Mali ribnjaci

Vidi, ovo što si spomenuo je jako zanimljiva tema. Čitao sam negde davno da je nekada, pre 50 i više godina postojalo zanimanje-izlov rečnih školjki na rekama kao što su Dunav, Tisa, Tamiš ili Sava, itd. Ljudi su ih sakupljali, vadili meso i hranili svinje, a ljuštura se koristila za neku namenu u industriji..... Školjka za ishranu filtrira velike količine vode, zadržavajući sitnu organsku materiju i plankton (ili tako nekako). Znači, ona treba vodu sa visokom organskom produkcijom, u šta se ribnjaci uklapaju. Mogla bi da se napravi farma i na Dunavu, Savi,... ali je veliko pitanje pošto su naše reke zagađene, da ne bi došlo do prekomerne akumulacije teških metala u mesu školjke. A ako takvo proizvedeno meso uđe u prehrambeni lanac, na vrhu se nalazi naravno čovek i sve završava u njemu.... Znači, ima smisla da se gaji u zdravoj, a organski bogatoj vodi kao što su šaranski ribnjaci, a meso takvih školjki bi moglo da se koristi za ishranu svinja ili recimo tov soma..... Ljušture bi bile nusproizvod. Tako da ta priča ima smisla.
 
Pozdrav svima, imam par pitanja, vezana za ovu temu.
Potrebno mi je sto vise informacija, posto naredne godine planiram da zapocnem biznis, uzgoj sarana. :osmeh:

Radi se o sledecem:
Imam 3 ribnjaka koji su iskopani pre nekih 20ak godina. Napravljeni su za uzgoj sarana, medjutim kada je izasla prva tura za prodaju, sva riba je pokradena.
Posto je kriza uzela maha, nisu postojala sredstva za ponovna ulaganja. Od tada nije vise ulagano i ja sada imam zelju da ih ponovo pokrenem.
U ribnjacima trenutno preovladava cverglan i po koja babuska.

Ribnjaci su dimenzija:
-ribnjak br.1 - 50m x 20m x 2m (naravno vremenom se natalozio mulj, tako da su trenutne dubine manje)
-ribnjak br.2 - 40m x 10m x 2m
-ribnjak br.3 - 20m x 10m x 1m

Citajuci forum i komentare clanova, razumeo sam da je preporucljivo puljati vodu na kraju sezone, radi ciscena mulja i dezinfekcije bazena. Medjutim u bazenima postoje prirodni izvori, tako da bazeni nakon puljanja vode ne mogu da se osuse. Ako je neophodno da budu suvi?

U blizini bazena postoji mala recica u koju mogu da ispustam visak vode, kao i svu vodu. U blizini bazena postoje i bunari sa pijacom vodom, sto znaci da mogu da obezbedim dotok sveze vode. Pored bazena nalaze se pasnjaci, tako da postoje uslovi i za kopanje novih bazena. Ukoliko je to potrebno, kada je isplativost ribnjaka u pitanju?

Do samih ribnjaka "dovucena" je i trofazna struja.

Bazeni br1. i br.3 imaju uslove za prosirivanje, dok br.2 nema, moze samo da se produbi (nalazi se blizu medje). Da li je potrebno prosirivanje i produbljivanje?

Relativno skoro mi je ova ideja pala na pamet i iskreno za dosta stvari nisam dovoljno upucen, tako da za sada samo prikupljam informacije.
Inace planiram ozbiljno da se bavim ovim od sledece godine, naravno ako ispunim potrebne uslove.

Dovoljno za pocetak...:osmeh:

Unapred hvala svima.
 
Vidi, da bi ti mogao dati neki savet, moraš mi prvo reći da li je ova dubina radna dubina (visina vodenog stuba) ili si u ta 2 metra sabrao i visinu nasipa. To mi je jako bitna informacija da bi mogao da obračunam zapreminu bazena i na osnovu toga da ti izračunam maksimalne mogućnosti za proizvodnju. Treba mi dubina vode računajući i mulj, ali ako imaš mogućnost da ga izbaciš,... I treba mi količina vode u 1sek koju možeš obezbediti neprekidno od aprila do novembra...
 
Izvinjavam se, napravio sam par velikih gresaka.

Ispravka:

-ribnjak br.1 - 40m x 20m x 2m (dubina je radna , a dubina vode + mulj = 1.7m)

-ribnjak br.2 - 40m x 14m x 2-3m (srednja dubina 2.5m), (dubina takodje radna, a dubina vode + mulj = 1.5m do 2.5m)

Da li je neophodno ili preporucljivo izbacivanje mulja?
E sad, sto se tice neprekidnog ubacivanja vode (protoka), to ne znam zaista. U svakom slucaju da li mislite na non-stop ubacivanje vode 24/7, ili po par sati, u periodu april-novembar? Kako to uopste treba da funkcionise?
 
Ribnjak treba u jesen isprazniti, osušiti i zatim izbaciti višak mulja... Ostavlja se samo oko 20 do 30 cm mulja. On treba preko zime da izmrzne, a u proleće da se pospe suvim krečom i istanjira. Malo treba da odstoji, a zatim se puni vodom. Ovaj postupak važi kod ekstenzivne i poluintenzivne proizvodnje..... Kod intenzivne i superintenzivne proizvodnje mulj nema nikakvu ulogu i treba skroz da se isprazni. Kod tebe je specifična situacija, ako ne možeš da isprazniš vodu, odnosno da zasušiš bazen.... Tvoj bazen treba da izmuljaš pod obavezno svake godine i da dno dezinfikuješ sa nekim sredstvom (jaki kreč, biorazgradljiva kiselina,...)..... Dotok vode je jako bitan, i bolje je da imaš konstantan dotok, nego povremen. Ali može i ta varijanta, ako se ubaci aeracija. U stvari, najbolje je konstantan dotok vode i konstantna aeracija. Tebi se ne isplati klasičan nivo proizvodnje, jer ti je bazen mali i ne bi mogao puno ribe da proizvedeš. Već neki oblik intenzivne, odnosno superintenzivne proizvodnje...
 
Mladene, postavi neku sliku ribnjaka. Malo me je zainteresovao. Stavi ako možeš jednu sliku kad je ribnjak pun, a drugu kad je prazan. Interesuje me da vidim ribnjak na slikama, da bih ti mogao još nešto reći...
 
Nisam uspeo da postavim ranije slike, evo sada par slika, ali samo kada su puni.

40m X 20m X 2m
img0023600x450.jpg


img0024600x450.jpg


50m X 17m X 2m
img0028600x450.jpg


img0029600x450.jpg
 
Mladene, slike su ok. Ali prvo primedba. Tebi dimenzije bazena stalno variraju, a to mi pravi problem u proračunu. Molim te, otiđi do ribnjaka i tačno premeri dimenzije, odredi tačnu dubinu (do tvrde podloge na dnu), itd. i javi mi. Dalje, po meni bazen koji si ti naznačio kao bazen 3 je po mom mišljenju b1 ili bM (prvi, početni bazen ili bazen za mlađ).... Bazen 2 je ok (b2 ili bR-bazen rastilište). A tvoj prvi bazen je po meni b3 ili bT (tovni bazen, tovilište).... Dalje, moraš raskrčiti drveće sa obale, da više sunca dopire do vode, da imaš bolji pregled ribnjaka, da se ne množe ptice ili vidre, itd. Uostalom, pogledaj bilo koji šaranski ribnjak.... Ustvari, možda bi mogao ostaviti drveće na zapadnoj strani i severnoj..... Pošalji mi tačno dimenzije vodenog ogledala kad je bazen pun, pa čemo se čuti...
 
Evo ovako,
sada kada sam slikao bazene izmerio sam ih tacno, tako da su dimenzije iznad slika tacne,a ujedno i dimenzije vodenog ogledala.
 
Malo sam računao....
Imaj u vidu da tvoj najveći bazen (b3,bT) ima 1/10 zapremine 1ha klasičnog šaranskog ribnjaka, što priznaćeš nije mnogo. Po mom mišljenju, možeš sledeće da postigneš.... Ako gajiš ekstenzivno, u b3 (bT) možeš na kraju sezone tova (kasna jesen) da izbaciš oko 30kg ribe (oko 12 šarana proseka oko 2,5kg).... Ako gajiš poluintenzivno možeš da izbaciš na kraju sezone oko 120kg (tj.oko 50 šarana proseka 2,5kg).... A ako gajiš intenzivno možeš izbaciti oko 200kg (odnosno 80 šarana od 2,5kg).... I na kraju, jedino sa nekom superintenzivnom proizvodnjom možeš postići oko 2-3t ribe (oko 800-1200 riba proseka 2,5kg). Ako uzmemo u proračun da šaran dobro podnosi gustinu u kavezima (preko 10kg po m3), po tom proračunu ti bi možda mogao dobiti i 10t konzuma.... Ali, postoji mnogo nedoumica. To je samo pretpostavka,... Za takvu proizvodnju treba obezbediti vrhunske uslove (dotok vode, dobru aeraciju, totalno isušivanje vode preko zime, ekstrakvalitetnu hranu, imati genetski dobru ribu, itd.)... Ali 2-3t bi sigurno mogao postići u jednom bazenu. E sad, da li tih 2-3t omogućava zadovoljavajuću zaradu po sezoni, moraš sam da proceniš.... Po meni, ako bi ti to bila neka dopunska zarada, onda može. A ako bi ti bila osnovna delatnost, onda je 2-3t konzuma po sezoni nedovoljno, pogotovo ako daješ na veliko nekom kupcu ili ribarnici za dalju prodaju... Tkđ. imaj u vidu, da drugi veći bazen (b2) ne možeš koristiti za tov, već za proizvodnju starije mlađi (nasađuješ mlađ težine od 50-100gr i toviš do 800-1000gr)... A u najmanji bazen (b1), u junu nasađuješ ovogodišnju mlađ (težine oko 2-5gr)...
 
Hvala na odgovorima...

Znate li mozda koliko je komplikovano i kakva je procedura, ukoliko bih hteo da sve ovo registrujem?
 
Mladene, što se tiče legalizacije i registracije posla u ovoj branši, to je jedan malo zamršen proces. Ali, mislim da se može otpetljati, samo ti niko neće rešenje servirati na tacni.... Ja sam pre svega tehnolog, nisam pravnik (ili ekonomista), tako da ti ne mogu do kraja sve reći. Ipak ćeš najveći deo te priče morati sam da otkriješ...... Po mom mišljenju, prvo moraš odlučiti da li bi osnovao preduzeće za gajenje, tov i promet ribom (ili tako nešto), tj. pravno lice ili bi registrovao ribnjak kao porodično gazdinstvo ili ribnjak u sklopu već postojećeg gazdinstva... Kad se tu smisliš, onda krećeš u proces... U svakom slučaju, pretpostavljam da bi mogao prvu godinu da počneš da radiš ne registrovan, da uopšte vidiš kako se odvija proizvodnja, a u međuvremenu da juriš papire.... U svakom slučaju, imaš zemlju, vodu i na zemlji već urađene bazene, pa to ti je može se reći negde oko 70% kapitala. Znači 2/3 posla urađeno. E sad, ostala ti je 1/3 ostalog... Ali hoću da kažem da si jako blizu i nemoj lako da odustaješ na prvoj prepreci koja se javi....
 
Početkom godine smo iskopali rupe za zalivanje i voda konstantno izvire sa dna i hladna je. Dimenzije rupe su 40x30m dubina 8m (nivo padne za 4m kad se maksimalno zaliva)...pustili smo 3-4 šarana od 2-3kg, a već su se pojavile neke sitne ribice...ne znam kako i koje su???

E sad može li neko da pomogne sa savetima oko sledećeg:

  • Da li će biti problema da se šaran tu razmnožava s obzirom da nema vodenog bilja i da je dubina velika
  • Da li je uopšte moguće da se zapati neko vodeno bilje uz obalu s obzirom na dubinu rupe i njenu "strmost"
  • Šta da očekujemo zimi, treba li razbijati led ili ne
  • Koliko ribe može ovde da živi s obzirom da nema aeracije
  • Da li da šaranu pridružimo i neke druge vrste linjak, štuka, som i u kom odnosu da "sistem" bude izbalansiran
  • Da li je dovoljno bacati im samo stari hleb i po koje zrno pšenice ili imate još neke preporuke i kakve "prinose" da očekujemo ako nastavimo sa ovom "primitivnom" prihranom

Inače nemamo nameru da se ovim profesionalno bavimo, ali ne bi da ne iskoristimo ovo kao neki vid rekreacije pa zašto da ne i dodatnog prihoda. Evo i par fotografija:

7j2a.jpg


j0tc.jpg
 
Ovako imam i ja jedno pitanje kao pocetnik,imam uslove da iskopam ribnjak oko 4-5 h,posto je zemlja moja platio bih samo masine da kopaju,sta preporucujete koje savete,razgovarao sam sa ljudima koji imaju sposobne ribnjake kazu da donose lepu zaradu na godisnjem nivou,plac je pored reke,bilo bi idealno,sto se tice ribe sta kako koja se najvise isplati,posto nema kako drukce da se radi pa reko da pocnem svoj posao,sto kaze moj cica ''il pukovnik il pokojnik... pa bi vas molio za neke savete i dali se isplati raditi toliki ribnjak....
 
Pa zato i trazim savete,od ljudi koji znaju,nije niko prepametan,a sto se tice vode kopali su ivde kod mene za onim geo masinama ili kako se vec zovu na 60 metru ima jezero,a sto se tice ribe koliko bi tu otprilike mladji trebalo bio bi dubine 3 M,
 
Prvo, da bih ti dao neke odgovore, za početak odgovori da li je plac u komadu. Zatim, kolika je tačna površina placa, da li je 4 ili 5ha ili više. Zatim, koliko je ta reka udaljena od tvog placa. Je li možda prolazi preko ili pored tvog placa. Koji je kvalitet te reke. Kako se zove ta reka. I da li želiš da se baviš ribarstvom kao dopunskom delatnošću ili želiš da se baviš isključivo ovim poslom. Jako je bitno kakve ćeš odgovore dati, jer na osnovu toga se kreira izgled, te funkcija i osobina tvog budućeg ribnjaka. Pozz
 
Pozdrav ljudi. Ja bi zeleo da napravim ribnjak za sebe samog, na kojem bi se opustao i pecao. Voleo bih saranski ribnjak na kojem bi godisnje mogao da izvadim 50ak sarana po 2,5 3 kg. Sta mi sve treba od opreme i koji bih dimenzija trebao da bude?

- - - - - - - - - -

Neko da pomogne?
 
Treba ti jezero možda oko 40,50m x 10m, dubina 1-1,5. Ja bih možda stavio jedan plivajući aerator i to je to. Možeš u plićaku posaditi šaš ili slično. Ribu možeš hraniti sa gotovom šaranskom hranom ili žitom (minimalne količine). Nebitno je, jer nemaš ambicije da toviš šarana. Imaš li neki dotok vode, izvor ili sl. Sa šaranom možeš, a i ne moraš da nasadiš deveriku, linjaka, babušku, bodorku, crvenperku i sl. Nipošto nemoj nasađivati soma, štuku i smuđa, osim eventualno po jednu grabljivicu svake vrste.

Opasnost može da bude da ti porastu ambicije, pa umesto 50tak šarana da ubaciš više, jer tad postoji opasnost od izbijanja bolesti zbog velike gustine. I obrati pažnju da se ne desi da ti šaran ne počne potkopavati obalu, pogotovo ako su krupni, a u velikoj su gustini, a uz to još ih nedovoljno hraniš. U stvari, obala ne sme biti strma i da naglo ponire, već nakošena i da polako ponire i da ima pojas trske, šaši.

Ako ne možeš tako da urediš jezero, već ti obala oštro ponire, onda preskoči šarana, a ubaci ostale vrste, koje ne rove dno tako temeljno kao šaran. I to je to... (mislim, tako bih verovatno ja uradio...)
 
Nazad
Vrh