Mak

trebao bi već daje niko neznam još je u planu da posejem al za jedno 10 dana sad,pošto nisam kući
 
Kada ovrsite, napisi koliki je bio prinos, cini se zanimljiva kultura, knjige i razni tekstovi pisu o prinosima od 1000-2000kg na hektar, meni se cini puno, pa me zanima info iz prve ruke, sa terena, jer sam vec neko vrijeme zaintereniran za sjetvu

Kod nas u Hrvatskoj kazu da se sije na 30ha, i to radi 7 gospodarstava, sto je 10%, ostalo se uvozi
 
Da pogađam da je ovo loša godina za mak!?
Mislim da nisi pogodio sto se prinosa tice, nismo ga jos izvejali pa ne znamo koliko ga ima, inace zima je bila blaga i prolece pogodno, kao i za psenicu a posto se radi o ozimom maku, bar kod nas ,za nicanje i porast je bilo uslova.Da napomenem mi ga radimo potpuno bez ikakve hemije.
 
Naš ogled sa makom i repom. Malo je polegao, ali ga je repa rekao bih sačuvala da ne legne.

 
Postoji nekoliko teorija. Relativno su kompatibilni usevi, setva se obavlja rano s proleća. Isto rastojanje je između redova, slično u redu. Treba ih štititi fungicidima. Postoji seoska legenda da mak tera pipu. Bolja pokrovnost zemljišta i manje korova. Repa sprečava da mak polegne. Zanima nas i kakav je uticaj alkaloida koje ispušta koren maka u zemljište na nematode i neke druge štetočine repe. Sada je kolegi pala ideja da bi mak mogao da usvoji suvišak azota iz zemljišta, pa da na taj način popravi tehnološki kvalitet korena. Jedini problem je zaštita od korova posle nicanja, jer mak ne trpi herbicide za širokolisne korove, kao i kako obaviti istovremenu setvu. Ovo drugo je moguće kroz depozitore za đubrivo, ali tada bi repa trebalo da se seje malo pliće, na oko 2cm.
 
Evo odgovor na zadnjih par postova, 2000kg po hektaru -naučna fantastika prinos od 600-1100kg zavisi kako se potrefi godina,na prinos utiče mnogo faktora,Ako se ne štiti od bolesti moze nastati problem i smanjenje prinosa naravno zavisi kakva je godina štose tiče padavina,A registracija:sta: tj prijavljivanje ovi u ministarstvu nemaju totalno pojma ja zvao pre par god da vidim pod kojom šifrom da upišem u gazdinstvo a taj na telefonu mi kaze "Pa zarse u SRBIJI kod nas seje MAK??""mada ja ga u gazdinstvu sad upisujem kao ostalo ind bilje.samo zbog osiguranja od grada i povraćaja osiguranja.Ima nas tu par proizvodača na forumu samo kolko pratim u zadnje vreme se slabo u ovoj temi sad sam imo 3.5h,a dogodine videćemo trenutno je cena o opsajdu tj nikakva pa videćemo šta i kako dalje :ppozdrav:
 
ja bi htio pokušati slijedeće godine, al kod nas je situacija malo drugačija, sve treba imati na papiru, i treba naci i otkupljivaca, a koliko sam informiran, ima ih nekoliko, najviše me zanimao prinos, pa ću vidjeti koliko je otkupna cjena, negdje sam čitao da je 1 euro, što je onda neisplativo, ako je prinos ispod 1 tone
 
kod nas to još neide tako ima neki u beogradu kupuje ja neradim s njim jer imam par ljudi kojim to prodajem za kolače a a trenutno muje cena tu oko 200din ili 1,5eu ,Ja sam napiso prinos orientaciono sve zavisi od godine i kako se sloze kockice ima puno stvari koje utiču na prinos maka e ako se sve to ispoštuje onda se mozes nadati boljem prrinosu,i nikad nemozeš računati prinos daće biti isti ako poseješ neko malo parče u bašti i onda mu titraš svaki dan i to onda kad pretvoriš u prinos po hektaru bude dobro ,ali 1000kg po hektaru moze se ostvariti malo kad, ali mu treba posvetiti i dosta paznje, a sejem ga već odavno još doksam bio dete sejali su moji roditelji po nekih 20-30 ari al tad se radilo sve ručno ,sad ide sve mašinski pase povećale površine gledase da ima što manje ulaganja i normalnopada prinos ali i cena je pala,totije to kao i sve ostalo nekad bolje nekad lošije
 
do jeseni ću morati razmisliti i kontaktirati otkupljivače, da vidim što oni kažu iz prve ruke, pa ću sam ocjeniti jel valja ili ne
 
Mak je stvarno zagonetna i neizvesna biljka, imamo izvesnu kolicinu koja bi mogla da ide u vele prodaju. Ali je opet u ponudi na veletrzistu velika kolicina jeftinog i vrlo nekvalitetnog uvoznog maka sumnjivog porekla, koja obara cenu do te mere da se stvarno covek pita da li se isplati sejati ga na vecim povrsinama. Ipak je zasnovana nova proizvodnja pa kako bude.
 
Nazad
Vrh