Leska - opšta tema

Sale lepo ti izgleda vocnjak. Ja imam eksperimentalan zasad od 60 sadnica pored kuce sad ce cetvrata god a planiram da sadim 2ha. Intreresuje me jesi imao ranije iskustava sa lesnikom ili si tako hrabro odlucio da sadis 8ha?
 
Osim pročitanih knjiga i obilaska 15-20 ljudi koji su tada već imali lesku nisam imao ranijih iskustava .Dobar drugar je tada imao lesku u 6 godini i da nije bilo njega i priče na koju sam mogao da se oslonim ( istinu ) još uvek bi razmišljao šta da posadim .
Što bi rekao Bata Ž. : Ko riskira profitira , mi ćemo da riskiramo . Da li je hrabro ili ne videćemo .
Mada ,razmišljao sam da na još jednu sličnu parcelu posadim još leske ali zbog ulaganja koja mi nisu mala odustadoh .
Moram priznati da se ozbiljno zamislim kada me ljudi pitaju : Da li bi danas posadio ovu voćku i ovu količinu .
 
Meni je osnovni problem sto mislim da slabo poznajemo ovu kulturu, mislim tesko je naci adekvatnu sortu. Ja sam uradio analize zemljista i tu nema nekih problema, problem je sto mi se stabla ne razvijaju podjednako moguce da mi je los sadni materijal. Mislim da sam dosta naucio i video od drugih ali sto vise znas shvatis koliko jos ne znas. jesi cuo za jabukov mozaik virus,mislim da imam par obolelih stabala i da zbog toga losije napreduju ?
 
Jabukov mozaik je jedna od veoma loših pojava koja mogu da se pojave na voću . I za sada ja nisam čuo da postoji neka pomoć osim vadjenja voćaka i spaljivanja . Ali nemoj da budeš tako siguran u mozaik . Da li si nosio list na analizu ?
Iako mi je leska u trećoj godini ja još uvek imam stabla koja moram da presadim .Ja sam prve godine mnogo presadio , baš iz razloga lošeg sadnog materijala . Tako da imam neke oko 2 metra ,ali imam neke i od 0.5 m visine .
 
I ja sam imao problema. nakon sadnje sve mladice su se primile ali se posle prve godine osusilo 4-5 kom. mislio sam da ih presadim kad iz korena krene nova mladica posto nisu kalemljeni i ja resim da ih ostavim, sledece godine te biljke su losije i po listovima se vidi da im nesto fali ja sam mislio da je do zemljista ali kazu da nije i tako i ove godine uvek ista stabla boluju a standardni preparati ne pomazu. Onda sam na forumu video sliku lista sa belim mozaikom neko od forumasa ga je stavio ima slika na 18 strani i mislim da i ja imam isti problem. List nisam nosio na analizu ali gledajuci slike sa zarazenim listom sa mozaik virusom mislim da je to to.
 
Po meni ti si daleko od jabukovog mozaika .
Apple mosaic virus -
simptomi na listu.

Uploaded with ImageShack.us

Na listu jabuke pojavljuju se svijetložute i oštro oivčene pjege, tačke, linije i hlorotični nervi. Žuta boja pjega prelazi u mrku. Krajem ljeta u osjetljivih kultivara dolazi i do ranijeg opadanja lišća.

Bolesne biljke koje imaš oprskaj ih sa Amalgerolom .Koji sluzi da u nekim stresnim situacijama po samu biljku popravi njeno stanje . Na bazi je morskih algi .Takodje utiče i na tretiranje samog zemljišta . Da ne bude reklama , ali meni je pomoglo . Inače ,mojom greškom u prskalici mi je ostalo Totala i listovi su počeli da se kovrdzaju,žute i opdaju .Analizom lista konst.je prisustvo herbicida . I gore pomenuti aparat mi je pomogao .
 
Poslednja izmena:
Ovako to izgleda:

APMVyellowbanding2.jpg
 
Pored ove slike koju sam postavio ,nažalost video sa i one koje su veoma slične ovim tvojim listovima . Na koliko imaš biljaka ovakve listove ? Ako imaš na mali broj sadnica , prvo nek neko od strucnijih potvrdi mozaik pa seci odmah ako jeste da spaseš što se spasti da .
 
Od ukupno 60 sto imam ima na 5 stabala. Znaci uvek ista stabla u prolece lepo sve krene i olistaju ali kako vreme prolazi pojavljuju se ovi simptomi. Ovo traje vec dve godine i ta stabla slabije napreduju. Cuo sam da se prenosi preko polena zarazena stabla su razbacana pa cu morati da ih secem ako je to istina. Steta nije velika ali to je jedan od problema o kojem sam ti pricao da u celini nedovoljno poznajemo ovu biljku. Ja nemam koga da mi strucno kaze sta je. Zbog ovakvih stvari se ne usudjujem da zasadim ozbiljniju kolicinu. Sacekacu jos koju godinu u posmatranju pa cu videti.
 
Po meni ta stabla izvadi i posadi nove da se ne bi sirilo dalje , pogotovo sto sam vec mozes da uzmes sadnice sa jacih grmova i ne kosta nista a osigurao si se od mozaika .
 
Hvala na slici i srecan ti rodjendan,
ovaj lesnik ti je jednom kalemljen i na trecoj slici se vidi najbolje.Na drugoj se vidi mecija leska koja pri dnu ima krivinu i za koju ti mislis ka je kalem a nije.Evo i par slika od mene,jesu od letos.
Imam pitanje : vidim da je na lesniku odradjeno visoko kalemljenje - sto?
I koja vrsta kalemljenja je odradjena da li prosto spajanje ili onaj engleski spoj?
 
Hvala na pitanju . Za sada da kucnem u drvo lepi i podjednaki redovno vucem stajnjak svake godine pa , videtcemo za koju godinu redovno vucem stajnjak svake godine posto su ipak jos mladi .
 
Mada je ta zemlja izuzetno snabdevena i sa fosforom i sa kalijumom ( za mikroelemente ne znam ) bacam stajnjak svake godine oko sadnica zasto ? Prve godine nisam mogao da nadjubrim celu povrsinu i tmao gde nije bacan je bilo vise nego ocigledno da zaostaju a sledece kada sam bacio odmah su zivnule . Povrsina je oko pola Ha sadjene u jesen 2009 godine .http://poljoinfo.com/showthread.php?173-Leska-opšta-tema/page6
 
buduca braca po " orudju "

Pozdrav svima, prvo - forum vam je extra,mnogo ste od pomoci, procitao sam sve od prve strane pa dovde, slike mnogo znace,pogotovo od podizanja vocnjaka pa do ploda...
Ja i cale planiramo da podignemo plantazu leske od nule, tj. tek treba da kupimo zemlju. Gledamo nesto u okolini kuce, okolina N.Banje..za pocetak oko 1-2ha,tj. oko 1000 stabla. Zemlja koju smo gledali je planinska, suma, traktor moze da ore, ali oprezno, prednos je sto u podnozju prolazi potok koji nikada ne presusuje,pa smo razmisljali o prelivnom bazenu, za navodnjavanje...ali NAJBITNIJE - DA LI JE NEKOM OD VAS VOCNJAK NA PADINI ?
p.s. zemlja je humusna,zirevi na sve strane...da li probati sa planinom ili traziti nesto ravnije ?
 
Dok ti neko ko je pametniji ne odgovori da ti kažem moj rezon, uvek je bolja varijanta kad je blaga padina u pitanju i to zato što nikad ne može da ti stoji voda i da se biljke osuše od toga, mnogo su osunčanije biljke, e sad sa druge strane malo je problematično navodnjavanje kap po kap jer je na nižim crevima mnogo veći pritisak nego na onim dole i malo je teže ravnomerno navodnjavanje a i teže je obrađivanje zemlje, tako da ti je mnogo veća dobrobit od padine u odnosu na lošije strane.
 
Opšte je poznato da je njiva sa padinom bolja za voćke, osunčanost, provetrenost itd, samo ne valja kad je prevelika padina pa da se zemlja spira i otkriva koren!
 
Nazad
Vrh