MALINA-berba i cena 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Svaka cast svakome. U smislu cenim svacije misljenje. Na ovaj forum sam dosao jer zelim da saznam vise od onoga sto znam,i ne smetaju mi ljudi koji se bezrazlozno prave pametni,preskocim post i to je to. Ali poznavaoce prilika,koliko god smatrao da ima mudrosti i znanja u tome sto pises zaista pametnom coveku ne prilici da napise "drzava vise nema snage da vam pomogne" Alo rodjeni,previse si se zaneo... Ti znas da li drzava ima snage i sta treba da uradi. Sto je mnogo mnogo je.
Inace,neces verovati ali ima ljudi koji sade i dunje i musmule i neke trece kulture i siguran sam da se ne bi slozili da im je to neisplativo,kao sto ti mislis. Svako radi ono sta smatra da treba i trudi se i bori da to bude sto isplatljivije.
Kao sto rekoh lako je teoretisati treba u njivi dokazati to o cemu se pametuje.

Ja nisam imao nameru da vas uvredim, niti da podcenim proizvodjace musmula i dunja (od dunje se pravi dobra rakija). Pokusacu sebe da preformulisem kako bi ste me bolje razumeli, za brdsko planinski deo Srbije koji karakterisu mali i usitnjeni posedi sigurno je najisplativija kultura za gajenje malina. Sto se tice drzave, drzava je vise puta pokusavala proizvodjace da pomogne, ali proizvodjaci nisu znali to da iskoriste, nazalost nasa dobro poznata srpska nesloga uzrok je mnogim problemima. Tvrdim kada bi proizvodjaci bili malo slozniji i kada bi angazovali prave ljude uz jasna pravila igre uspeh na duge staze ne bi izostao. Nazalost to se nece desiti tako brzo...
Englezi kazu, No hard feelings ili bez uvrede u vezi prethodnog posta.

- - - - - - - - - -

Поштовање свима,пратим вашу дискусију и у овоме болдованом је Ваш проблем.Познавалац прилика зна како да прода и изрекламира робу ради што боље цене,типичан закон тржишта у данашњем капитализму.Он зна да прода а ви знате да произведете,једноставно је,треба он вама(не мсм буквално него мсм на менаџера и сл) као што ви требате њему као послодавци...Паметни ће то схватити и направити добар посао,не мора одмах милионски него мало по мало,хладњача не мора бити огромна..
Нисам у послу са малинама ал сам исто тако зависан од тржишта па се помало разумем.Све најбоље у производној години.

Svako treba da radi svoj posao i u svom poslu da bude najbolji. Problem kod nasih ljudi je u tome sto bi svi sve da rade a to nazalost nije dobro jer onda nista ne radimo kako treba. Vise puta razni podsticaji od drzave (jedne godine drzava je nudila uslugu lagerovanja uz podsticaje) i besplatna hladnjaca koju su dobili proizvodjaci (da je taj projekat uspeo to bi bio pelcer i za druge gradove i mesta) su sanse koje nisu iskoristene jer proizvodjaci nisu angazovali strucne ljude. Sa pogresnim ljudima svaki posao ce propasti.

Svojim pisanjem zelim ljudima da razbijem stereotipe i predrasude kojima su izlozeni. Nista nije onako kako nam se cini, a tek posto "zagrebemo" malo ispod povrsine mozemo dobiti malo realnije stanje stvari.

A u vezi trzista, ja bih voleo da imamo pet puta veci devizni priliv od malina i da jos vise ljudi tu bude ukljuceno, jer bi tako svima nama bilo bolje. Pokusacu da nabrojim neke delatnosti i ljude koji imaju direktno ili indirektno koristi od proizvodnje maline: proizvodjaci kutija i kesa,proizvodjaci i distributeri razne opreme, elektroprivreda Srbije, ugostitelji, trgovine, transportna preduzeca, izvozna preduzeca, radnici raznih starosnih dobi koji usluzno beru maline i tako ostvaruju prihod, drzava, proizvodjaci hemije i vestackih djubriva, itd itd Efekat koji ovakva proizvodnja ostvaruje je zaista fantastican jer drzava ima cist devizni priliv koji je itekako vazan u situaciji kada imamo veliki problem sa deviznim deficitom.
 
Bravo, konacno lepo razmisljanje, svima je jasno da ce cena ove godine biti visoka jer postoji potraznja, tu ne treba biti poseban strucnjak, ali sta ce biti kada je bude bilo u izobilju? Sta kada ponuda Srbije bude daleko veca i kada mi pocnemo unutar Srbije da se trkamo sa "cenom nadole" (o ovome fenomenu sam pisao u prethodnim postovima) Stari ljudi iz mog sela, neobrazovani ali jako vispreni, pametni , ostroumni rekose, "Cega je malo bice dosta i obratno...."

Zato malinari uzivajte u plodovima svoga rada ove godine jer posle suncanog dana uvek mora da dodje i jedan kisni.... A kada dodje taj kisni dan, bojim se da tada nikome u lancu nece biti lako....


Cekaj malo brate mili... kod nas zadnjih godina sve kisa, neka nas konacno ogreje to sunce, da malo uzivamo. Nemoj odmah da pricas o kisi a sunce jos nije ni stiglo. Ima ovde pametnih glava, smislicemo sta cemo. Ja imam neki slican petogodisnji plan kao marko987, ako ove godine bude ovako kao sto kazete, to moze samo da ubrza moje planove.
 
Cekaj malo brate mili... kod nas zadnjih godina sve kisa, neka nas konacno ogreje to sunce, da malo uzivamo. Nemoj odmah da pricas o kisi a sunce jos nije ni stiglo. Ima ovde pametnih glava, smislicemo sta cemo. Ja imam neki slican petogodisnji plan kao marko987, ako ove godine bude ovako kao sto kazete, to moze samo da ubrza moje planove.

Bravo, to je prava stvar, energicno odlucno i uvek napred, ko krene na svoj put sigurno ce stici a ko ne krene nece nikad. Sa takvim pristupom mozete uspeti. Sto se tice sunca, zaista je prosla a i po svemu sudeci ova godina bice godine sa velikom otkupnom cenom, a sigurno takva otkupna cena nece biti vecito, docice i tezak period a za takav period se pripremite sada kada je dobra cena, ili akumulacijom sredstava, ili udruzivanjem ili nekom inovacijom, prosirenjem proizvodnje, osavremenjivanjem proizvodnje i slicno.

Najbolji opis stvari i kretanja na trzistu sam dao kroz jednu indijansku poslovicu, mozete da je nadjete na forumu, jako je poucna...
 
pa nije to nikakva tajna cena od 1.35 eura za proslu godinu , ja sam to znao 26 februara 2014 god kao i sto sada znam da je minimum 1,9-2,1 eur pa na vise pod uslovom da roba bude primerenog kvaliteta
::novac::
Cunami,
ako se ove tvoje tvrdnje i ostvare (mada kod nas se nikad nezna) gajba piva od mene casti:ppozdrav:,i naravno 2 zenske gratis kao najvrednijem malinaru,prvi si poradio oko maline,a i prvi si saznao cenu.!
Ja uvek volim pozitivne!!
-----------------
Nekako iz mog dosadasnjeg iskustva jednom u 10 godina,+,-,godina-dve, se poklapaju svi maksimumi, IDEALNE VREMENSKE PRILIKE,MAKSIMALAN ROD I DOBRA CENA.
-----------------
A sto se tice dobrih i losih godina mi bar proizvodjaci sa 20 i vise godina proizvodnje znamo da se nemoze imati malinjak SAMO kada je dobra cena,ja sam npr. obicno kada je bila losa cena obnavljao ili prosirivao proizvodnju,i taman kada malinjak dodje u punu snagu onda dodje i dobra cena.(moje iskustvo),mislim da ljudi nebi trebalo da imaju fobiju da se pare zgrnu za jednu sezonu,pa ako se to nedesi onda bivaju razocarani.
Naravno sto vise to bolje,oni pravi ce uvek i uloziti u sopstveni razvoj i napredak.

Poznavalac

Slozio bih se sa vama u ovom delu sto pricate o potrebi postizanja vece zarade na malini koja bi inertno povukla citavu lepezu ostalih cinilaca privrednog zivota od koga bi mnogi imali koristi,(pocev od kafane,proizvodjaca gradjevinskog materijala,prodavaca masina,alata,opreme...itd da ne nabrajam)
ZASIGURNO Proizvodjaci maline nebi nosili svoje novce u Kiparske,Svajcarske itd..strane banke.
Moja vizija napretka sveukupne ekonomije,kao laika bila bi sto veca zarade VECINE(a ne sacice prebogatih) i sto veca potrosnja a ne mrcvarenje,stednja(od cga da se stedi ako se nema),koja bi zavrtela ceo lanac i krug privrede, Malina bi upravo bila ako ne glavni onda jedan od vecih turbo motora razvoja.
 
Poslednja izmena:
::novac::
Cunami,
ako se ove tvoje tvrdnje i ostvare (mada kod nas se nikad nezna) gajba piva od mene casti:ppozdrav:,i naravno 2 zenske gratis kao najvrednijem malinaru,prvi si poradio oko maline,a i prvi si saznao cenu.!
Ja uvek volim pozitivne!!
-----------------
Nekako iz mog dosadasnjeg iskustva jednom u 10 godina,+,-,godina-dve, se poklapaju svi maksimumi, IDEALNE VREMENSKE PRILIKE,MAKSIMALAN ROD I DOBRA CENA.
u zadnje tri godine nisam omasio tako da polako spremaj to pivo i te jaranice nama drage
samo da dodam da je krenula ponuda spanske sveze maline po neverovatnim cenama, mnogi novinari u svojim tekstovima imaju natpise " astronomska " ali to moze i da se lose odrazi na traznju ,to je mac sa dve ostrice uvek bio
 
Bravo, to je prava stvar, energicno odlucno i uvek napred, ko krene na svoj put sigurno ce stici a ko ne krene nece nikad. Sa takvim pristupom mozete uspeti. Sto se tice sunca, zaista je prosla a i po svemu sudeci ova godina bice godine sa velikom otkupnom cenom, a sigurno takva otkupna cena nece biti vecito, docice i tezak period a za takav period se pripremite sada kada je dobra cena, ili akumulacijom sredstava, ili udruzivanjem ili nekom inovacijom, prosirenjem proizvodnje, osavremenjivanjem proizvodnje i slicno.

Najbolji opis stvari i kretanja na trzistu sam dao kroz jednu indijansku poslovicu, mozete da je nadjete na forumu, jako je poucna...

Prosle godine nije bila dobra cena odnosno bila je u macvanskom okrugu,u zlatiborskom i moravickom 170 din,sto je minimalna prihvatljiva cena.U tome je problem,problem o kojem se ne razgovara.Kada sam poceo berbu hladnjacar mi je rekao da ce cena kod nas krenuti sa 200 din,prvih sedam dana cene nije ni bilo istaknute,da bi onda okacili 150 din,a u isto to vreme u Sapcu se privodi berba po ceni od 230 din.Kasnije je uz pritisak Vlade dodato 20 din i malina nam isplacena po 170.O kretanju cene na trzistu od 100 km bih imao razumevanja da su osilacije 10%,sve preko toga je neka ne casna radnja.Da je ova malina namenjena za domace prilike u svezem stanju mozda bih i razumeo ovoliku razliku(Sabac blizi Beogradu,manje maline nego u Arilju i Ivanjici)ali za inostrano trziste opravdanja nema.Ovde je jasno da su nam hladnjacari oteli 60 din./kg i tu nema raspravke,ili su hladnjace u Macvi totalno prolupali i preplatili malinu i sledi im propast.Sta li je u pitanju?

Licno se ne nadam takvoj ceni o kojoj pricate,jer svi ovi sto su nam uzeli po 60 din/kg i ove godine racunaju na extra profit,a ovi u Macvi posto su prosle godine namagarceni od kolega iz Arilja i Ivanjice ove godine ce pristupiti dosta obazrivljie u vezi cene.Pa sa obzirom na sve ovo i ovogodisnju potraznju za malinama ako se udostoje da nam udele 1,8 e bice to to.Sve preko toga gledace da uzmu za sebe.O raspodeli dobiti nema nista.Daj boze da gresim ali ... .Dogovor je dogovor
 
Prosle godine nije bila dobra cena odnosno bila je u macvanskom okrugu,u zlatiborskom i moravickom 170 din,sto je minimalna prihvatljiva cena.U tome je problem,problem o kojem se ne razgovara.Kada sam poceo berbu hladnjacar mi je rekao da ce cena kod nas krenuti sa 200 din,prvih sedam dana cene nije ni bilo istaknute,da bi onda okacili 150 din,a u isto to vreme u Sapcu se privodi berba po ceni od 230 din.Kasnije je uz pritisak Vlade dodato 20 din i malina nam isplacena po 170.O kretanju cene na trzistu od 100 km bih imao razumevanja da su osilacije 10%,sve preko toga je neka ne casna radnja.Da je ova malina namenjena za domace prilike u svezem stanju mozda bih i razumeo ovoliku razliku(Sabac blizi Beogradu,manje maline nego u Arilju i Ivanjici)ali za inostrano trziste opravdanja nema.Ovde je jasno da su nam hladnjacari oteli 60 din./kg i tu nema raspravke,ili su hladnjace u Macvi totalno prolupali i preplatili malinu i sledi im propast.Sta li je u pitanju?

Licno se ne nadam takvoj ceni o kojoj pricate,jer svi ovi sto su nam uzeli po 60 din/kg i ove godine racunaju na extra profit,a ovi u Macvi posto su prosle godine namagarceni od kolega iz Arilja i Ivanjice ove godine ce pristupiti dosta obazrivljie u vezi cene.Pa sa obzirom na sve ovo i ovogodisnju potraznju za malinama ako se udostoje da nam udele 1,8 e bice to to.Sve preko toga gledace da uzmu za sebe.O raspodeli dobiti nema nista.Daj boze da gresim ali ... .Dogovor je dogovor

Cena svake robe se bazira na osnovu vise raznih cinilaca, to sto je kod vas bila manja cena a negde drugde veca cena znaci da su razliciti akteri na trzistu procenili da im treba roba i da mogu da plate vise odnosno manje kada je to moguce. U kapitalizmu nema puno ljubavi, svi rade za profit, ja razumem da je to surovo ali i zivot je surov pa ga opet zivimo. Nema tu necasnih radnji kako vi napisaste, trziste reaguje onako kako reaguje, ni drugi poljoprivredni proizvodi nemaju svuda istu cenu, da li svi poljoprivrednici treba da izadju i strajkuju zato sto su cene na trzistu razlicite, ili bi mozda trebalo ponovo da uvedemo komunizam, koje je po vama pravo resenje? Po meni je mnogo bolje da se pokrenete i radite umesto sto sirite defetizam kako vas je neko pokrao kako se hladnjace obogatise i slicne gluposti, jer samo radom i ozbiljnim pristupom poslu mogu se napraviti rezultati. Ako niste zadovoljni onim sto vam hladnjace na vassem terenu nude, pokrenite se i umesto sto kukate preuzmite stvari u svoje ruke. Organizujte sa prijateljima svoju hladnjacu ili samostalno. Nemojte mi reci da nemate novca i da vas 10, 20 ne moze da skupi pocetni kapital dovoljan za pocetak rada, to su samo price onih ljudi koji su navikli da kukaju i uvek da im neko drugi bude kriv za njihove neuspehe ili da im drzava obezbedi sve kao u vreme komunizma ali toga vise nema nazalost.

Sto se tice raspodele dobiti, zasto bi neko sa vama delio dobit? Koji razlog ima za to? Vi gledate samo dobit a ne gledate rizike koje preuzima jedna i druga strana, smatram da hladnjace preuzimaju puno veci rizik od proizvodjaca. Krucijalan problem ovde je sto proizvodjaci nece partnerski odnos sa hladnjacarima, ako bi se napravio partnerski odnos onda bi mogla i raspodela dobiti u nekom procentu, ali kakav partnerski odnos kad vi ni sami medju sobom jedni drugima ne verujete...

U srzi svih problema izmedju hladnjacara i proizvodjaca je nesloga, zavist, nerazumevanje i slicne druge negativne osobine koje unistavaju i jednu i drugu stranu.

Ako bi se obe strane dogovorile odnos bi mogao da bude sledeci, vi dajete robu hladnjaci x, ona vam isplati deo novca a deo novca kada proda svu malinu po unapred definisanoj raspodeli dobiti. U slucaju da se dobit ne ostvari onda se nista i ne isplacuje i ovo bi bila korektna prica jer bi onda i proizvodjac prihvatio da preuzme deo rizika na sebe. Ovo je ostvarivo samo trebaju pametni ljudi da sednu i da se dogovore.

Ovde ce se sad javiti gomila "pametnih" sa pricama i teorijama zavere kako hladnjace imaju firme napolju, kako ce oni sve da laziraju, da vas prevare i slicne price bez pokrica, ali u redu, imam resenje i za to? Vise vas koji se odluce na ovakvu pricu, zajedno udruzeni, nadjite obrazovanog coveka iz struke koji ce hladnjacara da kontrolise i svi srecni i zadovoljni. Ovo bi bilo korisno i za hladnjace jer onda ne bi morali da uzimaju skupe kredite (deo kamate bi otisao proizvodjacu a deo bi ostao hladnjaci ) a robu bi prodavala hlanjaca kada proceni da je najbolji trenutak za to. Ovo je win win situacija gde i jedna i druga strana dobija.

Ali ovde se opet vracamo na pocetak price, ljudi moraju da se udruze, moraju da promene nacin razmisljanja, pogleda na svet, da se oslobode predrasuda, da se moralno i duhovno uzdignu, moraju da angazuju strucne ljude sa iskustvom i znanjem a strucni ljudi nece da rade za dzabe, pravi strucnjaci rade na procenat zele da budu dobro placeni jer znaju koliko vrede.
 
Poslednja izmena:
@poznavalac prulika
Druze, cenim sto pokusavas da objasnis ljudima nesto sto ne znaju, ali ajde da i ja objasnim tebi nesto sto ti ne znas. A to je sta znaci dogovor izmedju hladnjaca, sto su ljudi pre mene pokusali da ti docaraju, ali nisi bas dobro razumeo sta su hteli da kazu. Ja cu da ti objasnim na konkretnom primeru visnje, jer to radim, a ne malinu, ali sustina je ista. Samo molim te nemoj u odgovoru da mi pises sta raspravljas u ovoj temi a nemas malinu, jer i jedno i drugo moraju da se predaju hladnjaci cim se oberu, tako da je vrlo slicno.
Dakle, kod mene imaju dva glavna otkupljivaca. 2012te cena visnje 100din. Jedan se seti podigne na 105din. Vidi drugi sutra niko kod njega nije dosao, a ocekivao je bar 100tona taj dan. Sedne u auto, provoza sr, vidi o cemu se radi. Sutra podugne na 110din. Sada kod njega krcato, a ovaj prvi se cese i razmislja sta je sad? Nisam valjda juce sa onom navalom otkupio sve sto postoji? Sedne u kola i provoza se. Vidi o cemu se radi, podigne i tako dalje. Kucam na telefonu pa mozda ima malo gresaka. Sve u svemu zavrsi se berba sa cenom od 120din.
Idemo dalje. 2013te jedan stavi cenu 45din, a drugi prva klasa 50, druga 40. Prvih par dana svi kod onog na 50. Vidi dobro mu ide pa krene da trazi dlaku u jajetu. I pocne svima da prica druga klasa. Naravno svi nagrnu kod onog od 45 i na kraju on vise otkupi.
I na kraju vide da ne valja da se takmice, pa sednu i dogovore se. Daj da damo istu nisku cenu, pa ko kod koga hoce neka preda, ali cene ne dizemo. Ako neko bas bude u manjku robe, i dalje ne dizemo cene, nego mu ovaj koji je otkupio vise salje deo robe.
Mislim da je bilo vrlo jednostavno objasnjenje?
 
@poznavalac prulika
Druze, cenim sto pokusavas da objasnis ljudima nesto sto ne znaju, ali ajde da i ja objasnim tebi nesto sto ti ne znas. A to je sta znaci dogovor izmedju hladnjaca, sto su ljudi pre mene pokusali da ti docaraju, ali nisi bas dobro razumeo sta su hteli da kazu. Ja cu da ti objasnim na konkretnom primeru visnje, jer to radim, a ne malinu, ali sustina je ista. Samo molim te nemoj u odgovoru da mi pises sta raspravljas u ovoj temi a nemas malinu, jer i jedno i drugo moraju da se predaju hladnjaci cim se oberu, tako da je vrlo slicno.
Dakle, kod mene imaju dva glavna otkupljivaca. 2012te cena visnje 100din. Jedan se seti podigne na 105din. Vidi drugi sutra niko kod njega nije dosao, a ocekivao je bar 100tona taj dan. Sedne u auto, provoza sr, vidi o cemu se radi. Sutra podugne na 110din. Sada kod njega krcato, a ovaj prvi se cese i razmislja sta je sad? Nisam valjda juce sa onom navalom otkupio sve sto postoji? Sedne u kola i provoza se. Vidi o cemu se radi, podigne i tako dalje. Kucam na telefonu pa mozda ima malo gresaka. Sve u svemu zavrsi se berba sa cenom od 120din.
Idemo dalje. 2013te jedan stavi cenu 45din, a drugi prva klasa 50, druga 40. Prvih par dana svi kod onog na 50. Vidi dobro mu ide pa krene da trazi dlaku u jajetu. I pocne svima da prica druga klasa. Naravno svi nagrnu kod onog od 45 i na kraju on vise otkupi.
I na kraju vide da ne valja da se takmice, pa sednu i dogovore se. Daj da damo istu nisku cenu, pa ko kod koga hoce neka preda, ali cene ne dizemo. Ako neko bas bude u manjku robe, i dalje ne dizemo cene, nego mu ovaj koji je otkupio vise salje deo robe.
Mislim da je bilo vrlo jednostavno objasnjenje?

Tu ima vise faktora, jedan od tih faktora je sledeci, i jedan i drugi rade za neke hladnjacu, pretpostavimo da rade za dve iz razlicith mesta hladnjace. Te dve razlicite hladnjace tu robu moraju da izvezu ili rade za nekoga na domacem trzistu koji ce je dalje sam izvesti. I u jednom i u drugom slucaju imaju neki limiti, zna se gornja cena (makar u jednom trenutku) i neko ma koliko hteo nesto skuplje da plati ne moze jer je dostigao cenovni limit (ekonomski on nema vise racunicu da podize cenu jer nema zarade vise ili racuna da je nece biti) ili mozda ne zeli da ulazi u preveliki rizik, mozda je deo robe ugovorio a drugi nije i onda ne zeli da rizikuje puno jer kad prodje seozna i jedan i drugi imaju istu robu koja mora da ispunjava odredjene kriterijume a i jedan i drugi imaju razlicite otkupne cene. Koji tu jos faktori igraju, neko moze bolje da proda robu, neko ima velike obaveze pa je zadovoljan i da radi za manju dobit, neko se trudi samo da uposli radnike itd itd. Svako ima neku ideju kada nastupa na trzistu, puno je promenljivih da bi smo znali i prodrli u srz svakog od ucesnika na trzistu.

Na kraju krajeva, nase voce zavrsi najcesce u zapadnoj evropi i mnogi zele sto bolju cenu pa ko se tu kako snadje. Nadam se da sam uspeo makar malo da vam docaram situaciju jako svestan da voce ne trpi dugo stajanje jer se time ostecuje i gubi na kvalitetu. Moj je savet uvek isti, ako niste zadovoljni pokrenite nesto sami ili zajedno sa jos nekim. Najgore je kukati jer time ne resavate svoj problem a cinite da se samo lose osecate.

Visnja je bila losa prosle godine sto ne znaci da ce biti i ove, kako god, POSLE KISE DOCICE I SUNCE samo treba to izdrzati kada je visnja u pitanju i obratno kada su u pitanju neke druge kulture.

- - - - - - - - - -

I samo jos da se dopunim, jos jedno resenje je, dovedite jos vise otkupljivaca, sto moraju ta dva da budu glavna, neka dodju jos njih pa ce i utakmica biti bolja....
Otkup voca je kao pijaca a na pijaci ste bili i znate kako stvari funkcionisu... Resenje kako to moze da se predupredi sam vec napisao, na vama je da radite kao do sada, jednom u 5 godina da budete zadovoljni sa cenom ili da sami pokusate pa kako se snadjete.
 
@ Poznavac-neprilika

E ovo bi bilo slobodno trziste o kome vi govorite,gde se takmice da odkupe sto vise,sto boljeg kvaliteta i to da plate sto vise (cenovni limit),koliko kome robe treba.A ovde je prica da se dogovore da plate minimalno.Cim na jednom istom mestu nema pomeranja cene to je dogovor,a u suprotnom je trzisna utakmica.

Znam,znam udruziti se i pobediti,druge nema,ali nadam se da ste shvatili da je ovde ipak dogovor u pitanju.
 
ja sam iz okoline Loznice i prosecna cena za proslu godinu mi je bila 185 din i bio sam zadovoljan tom prosecnom cenom jer je kvalitet prvih 7-10 dana ( kise) bio bas los posle je bila ok s obzirom da sam ocekivao cenu od 158 dina ja sam bio zadovoljan sa ovom cenom ,najverovatnije da su hladnjacari u sabackom kraju podigli cene iz tog razloga sto su vec unapred ugovorene kolicine morali da ispostuju ( da bi ih smatrali za ozbiljne trgovce i za ubuduce) a maline iz te okoline je bilo malo usled prirodnih nepogoda tako da moje licno misljenje za ovu godinu da su bolje zaradili hladnjacri iz okoline Arilja gde su dali realne pocetne cene i imace mogucnost da realnije plate robu od kolega sa severa koji su isto tako solidno prosli jer je cena maline na svetskoj pijaci konstantno rasla do dan danas
 
Realno bi bilo da su sad po zavrsenoj prodaji robe po super ceni rekli,ljudi dobro smo prosli prosle godine,evo doplate za uspesnu proslju godinu,ulozite u svoje malinjake pa da rezultati naseg zajednickog rada ove godine budu jos bolji.E to je zajednicki i drzavni interes za opste dobro.
 
@ Poznavac-neprilika

E ovo bi bilo slobodno trziste o kome vi govorite,gde se takmice da odkupe sto vise,sto boljeg kvaliteta i to da plate sto vise (cenovni limit),koliko kome robe treba.A ovde je prica da se dogovore da plate minimalno.Cim na jednom istom mestu nema pomeranja cene to je dogovor,a u suprotnom je trzisna utakmica.

Znam,znam udruziti se i pobediti,druge nema,ali nadam se da ste shvatili da je ovde ipak dogovor u pitanju.

Mislim da sam pogresno shvacen, cenovni limit znaci da sve preko te cene oni nece da imaju zaradu. A u odredjivanju cene kao na berzi, prodaju se ocekivanja, odnosno koliki ce biti rod a kolika potraznja.
 
ja sam iz okoline Loznice i prosecna cena za proslu godinu mi je bila 185 din i bio sam zadovoljan tom prosecnom cenom jer je kvalitet prvih 7-10 dana ( kise) bio bas los posle je bila ok s obzirom da sam ocekivao cenu od 158 dina ja sam bio zadovoljan sa ovom cenom ,najverovatnije da su hladnjacari u sabackom kraju podigli cene iz tog razloga sto su vec unapred ugovorene kolicine morali da ispostuju ( da bi ih smatrali za ozbiljne trgovce i za ubuduce) a maline iz te okoline je bilo malo usled prirodnih nepogoda tako da moje licno misljenje za ovu godinu da su bolje zaradili hladnjacri iz okoline Arilja gde su dali realne pocetne cene i imace mogucnost da realnije plate robu od kolega sa severa koji su isto tako solidno prosli jer je cena maline na svetskoj pijaci konstantno rasla do dan danas

Cunami ne slazem se sa tobom po ovom pitanju,jer u Arilju je ne realno placeno,konkretno u Arilju je placeno 1,45 evra a u Sabcu 2 evra a izvezli su preko 3.Ovi iz Sapca su bolje procenili i bolje platili a ovi iz Arilja nerealno i samim tim vrhunski prosli a sto uopste nece uticati da ove godine bolje plate.

- - - - - - - - - -

Mislim da sam pogresno shvacen, cenovni limit znaci da sve preko te cene oni nece da imaju zaradu. A u odredjivanju cene kao na berzi, prodaju se ocekivanja, odnosno koliki ce biti rod a kolika potraznja.

Moze biti i cenovni limit do koje cene se moze platiti otkup(otkupni limit).Previse je igre reci ja sam shvatio kao sto sam sad napisao opkupni limit.
 
ja sam iz okoline Loznice i prosecna cena za proslu godinu mi je bila 185 din i bio sam zadovoljan tom prosecnom cenom jer je kvalitet prvih 7-10 dana ( kise) bio bas los posle je bila ok s obzirom da sam ocekivao cenu od 158 dina ja sam bio zadovoljan sa ovom cenom ,najverovatnije da su hladnjacari u sabackom kraju podigli cene iz tog razloga sto su vec unapred ugovorene kolicine morali da ispostuju ( da bi ih smatrali za ozbiljne trgovce i za ubuduce) a maline iz te okoline je bilo malo usled prirodnih nepogoda tako da moje licno misljenje za ovu godinu da su bolje zaradili hladnjacri iz okoline Arilja gde su dali realne pocetne cene i imace mogucnost da realnije plate robu od kolega sa severa koji su isto tako solidno prosli jer je cena maline na svetskoj pijaci konstantno rasla do dan danas

@poznavalac prilika
Care, ti i dalje po svom. Citirao sam cunamija jer je to objasnjenje mog posta sto se tice npr. 2012te. Dakle, nisu otkupljivaci nakupci nego 2 hladnjace, jedna kapaciteta 6.000t, a druga ne znam tacno koliko. I porast cena je bio jer su "napunili" 5.000t, a ostatak uzeli posto-poto da bi dopunili kapacitete. Jer, bolje zaraditi i manje, ali opet zaraditi, neko ne zaraditi nista, plus struju placa isto i za pun kapacitet i za pola kapaciteta, jer svejedno mora ceo prostor da hladi, sto znaci da bi bio i u gubitku. A isto sto se mog post-a tice za 2013tu, kada su najvise davali 50din, naisao covek dal iz trstenika ili iz krusevca ne mogu da se setim, i trazio da neko otkupljuje za njega na 52din, a on svako vece u ponoc da dolazi i pare na ruke i tovari robu i placa 58din/kg tom ko radi za njega. I komsija prihvati i stavi cenu 55din, kaze meni dovoljno i 3din, pogotovo sto znam da ce ceo grad kod mene da preda (eto taman objasnjenja kako je u sapcu bio 230din, jer ljudi nisu pohlepni, nego idu na manju zaradu po kg a na vece kolicine), kaze bolje da zaradim na 1000 ljudi po 100e, nego na 100 ljudi po 200e :ideja: i to je poenta cele price. Posle je taj sa kamionom krenuo da kuka na kvalitet, pa je sve propalo, ali poenta je da ako se njemu te godine isplatilo da kupuje na 58din i da vozi 150km, a ovaj nas daje 45din, ko je onda tu lud?

I zaboravih da kazem, ne pricam ti ja o losoj ceni visnje, prvo zato sto nisam od onih sto kukaju, a drugo zato sto ovde to nije tema. Ja pricam o razlikama u ceni i kako se dogadjaju i kako se hladnjacari dogovaraju, i zato sam se ukljucio u raspravu :ppozdrav:
 
najverovatnije da su hladnjacari u sabackom kraju podigli cene iz tog razloga sto su vec unapred ugovorene kolicine morali da ispostuju ( da bi ih smatrali za ozbiljne trgovce i za ubuduce) a maline iz te okoline je bilo malo usled prirodnih nepogoda tako da moje licno misljenje za ovu godinu da su bolje zaradili hladnjacri iz okoline Arilja gde su dali realne pocetne cene i imace mogucnost da realnije plate robu od kolega sa severa koji su isto tako solidno prosli jer je cena maline na svetskoj pijaci konstantno rasla do dan danas[/QUOTE]

Pogledajte sta ste sada napisali, da li ovo znaci trziste? Po meni ovo je pravi primer trzista i kako trziste reaguje na svaku promenu i neprevidjenu okolnost, jer ljudi iz Sapca su bili prinudjeni da plate vise, robe nije bilo i verovatno su u tom trenutku dostigli svoj cenovni limit, ali sto je najvaznije ispostovali su kupce. Kupaca pravih i kvalitetnih nema puno, zato se svako trudi da ispostuje svoje obaveze i sacuva kupce. Jer kada maline bude bilo na pretek i kad svi budu nudili onda ce ovi kupci "zastiti" ove ljude iz Sapca, naprosto tako posao funkcionise, nekad morate da se zrtvujete a nekad vam se to i vrati.
 
Ne ,to je potpuno nerealno.Realno je da se deset proizvodjaca udruzi,angazuje strucnjaka i proda svoju robu po ceni od 350 i vise dinara koliko kazu da je sada.Ovo nije vise socijalisticka nego kapitalisticka drzava.To se mnogima nesvidja,ali je tako.Ako je neki hladnjacar preuzeu robu i platio je ,time je prica zavrsena.Drzava nece ovde praviti zastitnu cenu,drzava treba samo da se skloni u stranu a mi treba da shvatimo da smo vl;asnici robe dok je ne prodamo ,a ne posle toga. Treba da nadjemo nacin da je prodamo sto kasnije,ako zelimo da rizikujemo.Nema garancija nizasta,gde postoje garancije ,ta firma ili taj posao propada.Ja necu ni subvencije ,ni garancije ,ni obecanja.Hocu samo pravu informaciju.
 
@poznavalac_neprilika


Pa nisu oni probili cenovni limit i oni su dobro prosli,oni su samo odigrali tu trzisnu utakmicu,nabavili robe kolikoim je trebalo,ispostovali i kupce i proizvodjace.A ta tzisna utakmica treba da se obavlja na celoj teritoriji jedne zemlje gde vaze iste zakoni koje treba da sprovede drzava,e onda nema dogovora,monopola i ostalih radnji koje treba da kontrolisu inspekcije a ne da zabranjuju dolazak u Arilje otkupljivaca sa drugih krajeva da im ne bi podizali dogovorenu cenu.Sto je najgore drzava i policija koji treba da sprece takav monopol,oni sprovode zabrane dolazaka slepera za otkup.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh