosta jednostavno za izradu.
Ja u redu tretiram totalnim herbicidom pa mi to nije neophodno ali ko ne zeli herbicid u vocnjaku ovo je savrseno.
Visnje sam sadio na rastojanju 4x2.5 m. Malciram naravno rastojanje izmedju redova, dakle 4m.
Malcerom od 1,8 nekad zahvatim sve iz dva prolaza (ne kosim tacno od stabla do stabla, tj ne kosim pojas tretiran herbicidom) ali nekad ostane po malo pa tako da skoro uvek prolazim i treci put iako za treci put ostane stvarno minimalni pojascic trave.
Ja sam ovu dimenziju pravio jer imam i sljive na rastojanju 5x5 i 6x5 pa sam pokusavao da uskladim sa tim rastojanjem. Medjutim pokazalo se da je moglo malo manje jer i u sljivama za treci prolaz ostaje uzana traka nepokosenog, a mora da se prodje. Nije to tako strasno, najcesce se vozi drugom brzom pa se i ne gubi mnogo vremena i goriva ali ipak bi bilo bolje da je malo uzi. Lakse bi ga starac foco od stotinu leta (moj traktorcic :)) nosio u vecoj travi.
 
@bogi023
Nemoj čekati da bude gotovo, daj slike u svakoj fazi izrade.

@ironman
Zaboravio sa napisati da bih kosio s TD 45 pa me tu zabrinjava upravo to što si napisao, zahvat i broj prolaza. A najviše me u stvari zanimalo koliko ostaje nepokošenog do samog reda jer tvoj IMT i moj TD zbog krošnje ne mogu baš prići blizo višnji. Drago mi je da ti se sviđa onaj jednostavan a tako koristan stroj koji bi meni mijenjao Stihl 350 i ledja 50. Drugi su mu našli mnogo zamjerki ali ja smatram da bi kao kosilica-trimer radio odlično.
Da i kod mene su višnje 4x2.5 i 1ha 5x2.
 
A najviše me u stvari zanimalo koliko ostaje nepokošenog do samog reda

Pa obzirom da sam ja visinu debla ostavljao na nekih 0,8-0,9 m i da sam prve ramene grane (piramida je u pitanju) formirao u pravcu reda, dakle ne idu u medjuredno rastojanje, i obzirom da je moj IMT 533 bez kabine, poskidam i farove kad malciram (namontrirao one brze spojke pa je to bas jednostavno) moze to da pridje dosta blizu na 10 - 20 cm, mozda i blize ali ja se ni ne trudim bas posto tretiram to herbicidom. Ostane mozda oko 30 40 cm, nisam bas merio precizno. I ti bi to mogao sigurno.
Moj malcer nema tu mogucnost, ali ostale koje sam pravio sam napravio sa mogucnoscu da se pomeraju levo i desno pa tako mogu da pridju i do samog stabla ali i tada bi bilo tesko pokositi bas sve, ostajao bi neki pojascic, mozda sirine koliko je debelo stablo ili tu negde.

A sta nalaze kao manu onoj spravici?
Ona mozda ne moze da radi neke velike zahvate (proklizavali bi kaisi pod velikim opterecenjem), ne moze mozda da se vozi nesto specijalno brzo (ostajalo bi nepokoseno iza stabla jer mozda ne bi opruga stigla da vrati pa bi preskocila) ali za tu namenu, da pokosi samo to sto ostane posle malcera je, siguran sam, idealno.
 
Jedna od zamjerki je i da radi na pijesku ili vrlo lakoj zemlji??? Konstruktor je namjeravo i da bude bočna freza pa su noževi vjerojatno onako "naopako" okrenuti. U to ne ulazim jer nisam siguran ali za ovu namjenu što smo pisali mislim da je odlično i da će i to biti stroj u mojoj "ergeli".
Kod nas jedan privatnik na sajmu izloži malčer-helikopter s hidrauličnim pomicanjem "jarma" (ako me razumiješ), ali nisam slikao a na njegovom sajtu toga nema, vjerojatno je to bio prototip. Stvar mi se jako dopala pa ću postaviti slike kad ih nabavim .
Ni ova stvar mu nije loša, možda vam da ideju.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=36QT8JJX55M
 
Ej, hvala ti za ove ideje.
Pa kombinacija ove dve o kojima smo pricali :)
Malo razmisliti o tome kako pogoni onaj bocni, pomicni deo ali ima resenja.
A za one okrenute nozeve, pa mozes da ih pravis kako tebi odgovara, princip je bitan, finese ti prilagodjavas kako ti pase, a princip garantovano funkcionise.
To sa hidraulicnom pomicanjem levo i desno je fina stvar takodje. Ja sam to pravio bez hidraulike, cista mehanika ali radi.
Naravno elegantnije je i lakse pomeriti rucicu i tako otvoriti ventil a pumpa uradi osatlo nego gurati ali moze i ovako, plus jeftinije je :)
 
Nisam baš neka majstorčina ali koliko me sjećanje služi ima dole ispod kao neki tunel za remen koji ide od reduktora do diska. Disk radi ljevo-desno ne i gore-dolje ali ako je relativno ravno i to je dobro. Kad budem nešto više znao javim.
 
Voć@r, pošalji mi mail na pp, da ti pošaljem kosilicu.

---------- Poruka napisana 14-03-12 u 19:54 ---------- Prethodna poruka je 10-03-12 at 12:18 ----------

Pošto je bilo više zainteresovanih postaviću ovdje.



Remenje skidam na jesen a stavljam na početku sezone, jednostavno se namontiraju, pošto se otpusti mali valjak za utezanje.
Za koji dan kad otopli ide na zasluženo farbanje :)

Za ovakvu kosilicu, u paru su potrebni po 2: diska (dobar majstor da ih sreže i obradi), diferencijala, semeringa, remena, remenice. 2x4 zavrtnja za diskove, 1 za valjak za utezanje. 2x6 šarafa za 2x6 noževa za diskove (sigurnosni šarafi koji odgovaraju tipu noža zbog lufta za obrtanje), kroner za kardan, 2 nastavka za poluge, lima, cijevi i dobar majstor. :)
 
Hvala :) Ovo je baš jednostavno rješenje. Koliki je radni zahvat ove mašine i kolika je debljina diskova koji nose noževe?
 
VOCAR : kako se ponašaju noževi na diskovima ; dali se sudaraju i koliki je razmak između njih? Daje lanac umesto remenja bili bi uzupčeni diferencijali i nebi dolazilo do sudaranja noževa , Ovako mislim da kad tad se moraju sudariti, ipak obrtaji su to! Dosta jeftina mašina a mislim da i kosi dobro !
 
Ponašaju se dobro, ne znam zasto misliš da se sudaraju između diskova? Razmaknuti su, a dok radi kosi sve ko britva, iza ostaje golf igralište :) Ne bih preporučio lanac, jer kad naiđe na krtičnjak ili neki drugi bent, zna malo proklizati pa ne dolazi do loma, a takođe nije loše imati kardan sa kvačilom. Ja ga koristim. Takođe, visina košenja se lako reguliše spuštanjem ili dizanjem valjka.
 
Nazad
Vrh