Leska - opšta tema

Naravno da cu procitati samo da dodjem malo do slobodnog vremena.
Ja bih ga najradje prodavao celog iz razloga jer mi se ne isplati da ulazem u masine zbog manjje provrsine.

Evo jedno pitanje da ne trazim sada po forumu....treba li da prekratim sadnice posle sadnje na neku nizu visinu ?
 
@Mark99.
Meni je prodavac rekao da ih skratim posle 6-8 živog pupoljka kosim rezom. Ja sam tako i uradio. Da li je to najbolji način? To ne znam. Tokom transporta i dr. ume vrh pupoljka da se ošteti, odlomi pa treba voditi računa kada se broji (za one koji broje) jer ume vizuelno da izgleda kao da je sve ok sa njim.

Btw. danas sam malo obišao zasad. Leske su krenule da rade. Izgleda da su se sve primile. Ako misliš da sada sadiš te tvoje, možda bi trebalo da to uradiš što pre, čim vreme dozvoli. Da ne bi imao problema oko primanja sadnica.. Ili da sve to lepo odložiš za jesen...
 
@Mark99.
Meni je prodavac rekao da ih skratim posle 6-8 živog pupoljka kosim rezom. Ja sam tako i uradio. Da li je to najbolji način? To ne znam. Tokom transporta i dr. ume vrh pupoljka da se ošteti, odlomi pa treba voditi računa kada se broji (za one koji broje) jer ume vizuelno da izgleda kao da je sve ok sa njim.

Btw. danas sam malo obišao zasad. Leske su krenule da rade. Izgleda da su se sve primile...
Da li su se sve primile znaces tek krajem leta. Vegetacija jos nije krenula tako da su one i dalje samo sadnice u zemlji. A ti se pobrini da im das dovoljno vode i prihrane da bi se sto bolje ukorenile do jeseni, pogotovo ako leto bude slicno proslom.. sto se tice pupoljaka, takodje nije toliko bitno, sve i da ostanes bez ijednog ako je sadnica dobra izgurace na prolece nove pupoljke u krenuti..

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Vuče, to ste potpuno u pravu. Treba da prežive leto da bi se znalo dal je ta sadnica opstala. Ja sam mislio na nešto drugo. Dešavalo mi se ranije da kupim neku voćkicu(među njima i lesku) pa kad je posadim ona nikad ne krene. Ostane neaktivna. Uopšte ne krenu da se šire pupoljci. Bude zeleno ispod kore ali se vremenom osuši. Da li je do loše sadnice ili ja nisam sadio to kako treba, ne znam. Kad sam išao po ove leske, temperatura je bila oko nula stepeni. Znam da je leskin korenov sistem osetljiv na minus. Kako god, lepše mi je kad vidim da su pupoljci postali krupniji i žućkasti. To mi je dokaz da je biljka napravila vezu sa zemljom i da ide dalje u svom razvoju a moje je da joj pomognem da preživi to leto i dočeka jesen :osmeh:.
 
Поштована господо, можда је рано или можда касно да питам дали неко употребљава и када Бор.
Хте бих да чујем нечије мишљење мени је речено да потиче плоднос уствари да помаже у заметању плода.
Хвала
 
Bor između ostaloga podstiče klijanje polenove cjevčice kroz stubić tučka i na taj način olakšava spajanje muške i ženske polne ćelije. Kod nas se to dešava, otprilike, krajem maja, pa je tretman borom poželjno uraditi 10-ak dana prije - oko sredine maja. To opet zavisi i od vremena kretanja vegetacije. Doza, diskutabilna i čini mi se puno veća od preporučenih doza za ostale voćke. U jednom ogledu u Turskoj, povoljne rezultate je dala doza od 300 ppm, (300 g bora na 1000 l vode, koja se potroši na 1 ha, kako sam ja to razumio). koja je dala za nekih 24% veće zametanje plodova. U istom eksperimentu su davali i 600 ppm, gdje je dolazilo i do fitotoksije i deformisanih plodova, kakvih - ne pitaj. S druge strane Ameri u Oregonu preporučuju i veće doze, ako sam dobro razumio ([FONT=&quot]1 lb. actual boron per acre to mature trees.) [/FONT] što otprilike odgovara 125 g čistog bora na 1dulum (10 ara). Link: http://oregonhazelnuts.org/growers-corner/resources/nut-growers-handbook/#boron
 
Na 10 l vode bi to bila neka 3 grama čistog bora po tome. A kako većina tih preparata sadrži 8% do 10%, ladno litru đubriva potrošiš na 30 l vode po toj preporuci.
 
Dado, meni je to nesto mnogo. Ako na 10 l vode ide 3 grama cistog bora, i ako koristimo djubrivo sa 10% bora, onda tih 10 l ide 30 grama djubriva, ili na tih 30 litra vode 90 grama djubriva ili oko 0,1 litar djubriva, ne 1 litar. Ne znam, mozda i ja gresim, u svakom slucaju u oktobru sam resio da prskam sa 5% uree i dodacu tada i bor 1 l na ha.
 
Na jesen cu da posadim dva dunuma ljesnjaka. Kao strogi pocetnik, nadam se da cu na forumu da dobijem i iscitam, dosta dobrih savjeta.

Pozdrav svima
 
Na 10 l vode, ide 10 ml 10% đubriva sredinom maja (između 10. i 15.) ide preko lista. Koja količina vode po biljci, teško je reći. Okupaš ih dobro, list nakvasiš sa svih strana.
 
Na 10 l vode, ide 10 ml 10% đubriva sredinom maja (između 10. i 15.) ide preko lista. Koja količina vode po biljci, teško je reći. Okupaš ih dobro, list nakvasiš sa svih strana.
Dado gde uzmeš taj bor i koliko pakovanje i koja je cena?

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
To đubrivo uzmeš u bilo kojoj apoteci, trebalo bi da ima, cijena je između 5 i 10 evra, na znam tačno, a najčešće pakovanje je od 1l. Prije nekih 4 -5 godina, kod nas (sjeverna RS) bilo je neko borno đubrivo u praškastom obliku, a sadržavalo je 20 % bora. Ne mogu ga više naći, danas su uglavnom u tečnoj formulaciji i proizvodi ga više proizvođača. I kvalitet je različit, ali u to ne bih ulazio...
 
Dado, jedno pitanje i od mene. Posto lesnik cveta prvi, u januaru-februaru, dolazi do oprasivanja, a oplodnja je tek posle 3,4 meseca, jel moguce mozda da se nisu razvili svi delovi cveta, pa mu toliko vremena treba do oplodnje? Jel moguce da se tucak razvija tek u martu-aprilu? Mozda je malo glupo pitanje da cvet prvo vetrom pokupi polen, pa se tek onda razvija.Sve je nesto drugacije nego ostalo voce: dug period od oprasivanja do oplodnje, cvetovi podnose niske temperature sto je nezamislivo kod ostalog voca, a i italijani ni u jednom programu zastite lesnika ne stavljaju prskanje u cvetu protiv monilije, niti na njihovim forumima neko to pominje: prskati ili ne, jednostavno ne prska niko. Posto nisam nigde na internetu nasao da se pise o tome, jel se mozda na predavanjima pricalo o tome? Cini mi se da je svo drugo voce bolje prouceno i objasnjeno nego lesnik.
 
Jeste, tacno. Mislio sam drugo, mozda nisam lepo napisao, da ne moze i u idealnim uslovima monilija da udje u cvet preko tucka, jer se tucak mozda jos nije razvio. Prvo to, drugo da cvet podnosi niske temperature sto je cudno za voce, i trece da posle oprasivanja ne dolazi odmah do oplodnje, nego tek posle 3,4 meseca, pa sam mislio da se ne razvijaju odmah svi delovi cveta nego kasnije i mozda zato ne moze odmah da se oplodi. Verovatno nisam lepo objasnio moje pitanje.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh