Mala škola voćarstva-Kako orezati krušku

olalija

Član
Učlanjen(a)
30 Avg 2010
Poruka
4.023
Lokacija
Krčedin
Pozdrav kolege, zbog ovih kiša ništa od posla na njivama pa sam rešio da uz pomoć kolege Šaleta snimim klip o zimskoj rezidbi kruške. Od vas naravno očekujem sugestije i komentare, hvala.
 
Хвала унапред свим колегама који ће погледати видео и дати ссвоје сугестије где грешим... Трудићемо се да то исправимо...
А како смо кренули, биће тога још...
 
Svaka čast kolege, mi smo ove godine prvi put orezivali zasad kruške u 4 godini na sejancu, i ono što smo mi radili se poklapa sa ovim sa snimka, uklanjanke vodopija, grana koje rastu ka unutra, teznja da ne radja samo na krajevima kruške, teznja da se grane sto vise prevode.. lepo je uporediti iskustva, samo napred.

Послато са SM-A310F помоћу Тапатока
 
Super! Evo par sugestija ako imate volje da pomognete totalnim početnicima:

- napravite video o formiranju voćki na okućnicama, u baštici i sl., tj da se ne radi o voćnjaku već o usamljenim stablima gde nema gužve sa susednim stablima
- spominju se cvetni i lisni pupoljci (ako sam dobro razumeo da sad ne puštam ponovo klip), prevođenje jednih u druge, formiranje novih grana kod pupoljaka - ako možete objasniti te pojmove
 
@dukej
За неког ко је тотални лаик, сигурно да овај видео је конфузан...
Али генерално то што ти предлажеш би било врло компликовано, јер би морали да пратимо воћку кроз године, а за то би нам требало време.
Ово што ја причам за крушку, је генерално ово правило, тако да ти ако имаш пар стабала, на пример размака садње на два метра, теби ће повијане гране, бити метар дужине, а не ко мени 60 см...
Али хвала у сваком случају што си одгледао видео и дао коментар.
Ја ћу се трудити да следећи пут спорије причам, да се лакше разуме.
 
Svaka cast na ovaj video, i samo ste me ohrabrili da sam na dobrom putu u formiranju uzgojnog oblika jer ono sto sam radio na mojim kruskama pri orezivanju je bas ono sto sam video kod vas, ai ne slazem se sa vama da za laika je ovo konfuzan video,naprotiv odlican.
 
Svaka cast na ovaj video, i samo ste me ohrabrili da sam na dobrom putu u formiranju uzgojnog oblika jer ono sto sam radio na mojim kruskama pri orezivanju je bas ono sto sam video kod vas, ai ne slazem se sa vama da za laika je ovo konfuzan video,naprotiv odlican.
Ako nešto nije jasno, pogleda se taj deo dva tri puta, zaustavi se snimak i slično. Trebalo bi da totalni amater uz ovaj snimak može da oreže voćku. Hvala na gledanju, pozdrav.
 
@dukej
За неког ко је тотални лаик, сигурно да овај видео је конфузан...
Али генерално то што ти предлажеш би било врло компликовано, јер би морали да пратимо воћку кроз године, а за то би нам требало време.
Ово што ја причам за крушку, је генерално ово правило, тако да ти ако имаш пар стабала, на пример размака садње на два метра, теби ће повијане гране, бити метар дужине, а не ко мени 60 см...
Али хвала у сваком случају што си одгледао видео и дао коментар.
Ја ћу се трудити да следећи пут спорије причам, да се лакше разуме.


Kolega Shale, hvala za ovu prezentaciju orezivanja kruške. Svima će biti od pomoći. Na youtubu se mogu naći i filmovi koje je kolega Oktopod napravio i koji prate orezivanje njegovog zasada i to više godina.
Naravno razmak između sadnica je kod njega veći i to se može primeniti kod amaterskih zasada sa većim razmakom sadnica.
Za veće razmake, koji ne idu u špalir pretpostavljam da je princip isti samo što će se na primer za vazu ramene grane puštati u 'polje' i ostavljati tri četiri ramene grane u jednom nivou (sa malim razmakom između) a ako se želi neka piramida onda će se ostavljati više ramenih grana u više nivoa?
Sad nisam siguran koja je preporuka za krušku koja se sadi na većim razmacima (a da nije špalir) da li je to vaza ili piramida?
Ako imate iskustva i prilike da vidite takve zasade ili pojedinačna stabla mogli biste da date komentar.

Ja iz iskustva mogu da napišem da sam na više mesta video usamljena stabla koja rastu bez ikakvog orezivanja odnosno rastu slobodnim oblikom onako kako im priroda određuje. Jedno stablo takođe usamljeno ima četiri ramene grane koje nisu kao vaza i sve te grane su različite sorte zbog međusobnog oprašivanja.
Ali opet to nisu zasadi. Pretpostavljam i da ima malo zasada gde je veći razmak između stabala (a da nije špalir) jer se sada kruška najčešće sadi u špalir sa podlogama koje nisu bujne već BA umesto divlje kruške.

Eto to su neka moja razmišljanja pa ako imate potrebu napišite svoja. Hvala još jednom.
 
Колега @vuxsd, првенствено хвала на коментару.

Када смо снимали овај клип мени није био циљ да паметујем, него имам доста прихатеља и познаника којима би ово било занимљиво.

Ја нисам професионални резач који од тога живи, па ми је битно да зарадим паре, и да нон стоп имам посла.

Овде сам хрео више можда да покажем своје грешке па да кроз дискусију дођемо до тога како и можда нетреба радити.

Е сад што се тиче окућнице и усамљених стабала, ја сам то престао дс радим из разлога што од тога нема ништа.

Овде сам хтео да покажем, да од 100 стабала може да се направи квалитетан воћњак и да то има смисла.

Биће ових клипова вероватно још, тако да сам увек отвотен за предлоге и критике.

Хвала још једном.
 
Nazad
Vrh