Malina- berba 2009. i cena u vasem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Tvoj opis srpskog hladnjačara je 100% tačan.
 
mpopovichu odgovara li kurs sada izvoznicima reci sad ljudima . imam informaciju da je sva malina iz jedne najveche hladnjache na balkanu sva izvezena y nema vishe malina u njoj sve prodato isto mi reko choek a nesme da kaze
 
Kada se malina brala, euro je bio 93, a sada je presao 100 a oni mi pricaju da treba da spuste cenu.
Malina uveliko odlazi iz hladnjaca. Kod nas je u zadnje vreme prava pomama sa izgradnjim mini hladnjača. Ljudi lepo zamrznu svoju malinu i posle je zaleđenu prodaju po mnogo višoj ceni od cene sveže maline u otkupu.
 
nash kraj je izvezao svu malinu, imalo je primedbi od fitopatologa iz eu na neke pesticide od pre 20 god e chime nash seljak tretira malinu teshko cemo tako u evropu
 
ovo je najnoviji statistichki podatak od ove godine ,i vaze samo za januar ove godine a gde je jul mesec
 
:ppozdrav:
Naplatili ste malinu, po kojoj ceni?
Radite nešto u malinama ili ih KOSIMO !
fk5z47.jpg

Slika iz 2009.
:cao:
 
I kod nas je ovakva bila pre 25 godina kada se nije ničim prskala, sad polivamo a ona sve gora i gora...
Da ne bude zabune ne mislim da je 25 godina na istom mestu :haha:
 
Poštovani proizvođači maline!
Interesuje me da li ima ko adresu ili e-mail od gospodina Terzića, predsednika udruženja "Rolend"?
Pročitao sam sve Vaše komentare u vezi cene maline ali interesantno da niko nije obrazložio kolika je proizvođačka cena maline. Uzgajam malinu 15 godina i to iz hobija. Imam godišnju proizvodnju oko 4.tone. Plaćam radnike za obradu maline i berbu. Obradu maline(rezidba, vezivanje, košenje trave....) plaćam 15 e dnevnicu i tri obroka. Berače godinama plaćam 0.33 e po kg nabrane maline+tri obroka+smeštaj. Pošto mi jurimo i stremimo da udjemo u EU, onda se moramo i ponašati kako se ponašaju članice EU i radnicima na našim plantažama dati dnevnicu koja je kod poljoprivrednika u Nemačkoj, Holandiji,Francuskoj... To znači minimalna cena radnog sata 10 eura pa od takve zarade uplatiti penziono i socijalno za radnika i porez državi. U cenu maline mora da se uračuna i profit investitora u proizvodnji i renta na zemlju.
Zato su proizvodjači maline iz Arilja u pravu što traže cenu maline preko dva eura.
Laži malinomafije (hladnjačari i izvoznici) se lako negiraju. Zamislite izjave hladnjacara da je malina jeftinija u Poljskoj, Čileu, Rusiji, Nemačkoj....
U Poljskoj prosek plata oko 900 e, u Srbiji ni 300 e. U Srbiji izvanredan berač od svanuća do smrknuća može da nabere i do 100 kg maline. U Poljskoj ili Čileu verovatno berač za 12 sati nabere 400-500 kg. Mnogo vredniji od naših radnika:haha:
Nisam još pročitao da je neko napisao gde se i za šta koristi malina. Svi misle samo da se malina jede i da se od nje samo prave sokovi i marmelade. Od svetske proizvodnje maline svega do 5% maline se pojede u čitavom i svežem stanju. To je malina ekstra klase. Najviše malinu ekstra klase jedu Nemci, oko 800 grama godišnje po stanovniku.
Gledao sam u hladnjači u Ljuboviji gde mučeni narod predaje malinu izvanrednog kvaliteta da bi ista bila u toku noći samlevena i sručena u cisterne koje odmah kreću za Nemačku i Holandiju. Zar mislite da su Nemci i Holanđani toliko željni i gladni srpske maline?
Samlevena malina u cisternama juri u fabrike EU. Iz takve maline prvo se izdvajaju ekstrati za farmaceutsku industriju( za lekove herca, cirkulacije a bogami i karcinoma). Kada se izdvoje ekstrati za farmaciju onda se iz te kaše izdvaja baza za boje i lakove u farbarskoj industriji. Nakon ovih postupaka ono što ostane od maline ide za proizvodnju marmelade i sokova.
Oko 50-70 grama sveže ili zaleđene neprerađene maline zamenjuje dnevnu dozu lekova za srce ili cirkulaciju. Malina ima preventivno dejstvo na maligne ćelije a i veći broj doktora tvrdi da je i lek protiv karcinoma raznih vrsta.
Sada u beogradskim prodavnicama možete kupiti pakovanja maline od 300 g po ceni od 169 dinara, i to mlevena a ne čitava malina. Računica dokazuje da je ono kilo maline što mučeni Srbin nabere na +40 stepeni i proda za 100 dinara preko hladnjače, plastičnih i papirnih kutijica uz zaradu profitera naraslo na 565 dinara.
I još jedan podatak iz Nemačke. Srpska malina ima ekstrata za lekove oko 17 mg, a naprimer Nemačka malina oko 2 mg. Ako je nemcu verovati izgleda da je srpska malina osam puta kvalitetnija od nemačke. Eto, u našim prodavnicama cena naše maline upakovana u šarene kutijice izađe skoro 6 eura a u nemačkim prodavnicama manje od 20 eura za kg. U Nemačkoj jedna u poslastičarnicama jedna čitava malina na sladoledu košta samo 1 e.
Najava malino mafije da će ove godine cena maline biti još niža je verovatno istina. Pre trideset godina cena maline je bila 3.5-4 DM. Sada uz demokratske promene i blagostanje izborili smo se za jeftinu radnu snagu. Mora se Srbin dresirati da radi za dnevnicu od deset eura, toliko da ima za hranu, penziono i socijalno mu ne treba, i svojim znojem da puni dzepove novokonponovanim kapitalistima.
Zato poštovani individualni proizvođači maline tražim našeg cenjenog predsednika Udruženja gospodina Terzića da ga priupitam šta je učinio celu zimu za proizvođače i u koju on tikvu duva godinama.
Prekopirajmo ponašanje proizvođača kafe u Brazilu i cena maline će biti na zavidnom nivou. To sa g-dinom Terzićem nećemo postići.
U svojim sredinama organizujte se i borite protiv malino mafije. Sa otkupljivačima sada se ugovara cena a ne kad počne berba.
 
sve to tako stoji osim cene maline . proizvodim za sada iz hobija 2.5 tona maline vrhunskog kvalitea a ako se stanje sa malinama sredi a nece skoro sigurno prosiricu zasad 10 puta . ne placam nikoga sve sam obradim na vreme samo u berbi ima malo problema pa moram platiti isto kao i ti sto placas . vec sada se pojavljuje problem beraca u nasem kraju za mene sa 10 ari a sta ce biti za koju godinu kad ljudi odu u eu . nece raditi kod mene ceo dan za 15 e kad tamo u najgorim poslovima moze da zaradi za 2 sata . pitam ja sada gospodu iz te tzv" MALINO MAFIJE" sta ce da lade u tim ladnjachama .stavice i oni katance na hladnjace.vrlo brzo se potrose pare pa se nadam da ce i oni docekati nasu sudbinu ako se ne uozbilje u poslu. za to trba strategija za najmanje 5 godina. naase je da proizvedemo dobar kvalitet a njihovo da razmisle sta sa njom dalje. mi smo i dalje u situaciji da diktiramo svetsku cenu imamo kolichine za svakoga kupca a i bogami kvalitet na zavidnom nivou.
 
banomil , svaka čast na veoma iscrpnim informacijama.

Dragiša Terzić više nije predsednik udruženja "Vilamet". Pre par meseci na izbornoj skupštini je izabran novi predsednik. Imena ne mogu da mu se setim, ali znam da se preziva Poledica. Na Terzića je u zadnje vreme vršen veliki pritisak - navodno, treba da plati 200000din kazne za klevetu po tužbi ministra Saše Dragina.
Cena maline u otkupu je bila 105 dinara, a sada se ta malina (samo zamrznuta -original) prodaje po duplo većoj ceni.
Što se tiče toga koliko jedan berač bere maline u toku jednog dana, ja sam to mnogo puta izračunao. U najvećem jeku sezone (par dana), količina se kreće u proseku oko 70 kg, a na kraju oko 25kg. U proseku to bude negde oko 40 kg po danu. Jedan berač može da nabere do 1200kg tokom cele sezone koja traje oko 30 dana i to pod uslovom da bere od zore do mraka.
 
Ima žena koje brzo beru. Kod mene u selu jedna žena u špicu nabere 115 kg za dan. Ja nisam zemljoradnik ali nekoliko puta u špicu sam pomagao mojim beračima i za ceo dan sam brao 70-73 kg. Prosek osrednjeg berača trebao bi da bude oko 45 kg u sezoni. Mislim da je mala dnevnica berača koji bere od 05.00-20.00 na temperaturi preko 35 stepeni.
A cena proizvođačka? Na primer, za 4 tone maline potrebno je uložiti oko 500 e samo za đubrivo i šalitru. Plus stajnjak. Za čišćenje malinjaka, vezivanje, grabljanje, razbacivanje đubriva, bez okopavanja treba još 500 e. Za košenje trave tri puta i to sa trimerom treba oko 120 e. Za prskanje samo protiv smotavca i plamenjače treba oko 100 e. Onda uračunate cenu zemljišta, direka, žice, sadnice, sadnje, vek maline 15 godina, prve dve godine upola manji rod, poslednje dve godine upola manji rod, u 15 godina uračunate dve sušne i dve kišovite godine kada je rod oko 70% i dobijete računicu da je za takvu proizvodnju ulaganje u proseku godišnje oko 650 e. Tako se dođe do računa da je proizvodnja 4 tone maline oko 2000 e za neki prosek od 15 godina pod uslovom da izmoliš Boga da nema grada. Onda berače platim za 4 tone oko 1300 e plus hrana oko 300 e. Kada ovo sve saberem mene proizvodnja 4 tone maline košta 3500-3600 e. Ako je cena maline kao prošle godine, račun čist minus.
Da sam uloženi novac pretvorio u eure i oročio na godišnjem nivou, imao bi veću kamatu od bilo kakve zarade i ne bi me brinulo da li je rodilo, da li je grad pobio.
E zato u Poljskoj berač dnevno bere 400 kg ili bere za dnevnicu od 5 eura bez hrane.
Odlučio sam ove godine da pozovem berače iz Poljske, čuo sam da oni imaju 12 ruku a mi Srbi imamo dve ruke a beremo samo sa jednom.
 
nama nema konkurencije u svetu samo mi smo mala zemlja al proizvodimo kolichine kao i sad i rusija . chileancim malina uopste nije prioritet to je njima sporedna vocka a poljska malina po kvalitety krsh, ima jedan americhki film zaboravio sam mu naziv dvoje mladi na klupi sede i sad dechko posluzuje curici i kaze" ovo nije obichna malina ovo je malina iz yugoslavije"
 
E zato u Poljskoj berač dnevno bere 400 kg ili bere za dnevnicu od 5 eura bez hrane.
Odlučio sam ove godine da pozovem berače iz Poljske, čuo sam da oni imaju 12 ruku a mi Srbi imamo dve ruke a beremo samo sa jednom.
[/quote]

Jel on Poljak to bere mašinom?
Možda mlati i skuplja!
Mozda su Poljskoj maline kao bundeve (sumnjam)!
Il je Poljak stonoga pa bere rukama & nogama!
U svakom slucaju takvi su nam preko potrebni, jos ako ne jedu i ne piju a vide u mraku ne moraju ni da spavaju.
Usvakom slucaju salji mi jedno tuce!
:cao:
 
Izgleda da su svi pobegli u malinjak !
1217adc.jpg

Kakav krš!
Isti je sa svih strana, zato je malo izrotiran! :zli:
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh