Malina-cena i berba 2013.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A sad Maja :osmeh:
Koliko bre imate tih umetnica?

ZA pravilnu proizvodnju MALINE ,JAGODE IIIIIdr , treba ite kako ZNANJA ,UMECA ,SRECE ,ORGANIZACIJE IIIIIII dosta togaaaaaa ......MOLIM VAS nemojte POSTENE MALINARE i ostale .... poljop.. drzati tako nisko a da pre toga ne operete ruke......?????
 
Ti to kao polemišeš?

Vidi pole, pokušaj da se ne ljutiš, pokušaj da opovrgneš teze koje iznosim, a ne da koristiš te prepotopske đilkoške kvazidosteke.

Hajde da pođemo od znanja.
Da li možeš da pobiješ tezu da se u poslu sa malinama, primarnom proizvodnjom malina bavi sloj sa najmanje obrazovanja?
Gde se onda to veliko znanje steklo kad ga neobrazovani imaju?
Znanje nije isto što i praksa, praksom se stiče iskustvo, i možda napabirči nešto znanja, a pravo, istinsko znanje se stiče obrazovanjem.

Taj stav, škola je nepotrebna, ja znam iako nisam učio školu je samoobmana i samoodbrana onih koji znanja nemaju.
Možda to tebi nije blisko, ali veruj mi da je tako.

Dalje, organizacija..
Koja je to visoka organizacija potrebna u proizvodnji malina?

Šta organizuješ?
Da li ćeš ti da pobijaš kolje, tata da zateže žicu a mama da provlači lastare, ili, ti da dovezeš radnike, tata da ode po gajbice, a mama da sprema ručak...jaka organizacija stvarno

Kapital...

Angažovano je najčešće po par desetina ari zemlje, u nekim malinarskim krajevima zemlje koja se ni za šta drugo ne može ni iskoristiti, angažovana je mehanizacija koja se može nabaviti za par stotina ili tek koju hilajdu evra, i ništa više.
I na osnovu čega očekujete neku enormnu zaradu?

Da se razumemo, jasno je da svaki prodavac traži što je više moguće, naravno da me zameram kad i vi ili bilo ko drugi traži što veću cenu, problem nastaje onda kad pokušate da objasnite kako je vaš proizvod nešto posebno, a nije.
Najobičniji poljoprivredni proizvod koga je veoma lako proizvesti, i čija priozvodnja ne zahteva ama baš ništa specijalno.
 
http://www.youtube.com/watch?v=gFpGQySodqI

:haha::haha::haha::bravo::osmeh: ::svaka cast:::veseljak::::svaka cast::


Šta organizuješ?
Da li ćeš ti da pobijaš kolje, tata da zateže žicu a mama da provlači lastare, ili, ti da dovezeš radnike, tata da ode po gajbice, a mama da sprema ručak...jaka organizacija stvarno.

http://www.youtube.com/watch?v=UHULTZUSSCo

huh.gif
huh.gif


pecanje_02.gif
pecanje_02.gif
pecanje_02.gif
super.gif
super.gif
 
Poslednja izmena:
Nemoj džabe kačiti, ne otvaram više linkove
Znam da je na njima opet neka od tih tvojih :)
 
Al zaista me zanima sta uopste trazite na ovoj temi ...sem da nam drzite predavanja........ nema Vas mesecima..... i kad neko pametan kao rogi ili neko drugi postavi neki pametan post A Vi i jos neki navalite na ovu temu kao ovce na so...???? Zaista ne razumem....?
 
ironman sve si pogresio ako je malinar lencuga i jos neobrazovan a nezna da se oraganizuje u vremenu i prostoru a jos bez novca takav tip osobe ne moze da se bavi uspesno nikakvim poslovima moda neki politicar ili direktor ili neki zamenik zamenika pomocnika negod diretora upravnog odbora a malinari su sve najbolje od ovog gore sto sam nabrojao
 
ironman sve si pogresio ako je malinar lencuga i jos neobrazovan a nezna da se oraganizuje u vremenu i prostoru a jos bez novca takav tip osobe ne moze da se bavi uspesno nikakvim poslovima moda neki politicar ili direktor ili neki zamenik zamenika pomocnika negod diretora upravnog odbora a malinari su sve najbolje od ovog gore sto sam nabrojao

Bravo cunami. Pole podrska sa moje strane.

Vladane moze dogovor?
Ukoliko cena kupine bude manja od 170 nikada vise necu polemisati sa tobom ali ako bude iznad pristaces da nas ubudece postedis analiza.
 
Al zaista me zanima sta uopste trazite na ovoj temi
Zar je to bitno?
Bitnije od motiva zbog kojih pišem je valjda da li je tačno ili nije tačno to što pišem.
Ako nije, onda se to u polemici opovrgne, navedu se argumenti koji to pobijaju, a ja to ovde ne vidim.
Vidim spekuacije oko motiva, vidim priproste nazovištosove, vidim kačenje kojekakvog šunda od pevaljki i pokušaje uvreda.
Kontraargumente nisam pročitao.

ironman sve si pogresio ako je malinar lencuga i jos neobrazovan a nezna da se oraganizuje u vremenu i prostoru
Ne ne, ti si pogrešio.
Nisam rekao da je malinar lenčuga niti da ne zna da se organizuje u vremenui prostoru.
Rekao sam da proizvodnja malina ne zahteva nikakvu posebnu organizaciju, ako ti između ta dva pojma ne vidiš razliku to je već tvoj problem.
 
Nemoj džabe kačiti, ne otvaram više linkove
Znam da je na njima opet neka od tih tvojih :)

poolako ironmane ,pricas sa covekom koji radi materijalno knjigovodstvo u jednoj drzavnoj kompaniji :)
zato i crkavam od smeha na tvoje nebuloze i neku fol "misticnost" ...
oces li sad ljudima da objasnim kako da otvore mini-hladnjacu registruju preduzece i izvezu u EU, i zaobidju sve vas?

- - - - - - - - - -

ironman sve si pogresio ako je malinar lencuga i jos neobrazovan a nezna da se oraganizuje u vremenu i prostoru a jos bez novca takav tip osobe ne moze da se bavi uspesno nikakvim poslovima moda neki politicar ili direktor ili neki zamenik zamenika pomocnika negod diretora upravnog odbora a malinari su sve najbolje od ovog gore sto sam nabrojao
znas li koja je najveca roba kojom se trguje u svetu posle nafte- kafa....
a znas li kolko od krajnje cene kafe u tvom kaficu uzme onaj jadnik u africi sto crkava od gladi i koji je proizveo -20%!
prosto je neverovatno kolko su se svi ugradili u tom lancu mocne americko evropske kompanije jos iz doba kolonijalizma.a ugradili se jer je proizvodjac slab.
narucis jedno obicno pice u kaficu i toliko toga ima u njemu, filozofije, ekonomije ,surove realnosti ,patnje... a skoro niko ne misli o tome, kada pije jednu obicnu kafu!
tako cemo i mi pasti ako budemo cutali i trpeli ,crkavacemo pored puta a oni ce nam soliti pamet iz mercedesa u prolazu i pricati pricice o ,znanju praksi vestini ucenju traalala.... znas to je ta "misticnost" !
A na domacem terenu na zapadu druga prica , proizvodjaca drze ko malo vode na dlanu marze preradjivaca i veletrgovina su oko 5% i opet ostvaruju profit!
al bitno je da se pomazu afrikanci kupovinom ulozaka yeaaaaa...
 
poolako ironmane ,pricas sa covekom koji radi materijalno knjigovodstvo u jednoj drzavnoj kompaniji :)

Jes'to rešio da se ženiš pa se malo hvališ?

Milsim, kačiš ovde kojekakav kič, a onda napišeš da radiš u državnoj komaniji.
Kakve li to veze jedno sa drugim ima, a i zašto li je vašno gde ti radiš baš me zanima.
 
odgovaro sam ti na tvom nivou pa nek je veselo cak i kad tonemo.jer ta tvoja prica je to. kicerica. necete vi nikakav dijalog- dogovor..., znaju hladnjacari de su pare ,zato i prave hladnjace a ne malinjake.i svi treba da se pravimo slepi cutimo sagnemo glavu naklonimo se i jos da budemo prezadovljni za daj-sta-das.
 
odgovaro sam ti na tvom nivou.jer ta tvoja prica je to. kicerica.
Glupo ti je vađenje al nema veze, vađenje je skoro uvek tako, glupo.
Nemoj se vaditi, izblamirao si se onim pevaljkama, ali ta voda je prosuta, ne vredi žaliti za njom, guraj dalje....


necete vi nikakav dijalog- dogovor.

Koji mi?

znaju hladnjacari de su pare ,zato i prave dodatne hladnjace a ne prave malinjake.
A ko to ima monopol na pravljenje hladnjača?
Ako su tu pare, ko kome može zabraniti da napravi hladnjaču i pokupi te pare?
 
Nisu, tačno
Nego, kako bi bilo da ti naučiš značenja reči?
Hajde, za početak, nauči značenje reči momopol.
Bez toga ne razumeš pročitano (a nešto bi i ti da napišeš)
 
u nasoj drzavi monopol je bio do sada u sprezi sa vladajucim strukturama , a sve je to sitno sta se na globalnom nivou radi ,tako da nama proizvodjacima dodje da svake 5 godine uzmemo pristojnu zaradu a 4 godine jedva prezivljavamo
 
ti si se izblamirao uvredama i nazivajuci ogroman sloj vrednih ljudi jednih od retkih pravih privrednika ovde :glupanima neznalicama smotavcima itd.... pa sam ti tako uzvratio a i od sada cu ne sekiraj se ,ne tangiras ti mene ic...
Samo da odgovorim na ovo zadnje i dovidjenja: Vidis srpski seljak nikad nije ni imao sanse jos od razbijanja jugoslavije, katastrofalnih sankcija, ratova, i poremecaja normalne trgovine ,sverc -komerca , vancarinskih mera i spoljnog zida sankcija nije bilo moguce nista konkretno uciniti na tom planu.A opet su cene bile dobre za proizvodjace (u markama).
Znaci nismo deca od 13 god..
Ja ako bi hteo da kontrolisem malinu nebi kupovo imanja ,samo bi drzao hladnjace ,tu vecina malina zavrsava tu je usko grlo znaci mnogo brze lakse i jeftinije uspostavljas kontrolu - tu drzis sve.
Srbija je tek odskora dobila bezcarinski izvoz-uz poneke kvote(ne za malinu)- za EU. Ali dotad se mafija vec pripremila teren i to dobro. Organizovala i potkupila raznorazna udruzenja ,zavadila narod , i posadila nepoverenje cak ubacila i politiku koja uopste ne treba da bude tu i koja unistava sve.
Jer vidis, neko tamo gore stalno misli 24h 365 dana kako da uzme pare od naroda a malina je jedno od tih resursa. Profit od maline ljudi su trosili za zivot-tekuce troskove i za poboljsavanje proizvodnje , i proizvodnja je rasla , u medjuvremenu mafija je pravila kampanje pumpala svakakve lazne vesti spustala polako cene gradila strukturu iznad seljaka i mic po mic zavukla ruke u dzepove proizvodjaca , i prakticki je ostavila cene tako da ti pokrijes troskove zivljenja ali da ti ne ostane nekih viskova ,da bi mogao da se razvijas i budes samostalniji, te viskove su oni preuzeli preko nize otkupne cene i strpali sebi u dzepove...to im je idealna situacija seljaci neka rade a oni ce da trljaju ruke doveka ,ali nazalost- ne samo to nego su otisli jos dalje- jer gramzivost nema granice i sve je teze troskove zivota pokriti pa ljudi slabije ulazu il dizu ruke od svega->proizvodnja pada.
Pa daj ja znam dosta ljudi koji se vode kao gazde hladnjaca, glumataju nesto ,ali ustvari rade za nekog ,sluze samo kao pokrice ili sluze kao ispostava za nekog veceg ,te podmazuj ovog te onog te za kampanju onima..da vidis kad dobiju poziv odozgo ,kako se tresu gace.I treba da se tresu al od drugih ljudi.
 
Poslednja izmena:
Nisu, tačno
Nego, kako bi bilo da ti naučiš značenja reči?
Hajde, za početak, nauči značenje reči momopol.
Bez toga ne razumeš pročitano (a nešto bi i ti da napišeš)
De dr.mr. ....pojasnini nam staje monopol .a sta je sukob interesa ,nelojalnakonkurencija .politika citaj argarna ,polit. poslovnaaa iiii iii AL NEMOJ UOPSTENO KRATKO .....nego temeljnooo JADO Jadni ...LAKSE CE BIT ROMAN DA napises .....

Ako dobro objasnis OBECAVAM da cu Vase postove citat uredno sa dubokim postovanjem ,uvazavanjem iiiii .....U protivnom
COOOL-ir....
 
u nasoj drzavi monopol je bio do sada u sprezi sa vladajucim strukturama , a sve je to sitno sta se na globalnom nivou radi ,tako da nama proizvodjacima dodje da svake 5 godine uzmemo pristojnu zaradu a 4 godine jedva prezivljavamo

To o čemi ti pričaš blage veze nema sa onim značenjem koje ta reč ima u komewntaru koji sam napisao (a na koji si ti požurio da odgovoriš)
Monopol označava situaciju kada je samo jedan ( grčki: monos- jedan) učesnik u poziciji da se bavi nekom delatnošću.

Napisao sam, da te potsetim, da niko nema monopol na pravljenje hladnjača i bavljenje tim poslom, što znači, da ti prevedem, svakome ko želi, ume, ima mogućnosti, je dopušteno da pravi hladnjaču.
Eto, nije teško,j el da?

Javi i polu, i on kuburi s tim, a uzgred mu možeš i objasniti pravilnu upotrebu velikih slova.

Rogi,

To što ti pišeš su fraze koje mogu a i ne moraju da budu tačne.
One praktično ne znače ništa, jer se ne mogu ni dokazati niti opovrgnuti, klasičan manir onih koji nemaju konkretnih argumenta niti su vični diskutovanju. Nevešt politikantski govor.
Jedino o čemu bi se koliko toliko konkretno moglo pričati je tvoj navod da je cena malo po malo spuštana.
Ako bi smo cenu maline u Srbiji uopredili sa cenom drugih proizvođača ta tvoja teza bi pala jer ni kod drugih cena nije viša,naprotiv.

Tu, znam, sledi priča o čarobnom kvalitetu srpske maline, ali ta priča je jedna od onih slatkih a opasnih samoobmana.
 
monopol je jedan ili mali broj prodavaca ,a puno kupaca.
monopson je jedan ili manji broj kupaca ,a puno prodavaca.
u slucaju maline je monopson i sto je malina specificna roba.
-ajde evo konkretno gde su pare posle uvodjenja bezcarinske trgovine sa EU?
Jel jedan hladnjacar reko e sad zaradjujemo jos 20% vise profita ajde da delimo sa malinarima????
nema vise carine genije -gde su te pare.
Svi se prave ludi bre...kao i uvek nije bitno sta se kaze, vec sta se precuti.
koji je hladnjacar usao u trgovinu sa izvozom sveze maline ,koji???
,pa tu su jos vece pare, kad ste vec tako sposobni uceni pametni mudri vredni :haha:pa to bi za vas bilo prelako.sto niste to uradili? nije nemacka tolko daleko.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh