Massey Ferguson

Hvala Kiraj, vec sam kontaktirao Zombie666 i poslao mi je uputstvo za koristenje i radionicki prirucnik na eng jeziku tako da sam ja to sve vec prelistao i pregledao. Bilo mi je uputstvo za koristenje potrebnije da vidim kakav je mjenjac na ovom traktoru jer mi kolega stalno spominje da na drugoj rucki ima spore, radne, transportne i rikverc grupe a ja takav mjenjac nisam uspio pronaci. Na mjenjacu nije bilo poklopca sa shemom pa je on zakljucio da su dolje desno spore grupe a ne druga rikverc grupa...

Zombije je poslao i radionicki prirucnik i tamo se sve fino vidi al opet, moram otici osobno pogledati traktor a bez para u dzepu ne vrijedi prevaljivati toliki put...

Polako, bit cete na vrijeme obavijesteni ako ovaj traktor zavrsi kod mene.
 
Na 98 strani imas sliku na kojoj mozes vidjeti sve sto ti treba , mislim da ti nije dobro objasnio jer ima samo A i B , zec, kornjaca i sve to u rikverc, drugi mjenjac ne postoji.
 
Kolega, nisi ti mene razumio.

Traktor ima dvije rucke mjenjaca:

Na prvoj zec/kornjaca i 1-2-3-4

Na drugoj Grupe "A" i "B" i ispod A i B ima po jedna rikverc grupa.

Dakle u A grupi imas kornjacu/zeca i 4 "glavne" brzine oznacene s brojevima 1-2-3-4. Ovime dolazimo do 8 brzina naprijed i jos dodas speedshift koji to sve dupla i dobijes 16 brzina naprijed. Drugu rucku samo povuces nazad i dobijes sve te brzine u rikverc, samo usporene za nekih 10-ak%. To sve ponovis samo za "B" grupu i dobijes 32 naprijed i 32 nazad ukupno. Nije uopce komplicirano.

Mjenjaci 16x16 nemaju izbor "A" i "B" grupe. Druga rucka nije mjenjac nego mehanicki reverzer, samo naprijed-nazad i ti mjenjaci su navodno bolji jer ove s 32 brzine muci bas to prebacivanje izmedju A i B sto muci i ovaj traktor o kojem pricam. Na britanskom forumu preporucaju da se tako pokidan mjenjac ne popravlja nego da se odmah radi konverzija na 16x16 i budes miran...

Kazem, meni se to ne cini kao neka velika komplikacija al bolje volim pitati nekoga tko se u to razumije da me uputi sta da se gleda u ovakvoj situaciji i sta sve tu moze biti u problemu. Britanci tadjer spominju neki hidraulicni sklop koji salta izmedju grupa a u upuststvima traktora podebljano velikim slovima pise da se pri ugasenom motoru ne salta izmedju A i B grupe nego samo kad je upaljen tako da tu sigurno radi neka hidraulika u sprezi s viljuskom koja to salta.

Kolega kaze da mjenjac "usalta" ali to je samo mehanicki dio a hidraulicni dio ne odradjuje svoj dio posla... Velika je to igranka ali po uputstvu gledam i dosta toga se moze odraditi da se traktor ne polovi pa me to malo tjesi da se da vidjeti iz vana sta je u problemu i tek onda odluciti sta je dalje za raditi.
 
Je..š ti to,pa ko će sve te brzine upamtiti i koristiti.Ja na fergusonu imam 3+1 brzu i isto tako u sporom prenosu(što bi rekli zec i kornjača) i odradi mi sve lepo.Mislim da nema potrebe uopšte i na ovim velikim traktorima za toliko brzina,stvar je ovo samo prestiža i šepurenja,a onda kad se nešto pokvari,kuku lele!To je kao i sa programima na veš mašini,ima ih 20-30 a domaćice koriste uglavnom 4-5.Sad će neki napasti Acu ali sve je tako.
 
Aco, ako cemo biti realni, vec sam napisao da nemam daleko do najdalje moje njive, meni bi pasalo da ima samo ove spore grupe u kojima ide oko 15kmh. S obzirom na udobnost rada, ne bih se ja puno zalio...

Nekome treba 32 brzine naprijed, meni ne treba ali eto, tu su jer imas 4 glavne brzine (imt ih ima 3) i imas dva reduktora (imt ima 1) i jos zamisli da nemas poseban rikverc, nego rucku sa strane koju gurnes naprijed i ides naprijed u 2. radnoj i kad stanes, gurnes tu rucku nazad i ides u rkverc u 2. radnoj (samo malo sporije, jer ko ce ici 10kmh u rikverc npr...

Korisna je stvar ali da je prijeko potrebna... NIJE.
 
Kolega, nisi ti mene razumio.

Traktor ima dvije rucke mjenjaca:

Na prvoj zec/kornjaca i 1-2-3-4

Na drugoj Grupe "A" i "B" i ispod A i B ima po jedna rikverc grupa.

Dakle u A grupi imas kornjacu/zeca i 4 "glavne" brzine oznacene s brojevima 1-2-3-4. Ovime dolazimo do 8 brzina naprijed i jos dodas speedshift koji to sve dupla i dobijes 16 brzina naprijed. Drugu rucku samo povuces nazad i dobijes sve te brzine u rikverc, samo usporene za nekih 10-ak%. To sve ponovis samo za "B" grupu i dobijes 32 naprijed i 32 nazad ukupno. Nije uopce komplicirano.

Mjenjaci 16x16 nemaju izbor "A" i "B" grupe. Druga rucka nije mjenjac nego mehanicki reverzer, samo naprijed-nazad i ti mjenjaci su navodno bolji jer ove s 32 brzine muci bas to prebacivanje izmedju A i B sto muci i ovaj traktor o kojem pricam. Na britanskom forumu preporucaju da se tako pokidan mjenjac ne popravlja nego da se odmah radi konverzija na 16x16 i budes miran...

Kazem, meni se to ne cini kao neka velika komplikacija al bolje volim pitati nekoga tko se u to razumije da me uputi sta da se gleda u ovakvoj situaciji i sta sve tu moze biti u problemu. Britanci tadjer spominju neki hidraulicni sklop koji salta izmedju grupa a u upuststvima traktora podebljano velikim slovima pise da se pri ugasenom motoru ne salta izmedju A i B grupe nego samo kad je upaljen tako da tu sigurno radi neka hidraulika u sprezi s viljuskom koja to salta.

Kolega kaze da mjenjac "usalta" ali to je samo mehanicki dio a hidraulicni dio ne odradjuje svoj dio posla... Velika je to igranka ali po uputstvu gledam i dosta toga se moze odraditi da se traktor ne polovi pa me to malo tjesi da se da vidjeti iz vana sta je u problemu i tek onda odluciti sta je dalje za raditi.

Mozda nisam dobro procitao , tako je imas 8 brzinski i 16 brzinski mijenjac (zaboravi u objasnjavanju na planetarac) ovaj 8 brzina nema A/B vec samo zec/kornjaca.

Letimicno sam proletio i kod saltanja A/B koristi ulje odnosno spominje se neki klipic ali on ne salta koliko sam ja shvatio(mozda grijesim) da kad motor ne radi on ti onemogucuje(onesposobi) saltanje izmedju A i B. To ovaj sa 8 brzina nema, nema to crijevo i taj dio.
 
MF o kojem sam pricao jutros otisao novom vlasniku... Traktor je na sebi imao prednji utovarivac i tako su mogli pregledati luftove u prednjem trapu i mjenjac jer su gurali neku zemlju po polju s njime. Cjena bez utovarivaca je bila 4500€ i na racun prevoza je kolegi receno da ide za 4250€.

Nalazio se u jednom selu na samoj granici sa Srbijom i imao francuske papire.

Evo je i jedna slika traktora. Ima covjek sve limove samo kad je utovarivac gore, tesko ih je vratiti pa da se ne grebu nije ni vracao.
2jeeams.jpg


Kupac mu je za traktor s utovarivacem ponudio u zamjenu registriran IMT 577DV 88.g. i jos nesto novaca. Ovaj je dobio i vise nego je trazio u toj zamjeni tako da je prihvatio ponudu.

Ja sam trebao ici u petak pogledati traktor i ako je to ono sto mi je kolega pricao ponudio bih bez utvarivaca 4200 i kaze covjek da bi mozda i prihvatio ponudu al sad je gotovo...
 
MOMO, takve stvari se ne govore naglas ;)

Montoya:
U originalu se otvara leptir na vratima ali cesto puta u radu ispadne staklo i traktor ga pregazi pa onda kao koleg Kicu uglavis komad pleksiglasa i miran si. Nema vise otvaranja ali nije ni bitno, bolje nego da puse stalno u kabinu a novo je dosta skupo.
 
Kod mene na Renou je jedno staklo na silikon i kad mi se odlepio sa stakla ja sam probao da umesto silikona stavim lepak za sofersajbne i to nije trajalo ni dva otvaranja posle toga kupim obican silikon providni i evo ga traje druga godina...

Послато са E2303 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh