Leska - opšta tema

Pozdrav Cobe

Neznam sta da ti odgovorim .Jedno je sigurno ,mnogo ulaganja i rada .A cena losa. Sami sebi spustamo cene .
 
Sale, tvoja plantaza je ozbiljna I u punom rodu, zar ne? Imas li neki drugarski savet za nas koji tek počinjemo sa lešnicima ?
 
Sale, tvoja plantaza je ozbiljna I u punom rodu, zar ne? Imas li neki drugarski savet za nas koji tek počinjemo sa lešnicima ?

Mislim da mnogo ljudi ulazi u sadnju lesnika , a da neznaju kolika su stvarna ulaganja . Mnogo ljudi koji dodju kod mene da gledaju lesnik je zavedeno razno raznim emisijama i ljudima ,kako lesnik od trece godine daje rod , i kako nema tu mnogo posla . Penzionerska biljka kazu.
Istina je malo drugacija ,ima tu ulaganja i problema dosta . Naravno ja pricam iz ugla malo vecih povrsina ( vise ha) .
 
Sale cela istina
Moja ideja je bila da sa malo ulaganja posadim hektar, ptepustim ga samom sebi uz što manje rada i vremena pa jednpg dana kad pridjem penziji malo bolje se pozabavim stablima u petnaestoj godini...
I nije moglo bas tako
Problemi, polivanje, bolestu, rezanje....
Ali borimo se. Na kraju bude i neka zarada sigurno bolja od kukuruza, pšenice

Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
 
Sale lešnik I daje rod od treće godine ali simbolično. To što misle mnogi da će ubrzati mnogo to je laž.
Mislim da mnogo ljudi ulazi u sadnju lesnika , a da neznaju kolika su stvarna ulaganja . Mnogo ljudi koji dodju kod mene da gledaju lesnik je zavedeno razno raznim emisijama i ljudima ,kako lesnik od trece godine daje rod , i kako nema tu mnogo posla . Penzionerska biljka kazu.
Istina je malo drugacija ,ima tu ulaganja i problema dosta . Naravno ja pricam iz ugla malo vecih povrsina ( vise ha) .

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Јел се ко срео са овом болешћу и успио је се рјешити?
f9422b7b94934622313b1da2a1c3e04c.jpg
880662f79c57ae3958a3121ebf70b0e8.jpg
1fda3d417f46a86b43c4a5463a3804cd.jpg
d6875911776abeabfe8ebc3106509dbe.jpg


Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Imam tz muku na par žbunova ali samo po jedna grana. Ma drugom forumu su mi preporučili da sečem do zemlje ali ja nisam. Pratim za sad se ne širi. Jedino mi ke palo na pamet da možda okrečim te grane pa vidim ima li poboljšanja... Nisam pametan

Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
 
Листови блиједе и суше се, односно суши се цијела грана јер јој гљивица суши зачепља спроводне канале, нисам користио хемију и има сувих грана и на делу гдје нисам резао избоје
4a4ad91c37ff3aefe7f00255a61add40.jpg
b3ea3ed3d2c771822f478b3c05136ff3.jpg
1f64623f654f359cd0a3e3b8c0b3c31c.jpg
a9269ff1c60bdb042499d1e73b76f95f.jpg
46cf92287d09701eee618e86a6b31c4c.jpg


Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
smiki

U pitanju je bakteriozna plamenjaca .Bakar moze da zaustavi .Ali preko 25 stepeni nema efekta sa Bakrom. Prskaj nocu kada padne temeperatura .
Ili mozes kostiti fungicid Zignal , baza fluazinam . Odlican za plamenjacu .Malo je skuplji ali radi posao dobro. Ima i Galenika Kardinal .
Plamenjaca se brzo siri , odseci te grane do zdravog dela i izbaci iz zasada . Plamenjaca voli susu . I na te biljke na kojima sada nadjes , obrati na njih paznju u sledecim godinama , kao da budu podlozne plamenjaci .
 
Leska zbun mi je u trecoj godini od trenutka presadjivanja. Na jedno 40% vide se plodovi. Da li ih odstranjivati da ne vuku hranu, da bi vise izrasla leska ili treba ostavljati?
 
Nisam čuo da dosad neko skida plodove. Samo ako možeš vode i djubriva i ne brini. Ispraviće me iskusniji ako grešim

Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
 
Sad za vikend smo ponovo bili kod punice na selu pa sad odlucio da napravim jedan klip o lijeskama koje se tamo nalaze. Prosli vikend sam lijepo pokosio lijeske, sjekao mladorast i suve grane. Medjutim, svake godine isto: lijeske dobro zametnu i onda sve budu ili crvave ili po ispadaju mnogo ranije. Cisto da kazem da se to bas nicim hemijski ne tretira, ne navodnjava se niti se uopste zalijeva. Zasto? Pa jednostavno se ne stize a i vise smo fokusirani na jabuke(iako i to ide sve kilavije)

Evo klip
[video=youtube_share;xYSmTJax968]https://youtu.be/xYSmTJax968[/video]


1. Da li su ove lijeske pregusto posadjene?
2. Da li ih treba hemijski tretirati? Predpostavljam da treba kao i sve danas...
3. Zbog cega se suše grane?
 
Uh kakva šteta za takvu lesku
Nisam ti ja neki stručnjak ali sam dosta naučio na svojim greskama
Prvo što se ploda tiče činimi se da tu imaš dve varijante ili je monilija ploda(mislim da jeste i prska se u cvetanju tj tokom zime) ili bortritis(o tome sam čitao ali nisam siguran)
Što se crvića u plodu tiče to je surlaš leske i prska se sad početkom juna i za petnestak dana ponovo
Grane mogu da se suše od crva koji jede srž drveta odozgo na dole i lek je seći do u zdravo.
Sve u svemu mislim da bez prskanja nema ništa. Bez vode i može ali je duplo bolji rod polivenih...
Pozz


Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
 
Pozdrav, gdje se nalazi zasad u Banja Luci ili okolini?
Sve probleme u globalu rijesavas sa 7-8 obaveznih tretiranja. Ovo je sve posljedica ne tretiranja zastitnim sredstvima.
I te stare plodove obavezno ukloni, oni su dodatni izvor infekcija.
Plodove u 99% slucajeva potkupljas.
Pozdrav
 
Nazad
Vrh