Malina-cena i berba 2013.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@ Pole
Gde ima da se kupi pticije mleko i koliko ga ide po hektaru ? ::suncanje::
 
I ja mislim da uz dobru negu i rad malina moze da baci na hektar od 12 do 15 tona....ali bas da je odradjena ful, ovi sto furaju neke hektre, avione, kamione , fazon neku kolicinu, vidim da su im malinjaci u losem stanju.....najbolji su da kazem ovi porodicni, od 30 ari do jednog Ha......

Mada to mi racunanje po arima i hektrima nikad nece biti jasno, ama bas nikad......nije to bre psenica , kukuruz pa da je zasejano celo polje,svaki centimetar kvadratni, i to je onda druga prica.....dolazili kod nas u Prijepolje strucnjaci iz ovog poljoprivrednog zavoda Moravica Uzice, i covek objasnjava racunicu recimo za djubrenje vestakom...ako ide 300kg po jednom hektaru recimo, to ne znaci da bacas tu kolicinu na povrsini od 100 puta 100, nego lepo uzmes pola metra sa jedne starne reda, pola sa druge puta duzina reda malina i to je to, jer se djubri upravo po pola metra sa obe strane a ne po celom medjurednom prostoru, i onda se dobije tacan proracun svega..to je njegova teorija, koja je po meni ok.....Tako recimo meni je totalno pravilnije da se izrazavamo koliko imamo zasadjenih sadnica ili duznih metara maline i onda se lako sve izracuna.....Ovako stavis 30 ari , a neko je sadio na 2,5 metara medjuredno odstojanje, neko na 2,3, a neko na svega 2 metra. i onda su tu i razlicite kolicine i prinosi..ako cemo realno....primer moj, ja sam posadio oko 3.000 Vilameta, 5 u metar, a povezao oko 4.500 sadnica ove godine, prosecno 7-8 u metar....
Malo sam skrenuo sa teme, ali diskusija je isla u tom pravcu pa sam se nadovezao...

A sto se tice ovog oporezivanja, to su gluposti, vidim pominje se od 40-ak procenata za penzionere i zaposlene, sto znaci dok taj neko plati troskove uzgoja maline, branja, i porez od 40 i kusur posto, ostane mu NISTA! mislim da to samo drzava plasira te price i opipava puls naroda, ako budemo cutali i trpeli eto ti globe teske..harac prokleti...
 
ironman u pravu 100% sto se tice tog pdv, znaci nema kes nego pdv ide na racun gazdinstva odnosno lupam 145 na ruke plus 15 din pdv na racun gaz\dinstva i to je 160
drugo u cileu je malina isplacena od 183 do 256 din zavisi od kvaliteta, nije istina da je malina toliko placena ,molim gosn beryy da da argumente za to jer ja kontra argumenata imam na pretek cak ako treba u cileance koji u svojoj zadruzi imaju oko 100 h raznoog voca izmedju ostalog i maline tako da ne sirimo dezinformacije jer nam one nisu od koristi

Prvo nije gosn vec gospodja:), a Vi ako poznajete nekog Cileanca Vi ga pitajte pa da imamo info iz prve ruke, ja tamo ne znam nikog i mogu samo da verujem onome sto procitam ili cujem. Ako lazu oni lazem i ja.
Kao drugo
http://www.agrarije.com/node/627
http://www.mojafarma.rs/index.php/201304225341/Trziste/Trziste/ocekivanja-od-sezone-maline-2013.html
Ne mogu da nadjem i jedne dnevne novine od pre nekoliko dana gde je isto pisalo.
Ne zelim da se sa nikim prepucavam ali necu ni da me prozivaju, dosla sam na forum da razmenjujem iskustva i da naucim nesto vise a ne da se svadjam i pravim pametna.
Ako gresim ispravite me i to je to.
U svakom slucaju ako je ta cena koju tvrdite i ona je velika ako nama isplate ispod 200.
 
Prvo nije gosn vec gospodja:), a Vi ako poznajete nekog Cileanca Vi ga pitajte pa da imamo info iz prve ruke, ja tamo ne znam nikog i mogu samo da verujem onome sto procitam ili cujem. Ako lazu oni lazem i ja.
Kao drugo
http://www.agrarije.com/node/627
http://www.mojafarma.rs/index.php/201304225341/Trziste/Trziste/ocekivanja-od-sezone-maline-2013.html
Ne mogu da nadjem i jedne dnevne novine od pre nekoliko dana gde je isto pisalo.
Ne zelim da se sa nikim prepucavam ali necu ni da me prozivaju, dosla sam na forum da razmenjujem iskustva i da naucim nesto vise a ne da se svadjam i pravim pametna.
Ako gresim ispravite me i to je to.
U svakom slucaju ako je ta cena koju tvrdite i ona je velika ako nama isplate ispod 200.
ma ok je je sve samo cisto da se ne dovodi narod u zabludu evo opet sam proverio sve maline sorto osim mikera su placene 1000 cilaeanski pezosa, a miker je isao i do 1300 e sad kazu kazu cena rolenda 4,5 do 5 eura ali to je cist rolend , i ja rolend prodajem po 230 din
 
Pozdrav svim malinarima. U B.Basti hladnjaca "Elixir" Sabac (najveci otkupljivac), danas vilamet - 155 a miker - 170 din.
 
Kod mog hladnjacara jos nema cene ali ako eliksir placa 155 kao sto kaze Darko Hosana Pozega ce ici preko te cene tako je bilo ovih godina.Gajbica 400 grama a 550 je mnogo malo dublje gajbice su kod mene racunali maksimalno 500 grama nikada preko toga,pljackaju kako okrenes, Malina naglo zri,Danas na hladnjaci cujem da je covek prekjuce nabrao 20 gajbica danas 70 da ne poverujes ovo ce brzo da sazri
 
u Ivanjici 150 dinara na 3-4 otkupna mesta,a tako uvek pocinje i onda svi izadju sa istom cenom.
 
Bajina Basta 15.06.2013

- Hladnjaca Elixir Sabac : vilamet 155, tjulamin 155,miker 170 ( cist), a dok se neiscisti 155
- Hladjaca Vrganj Bajina Basta : vilamet 155, tjulamin 155, miker 170 ( cist ), a dok se neiscisti 155
- Berza Kostojevici : vilamet 155

Osnovno pitanje medjutim nije da li su ovo cene po kojima ce biti isplaceno proizvodjacima ( seljacima,radnicima,penzionerima,zaposlenim)
Vec ,kljucna stvar je da li ce na ove cene proizvodjaci dobiti samo po 90 dinara, po odbitku poreza ( koji je gotovo izvesna stvar ) ili ce doci do smanjenja cene na 130 din, tako da ce ukopno proizvodjaci dobiti po 130, a drzava resto od nekih 60 dinara, tako da bi ukupan teret koji snose hladnjacari iznosio oko 190 dinara.
Inace ovo poslednje je vec izvesno kod Sirogojno Company D.O.O, jedne od najjacih hladnjaca u Srbiji
 
BrunoX
Ako sam dobro razumeo tvoj post,a mislim da jesam,porez ne ide na taj nacin.
Vidim dosta nedoumica oko toga i znam da otkupljivaci koriste to da bi ucarili.
Na cenu od 100 din(recimo da je ta cena),koju proizvodjacu isplati otkupljivac,isti treba da doda 8%PDV-a pa cena pa zavrsna cena ispada 108din.E toliko treba da se isplati proizvodjacu,jer se drzava odrekla tog poreza u korist proizvodjaca.E sad druga je stvar sto se sire dezinformacije i neko se pravi lud i uzima novac koji mu ne pripada.Otkupljivac se pravi lud,a to nije dobro.
 
JuRa
ovde su kod nas uvek cene bile sa PDV-om
Dakle kad kazem 155 dinara, to znaci da je to CENA i KOLICINA NOVCA koja ide proizvodjacu za 1 kg maline
Do ove godine ,taj PDV je bio 5 %.
Medjutim od ove godine taj PDV je 8 %, a to znaci da se gube onih 3 % za Hladnjacare, buduci da su oni plasirali robu po poreskoj stopi od 8 % , a seljaku isplacivali u otkupu 5 %
Elem sada je u otkupu 8 %, kao i u daljem plasmanu t.j daljoj prodaji.
No sve je ovo nevazno,jer kazem u cenu ulazi PDV , bez obzira kolika je cena, proizvodjac dobija PUNU CENU, dakle poresku osnovicu + PDV = Vrednost sa PDV= PUNA CENA
npr malina je 105, a to znaci da proizvodjac dobija 100 ( poreska osnovica) + 5,00 ( PDV ) = 105
E sad nekad je to moglo sve u kesu da se dobije, ali sad postoji obaveza da se samo PDV isplati na tekuci racun proizvodjacu, a ostalo moze u kesu ( u principu to je ne bitno,cak mislim da je ova druga solucija gora po proizvodjace jer ce biti evidentirani od strane drzave , na isti nacin kao i oni koji prime od maline preko 1.000.000. dinara.
Dakle oni ce biti u evidenciji, i sutra im se drzava moze obratiti za neki danak.
Ali i ovo je nevazno u odnosu na sledecu stvar
Ministarstvo Poljoprivrede i Ministarstvo Finansija su se saglasili oko sledeceg

- taj PDV seljak nece dobiti, uzece ga drzava
- taj PDV i jos 24 % od cene ( poreske osnovice) ce mu se oteti na ime poreza na dohodak, ako ima gazdinstvo,a zaposlen je ili je seljak penzioner ( nekomercijalna domacinstva)
npr na cenu od 155 ce taj proizvodjac dobiti oko 115 dinara
- taj PDV , i jos 46 % od cene ( poreske osnovice ) ce mu se oteti na ime poreza na dohodak i doprinosa za penzijko osiguranje, a u ovu kategoriju ulaze svi proizvodjaci koji nemaju registrovano gazdinstvo, a zaposleni su ili su penzioneri.

Naravno ni jednom hladnjacaru ne pada na pamet da on to plati.
Samim tim ti ODBICI od cene bice na ustrb proizvodjaca, a samim tim, CENA ce biti konstruisana na 130 din ( u slucaju da to bude obaveza hladnjacara), odnosno bice konstruisana na 180-190 din ( ako to bude obaveza seljaka) , sto je u sustini isto.jer drzava hoce da oglobi.
 
Druze, odakle ti ova informacija??? Da su se saglasili ministarstvo finansija i poljoprivrede? I zasto to ne urade sa svim vocem a i povrcem nego samo sa malinom??? Mislim da samo opipkuju puls ali da to ne bi smeli da urade.
 
ja se nadam da samo opipkuju puls.
Ali ono sto je zabrinjavajuce jeste to da je Uredba Monistarstva poljoprivrede doneta 30 maja, a otkup u B.Basti je poceo 31 maja,sa druge srane Ministarstvo Finansija jucer popodne se oglasilo saopstenjem, da njih tim radi na tehnickim detaljima ( t.j. na pravilniku koji ce propisivati kako ce se to konkretno izvoditi u praksi, drugim recima kako ce se to konkretno obracunavati, t.j da li ce Hladnjacar to obracunavati preko Otkupnog bloka ili ce Drzava to obracunavati direktno od Proizvodjaca ( seljaka,radnika,penzionera).
E sad ja bi najvise voleo da je to opipavanje pulsa, ali sve ukazuje da je drzava ozbiljna u svojoj nameri, jerbo je nasa drzava gola ko pistolj, nemaju slepci ni dinara.A provalili su gde se krije jos ovo malo novca,jer treba platiti silnu administraciju, i kancelarijske moljce, treba isplatiti plate i penzije u Javnom sektou.
Opet kazem, nadam se da je ovo samo opipavanje pulsa, ali tesko druze,to je realnost, a ako im kojim slucajem to ne prodje ove godine,procice sigurno naredne.
A zasto na Malini.Pa to je jasno, to je top 3 izvozni brend, i tu ima para, a ako prodje na malini, lako ce proci sto se tice ostalih vocarskih i povrtarskih kultura
 
Najgore od svega je to , sto Drzava to radi tiho, necujno, malo ljudi je upoznato sa tim, nece ljudi ni osetiti, a bice kasno kad se probude
Ti kad dodjes kod svog Hladnjacara, ti si duzan da poneses licnu kartu, potvrdu o aktivnom statusu za ovu godinu ( ako si registrovo gazdinstvo) ili uverenje o imovnom stanju iz katastra koje je takodje relevantno ( u njemu pise 0vo uverenje se izdaje radi naplate poljoprivrednih proizvoda ) i konacno duzan si da doneses broj tekuceg racuna.
Na osnovu tih podataka Hladnjacar zavodi
1.Tvoje ime i prezime , t.j ime i prezime Nosioca gazdinstva ili nosioca (vlasnika imovine-parcele)
2.Upisuje tvoj maticni broj JMBG
3.Upisuje tekuci racun koji mora da glasi na Nosioca jer u suprotnom , nece ti biti placeno, izuzev za KES na crno, a tada ce ti se platiti manje

Nakon toga, kad se zavrsi berba, kad se saberu svi Otkupni listici, pravi se Konacni Otkupni Blok
Za taj otkupni blok,kaci se spajalicom tvoja Potvrda o gazdinstvu,t.j uverenje o imovnom stanju i kaci se broj tekuceg racuna
Sve to zajedno Hladjacar nosi svom Knjigovodji i to se zavodi u knjigovodstvu
Knjigovodja je duzan da navede u Hladnjacarevoj poreskoj prijavi
1.Svakog pojedinca (proizvodjaca) kome je isplaceno preko 1.000.000,00 na ime otkupa
2. Sve proizvodjace koji su primili KES
Ove dve grupe bice na posebnoj meti Drzave
Sledece
Svakog Septembra krece Finansijska inspekcija i obilazi te Knjigovodje, uzimaju podatke o svim proizvodjacima, gledaju uplate na t.r.
U slucaju da je Hladnjacar obustavio Porez proizvodjacu,sve je cisto,a u slucaju da mu je pustio sve pare, dolazi mu na kucnu adresu nalog da plati Porez na dohodak i ostale dazbine i kaznjavaju Hladnjacara sto je seljaku isplatio sve.( ovo je sve u soluciji da je hladnjacar duzan da obracunava porez )
A u soluciji da Hladnjacar nije duzan da obracunava Porez, Finansijska inspekcija dolazi kod Knjigovodje, uzima otkupne listce,a tamo stoji tvoje ime i prezime, stoji Potvrda o aktivnom statusu ili uverenje o imovnom stanju i stoji broj tvog tekuceg racuna.
On to sve konstatuje i salje ti nalog na kucnu adresu da platis porez na dohodak i druge dazbine na ime otkupa maline u roku od mesec dana, pod pretnjom prinudnog izvrsenja, znaci kao voda i struja.
Pa ti vidi dokle smo stigli
 
@ BrunoX

Ako sam dobro razumeo tvoj post, problem je što se mora platiti porez zbog obavljene trgovine.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh