Licitacija trupaca

tine

Član
Učlanjen(a)
14 Avg 2007
Poruka
970
Lokacija
zali log
Udruženje vlasnika šume iz Koruškog okruga u Sloveniji (tu su mesta Slovenj Gradec, Dravograd, Ravne...) priprema skoro 20 godina licitaciju trupaca kvalitetnijih vrsta drveća.
To su kopirali po Austrijancima, a u poslednjih godina ta licitacija postaje najveća u tom delu Europe.

Kupci dolaze iz raznih zemalje, i do Kine.
To skupo drvo se koristi za izradu muzičkih instrumenata, ukrasnih delova interijera skupih kola i slično.

Obzirom, da su najskuplji trupci prodati kupcima, koji su kupili podosta i ostale robe po nižoj ceni, ja mislim, da možda i sami dižu cenu, da se za njih čuje, pa onda svu robu prodaju za višu cenu, i tu izrađenu iz trupaca što su koštali nekoliko puta manje.

Najvišu pojedinačnu cenu godinama postižu trupci gorskog javora rebraša, koji je ove godine postigao najvišu cenu trupca od 29.161,52 €, odnosno 14.414,00 € za kubik. No, prosek cene svih prodatih trupaca tog javora je bilo 457,00 €, znači veći deo se prodao po puno nižim cenama.

To se zbiva u zimi, a prvih dana februara je i dan otvorenih vrata, za ogled prodatih trupaca. Toliko, da vlasnici šuma vide što se prodalo, da dogodine pripreme adekvatnu robu.

Obzirom na situaciju u tom momentu postavlja se pitanje što bude dogodina jer se predviđa veliki pad ekonomije zbog epidemije.

To je link na stranicu organizacije.
 
Kao i obicno,Slovenci su za primer.Ovako treba raditi i kod nas.Mi smo mozda i bogatiji od Slovenije sa sumom.Ustvari,bili smo bogatiji...Sada razni budaci imaju tzv. firme i dobijaju koncesije pa seku sve sto im padne pod ruku i prodaju to posto-zasto.Sto se kaze,seku sumu kao tudju...
Mozda ce sada ova kriza da im poremeti planove,da se izvoz uspori.
 
Pa to nije baš jednostavno.
Ako se gleda za kave cene se prodaju neki mali trupci vočaka, boli te glava, koliko se toga potrošilo kući za ogrev.
 
Znam da nije jednostavno Nijedan posao nije jednostavan.Kod nas je problem u tome sto privatnici bez kadrova,znanja,iskustva,i bez dobre volje i poslovne etike uzimaju od Srbija suma poslove sece,i ne seku vec bezdušno kasape i uništavaju sve sto mogu.Na kraju prodaju ogromne količine drveta po nikakvim cenama u izvoz,jer ih i ne interesuje bolja cena kad su sumu dobili gotovo besplatno,pa im je svaki evro cista dobit.
Sto se tice privatnih suma,tu je situacija kako gde.Ali dosta ljudi jednostavno ne ume da gazduje i koristi sumu na održiv nacin.
 
Igrom života radim u šumi, održavam forvardere, ekipaže traktore i kamione šticare
Ima tu još dosta specifičnih mašina
Šume kod nas velika većina meko drvo vrba topola
E pojavljuje se MAZER kod nas se tako zove, to je ono rutavo čupavo drvo za furnir, pojavljuje se i dud i jasen
Taj mazer bude prečnika 150_200cm njega nose italijani cenu ne znam, ali kad se tovari u kontejnere nije mala!!!
Jasen ide isto u kontejnere njega nose kinezi!!
Dud isto nose u kontejnerima nzm gde??
Topolu dele na domaću i klonove
Razliku ja ne znam
Uglavnom sva topola i vrba preko 20cm prečnika i preko 123cm dužine ide u pilanu prave se palete
Ova tanka je ogrevno drvo,svo granje iz šume se melje i ide u proizvodnju briketa i peleta
Okorci i kore se isto melju
U šumi ostaju samo panjevi koje niko ne želi!!!!
Sadi se nova šuma
Koliko vidim zarada je dobra!!!!!
Što se tiče Bagremovih šuma
Ide 1 klasa sve pravo i preko 4m duzine i 25cm prečnika
Onda rudno drvo krivo i tanje za stubove za ogradu, okna u rudnicima itd
Ogrevno drvo
Granje se melje
Panjevi se truju da ne izbija izdanak, ostavlja se samo izdanak iz žila, ne sadi se novi zasad već se diskosnim plugovima oru linije gde treba biti red, i iz tih rana izbija izdanak, kasnije ide tarupiranje i proreda
Tako da posao uzgoja i iskorišćavanja šuma nije naivan, i verujem da je veoma isplativ, ali zahteva mnogo mehanizacije i ljudstva!!!







Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Lovac Luka vec dugo hocu da te pitam za koga odrzavas masine? Vidim da forvarder ima posla dosta.... Ja se bavim planovima ali saradjujem i sa izvodjacima radova na seci pa reko mozda poznam ljude.
razlika domace topole i klona je kao neba i zemlje. Domaca moze biti bela (medena) prelepo drvo koje kod vecih precnika pati od 'okruzljivosti' drveta (nekako se kida po godovima) uglavnom ide za palete . Crna topola pored javora mislim da jedina pravi 'mazer'. Izuzetno tesko se proizvodi vestacki.sumari nesto pokusavaju... A klon je hibrid sa najboljim osobinama. Neverevatno zvuci podatak da recimo sve plantaze topole klona I-214 u citavom svetu vode poreklo od jednog drveta koje je imalo najbolje osobine kako za uzgoj tako i za preradu. Razlika u ceni skoro duplo u korist klonova sto dosta govori
 
Ovde kod mene sve vrste topola placaju isto, svejedno dali je domaca ili klon, cena je 40eur po kubiku.
 
Ljudi koja je cena duda po kubnom metru? Imam ogromno stablo, na sred placa stoji i u planu mi je seca, a steta je za ogrev da se potrosi.
 
Privatne sume su primjer br 1 nesebicnosti i tradicije izmedju generacija . Ja vec cuvam i odrzavam sumu tatinu , nebi je bilo da nije cuvao pradeda,deda, ... Znaci red je da i ja nesto ostavim iza sebe . 5ha graba i hrasta i 4 ha topole,vrbe i nekog mekog javora . Malo za penzije ako se dozivi a ako ne ostaje dalje .
 
Dobra cijena a baš imam 3 trupca (jedno stablo) i razmišljam šta da učinim sa njim.
Igrali oko njega neki nakupci ali ne ulazim sa svakim u trgovinu. Znam da su lopine jer sam ih vidio na djelu kod komšije. Dok skida mjerilo obavezno palcem pomakne krak.
Ide on u fosnu pa nek stoji. Možda nekad nekom zatreba.
Jedino me muči dal da fosne prmažem nečim protiv crvice?
 
Ovde isto ima samo jedan nakupac koji radi sa orasom. Placa mizeriju i sve pila kod komsije . Tu sam i saznao posto prodaje . Idem tu na pilanu par puta godisnje l sve mislim bez veze , samo da ugodim starom . On npr neda skoro nista u drva . Hrast ako se osusi a ako je deblji od 15cm on neda u drva , nego vozi ti to na pilanu nek stoji . Tako bio jedan mlad orah u toru za svinje . Srusio ga vjetar , i sad trupac bez veze , kad je imao 0.17kubika , i njega na pilanu . Komsija na pilani kaze u pravu je stari , ispilaj fosnu i nek stoji . Tad mi rekao da neko u Tesnju kupuje suvu fosnu , neokrajcanu oraha oko 1300e .
 
Ovde sam cuo da se za fosnu orasa dobija oko 1300e po kubiku ??
Imaš ispod videa link na stranicu organizacije. Tamo su rezultati za tekuću i prošle godine.
U ovoj godini crni orah prosek 691, najviše 1.480 € po kubiku, obični orah 304, najbolja cena 1.501 € po kubiku.
 
Pitomi orah kod nas nije na nekoj cijeni ali zato americki orah je i 2 do 3 puta skuplji nego si napisao , ima lokalno suma i navodno jedino ovdje uspjeva bolje nego u svojoj postojbini.
Crni orah je izuzetno tražen zbog furnira. Ako je pravo i zdravo stablo, onda stvarno može žestoka cena da se dobije za njega.
 
Nazad
Vrh